Recenze Coolpad Porto S: opravdu lepší než předchůdce?

Michal Maňák

Levné mobily to mají těžké. Zákazníci po nich chtějí funkce dvojnásob dražších telefonů: „Vždyť je to přeci pořád Android!“ Odpovědi pak hledají v technických parametrech. Poloviční takt, třetinové rozlišení, menší RAMka… A u každého kompromisu se chlácholí tvrzením, že takové mrňavé číslíčko se na výsledku sotva projeví.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Na druhou stranu znám spoustu lidí, co si na „lepší“ železo nesáhli a s nižší třídou jsou veskrze spokojeni. Věří v rozumnou investici a dokud nepoznají, že na mobil není nutno pořád čekat, nic jim nechybí. Stejně tak recenze Coolpadu Porto S bude částečně úvahou nad tím, co a jak má dostupný mobil zvládat.

Z tohoto pohledu je Coolpad sympatický, už od pohledu je jasné, že se nepřetvařuje. Na první pohled je to klasická černá placka, trošku zaoblené rohy, vyboulený zadní kryt, žádná kuriozita. V ruce už se začne trochu pocit měnit. Porto S je přeci jen malinko lehčí a tenčí než konkurence spolužáků ze třídy. Druhý pohled se od prvního liší jen maličko.

Coolpad Porto S: specifikace

Konstrukceplast, 143 x 72 x 7,6 mm, 125 g
Displej5″, IPS LCD, 1280 x 720 px, 294 ppi
Operační systémAndroid 5.1 Lollipop + nadstavba CoolUI 8.0
Procesor4 jádrový, 1,0 GHz MediaTek 6735P
Paměť1 GB RAM, úložiště 8 GB, microSD karty (až 64 GB)
Fotoaparát8 Mpx, blesk, Full HD video + přední 2 Mpx
LTE připojení800, 1800, 2100, 2600 MHz (chybí jen 900 MHz)
TechnologieBluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, hybridní dual SIM
Baterie2000 mAh
Cena a dostupnost?, duben 2016

Design a zpracování: tenoučký pragmatik

Až po pár dnech používání si začnete všímat drobných detailů, které zpříjemňují obvyklé použití. Třeba že dvojité tlačítko změny hlasitosti na levé straně se jako dvojité tváří, abyste po hmatu poznali, který konec mačkáte. Nebo že zadní kryt je z „plastové metalízy“. Prostě z obyčejného tmavého plastu se zatavenými lesklými kousíčky. Celá kombinace totiž maskuje otisky prstů, kupodivu i mastných skvrn si skoro nevšimnete. Dokonce když jsem zkusil kryt poškrábat nůžkami, abych simuloval poškrábání od klíčů, a zadní kryt bezchybně odolal.

Otázkou je, zda hrubší zacházení vydrží i krycí sklíčko fotoaparátu. Majitelé se budou muset uklidňovat faktem, že objektiv je zapuštěný do plochy a nevyčnívá. Pod ním najdete přisvětlovací diodu. Intenzita jejího jasu má blíž k „být viděn“ než „vidět“ – uvidíte s ní na metr do klíčové dírky, ale na focení to stačit nebude. Nenechte se mýlit, není dvojitá, jak se někde uvádí, jen má protáhlý výřez v krytu.

Konfigurace zbývajících ovládacích prvků je klasická i v jiných ohledech. USB port sídlí vespod, sluchátka na horní hraně a vypínání vpravo, přesně pod palcem. Jen škoda, že je příliš zapuštěné, alespoň ostřejší okraje by pomohly jistotě stisku.

Hned vedle něj je šuplíček na SIM kartu a paměťovku, nebo dvě SIM karty, Coolpad tedy sáhnul po populárním řešení moderních telefonů. Zatímco pro telefony vyšší třídy je hybridní slot skvělé řešení, u levné produkce je už trošku na škodu, protože znemožňuje použití dvou čísel a zároveň navýšení už tak velmi omezené paměti. Alespoň, že Porto S komunikuje přes LTE. Bez podpory pásma 900 MHz, samozřejmě – ale to asi už nikoho nepřekvapí…

Ukrývání SIMky do šuplíčku ale stejně znamená přínos v jedné oblasti: pevnosti. Coolpad Porto S je vyrobený kvalitně, neskřípe a ani do spojů jednotlivých dílů se mi nechytala špína.

Displej, prostředí, baterie: jen nezbytné minimum

Předchůdce, model Porto, sklidil kritiku za chybějící podsvícení navigačních tlačítek. Porto S zareagovalo jejich přesunem přímo na displej. Možná i proto z původního qHD displeje u novinky odpadlo q z názvu. Na 5″ displeji tak najdete slušných 720 × 1280 pixelů, což zaručuje minimálně dostatečnou jemnost. Ostatní aspekty displeje však už odpovídají cenovce. Jedná se hlavně o nízký jas. Coolpad Porto S je první telefon, kde jsem si jako výchozí hodnotu nastavil na cca 85 % maximální hodnoty, abych se dostal přibližně na poloviční intenzitu u mobilů běžnou. Teprve poté se dočkáte jasných a sytých barev IPS panelu, kterým odstíny tmavnou až v ostrých pozorovacích úhlech.

Předchůdce Porto používal čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 410, který jen tak tak stačil na rozhýbání operačního systému. Esko raději sáhlo po Mediateku 6735P na nižší frekvenci 1 GHz. V kombinaci s operační pamětí 1 GB jsou proto obavy o výkon na místě. Právem.

 

Právě u displeje je někdy znát, že telefon už nestíhá. Při mnoha příležitostech je to jen drobná nepříjemnost. Aplikace se načítají pomalu, webové stránky se neudrží v paměti a telefon je musí znovu načítat. Pokud ale doufáte, že vaše nechuť hrát učiní z Coolpadu plynule použitelný stroj, budete zklamaní. Nedostatek sil překáží i v tak základních aktivitách, jako je psaní na klávesnici. Nejsem si jistý, jestli je dotyková vrstva méně citlivá, nebo jen operační systém nestíhá registrovat stisky jednotlivých písmen, ale chyby dělat budete. Jinak si telefon udržuje konstantní rychlost, nižší, leč stabilní.

 

Hardware telefonu je zkrátka dva roky starý, vychází ještě z doby, kdy Android Kitkat teprve startoval. Poznáte to podle paměti 8 GB. Zatímco dříve používaný virtuální stroj Dalvik si vystačil s menším množstvím místa, aplikace používané ARTem jsou náročnější. Systém si z paměťového modulu vezme polovinu, takže jsem se hodně musel rozmýšlet, které aplikace oželím.

 

Stačí nahrát nějaké mapy, jednu dvě hry, základní výbavu a jste v koncích. Nedokážu si proto představit, že by se do paměti vešel třeba oficiální Facebookový klient, který si ochotně ukousne včetně cache i půl gigabytu. Záchranou je jedině instalace na kartu, která má vlastní položku v menu. Jenže i toto řešení je polovičaté, dovoluje totiž instalovat pouze balíčky APK uložené v paměti, Google Play se může jít bodnout. Nedokážu si proto představit, že by podobnou funkci používal typický uživatel podobných telefonů.

Prostor pro zlepšení bohužel nevidím, už teď používá Coolpad prakticky čistý Android 5.1 Lollipop – je to však spíše nutnost než úmysl. Jedinou změnou oproti podobě známé z Nexusů jsou zaoblené a patřičně přibarvené ikonky, jinak jsem si všimnul vyloženě kosmetických drobností. Mezi rychlými přepínači tak ve třetí řadě objevíte přepínání profilů, které duplikuje tlačítka hlasitosti, v posledních spuštěných aplikacích je zase ikona popelnice k vymazání celého seznamu. Bohužel přímo nad klávesou pro návrat na domácí obrazovku, což se mi párkrát vymstilo.

 

Pokud nejste citliví na zveřejňování osobních údajů, prohlídka softwaru by pro vás tímto skončila. Pro vás ostatní, koukněte se do systémových aplikací. Vážně by mě zajímalo, proč jsou v telefonu dvě aplikace sahající na sledování lokací, když je jejich funkce pokrytá v jádru operačního systému a proč jedna z nich žádá o snad o všechny typy oprávnění, které Android zná. Jo, je to tak zlé, YGPS si řekne i o povolení vytáčení čísel, čtení kontaktů, slov v uživatelském slovníku i NFC, které však telefon nemá. Evidentně si vývojáři s programováním moc hlavu nedělali.

Tenký profil mobilu v případě Coolpadu znamená i menší baterii, tentokrát se do ní vejde 2 000 mAh. Na úsporný procesor a HD displej by to stačit mohlo, bohužel však Porto S vydrží pouhý den. A hrozně dlouho se nabíjí, za hodinu se baterka doplnila jen o 30 %.

Fotoaparát a multimédia: použijte v nouzi, zneužití se trestá

Porto S moc fotit neumí. Není to urážka, jen konstatování. Už jen fakt, že prostředí výchozí aplikace fotoaparátu má kořeny snad ještě v Androidu Ice Cream Sandwich. Je sice funkční, základní volby máte většinou přístupné skrz tlačítko na displeji, ale výsledky stejně stojí za zlámanou grešli.

Pokud už dokáže Coolpad zaostřit, přežene to se sytostí barvy. Pokud trefí barvy, nepochytí barvy. A kdyby se mu náhodou zrovna to povedlo, sleje všechny stíny do uniformní černé. 8 Mpx se tak stává pouhým číslem, vůbec bych se nedivil, kdyby měl snímač rozlišení nižší a na výsledných 3264 × 2448 pixelů jen interpoloval.

Jak fotí Coolpad Porto S

V jednom ale musím telefonu poděkovat. Nesmějte se, ale doteď jsem nevěděl, proč lidi na selfie tak často ukazují na prstech ruky dvojku. Zřejmě je to nějaký celosvětově používané gesto pro spoušť při focení autoportrétů – minimálně Porto S ho tak používá. Tak jen pozor, až někomu budete dělat na snímku oslí uši…

Multimédia proto zastupuje prakticky jen FM rádio, případně soubory uložené na paměťové kartě.

Zhodnocení: slávu sourozence nepřekoná

Chápu, že měl původní Coolpad Porto úspěch. Vypadal možná roztomile, byl v menu pěkně barevný a nebál se použít takové ty levné drobnosti, co udělají radost. Třeba infraport. Nebo alternativní klávesnici Swiftkey. Nebo aspoň nahrávání videa ve Full HD.

Porto S ale nic z toho nemá. Bojím se proto, že slávu svému staršímu bratranci spíš prodlouží, než aby převzal štafetu. Oba telefony seženete za stejnou cenu a snad jedině vyšší rozlišení může být argumentem pro pořízení právě tohoto kusu.

Než se ale pohrnete do obchodu s tím, že jste právě úspěšně rozsekli Gordický uzel a máte jasno, přibrzděte a zvažte, zda chcete chytrý telefon, nebo jen mobil. Coolpad Porto S má totiž mnohem blíže k tomu druhému. Lze ho sice doplnit o pár funkcí, které by Nokia 3310 nezvládla, ale ani s oběma přimhouřenýma očima není dobrou investicí. Už teď je na pokraji sil, co teprve za rok?

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní a odolné provedeníPlus malá paměť
Plus částečné LTEPlus slabý jas displeje
Plus dlouho se nabíjí
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články