Recenze Lenovo Vibe X3: ve stopách legendy
Tak tohle se opravdu povedlo. Lenovo Vibe X3 coby první společný počin firem Lenovo a Motorola kandiduje na nejlepší multimediální telefon roku. A k tomu ještě dobře vypadá a moc nestojí. Je tak na úspěch zaděláno?
Když si čínské Lenovo v roce 2014 podmanilo (jinými slovy koupilo) americkou Motorolu (která už patřila Googlu), výrobce sliboval, jak legendární značku udrží na vlastních nohách a nechá ji dále samostatně rozvíjet. Jenže muselo být každému jasné, že se dříve nebo později objeví i společné dílo. A tak se také nyní stalo.
Nové Lenovo Vibe X3 vychází z posledních telefonů Motorola, skoro bychom jej mohli přirovnat k poslední vlajkové lodi Moto X Style. Oproti ní však přináší čtečku otisků prstů, lepší zvukový zážitek nebo větší 3 500 mAh baterii. Superjemný QHD displej byl nahrazen rozumnějším Full HD panelem a k dispozici není unikátní služba Moto Maker pro vytváření vlastních zadních krytů.
Vibe X3 jde tedy ve stopách legendárního výrobce, ovšem nezaměřuje se na ty úplně nejnáročnější uživatele. Do oka chce padnout spíše těm, kteří nehodlají za špičkové telefony utrácet celé jmění. Na tuhle novinku vám postačí jen necelých 13 tisíc korun. Zdá se to tedy jako dokonalá symbióza mezi oběma výrobci – Motorola je pověstná kvalitou, Lenovo zase lákavou cenou. Potvrdí to naše dnešní recenze?
Lenovo Vibe X3: specifikace
Konstrukce | kov a plast, 154 x 77 x 9,3 mm, 170 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop + nadstavba |
Procesor | 6 jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 808 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 21 Mpx, dvoutónový blesk + přední 8 Mpx s bleskem |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dualSIM, Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3500 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, listopad 2015 |
Design a zpracování: „americká“ kvalita
Nemůžeme si pomoct, ale telefon Lenovo Vibe X3 v nás evokuje poslední smartphony značky Motorola. Všimněte si charakteristiky zaobleného těla, kovového rámu nebo výrazných stereo reproduktorů. Ovšem zde podobnost nekončí, ale teprve začíná. „X-trojka“ je velmi povedená také po stránce konstrukční. Zpracování dosahuje vysokých kvalit, luxusní kovový rám drží celý telefon pevně pohromadě a ani zadní plastový kryt se neprohýbá – prohnutý už lehce je, což přispívá k pohodlnějšímu držení telefonu v ruce.
Nebývá zvykem, aby to multimediálnímu telefonu až takhle slušelo a měl doslova elegance na rozdávání. Vibe X3 se ale může směle rovnat i s výrazně dražšími vlajkovými loděmi předních výrobců. Svou pořizovací cenu lehce nad hranicí 10 tisíc korun nedá znát. Čím ale naopak každého upoutá, jsou vestavěné supervýkonné stereo reproduktory na čelní straně. Vsadím se, že s nimi telefon strčí do kapsy i řadu dražších telefonů.
Velmi vítaným prvkem je za mě také čtečka otisků prstů. Výrobce ji umístil na záda telefonu a krásně zakomponoval do fotoaparátové oblasti. Rozeznání otisku funguje spolehlivě a bleskurychle, skoro jako na nejnovějším iPhonu 6s, ovšem potíže mohou nastat někde jinde. Při nešikovné manipulaci s 5,5 palcovým telefonem vám totiž může přerostlé zařízení klidně vyklouznout z ruky. V mém případě se tak naštěstí nestalo, ale měl jsem pocit, že by k tomu mohlo dříve nebo později dojít.
Pokud jde o rozmístění prvků, v terminologii popisování zejména žen bychom řekli, že Vibe X3 má vše přesně na svém místě. Nic nechybí, nic nepřebývá. Vypínací tlačítko je krásně dostupné na pravém boku a od dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti je dobře rozlišitelné. Šuplíček se slotem na SIM kartu je na levém boku a můžete do něj dát buďto dvě nanoSIM karty nebo 1x nanoSIM a 1x microSD paměťovou kartu. Slot je totiž tzv. hybridní a poradí si tak s oběma typy karet.
Na spodní hraně najdeme microUSB port pro připojení kabelu či nabíječky, na horní straně pak kromě 3,5 mm Jack konektoru pro sluchátka ještě moderní Infraport pro ovládání televize a další elektroniky. Tohle rozhodně k multimediálnímu smartphonu 21. století patří, takže opět skvěle. V telefonu je rovnou připravena aplikace Peel Smart Remote, kterou využívá například Samsung u svých telefonů. Její nastavení je jednoduché a k ovládnutí vaší televize nejen v domácnosti vám stačí opravdu málo.
Displej, prostředí a baterie: rozum zvítězil
Jak už jsem se zmínil na začátku recenze, telefon Lenovo Vibe X3 vychází z vlajkové lodi Motorola Moto X Style. Má však o 0,2 palců menší displej, konkrétně 5,5 palce, a hlavně nižší Full HD rozlišení místo ultravysokého QHD. Rozum tak naštěstí zvítězil nad marketingem, obrazovka s jemností přes 400 ppi totiž vypadá i tak výtečně, je stále obří a navíc uspořené mAh u baterie se jistě budou hodit, ať už na delší sledování videí na cestách nebo třeba na delší hraní her.
Pokud jste ještě 5,5 palcový displej neměli, věřte mi, že se na něj zvyká stále celkem rychle. Telefon trochu pomáhá svými zaoblenými zády, takže se drží lépe než jiné smartphony. Navíc výrobce v systému připravil jednoduchou funkci „zmenšení funkční části obrazovky“ pro ty, kteří by i tak tápali. Stačí od pravého okraje obrazovky nakreslit jakoby písmeno C. Další chytré funkce jsou například: probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displeji, vypnutí displeje otočením telefonu dolů, pořízení selfie otiskem prstu a mnoho dalších.
Pro hnidopichy, Vibe X3 přináší operační systém Android 5.1 Lollipop a „významná“ aktualizace na nejnovější Android Marshmallow je teprve na cestě. Vlastní prostředí pod nadstavbou výrobce však obsahuje vše potřebné i bez ní. Na telefonu můžete například řídit oprávnění u jednotlivých aplikací, takže se dá třeba Facebooku zakázat přístup k fotoaparátu a dalším součástem, aniž by aplikace přestala úplně fungovat.
Zajímavé jsou také další vychytávky, třeba možnost nechat si na zamknuté obrazovce telefonu zobrazit denní program z vašeho kalendáře. Do něj už tak de facto ani nemusíte chodit. Nebo další přínosná funkce, noční režim. Snižte si jas displeje pod běžnou úroveň, abyste si v noci zbytečně nekazili oči. Samozřejmostí pak je například notifikační dioda, která upozorňuje na nové události. Jen by nemusela svítit pouze bíle, občas jsem ji kvůli tomu zbytečně přehlédl.
Celý systém je skvěle odladěný a příkladně rychlý, koneckonců je poháněný výkonným šestijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 808 s operační pamětí 3 GB RAM. Oproti vlajkovým lodím s Androidem, které používají i novější procesory Snapdragon 810 nebo nejvýkonnější Exynos od Samsungu, takřka nepoznáte rozdíl. Zkušenější si pak ještě mohou telefon zrychlit v nástrojích pro vývojáře, kde lze vypnout nebo alespoň ještě zrychlit veškeré animace.
O výdrž se stará 3 500 mAh baterie a běžně s ní telefon stačí dobíjet zhruba obden. A ani při větším zatížení se mi nestalo, že bych telefon dokázal vybít od rána do večera. Praktické pak je následné dobíjení, s dodávanou rychlonabíječkou (2A) a technologií Quick Charge 2.0 od Qualcommu totiž můžete telefon „naplnit“ z 15 % na 100 % zhruba během 2 hodin. Škoda jen, že telefon nepodporuje ještě bezdrátové nabíjení. To by potom byl opravdu luxus.
Zvuk a multimédia: na plné pecky
Telefon Lenovo Vibe X3 je multimediální zařízení se vším všudy. O vysokém výkonu už jsem psal, druhou stránku věci pak je samotná multimediální výbava. Čím vším se může smartphone pochlubit? Ve zkratce velkým displejem pro sledování filmů a videí, špičkovými stereo reproduktory a vynikajícím zvukem i do sluchátek, či 21 Mpx fotoaparátem s natáčením 4K videí včetně kvalitního záznamu zvuku díky trojici mikrofonů. Který jiný telefon má dnes takovou výbavu? Žádný obecně známý model.
Abych multimediální výbavu rozebral postupně, začnu asi největší chloubou – stereo reproduktory. Jedná se o výkonné 2x 1,5W řešení s velkými rezonančními komorami směřujícími dopředu přímo na diváka či posluchače. Zvuk je z nich opravdu o několik úrovní výše, než u běžných telefonních reproduktorů. Změnu okamžitě poznáte. Výstup bych mohl popsat jako bohatý, čistý a také celkem hlasitý. Výrobce řešení označuje Dolby Atmos.
Do sluchátek si pak můžete pustit ještě více umocněný hudební výstup Turbo Hi-Fi, ačkoliv zde už takový přínos nevidím. Samozřejmě ale záleží na vašich preferencích a co konkrétně posloucháte.
Co mě však celkem překvapilo, je absence vlastního hudebního přehrávače. Lenovo místo toho u Vibe X3 přináší „pouze“ předinstalovaný přehrávač od Googlu. Pokud jde o video, zde už výrobce nabízí vlastní přehrávač, které zvládá například i přehrávání v pop-up okně v popředí, zatímco si můžete v jiné části displeje třeba psát zprávu. Pro sledování seriálů nebo filmů však musím doporučit stažení nějakého jiného pokročilejšího přehrávače z Google Play.
Telefon se díky své multimediální výbavě hodí nejen na sledování filmů a videí či poslechu hudby, ale kapitolou o sobě může být klidně i hraní her. Díky vysokému výkonu totiž na Lenovo Vibe X3 rozběhnete i ty nejnáročnější hry, dostatek prostoru vám pak poskytne 32 GB vnitřní úložiště, které je dále rozšiřitelné microSD kartami až o 128 GB. Třešničkou na dortu pak je právě špičkový zvuk, který vás může vtáhnout mnohem víc do hry, než byste čekali. Vyzkoušejte a uvidíte.
Fotoaparát: za očekáváním
Posledním dílem skládačky je fotoaparát. Vibe X3 vsází na 21 Mpx snímač od věhlasného Sony, který dokáže například také natáčet 4K video. Zdálo by se tak, že telefonu nic nebrání v tom, aby byl opravdu ultimátním multimediálním zařízením. Bohužel tomu tak ale není. Fotoaparát totiž vykazuje překvapivě dost mizerné výsledky, během testování se mi snad ani jednou nepovedlo pořídit kvalitní snímek, kterým bych se mohl pochlubit. Většinou snímky trpí horší ostrostí, přepaly i podstatným šumem. Koneckonců, podívejte se sami.
Snímky pořízené s telefonem
Stejná situace je také při natáčení videí. Vysoké 4K rozlišení zní na papíře skvěle, stejně jako například trojice integrovaných mikrofonů s audio technologií Wolfson, která filtruje okolní hluk, abyste měli čistší nahrávky nebo i například videohovory. Jenže k čemu to všechno, když vám pak v praxi vlastně bude vadit horší obraz.
Závěr a zhodnocení
Čínské Lenovo rozhodně vykročilo do první reálné spolupráce s Motorolou pravou nohou. Telefon Vibe X3 nadchne nejen svými multimediálními možnostmi, ale také povedeným tenkým tělem s kovovým rámem, odladěným a bohatým uživatelským prostředím či dlouhou výdrží. Ale hlavně boduje výborným poměrem cena/výkon. Za necelých 13 tisíc korun je to výborná koupě, pokud dokážete všechny vlastnosti telefonu dostatečně využít. Zamrzí jen horší fotoaparát.
Pokud jde o konkurenci, mezi horké adepty můžu zařadit zejména výprodejovou vlajkovou loď Samsung Galaxy S6, kterou v aktuální akci cash back můžete pořídit již od 12 799 korun. Navíc získáte jeden z nejlepších fotomobilů, obejít se však budete muset s menším displejem nebo s absencí stereo reproduktorů.
Dále by se vám mohla zalíbit aktuální vlajková loď LG G4, která nyní vychází na necelých 13 tisíc korun. S ní získáte jemnější QHD displej a taktéž lepší fotoaparát s například optickou stabilizací obrazu nebo laserovým autofocusem. I zde se však budete muset obejít bez stereo reproduktorů a částečně i s „lacinějším“ plastovým tělem.
Třetí možností je zvážit levnější telefon Honor 7, za který nedáte ani 10 tisíc korun, přitom získáte srovnatelně kvalitní kovové tělo, jen o něco málo menší 5,2 palcový displej či 20 Mpx fotoaparát. Ale hlavně ušetříte zhruba 3 tisíce korun. Na druhou stranu se ale budete muset obejít bez lepšího zvuku, který je rozhodně největší zbraní Vibe X3.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.