Microsoft se učí to, co Nokia uměla už dávno: vyrábět kovové telefony. Z pohledu „kováře“ se zdá být dobrým žákem. Jakmile ale dojde na prohlídku vnitřností Microsoftu Lumia 650, začíná vše trochu drhnout. A nejen co se rychlosti ovládání týče.
Právě díky své kovové konstrukci patřila Lumia 650 mezi velmi očekávané telefony. Přitom svou samotnou existencí jako by potvrzovala kritiku mířící na nesmyslnou a zmatenou politiku Microsoftu. Proč jeho top modely skrývající se pod číslovkou 950 vržou a skřípají svými špatně doléhajícími plasty a přístroj z opačného konce spektra se pyšní kvalitním kovovým rámečkem?
Odpověď na tuto otázku znají snad jen manažeři mobilní divize redmontského gigantu. A to ještě bůh ví zda vůbec. Pokud by však budoucí vlajková loď Microsoftu měla představovat spojení mezi Lumiemi 950 a 650, určitě by se nikdo nezlobil. Nyní však k aktuální otázce: dokáže kromě kvalitního zpracování nabídnout Lumia z nejnižších pater i něco dalšího? Jak ospravedlní svou šestitisícovou cenovku? Tady už je odpověď o něco složitější.
Konstrukce | kovový rám + plast, 142 x 71 x 6,9 mm, 122 g |
---|---|
Displej | 5″, AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Windows 10 Mobile |
Procesor | 4 jádrový, 1,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 212 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty (až 200 GB) |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, HD video + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | nanoSIM, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 2 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, únor 2016 |
Jak už jsem naznačil, za svůj design se Lumia 650 rozhodně stydět nemusí. Začnu netradičně od zadního krytu: v prvních chvílích jsem vůbec netušil, že se dá sejmout. Tak kvalitně se ho konstruktérům podařilo ke kovovému rámu přichytit. Jeho matná úprava navíc nezachytává otisky prstů a to vše korunuje vyvedené stříbrné logo Windows. Kombinace krytu s matným hliníkovým rámem s leštěnými hranami zkrátka vypadá povedeně a nemusíte se tak telefon obávat použít i jako decentní doplněk k obleku. Vypadá skvěle a nízkou cenovku rozhodně nikdo nepozná, dokud nedostane chuť zatlačit na zadní kryt někde uprostřed. V tu chvíli se ukáže, jak tenký jeho plast vlastně je a mírně se prohne.
Při běžném používání vám to však rozhodně vadit nebude. Daleko více oceníte spíš to, že ani tato drobná vůle nevydává žádné pazvuky, jako ostatně nic, co na telefonu nalezneme. I kvůli tomu snadno odpustíme viklající se ovládací tlačítka. Přeci jen se pohybujeme v cenové hladině, kdy se kvůli podobnému faulu nevylučuje. Kvalitní zpracování pak doplňují i velmi příjemné a hlavně “přirozené” a nepředimenzované rozměry. Lumia 650 je jen necelých 7 mm tenká a 122 g těžká.
Zdá se však, že veškerou svou invenci vyplýtvali designéři na boky a záda. Zepředu je Lumia 650 prostě jen další černá placka, která navíc kvůli ostrým hranám během telefonování trochu tlačí do ucha. Fajnšmekra však zaujme nenápadná štěrbina na bradě přístroje. Ano, v Microsoftu umístili reproduktor nikoli pod zadní kryt nebo na spodní hranu, ale na jediné logické místo: dopředu. Jasně tak uslyšíte nejen zvonění, ale veškeré zvuky médií. Samotný zvuk, který produkuje, navíc není úplně špatný, byť například o basech se dá mluvit jen ve značné nadsázce.
Pod samotným reproduktorem nalezneme už jen microUSB port, jehož volbou se Microsoft usvědčil z funkčního ořezání oproti špičkovým modelům. Na rozdíl od řady 950 s USB-C konektorem nepodporuje Lumia 650 funkci Continuum.
Stejně jako u většiny Lumií nedávné historie nalezneme také v Lumii 650 AMOLED panel, zde v provedené úhlopříčky 5 palců. Na jeho HD rozlišení nespatřuji mnoho negativního. Rejpalové by si sice mohli stěžovat na viditelnou mřížku v detailním pohledu, já však tvrdím, že ji běžný uživatel v jednoduché grafice mobilních Windows nemá šanci postřehnout. Ocení navíc jasné barvy, opravdovou černou a dobrou čitelnost na jasném slunci, k čemuž přispívá i tradiční možnost nechat jednorázově zvýšit jas a kontrast na maximum, když na displej dopadnou přímé paprsky. Nelze ovšem zamlčet, že mohlo být ještě lépe. Jako již u Microsoftu tradičně, ani Lumii 650 neodemknete dvojím poklepáním, byť jej dvojím poklepáním na lištu s kontextovými tlačítky můžete zamknout.
Daleko větší prohřešek představuje výbava, kterou má Lumia 650 pod kapotou. Problém není v kapacitě vnitřní paměti – 16 GB naopak představuje v kategorii levných Lumií příjemnou novinku. 1 GB operační paměti ve světě mobilních Windows také znamená zcela dostatečnou hodnotu – byť s dovětkem, že Windows 10 Mobile by pro zcela plynulý chod ocenily dvojnásobek. Ten pravý průšvih představuje nový čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 212 taktovaný na 1,3 GHz.
Tak schválně: jaké telefony na českém trhu používají dvoustovkovou, tedy nejnižší sérii čipsetů? Typ 212 zatím pouze naše Lumia. Jeho předchůdce ve verzi 210 však nalezl své uplatnění v Lumii 550 nebo Honoru 4A, tedy v telefonech, které stojí maximálně pár stovek nad 4 tisíce. V přístroji o polovinu dražším nemá tento procesor co dělat. Jeho přítomnost se projevuje jednak skóre 31 000 bodů v benchmarku AnTuTu, ale zejména zřetelným namáháním telefonu při jakémkoli složitějším úkonu.
Základní soužití s telefonem je bez větších problémů plynulé (jakkoli i ty nejlevnější telefony s Windows Phone 8 budou rychlejší), pravá tortura ovšem přichází například při práci s obrázky. Na jakoukoli náročnější editaci můžete zrovna zapomenout. Telefon v celé řadě případů odmítá pořízenou fotografii byť i jen nazoomovat dvěma prsty. Čas od času pak celá galerie spadne, někdy se dokonce restartuje celý telefon. Několik vteřin je třeba čekat i na spouštění náročnějších aplikací.
Stěžovat si na nedostatek aplikací v systému Windows 10 Mobile je už obehraná písnička. S příchodem Lumie 650 je však naopak potřeba ocenit narůstající počet těch programů, které nepocházejí z dob Windows Phone a mají například podobu tzv. univerzální aplikace (tedy aplikace, která má na mobilním i desktopovém systému co možná nejpodobnější vzhled i funkcionalitu). Jejich řady nedávno rozšířil třeba i Twitter. V posledních verzích navíc relativně dobře funguje i Spotify nebo Facebook. Zkrátka: nedostatek aplikací není v systému Microsoftu až tak bolestný, jak se to řada lidí snaží podávat.
A to je dobře. Mobilní Windows mají stále své kouzlo, například v systému „živých dlaždic“, které podle mě ještě žádný systém nepřekonal. Nový je také systém ovládání telefonu jednou rukou. Podobně jako na konkurenčních platformách stačí přidržet tlačítko s logem Windows a celé prostředí sjede přibližně do třetiny obrazovky. Stále ale přetrvávají některé zejména ergonomické nedotahy. Například doručenky SMS zpráv se stále nedovedou synchronizovat s telefonním seznamem. Na dlaždici jinak poměrně povedeného kalendáře stejně jako u historických verzí Windows Phone je vidět pouze jedna nadcházející událost. A podobně bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Na Lumii 650 navíc oproti dražším modelům nelze ani například měnit velikost klávesnice. Za nic z toho ale nemůže samotná Lumia, ale pro mě nepochopitelná omezení ze strany Microsoftu. Ocenit přesto musím fakt, že na rozdíl od nedávno testované Lumie 950 XL jsem se po celou dobu soužití s levnou lumií nesetkal s žádným zásadním softwarovým bugem (pominu-li občasnou neochotu připojit se k již známé Wi-Fi síti, což musel pokaždé spravit restart telefonu). Zdá se, že Windows 10 Mobile se konečně ocitly na prahu dlouho očekávaného stadia dospělosti.
V případě Lumie 650 už zbývá v tomto smyslu jen něco udělat s výdrží akumulátoru. Jeho kapacita 2000 mAh jej totiž degraduje na čistě jednodenní smartphone. To navíc platí pouze pro ty dny, kdy příliš netelefonujete. Během náročného pracovního dne vydržela Lumia pouhých 10 hodin v plném zápřahu, což ji jako pracovní nástroj zcela diskvalifikuje. I při zcela nenáročném víkendovém režimu se pravděpodobně nedostanete na víc než jeden a půl dne.
Lumie vždy platily za fotografické etalony a nejinak je tomu v případě modelu 650. Kvality fotoaparátu posouvá lowendový přístroj o kategorii výše. Zadní strana přístroje odhaluje objektiv o světelnost f/2.2 a čip o rozlišení 8 Mpx, tedy nic, nad čím by se bylo potřeba pozastavovat. Výsledná kvalita fotografií ale svědčí o opaku. Obrázky pořízené Lumií 650 zaujmou především velmi dobrou prokresleností a přirozenými barvami. Mají však i své vady. Problémy se zachycováním rychlého pohybu má každý druhý telefon a nedají se proto telefonu nižší třídy vyčítat. Horší nestnost jsou rozostřené okraje fotografií, ale také celková podexponovanost fotografií. Bohužel období testování nenabídlo příliš slunečných dní, a tak jsem se musel spokojit s jarním pošmournem. I tak se však dá říci, že zde by pár softwarových kouzel na úkor naturalistické fotografie pomohlo. Takto se fotograf musí spolehnout toliko na HDR, které navíc musí před každým pořízením série snímků manuálně zapnout – jeho předchozí stav 650 stejně jako ostatní Lumie v paměti neudrží.
I tak je fotoaplikace novinky ze stáje Microsoftu opět mezi elitou, zejména díky naprosté srozumitelnosti pro laické uživatele. Kdo chce od fotografie více, nemusí dlouho přemýšlet, kde se přepíná do manuálního režimu – stačí jen přejet prstem po spoušti a ihned se objeví voliče manuální korekce. Jedna velmi důležitá věc však schází – příchodem Microsoftu do říše levných Lumií zmizel poslední relikt minulosti – hardwarová dvoustupňová spoušť.
Kde však Lumia 650 ztrácí na celé čáře, to je záznam videa. Až komicky působí možnosti nastavení kamery, kde si v rozlišení výsledného filmu můžete vybrat mezi HD záznamem o frekvenci 30 snímku za sekundu a … další možnost nedostanete. V Microsoftu jakoby správně odhadli hardwarové možnosti své novinky a na odvážné Full HD kousky pro jistotu hned rezignovali.
Lze Microsoftu vůbec zazlívat, že se Lumii 650 nevěnoval více? Asi jen těžko, když novinka vlastně postrádá jakoukoli přímou konkurenci. Štíhlý, kovový a skvěle zpracovaný telefon s vyváženým mixem funkcí aby uživatel mezi mobilními Windows pohledal. Pokud Lumia 650 znamená příslib do budoucna v podobě výkonnějších telefonů s operačním systémem od Microsoftu, zvedám hozenou rukavici a slibuji, že takový telefon by mě rozhodně zajímal.
O Lumii 650 samotné to však říci nemohu. A přitom stačilo tak málo – zkusit ji osadit o něco vyspělejším procesorem a zrychlit tak její běh. I kdyby měla být o pár stovek dražší, stálo by to za to. Takto však musím poradit – při nákupu se neukvapte. Rozhodně se nejedná o poslední stylovku z dílen Microsoftu pod deset tisíc. V tomto případě se čekání určitě vyplatí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design | slabý procesor |
kovová konstrukce | relativně vysoká cena |
kvalitní displej | |
funkční vybavenost |
Microsoft se učí to, co Nokia uměla už dávno: vyrábět kovové telefony. Z pohledu „kováře“ se zdá být dobrým žákem. Jakmile ale dojde na prohlídku vnitřností Microsoftu Lumia 650, začíná vše trochu drhnout. A nejen co se rychlosti ovládání týče.
Právě díky své kovové konstrukci patřila Lumia 650 mezi velmi očekávané telefony. Přitom svou samotnou existencí jako by potvrzovala kritiku mířící na nesmyslnou a zmatenou politiku Microsoftu. Proč jeho top modely skrývající se pod číslovkou 950 vržou a skřípají svými špatně doléhajícími plasty a přístroj z opačného konce spektra se pyšní kvalitním kovovým rámečkem?
Odpověď na tuto otázku znají snad jen manažeři mobilní divize redmontského gigantu. A to ještě bůh ví zda vůbec. Pokud by však budoucí vlajková loď Microsoftu měla představovat spojení mezi Lumiemi 950 a 650, určitě by se nikdo nezlobil. Nyní však k aktuální otázce: dokáže kromě kvalitního zpracování nabídnout Lumia z nejnižších pater i něco dalšího? Jak ospravedlní svou šestitisícovou cenovku? Tady už je odpověď o něco složitější.
Konstrukce | kovový rám + plast, 142 x 71 x 6,9 mm, 122 g |
---|---|
Displej | 5″, AMOLED, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Windows 10 Mobile |
Procesor | 4 jádrový, 1,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 212 |
Paměť | 1 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty (až 200 GB) |
Fotoaparát | 8 Mpx, blesk, HD video + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | nanoSIM, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 2 000 mAh |
Cena a dostupnost | ?, únor 2016 |
Jak už jsem naznačil, za svůj design se Lumia 650 rozhodně stydět nemusí. Začnu netradičně od zadního krytu: v prvních chvílích jsem vůbec netušil, že se dá sejmout. Tak kvalitně se ho konstruktérům podařilo ke kovovému rámu přichytit. Jeho matná úprava navíc nezachytává otisky prstů a to vše korunuje vyvedené stříbrné logo Windows. Kombinace krytu s matným hliníkovým rámem s leštěnými hranami zkrátka vypadá povedeně a nemusíte se tak telefon obávat použít i jako decentní doplněk k obleku. Vypadá skvěle a nízkou cenovku rozhodně nikdo nepozná, dokud nedostane chuť zatlačit na zadní kryt někde uprostřed. V tu chvíli se ukáže, jak tenký jeho plast vlastně je a mírně se prohne.
Při běžném používání vám to však rozhodně vadit nebude. Daleko více oceníte spíš to, že ani tato drobná vůle nevydává žádné pazvuky, jako ostatně nic, co na telefonu nalezneme. I kvůli tomu snadno odpustíme viklající se ovládací tlačítka. Přeci jen se pohybujeme v cenové hladině, kdy se kvůli podobnému faulu nevylučuje. Kvalitní zpracování pak doplňují i velmi příjemné a hlavně “přirozené” a nepředimenzované rozměry. Lumia 650 je jen necelých 7 mm tenká a 122 g těžká.
Zdá se však, že veškerou svou invenci vyplýtvali designéři na boky a záda. Zepředu je Lumia 650 prostě jen další černá placka, která navíc kvůli ostrým hranám během telefonování trochu tlačí do ucha. Fajnšmekra však zaujme nenápadná štěrbina na bradě přístroje. Ano, v Microsoftu umístili reproduktor nikoli pod zadní kryt nebo na spodní hranu, ale na jediné logické místo: dopředu. Jasně tak uslyšíte nejen zvonění, ale veškeré zvuky médií. Samotný zvuk, který produkuje, navíc není úplně špatný, byť například o basech se dá mluvit jen ve značné nadsázce.
Pod samotným reproduktorem nalezneme už jen microUSB port, jehož volbou se Microsoft usvědčil z funkčního ořezání oproti špičkovým modelům. Na rozdíl od řady 950 s USB-C konektorem nepodporuje Lumia 650 funkci Continuum.
Stejně jako u většiny Lumií nedávné historie nalezneme také v Lumii 650 AMOLED panel, zde v provedené úhlopříčky 5 palců. Na jeho HD rozlišení nespatřuji mnoho negativního. Rejpalové by si sice mohli stěžovat na viditelnou mřížku v detailním pohledu, já však tvrdím, že ji běžný uživatel v jednoduché grafice mobilních Windows nemá šanci postřehnout. Ocení navíc jasné barvy, opravdovou černou a dobrou čitelnost na jasném slunci, k čemuž přispívá i tradiční možnost nechat jednorázově zvýšit jas a kontrast na maximum, když na displej dopadnou přímé paprsky. Nelze ovšem zamlčet, že mohlo být ještě lépe. Jako již u Microsoftu tradičně, ani Lumii 650 neodemknete dvojím poklepáním, byť jej dvojím poklepáním na lištu s kontextovými tlačítky můžete zamknout.
Daleko větší prohřešek představuje výbava, kterou má Lumia 650 pod kapotou. Problém není v kapacitě vnitřní paměti – 16 GB naopak představuje v kategorii levných Lumií příjemnou novinku. 1 GB operační paměti ve světě mobilních Windows také znamená zcela dostatečnou hodnotu – byť s dovětkem, že Windows 10 Mobile by pro zcela plynulý chod ocenily dvojnásobek. Ten pravý průšvih představuje nový čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 212 taktovaný na 1,3 GHz.
Tak schválně: jaké telefony na českém trhu používají dvoustovkovou, tedy nejnižší sérii čipsetů? Typ 212 zatím pouze naše Lumia. Jeho předchůdce ve verzi 210 však nalezl své uplatnění v Lumii 550 nebo Honoru 4A, tedy v telefonech, které stojí maximálně pár stovek nad 4 tisíce. V přístroji o polovinu dražším nemá tento procesor co dělat. Jeho přítomnost se projevuje jednak skóre 31 000 bodů v benchmarku AnTuTu, ale zejména zřetelným namáháním telefonu při jakémkoli složitějším úkonu.
Základní soužití s telefonem je bez větších problémů plynulé (jakkoli i ty nejlevnější telefony s Windows Phone 8 budou rychlejší), pravá tortura ovšem přichází například při práci s obrázky. Na jakoukoli náročnější editaci můžete zrovna zapomenout. Telefon v celé řadě případů odmítá pořízenou fotografii byť i jen nazoomovat dvěma prsty. Čas od času pak celá galerie spadne, někdy se dokonce restartuje celý telefon. Několik vteřin je třeba čekat i na spouštění náročnějších aplikací.
Stěžovat si na nedostatek aplikací v systému Windows 10 Mobile je už obehraná písnička. S příchodem Lumie 650 je však naopak potřeba ocenit narůstající počet těch programů, které nepocházejí z dob Windows Phone a mají například podobu tzv. univerzální aplikace (tedy aplikace, která má na mobilním i desktopovém systému co možná nejpodobnější vzhled i funkcionalitu). Jejich řady nedávno rozšířil třeba i Twitter. V posledních verzích navíc relativně dobře funguje i Spotify nebo Facebook. Zkrátka: nedostatek aplikací není v systému Microsoftu až tak bolestný, jak se to řada lidí snaží podávat.
A to je dobře. Mobilní Windows mají stále své kouzlo, například v systému „živých dlaždic“, které podle mě ještě žádný systém nepřekonal. Nový je také systém ovládání telefonu jednou rukou. Podobně jako na konkurenčních platformách stačí přidržet tlačítko s logem Windows a celé prostředí sjede přibližně do třetiny obrazovky. Stále ale přetrvávají některé zejména ergonomické nedotahy. Například doručenky SMS zpráv se stále nedovedou synchronizovat s telefonním seznamem. Na dlaždici jinak poměrně povedeného kalendáře stejně jako u historických verzí Windows Phone je vidět pouze jedna nadcházející událost. A podobně bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Na Lumii 650 navíc oproti dražším modelům nelze ani například měnit velikost klávesnice. Za nic z toho ale nemůže samotná Lumia, ale pro mě nepochopitelná omezení ze strany Microsoftu. Ocenit přesto musím fakt, že na rozdíl od nedávno testované Lumie 950 XL jsem se po celou dobu soužití s levnou lumií nesetkal s žádným zásadním softwarovým bugem (pominu-li občasnou neochotu připojit se k již známé Wi-Fi síti, což musel pokaždé spravit restart telefonu). Zdá se, že Windows 10 Mobile se konečně ocitly na prahu dlouho očekávaného stadia dospělosti.
V případě Lumie 650 už zbývá v tomto smyslu jen něco udělat s výdrží akumulátoru. Jeho kapacita 2000 mAh jej totiž degraduje na čistě jednodenní smartphone. To navíc platí pouze pro ty dny, kdy příliš netelefonujete. Během náročného pracovního dne vydržela Lumia pouhých 10 hodin v plném zápřahu, což ji jako pracovní nástroj zcela diskvalifikuje. I při zcela nenáročném víkendovém režimu se pravděpodobně nedostanete na víc než jeden a půl dne.
Lumie vždy platily za fotografické etalony a nejinak je tomu v případě modelu 650. Kvality fotoaparátu posouvá lowendový přístroj o kategorii výše. Zadní strana přístroje odhaluje objektiv o světelnost f/2.2 a čip o rozlišení 8 Mpx, tedy nic, nad čím by se bylo potřeba pozastavovat. Výsledná kvalita fotografií ale svědčí o opaku. Obrázky pořízené Lumií 650 zaujmou především velmi dobrou prokresleností a přirozenými barvami. Mají však i své vady. Problémy se zachycováním rychlého pohybu má každý druhý telefon a nedají se proto telefonu nižší třídy vyčítat. Horší nestnost jsou rozostřené okraje fotografií, ale také celková podexponovanost fotografií. Bohužel období testování nenabídlo příliš slunečných dní, a tak jsem se musel spokojit s jarním pošmournem. I tak se však dá říci, že zde by pár softwarových kouzel na úkor naturalistické fotografie pomohlo. Takto se fotograf musí spolehnout toliko na HDR, které navíc musí před každým pořízením série snímků manuálně zapnout – jeho předchozí stav 650 stejně jako ostatní Lumie v paměti neudrží.
I tak je fotoaplikace novinky ze stáje Microsoftu opět mezi elitou, zejména díky naprosté srozumitelnosti pro laické uživatele. Kdo chce od fotografie více, nemusí dlouho přemýšlet, kde se přepíná do manuálního režimu – stačí jen přejet prstem po spoušti a ihned se objeví voliče manuální korekce. Jedna velmi důležitá věc však schází – příchodem Microsoftu do říše levných Lumií zmizel poslední relikt minulosti – hardwarová dvoustupňová spoušť.
Kde však Lumia 650 ztrácí na celé čáře, to je záznam videa. Až komicky působí možnosti nastavení kamery, kde si v rozlišení výsledného filmu můžete vybrat mezi HD záznamem o frekvenci 30 snímku za sekundu a … další možnost nedostanete. V Microsoftu jakoby správně odhadli hardwarové možnosti své novinky a na odvážné Full HD kousky pro jistotu hned rezignovali.
Lze Microsoftu vůbec zazlívat, že se Lumii 650 nevěnoval více? Asi jen těžko, když novinka vlastně postrádá jakoukoli přímou konkurenci. Štíhlý, kovový a skvěle zpracovaný telefon s vyváženým mixem funkcí aby uživatel mezi mobilními Windows pohledal. Pokud Lumia 650 znamená příslib do budoucna v podobě výkonnějších telefonů s operačním systémem od Microsoftu, zvedám hozenou rukavici a slibuji, že takový telefon by mě rozhodně zajímal.
O Lumii 650 samotné to však říci nemohu. A přitom stačilo tak málo – zkusit ji osadit o něco vyspělejším procesorem a zrychlit tak její běh. I kdyby měla být o pár stovek dražší, stálo by to za to. Takto však musím poradit – při nákupu se neukvapte. Rozhodně se nejedná o poslední stylovku z dílen Microsoftu pod deset tisíc. V tomto případě se čekání určitě vyplatí.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
design | slabý procesor |
kovová konstrukce | relativně vysoká cena |
kvalitní displej | |
funkční vybavenost |