Recenze Lenovo Moto G4: chce být nexusem za 7 tisíc
Čtvrtá generace Moto G už jen částečně pokračuje v původním plánu, se kterým předchozí modely (tehdy ještě pod křídly Motoroly) slavily celkem úspěch. První „Motorola vyrobená Lenovem“ sice přináší takřka dokonale čistý a odladěný Android, jenže svou neustále vyšší cenu už si odůvodní jen opravdu těžko. I když je Moto G4 stále velmi zdařilou náhradou za nexus.
Moto G je prvním telefonem čínského výrobce, který byl představen již pod jeho hlavičkou. A nebyl sám – Lenovo společně odhalilo rovnou trojici modelů: G4, G4 Plus a G4 Play. Zatímco první dva jsou 5,5palcové phablety, třetí smartphone zůstává u pětipalcové velikosti. Jak se ale zdá, trend neustálého zvětšování displejů stále neskončil, takže právě testovaný Moto G4 by měl být jakýmsi tahounem celé řady. Kromě větší úhlopříčky displeje se však oproti předchůdci Moto G 2015 (recenze) nijak zvlášť neliší. Tedy na první pohled. Více prozradí až následující odstavce naší recenze.
Lenovo Moto G4: specifikace
Konstrukce | plast, 153 x 77 x 7,9-9,8 mm, 155 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi |
Operační systém | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor | 8 jádrový, 1,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 617 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16/32 GB + microSD karty (až 128 GB) |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, autofocus, Full HD video + přední 5 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3000 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | 6 990 Kč včetně DPH, srpen 2016 |
Design a zpracování: lehoučký oblázek
Jestli si čínští inženýři něco vzali k srdci, pak je to jednoduchost a praktičnost. Zapomeňte na luxusní materiály jako je kov nebo sklo, u Moto G4 najdeme jen „obyčejný“ plast. Ale vlastně, proč ne? Telefon díky zaobleným hranám zúženým k necelým 8 mm až překvapivě krásně padne do ruky, také nízká hmotnost 155 g přispívá k pohodlnějšímu držení a ovládání a zadní strana s mřížkovaným povrchem zase dokáže zabránit nečekanému vyklouznutí zařízení z ruky.
Větší rozměry telefonu, respektive displej o velikosti 5,5 palce, ovšem ani díky praktickému provedení nejsou pro každého. Ba navíc, když výrobce nevybavil Moto G4 jednoručním režimem – tedy softwarovou vychytávkou, kterou jiní výrobci u větších telefonů nabízejí. Funkční část obrazovky tak bohužel nezmenšíte a nezbude vám nic jiného, než neustále trénovat váš palec, aby „dorostl“ patřičné velikosti, nebo spíše vaše celá ruka získala patřičné dovednosti.
Co však výrobci odpustit nedokážu, je odfláknuté konstrukční zpracování. Vše začíná už u odemykacího tlačítka na pravém boku, které je až příliš tuhé, takže není moc pohodlné jej používat. Nedokonalé je také samotné lícování zadního krytu, který bez patřičného umu dokážete prstem sejmout i jinde, než jen v místě tomu určeném (s klasickým otvorem pro snadnější „zajetí“ prstu pod kryt). A celé to podtrhuje „duté místo“, které je mezi baterií a právě zadním krytem. Po promáčknutí to hned zjistíte.
Něco mi říká, že právě kvůli konstrukčním nepřesnostem letos telefon nezískal vyšší certifikaci voděodolnosti. Majitelé Moto G4 se tak musí spokojit jen s lehkou odolností proti postříkání vodou – na rozdíl od předchůdce, který disponoval zvýšenou odolností IPX7 (se kterou jste mohli telefon klidně i ponořit do vody). Letošní oblázek od Lenova tedy raději ve vodě nekoupejte.
Displej, prostředí a baterie: nexus s vychytávkami
Velký a kvalitní. Tak by se dal v krátkosti popsat 5,5″ Full HD displej s výbornou jemností přes 400 ppi. Je více než dostatečně ostrý, barvy jsou přirozené a poměrně syté, přes den nebudete mít při maximálním jasu problémy s čitelností na slunci, naopak v noci vám nejnižší jas nebude zbytečně vypalovat oči. Obrazovka dokonalá není, ale za 7 tisíc snad člověk ani nemůže chtít víc. Ještě když k tomu připočteme šikovná pohybová gesta.
Jen pouhým zvednutím telefonu ze stolu nebo vyndáním z kapsy či kabelky se vám zařízení „napůl“ probudí a vy jej posunutím zámku můžete rychle odemknout. Prakticky tak vynecháte vypínací klávesu (která je tak nepřijemně tuhá, skoro jako by tím chtěl výrobce lidi donutit používat méně používaný způsob odemykání). V aplikaci Moto, která je de facto jediným přidaným obsahem do jinak naprosto čistého Androidu včetně všech Google aplikací, si pak můžete nastavit i další gesta.
Během používání jsem ještě přišel na chuť jednodušímu způsobu spuštění fotoaparátu – kdy stačí jen 2x rychle otočit zápěstím s telefonem v ruce, nebo také rychlému spuštění svítilny – tentokrát musíte 2x zatřást s telefonem v ruce, jako kdybyste měli v ruce kladívko a zatloukali hřebík. Méně už jsem využil další možnosti, a to otočením telefonu zapnout režim Nerušit a zvednutím telefonu ztišit vyzvánění. Mnohem více bych uvítal třeba notifikační diodu, která by dokázala upozornit na nové události.
Operačním systémem je Android 6.0 Marshmallow a nutno dodat, že snad v maximální možné čisté podobě. Ani v nastavení systému nenajdete prakticky žádné přidané funkce, které by teoreticky mohly zařízení zpomalovat nebo jinak negativně ovlivňovat. A výsledek je více než povedený, systém u Moto G4 běhá jako z praku a velmi spolehlivě, bez jediného zaváhání. Hodně se tak podobá telefonům nexus, které vyrábí ve spolupráci s partnery přímo Google.
A pochvalu si Lenovo zaslouží také za výsledek dosažený na poli výdrže. Baterie s kapacitou 3000 mAh totiž dokázala při pracovním zatížení vydržet dvoudenní provoz na jedno nabití, což se v dnešní době opravdu velmi cení. A Moto G4 nechybí ani podpora praktického rychlonabíjení, ačkoliv je trochu nelogické, že se výrobce snažil ušetřit (dobře, tohle zas tak nelogické není) a nepřidal rychlonabíječku rovnou do balení. To udělal až u dražšího modelu G4 Plus.
Fotoaparát: lepší než u předchůdce
Asi největšího pokroku dokázal výrobce v mezigeneračním srovnání dosáhnout u fotoaparátu. Moto G4 sice stále přináší 13 megapixelový snímač, ovšem výsledky jsou tentokrát o něco lepší. Lenovo si kladné body vyslouží už za samotné rychlé spuštění aplikace fotoaparátu (můžete využít pohybové gesto), a dále pak za jednoduchost prostředí. Automatika dokáže využít režim HDR v případech, když je potřeba (takže ani nemusíte nic nastavovat), jinak manuálně můžete ostřit dotykem a následně dlouhým přidržením „zamknout“ zaostřenou scénu, použitelnější mi ale přijde spíše rychlá změna světla pomocí posuvníku.
Jak fotí Lenovo Moto G4
Fotoaparát zvládá při srovnání s jinými telefony v cenové relaci do 7 tisíc korun celkem pěkné makro snímky, ale i jiné scény z exteriéru, kde je dostatek světla. Občas může Moto G4 hůře zaostřit, takže je lepší si výsledek raději okamžitě zkontrolovat, jinak k ostrosti a barvám nemám žádné další připomínky. Telefon tolik netrpí přepalováním snímků (hlavně díky povedenému HDR režimu), které je pro řadu zařízení ve střední třídě běžné. A zapomenout bych neměl ani na možnost natáčení zpomalených slow-motion videí se 120 fps při rozlišení 960 x 540 px, což pro zábavu poslouží celkem dobře.
Zhodnocení
Moto G4 není vůbec špatný telefon, ba naopak má kvalitní displej, odladěné prostředí, velmi dobrý fotoaparát a v neposlední řadě celkem dlouhou výdrž baterie. Je ale opět předražený. Za 7 tisíc korun by to měl nejspíše těžké, i kdyby se jednalo přímo o nexus zařízení, které má marketingově mnohem silnější postavení, než Lenovo nebo předtím Motorola. Pokud bude chtít čínský výrobce s letošní novinkou prorazit, bude muset zlevnit, minimálně o takové 2 tisíce korun.
Z konkurence, která je v poslední době ve střední třídě opravdu silná, můžete sehnat například Vodafone Smart Ultra 7 (recenze) za pouhých 5 tisíc korun. V de facto stejném těle dostanete prakticky stejnou výbavu, tak proč neušetřit zmíněné 2 tisíce korun? Další možností může být povedený Honor 7 Lite (recenze), který za 6 tisíc disponuje celokovovým tělem, 5,2″ Full HD displejem, čtečkou otisků prstů, 2 GB RAM, 13 Mpx fotoaparátem či plnou podporou LTE.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.