Recenze LG G Watch R: Chytré hodinky mají zelenou!

Luboš Srb

Netroufám si říci, jaké mají být dokonalé chytré hodinky, ale pokud bych měl ze všech dosavadních vybrat pouze jedny, pak jsou zatím ideálu nejblíže nové LG G Watch R! Vypadají jako klasické kulaté hodinky, přitom upozorní na veškeré notifikace, jsou voděodolné a svými chybami ukazují cestu, která chytré hodinky teprve čeká. Tahle kategorie však právě dostala zelenou!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Chytré hodinky jsou tu už řadu let. Výrobci, ale i samotní uživatelé, však všechna ta léta hledají a vymýšlí skutečný přínos této nové kategorie. A zatímco dokonalé zdaleka nebyly ani hodinky GD910 od LG v roce 2010 za neskutečných 20 tisíc korun, nejsou stejně tak dokonalé ani letošní nové G Watch R za už přijatelnějších cca 6 500 korun. Celá kategorie smartwatch produktů však přišla, zdá se, na správnou cestu. Od chytrých hodinek už se nečeká, že s nimi budete volat jako James Bond, naopak se snaží být užitečnější a praktičtější, aby doplnily funkce a využití chytrého telefonu – pokud jej zrovna máte třeba v kapse. Ne jej nahradily. A nejen to je důležité pro nové LG G Watch R, u LG pochopili i spoustu dalších věcí, díky kterým může revoluce na poli chytrých hodinek začít!

Základní parametry: LG G Watch R

Rozměry46 x 54 x 9,7 mm
Hmotnost62 g
Displejkulatý P-OLED, úhlopříčka 1,3“ (průměr kruhu 33 mm), rozlišení 320 x 320 px (246 ppi)
Procesor4-jádrový 1,2 GHz procesor Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8226)
Paměť512 MB RAM, paměť 4 GB
Operační systémAndroid Wear 2.0
Senzorysenzor tepové frekvence, gyroskop, akcelerometr, kompas, barometr
Baterie410 mAh
Obsah balenínávod, adaptér + microUSB kabel + kolébka pro nabíjení
Cena a dostupnost?, podzim 2014

Design a zpracování: Hezké i odolné

Nenahradit, ale spíše důmyslně doplnit chytrý telefon – takový je úkol nových LG G Watch R, které na první pohled vypadají jako klasické analogové hodinky. Ne jako smartphone připevněný na ruce. Výrobce totiž použil netradičně kulatý displej a luxusní tělo z nerezové oceli, které je navíc díky certifikaci IP67 voděodolné (až do hloubky 1 metru po dobu až 30 minut). Hodinky působí velmi dobrým dojmem, ze všech chytrých hodinek ještě společně s Motorolou Moto 360 vypadají asi nejvěrohodněji jako klasické hodinky.

Osobně mi jen přišlo škoda, že LG vyrábí hodinky jen v celočerném provedení. Kvalitní kov totiž bohužel v této konzervativní barvě tolik nevyzní. Je pravda, že takto se hodí G Watch R k více lidem, ať už si vezmou hodinky do společnosti, na sport nebo s nimi budou jen doma. Pokud by si ale měl člověk vybrat, jestli si vezme k obleku klasické hodinky ze stříbrného kovu nebo právě chytré hodinky od LG v černé barvě, asi by většina volila na pohle luxusnější první variantu. Tak snad u příští generace smartwatch.

LG naopak dává možnost výběru pásku, respektive pokud by se vám ten originální nelíbil, můžete jej vyměnit za kterýkoliv běžný 22 mm pásek. A to se celkem hodí, originální pásek je sice z pravé kůže, ovšem působí na povrchu dost plastově a lacině. Jeho rozpětí je ale velké – hodinky si díky tomu může vzít na ruku jak člověk s menší rukou, tak i člověk s rukou větší. Nošení mi přišlo naprosto bezproblémové, G Watch R jsou na ruce pohodlné, nejsou těžké ani nijak nepříjemné. Byl jsem nadmíru spokojen.

Jak už jsem zmínil, hodinky mají kulatý displej. Ten ovšem oproti čtvercovým G Watch překvapivě nedisponuje ochranným sklem Gorilla Glass. Naštěstí se ale člověk nemusí mít ani zas tolik na pozoru – kulatý displej je zde totiž zapuštěný pod okolní ocelový rám, který tak displej před většinou nebezpečných situací spolehlivě ochrání. Dále na hodinkách najdeme velké tlačítko na pravé straně, ve spodní straně je umístěný mikrofon pro hlasové ovládání a na zadní straně pak senzor tepové frekvence. Naopak reproduktor zde nehledejte a ani nepočítejte s tím, že byste si s hodinkami zavolali.

Připojení a kompatibilita: Bez Googlu ani krok

Ačkoliv hodinky G Watch R vyrábí LG, pod taktovkou je má i Google, který nejen, že stojí za operačním systémem Android Wear (jenž běží na hodinkách), ale také je potřeba hodinky nejprve spárovat s chytrým telefonem s Androidem (též od Googlu). S konkurenčními telefony bohužel G Watch R nefungují a dokud je nespárujete s kompatibilním telefonem, dokonce vám ani neukáží čas. Uživatelé iPhonu a Windows Phone si tak mohou nechat zajít chuť.

Do Android telefonu je potřeba si nejprve stáhnout aplikaci Android Wear, přes kterou hodinky spravujete, a poté obě zařízení přes Bluetooth spolu spárovat. LG G Watch R využívají novější Bluetooth 4.0 LE, které se díky nižší energetické náročnosti skvěle hodí právě na nositelnou elektroniku. Spárování není nijak složité, spíše horší jsou občasné potíže při odpojení – stalo se mi párkát, že nepomohlo ani zrestartování telefonu a hodinek a zkrátka jsem to musel zkoušet, dokud se hodinky opět k telefonu nepřipojily. Stejně tak se mi jednou hodinky zrestartovaly dokonce samy.

Displej, prostředí a možnosti: Až příliš zgooglovatělé…

Kulatý displej vypadá naprosto skvěle. LG konkrétně použilo P-OLED displej s úhlopříčkou 1,3“ (průměr kruhu je 33 mm) a rozlišením 320 x 320 px, které tak dělá jemnost 246 ppi (jde o nejjemnější displej s Androidem Wear). Je dobře čitelný uvnitř budov i venku na slunci, vyniká vysokým kontrastem a sytými barvami. Snad jen v praxi by se hodilo ještě vyšší rozlišení, protože pokud se člověk dobře podívá, uvidí hrubší rastr.

Displej můžete mít na hodinkách G Watch R zapnutý neustále, a v tom případě budete používat dva režimy – v neaktivním režimu se na displeji zobrazuje méně informací (aby se šetřila baterie) a vidíte jen jakési úsporné hodiny (například bez vteřinové ručičky). V aktivním režimu pak vidíte vše, stačí jen hodinky (v neaktivní režimu) zvednout/otočit se zápěstím, dotknout se dotykového displeje nebo stisknout mechanické tlačítko na pravé straně. Možností je tedy více. Potíž je však s tím, že se mi hodinky dost často takto probouzely, i když jsem nechtěl (zejména při jídle, kdy s rukama pohybujete, ale i v jiných situacích). Naopak pro přepnutí z aktivního do neaktivního režimu stačí dotykový displej přiklopit dlaní nebo jen celým prstem (tedy na více místech dotyku najednou).

Kulatý nebo čtvercový? Zatímco na pohled dle mého vypadají lépe hodinky s kulatým displejem, v praxi je rozhodně lepší mít displej čtvercový. Tedy v případě, že je prostředí systému čtvercové tak jako u Androidu Wear, kde se skloubení zkrátka nepovedlo. Části textu si tak někdy nepřečtete – ať už jde o jméno kontaktu při notifikaci (např. „Dita Pospíši…“), o obsah delší zprávy apod. Vždy jsou kvůli zakulecenému displeji uřízlé části textu, který se zkrátka lépe na displej nerozloží.

Rozhraní Androidu Wear 2.0 totiž není zcela novým systémem, ale jen upraveným Androidem 4.4 KitKat. Ačkoliv systém působí jednoduše a příliš možností nenabízí (a jak se říká: „kdo moc nedělá, moc nezkazí“), tak jsou právě jeho omezené možnosti a funkce nepříjemné. Úplným základem jsou karty Google Now (které si musíte také v telefonu nejprve aktivovat), a v jejich podobě se pak zobrazují také veškeré notifikace na hodinkách. Od spodní části displeje je vytáhneme swipem nahoru, swipem doprava je zahazujeme, opačným se pak dostaneme k dalším relevatním možnostem (odpovědět, otevřít na telefonu apod.). Na úvodní obrazovce pak swipnutím odshora dolů můžeme zapínat či vypínat vibrace (naopak kvůli absenci reproduktoru ani nemáme žádná zvuková nastavení). Do nastavení se dostaneme delším přidržením tlačítka na pravém boku hodinek.

Celé prostředí je však prošité Googlem. Když se probuzených hodinek jen dotknete, už na vás čeká hlasové vyhledávání Google (nebo stačí říct „Ok, Google“). Jenže to stále ještě nefunguje plně v češtině … vlastně ani jinak nefunguje (bez ohledu na jazyk). Aby hodinky dokázaly zachytit, co říkáte, je potřeba klidné místo bez okolního ruchu, dále pak je třeba bezvadné výslovnosti a ještě je potřeba trochu štěstí – dost často se objeví fráze „Sorry, I did not catch that.“ a můžete zkoušet znovu. A pokud už se vám vše zmíněné podaří, pak možná ztroskotáte na dalších chybách a nedotaženostech. Například při diktování poznámky nesmíte udělat ani malou pauzu – pak můžete začínat od začátku. Na případnou editaci už Google také nemyslel. Zkrátka nápad skvělý, ale praxe zdaleka nedotažená.

To samé platí i v případě dalších možností. Nápad mít navigaci přímo na hodinkách je super, jenže asi málokdo se vzdá detailnějšího zobrazení navigace rovnou na svém smartphonu (který musí mít stejně poblíž hodinek) s daleko větším displejem. V praxi jsem také narážel na použitelnost senzoru tepové frekvence. Opět myšlenká dobrá, ale praxe horší – pokud si chcete změřit tep během fyzické záteže, kdy máte ruku pod hodinkami doslova zpocenou, máte holt smůlu a senzor vám bude službu vypovídat.

Ačkoliv prostředí G Watch R funguje svižně a plynule, koneckonců hlavně díky 4-jádrovému 1,2 GHz procesoru Snapdragon 400 a operační paměti 512 MB RAM, potřebuje ještě hodně vylepšit. Tedy aby dokázalo poskytnout veškerý text v neořezané formě, hlasové ovládání aby fungovalo v češtině a pak také ještě aby byla dotažena spousta nápadů (jako je nadiktování poznámky i s pauzou, editace textu apod.). Google se už ale nechal slyšet, že na vylepšeních již pracuje a je tak docela možné, že nová verze Androidu Wear (která snad bude dostupná i pro majitele G Watch R) bude po všech stránkách zase o něco lepší.

Nabíjení a výdrž: Stále to není ono

Počítejte, že hodinky vydrží 2 dny běžného provozu. Jen při intenzivním používání jsem je musel nabíjet už raději první den večer, protože bych jinak druhý den začínal se zhruba třetinou baterie a celý druhý den by tak baterie nevydržela. Nabíjení je pak možné bohužel jen se speciální dokovací kolébkou (do které se hodinky samy chytí přes magnetické piny), což může být docela na obtíž (protože u telefonu jsme dnes zvyklí nabíjet jen pomocí microUSB nabíječky), a navíc například konkurenční Sony SmartWatch 3 už to umí i bez kolébky.

Hodinky pak máte s originální nabíječkou nabité za zhruba jednu hodinu, tedy pokud vám ještě zbývá takových 10-15 % a chcete se dostat na plných 100 %, jinak z úplné 0 % na 100 % to trvá přibližně 1 a půl hodiny. Škoda, že si nabíjení hodinek nemůžete hlídat rovnou z připojeného telefonu, ale musíte si to kontrolovat přímo na hodinkách.

Zhodnocení, konkurence

Hodinky G Watch R jsou podle mého zatím nejdále ze všech chytrých hodinek, které můžete aktuálně na trhu zakoupit. Díky LG, ale také Googlu, mají celkově jasno, k čemu poslouží a jak by je měli uživatelé používat. Vycházejí na necelých 6 500 korun, takže si oproti běžným klasickým hodinkám připlatíte takový 2x až 3x ceny, a to si myslím, že už je přijatelné – za hodinky s dotykovým displejem, voděodolností, tělem z nerezové oceli, všemi možnými senzory a hlavně rychlými notifikacemi z vašeho smartphonu.

LG G Watch R můžeme porovnávat s podobnými hodinkami od Motoroly. Ta má totiž kulaté Moto 360, jsou ovšem hardwarově slabší, mají horší displej a hlavně pak kratší výdrž, na druhou stranu ale zase nižší cenu.

Ani G Watch R, které vidím zatím jako nejpokročilejší chytré hodinky na trhu, mě však nepřesvědčily, že by je člověk ke smartphonu potřeboval. Cílovka je zde opravdu malá a spíše jen z řad manažerů, novinářů či fanoušků nejmodernějších technologií. Na masový produkt si budeme ještě muset počkat. Přitom ze strany výrobce jde o naprosto skvělý produkt. Možná to hodinkám kazí Google a jeho Android, který je pouho pouhou rozpracovanou myšlenkou, které ještě hodně chybí k dotažení. Vše je tak alespoň na dobré cestě…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design jako klasické kulaté hodinkyPlus lacině vyhlížející pásek
Plus rychlé prostředíPlus displej se probouzí dost často i nechtěně
Plus voděodolnost IP67Plus omezení a nedostatky Androidu Wear
Plus veškeré notifikace máte ihned na rucePlus dobíjení jedině s dokovací kolébkou
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články