Recenze Alcatel OneTouch Go Play: kamarád do deště

Telefon značky Alcatel byl můj úplně první, který jsem kdy vlastnil. Již na počátku současného století se výrobce prezentoval jako dodavatel přístrojů především pro mladé, které se snažil zaujmout svými veselými barevnými kreacemi. Když se mi tedy do rukou dostal nový Alcatel OneTouch Go Play, připadal jsem si, že se u výrobce zastavil čas – stále stejně veselé barevné kombinace i po tolika letech. Nyní však v podobě moderního smartphonu, který navíc přidává voděodolnost. Podaří se mu s touto kombinací zapůsobit na dnešní teenagerskou generaci, kam především cílí?

Co potřebuje dnešní teenager od svého telefonu? Především, aby jej reprezentoval, měl dobrou hardwarovou výbavu a kvalitní displej pro sledování videa a hraní her. Pokud se k tomu všemu přidá i třešnička na dortu v podobě voděodolnosti a zvýšené ochraně proti pádu, máme před sebou potenciální hit. Je ale vše takové, jaké se na první pohled zdá? Je zde cena atakující 5 000 korun opodstatněná?

Alcatel OneTouch Go Play: specifikace

Konstrukce plast + guma, 143 x 73 x 9,2 mm, 151 g
Displej 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systém Android 5.0.2 Lollipop + nadstavba
Procesor 4 jádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 410
Paměť 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty
Fotoaparát 8 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologie Bluetooth 4.1, LTE, Wi-Fi, GPS
Baterie 2 500 mAh
Cena a dostupnost ?, léto 2015

Design a zpracování: barevná extravagance

Design je jedním z hlavních kladů nebo záporů celého telefonu. Záleží jen, jakým okem se na něj díváte. Pokud jste pracující a telefon byste měli vytáhnout třeba někde na poradě, většina účastníků by se na vás jistě dívala jako na exota. Pokud je vám ale cca do dvaceti let, žijete aktivním sportovním životem a máte rádi extravagantní barevné kombinace, pak jej jistě oceníte.

Barevných kombinací je k dispozici hned několik. My jsme pro testování obdrželi černo-červenou kombinaci, prodávají se ale např. ještě bílo-oranžová, bílo-modrá, oranžovo-modrá a další.

Na přední straně, kterou tvoří z valné většiny displej, nalezneme tři senzorová tlačítka, která jsou naštěstí podsvětlená. V horní části, nad displejem, pak potěší notifikační dioda.

Zadní část krytu (který je neodnímatelný) tvoří gumová část, která má na sobě vzorce maličkých kosočtverců, jenž lehce vystupují nad povrch. Díky tomu je úchop přístroje naprosto jistý. Pomáhá to dokonce i v případě, že byl telefon namočený ve vodě. Samozřejmě už musíte být o něco opatrnější, ale jiné telefony by v takovém případě zcela jistě „vystřelovaly“ z ruky. Před vniknutím vody do telefonu jej ochraňují gumové krytky. Zde mám trochu obavu, jelikož i microUSB konektor je schovaný pod touto krytkou a postupem času by mohlo dojít k jejímu opotřebování či utržení. Uvítal bych zde řešení jako např. u voděodolné Sony Xperie M4 Aqua, která krytku pro dobíjecí konektor nepotřebuje. Během 8 dnů testu se zdálo vše pevné a jisté, ale toto by si samozřejmě zasloužilo dlouhodobější test.

S voděodolností jako takovou jsem během testování nezaznamenal jediný problém. Displej pod vodou ovladatelný není a tak je možná trochu škoda, že výrobce nepřidal i hardwarovou spoušť fotoaparátu pro podvodní fotografie (tento problém ale pomohou vyřešit aplikace z Google Play). Po vynoření z vody je displej zapotřebí otřít a dát mu zhruba 3-5 vteřin „na rozkoukání“, pak jej můžete bez problému dále používat.

Co se týče zvýšené odolnosti proti pádu, mohu dodat, že jsem se k telefonu nechoval zrovna „v rukavičkách“ a přesto vše přežil bez úhony. Kde je ale pomyslná hranice, co už je příliš, jsem však z pochopitelných důvodů nezkoušel. Čeho jsem si ale všiml již při rozbalení z krabice, byly omlácené gumové rohy přístroje (telefon již přede mnou prošel opakovaným testováním). Pokud se k telefonu nebudete chovat zrovna decentně, s odřeninami tohoto gumového krytu tak zcela jistě můžete počítat.

Je dobré připravit se také na skutečnost, že telefon požaduje SIM kartu ve formátu nanoSIM. Pokud disponujete pouze větším formátem, případné zmenšení bude nezbytné.

Displej, prostředí a baterie: mám spoustu předností

Co je pro každého uživatele důležité, je displej. Odolný Alcatel Go Play nabízí HD rozlišení na 5“ úhlopříčce. Dnes již nejde o nic zázračného, jak je výrobcem prezentováno, ale o takový klasický průměr v dané cenové kategorii. Barvy jsou poměrně věrné, pozorovací úhly také dostatečné. Pouze při hodně velkém náklonu se bílá mění do světle modré a černá do našedlé. Telefon disponuje také automatickým nastavením jasu. Nutno podotknout, že senzor reaguje opravdu okamžitě. Při nastavení minimálního jasu se dá na displej dívat delší dobu i za naprosté tmy. Naopak za maximálního jasu se dalo číst i na přímém slunečním světle. Dnes již prakticky samozřejmostí je možnost probouzet displej dvojitým poklepáním.

Telefon je poháněný operačním systémem Android ve verzi 5.0.2 Lollipop, s nadstavbou výrobce. Ta si prostředí Androidu do značné míry upravuje. Grafická podoba ikon je značně zakulacená. Podobné aplikace jsou shlukovány do jakýchsi složek a tak např. Twitter, Facebook, Instagram a další budete mít hned u sebe, po ruce. Tak jako jiní výrobci, kteří do Androidu přidávají svoji nadstavbu, však Alcatel na rozdíl od nich neodstranil klasické menu. Kdo chce, ikony si „rozstrká“ po ploše sám, kdo nechce, bude je mít v menu, jak je zvyklý.

 

Když už jsme u nadstavby, Alcatel se tak trochu inspiroval u HTC a jeho „BlinkFeedu“, či u LG a jeho „Smart Bulletinu“. Pokud se ze základní obrazovky posunete směrem doleva, dostanete se do přehledu hlavních událostí z vybraných médií a událostí z vašeho kalendáře nazývaného „OneTouch Stream“. Vcelku užitečné pro základní a rychlý přehled.

 

S čím jsem se ale trochu potýkal, bylo občasné zpomalování přístroje i při rutinních přechodech mezi obrazovkami v menu. Nevím, jestli to bylo zapříčiněno nepříliš odladěnou nadstavbou nad operačním systémem, či přítomností pouze 1 GB RAM. V případě nadstavby by výrobce tento problém mohl v příštích aktualizacích trochu odladit. Trochu se ale obávám, že problém by mohl být spíše v množství operační paměti. Když do telefonu nahrajete větší množství aplikací, her a hudby, musíte pak počítat s tím, že se přístroj tu a tam zadýchá.

 

S čím jsem byl naopak spokojený, byla výdrž baterie. Ta má kapacitu 2 500 mAh a lze ji zařadit spíše mezi jedno a půl až dvoudenní. Přestože jsem ji po prvních čtyřech dnech začal nabíjet každou noc, po jednom dni používání jsem byl na kapacitě zhruba mezi 40 až 50 %. Při troše uskromnění s ní tedy dva dny opravdu vydržíte.

   

Alcatel nezapomněl ani na tak důležitou vlastnost, jako je podpora dnes u nás nejdůležitějších pásem superrychlého internetu LTE. Model Go Play podporuje frekvence 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, tedy všechny potřebné pro naší republiku. Během testování jsem se k sítím čtvrté generace připojoval všude tak, jak jsem zvyklý.

Fotoaparát a multimédia: zvládám vše

Smartphone je vybaven na zadní straně 8 Mpx fotoaparátem, kterému v případě potřeby sekunduje LED blesk. Samozřejmostí je také přítomnost autofocusu, který ostří dostatečně rychle. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou v mobilní aplikaci poměrně bohaté a tak není problém fotit např. HDR, panorama, tváře nebo nastavit expozici, jas, saturaci atd. Co se týče výsledné kvality fotografií, tak na telefonu vypadají opravdu povedeně. Při zvětšení na počítači to už takové nadšení není, ale řadím jej rozhodně do nadprůměru mezi svou nejbližší konkurencí. Pokud jste milovníky selfie fotografií, potěší vás přítomnost přední, 5 Mpx kamerky, se kterou se také dají pořídit povedené fotografie. Nejvíce ale samozřejmě napoví fotografie samotné.

Snímky pořízené s telefonem


Závěr: květinová alternativa v rodině čínského důstojníka

Nový Alcatel OneTouch Go přináší do cenové hladiny okolo 5 000 Kč něco, co zde stále není zcela obvyklé – zvýšenou odolnost a voděodolnost. Už jen díky tomu, že podobně vybavených telefonů zde nenajdeme mnoho, jsem si jistý, že své zákazníky si najde. Zaujme je svým nápaditým designem a kvalitním displejem a fotoaparátem. Jen je trochu škoda, že se výrobce rozhodl trochu šetřit na operační paměti a nevybavil telefon rovnou 2 GB RAM. Pokud nyní po Vánocích ještě trochu spadne cena, mohlo by se jednat o jeden z prodejních hitů, našlápnuto má rozhodně dobře.

Pokud se podíváme na možnou konkurenci, musíme zmínit Sony Xperii M4 Aqua, která se prodává o cca 1 000 až 2 000 Kč dráž, ale zase nabízí 2 GB RAM nebo třeba ještě povedenější fotoaparát. Druhou alternativou je dnes již výběhová Sony Xperia M2 Aqua, která se prodává prakticky za stejné peníze jako nový Alcatel. M2 Aqua má ale oproti své novější kolegyni M4 Aqua rovněž pouze 1 GB RAM, tak jako nový Alcatel.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design  pouze 1 GB RAM
 zvýšená odolnost + voděodolnost  občasné zadýchávání
 výdrž baterie  chybějící hw spoušť fotoaparátu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Alcatel OneTouch Go Play: kamarád do deště

Telefon značky Alcatel byl můj úplně první, který jsem kdy vlastnil. Již na počátku současného století se výrobce prezentoval jako dodavatel přístrojů především pro mladé, které se snažil zaujmout svými veselými barevnými kreacemi. Když se mi tedy do rukou dostal nový Alcatel OneTouch Go Play, připadal jsem si, že se u výrobce zastavil čas – stále stejně veselé barevné kombinace i po tolika letech. Nyní však v podobě moderního smartphonu, který navíc přidává voděodolnost. Podaří se mu s touto kombinací zapůsobit na dnešní teenagerskou generaci, kam především cílí?

Co potřebuje dnešní teenager od svého telefonu? Především, aby jej reprezentoval, měl dobrou hardwarovou výbavu a kvalitní displej pro sledování videa a hraní her. Pokud se k tomu všemu přidá i třešnička na dortu v podobě voděodolnosti a zvýšené ochraně proti pádu, máme před sebou potenciální hit. Je ale vše takové, jaké se na první pohled zdá? Je zde cena atakující 5 000 korun opodstatněná?

Alcatel OneTouch Go Play: specifikace

Konstrukce plast + guma, 143 x 73 x 9,2 mm, 151 g
Displej 5,0″, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi
Operační systém Android 5.0.2 Lollipop + nadstavba
Procesor 4 jádrový, 1,2 GHz, Snapdragon 410
Paměť 1 GB RAM, úložiště 8 GB + microSD karty
Fotoaparát 8 Mpx, blesk, Full HD video + přední 5 Mpx
Technologie Bluetooth 4.1, LTE, Wi-Fi, GPS
Baterie 2 500 mAh
Cena a dostupnost ?, léto 2015

Design a zpracování: barevná extravagance

Design je jedním z hlavních kladů nebo záporů celého telefonu. Záleží jen, jakým okem se na něj díváte. Pokud jste pracující a telefon byste měli vytáhnout třeba někde na poradě, většina účastníků by se na vás jistě dívala jako na exota. Pokud je vám ale cca do dvaceti let, žijete aktivním sportovním životem a máte rádi extravagantní barevné kombinace, pak jej jistě oceníte.

Barevných kombinací je k dispozici hned několik. My jsme pro testování obdrželi černo-červenou kombinaci, prodávají se ale např. ještě bílo-oranžová, bílo-modrá, oranžovo-modrá a další.

Na přední straně, kterou tvoří z valné většiny displej, nalezneme tři senzorová tlačítka, která jsou naštěstí podsvětlená. V horní části, nad displejem, pak potěší notifikační dioda.

Zadní část krytu (který je neodnímatelný) tvoří gumová část, která má na sobě vzorce maličkých kosočtverců, jenž lehce vystupují nad povrch. Díky tomu je úchop přístroje naprosto jistý. Pomáhá to dokonce i v případě, že byl telefon namočený ve vodě. Samozřejmě už musíte být o něco opatrnější, ale jiné telefony by v takovém případě zcela jistě „vystřelovaly“ z ruky. Před vniknutím vody do telefonu jej ochraňují gumové krytky. Zde mám trochu obavu, jelikož i microUSB konektor je schovaný pod touto krytkou a postupem času by mohlo dojít k jejímu opotřebování či utržení. Uvítal bych zde řešení jako např. u voděodolné Sony Xperie M4 Aqua, která krytku pro dobíjecí konektor nepotřebuje. Během 8 dnů testu se zdálo vše pevné a jisté, ale toto by si samozřejmě zasloužilo dlouhodobější test.

S voděodolností jako takovou jsem během testování nezaznamenal jediný problém. Displej pod vodou ovladatelný není a tak je možná trochu škoda, že výrobce nepřidal i hardwarovou spoušť fotoaparátu pro podvodní fotografie (tento problém ale pomohou vyřešit aplikace z Google Play). Po vynoření z vody je displej zapotřebí otřít a dát mu zhruba 3-5 vteřin „na rozkoukání“, pak jej můžete bez problému dále používat.

Co se týče zvýšené odolnosti proti pádu, mohu dodat, že jsem se k telefonu nechoval zrovna „v rukavičkách“ a přesto vše přežil bez úhony. Kde je ale pomyslná hranice, co už je příliš, jsem však z pochopitelných důvodů nezkoušel. Čeho jsem si ale všiml již při rozbalení z krabice, byly omlácené gumové rohy přístroje (telefon již přede mnou prošel opakovaným testováním). Pokud se k telefonu nebudete chovat zrovna decentně, s odřeninami tohoto gumového krytu tak zcela jistě můžete počítat.

Je dobré připravit se také na skutečnost, že telefon požaduje SIM kartu ve formátu nanoSIM. Pokud disponujete pouze větším formátem, případné zmenšení bude nezbytné.

Displej, prostředí a baterie: mám spoustu předností

Co je pro každého uživatele důležité, je displej. Odolný Alcatel Go Play nabízí HD rozlišení na 5“ úhlopříčce. Dnes již nejde o nic zázračného, jak je výrobcem prezentováno, ale o takový klasický průměr v dané cenové kategorii. Barvy jsou poměrně věrné, pozorovací úhly také dostatečné. Pouze při hodně velkém náklonu se bílá mění do světle modré a černá do našedlé. Telefon disponuje také automatickým nastavením jasu. Nutno podotknout, že senzor reaguje opravdu okamžitě. Při nastavení minimálního jasu se dá na displej dívat delší dobu i za naprosté tmy. Naopak za maximálního jasu se dalo číst i na přímém slunečním světle. Dnes již prakticky samozřejmostí je možnost probouzet displej dvojitým poklepáním.

Telefon je poháněný operačním systémem Android ve verzi 5.0.2 Lollipop, s nadstavbou výrobce. Ta si prostředí Androidu do značné míry upravuje. Grafická podoba ikon je značně zakulacená. Podobné aplikace jsou shlukovány do jakýchsi složek a tak např. Twitter, Facebook, Instagram a další budete mít hned u sebe, po ruce. Tak jako jiní výrobci, kteří do Androidu přidávají svoji nadstavbu, však Alcatel na rozdíl od nich neodstranil klasické menu. Kdo chce, ikony si „rozstrká“ po ploše sám, kdo nechce, bude je mít v menu, jak je zvyklý.

 

Když už jsme u nadstavby, Alcatel se tak trochu inspiroval u HTC a jeho „BlinkFeedu“, či u LG a jeho „Smart Bulletinu“. Pokud se ze základní obrazovky posunete směrem doleva, dostanete se do přehledu hlavních událostí z vybraných médií a událostí z vašeho kalendáře nazývaného „OneTouch Stream“. Vcelku užitečné pro základní a rychlý přehled.

 

S čím jsem se ale trochu potýkal, bylo občasné zpomalování přístroje i při rutinních přechodech mezi obrazovkami v menu. Nevím, jestli to bylo zapříčiněno nepříliš odladěnou nadstavbou nad operačním systémem, či přítomností pouze 1 GB RAM. V případě nadstavby by výrobce tento problém mohl v příštích aktualizacích trochu odladit. Trochu se ale obávám, že problém by mohl být spíše v množství operační paměti. Když do telefonu nahrajete větší množství aplikací, her a hudby, musíte pak počítat s tím, že se přístroj tu a tam zadýchá.

 

S čím jsem byl naopak spokojený, byla výdrž baterie. Ta má kapacitu 2 500 mAh a lze ji zařadit spíše mezi jedno a půl až dvoudenní. Přestože jsem ji po prvních čtyřech dnech začal nabíjet každou noc, po jednom dni používání jsem byl na kapacitě zhruba mezi 40 až 50 %. Při troše uskromnění s ní tedy dva dny opravdu vydržíte.

   

Alcatel nezapomněl ani na tak důležitou vlastnost, jako je podpora dnes u nás nejdůležitějších pásem superrychlého internetu LTE. Model Go Play podporuje frekvence 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, tedy všechny potřebné pro naší republiku. Během testování jsem se k sítím čtvrté generace připojoval všude tak, jak jsem zvyklý.

Fotoaparát a multimédia: zvládám vše

Smartphone je vybaven na zadní straně 8 Mpx fotoaparátem, kterému v případě potřeby sekunduje LED blesk. Samozřejmostí je také přítomnost autofocusu, který ostří dostatečně rychle. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou v mobilní aplikaci poměrně bohaté a tak není problém fotit např. HDR, panorama, tváře nebo nastavit expozici, jas, saturaci atd. Co se týče výsledné kvality fotografií, tak na telefonu vypadají opravdu povedeně. Při zvětšení na počítači to už takové nadšení není, ale řadím jej rozhodně do nadprůměru mezi svou nejbližší konkurencí. Pokud jste milovníky selfie fotografií, potěší vás přítomnost přední, 5 Mpx kamerky, se kterou se také dají pořídit povedené fotografie. Nejvíce ale samozřejmě napoví fotografie samotné.

Snímky pořízené s telefonem


Závěr: květinová alternativa v rodině čínského důstojníka

Nový Alcatel OneTouch Go přináší do cenové hladiny okolo 5 000 Kč něco, co zde stále není zcela obvyklé – zvýšenou odolnost a voděodolnost. Už jen díky tomu, že podobně vybavených telefonů zde nenajdeme mnoho, jsem si jistý, že své zákazníky si najde. Zaujme je svým nápaditým designem a kvalitním displejem a fotoaparátem. Jen je trochu škoda, že se výrobce rozhodl trochu šetřit na operační paměti a nevybavil telefon rovnou 2 GB RAM. Pokud nyní po Vánocích ještě trochu spadne cena, mohlo by se jednat o jeden z prodejních hitů, našlápnuto má rozhodně dobře.

Pokud se podíváme na možnou konkurenci, musíme zmínit Sony Xperii M4 Aqua, která se prodává o cca 1 000 až 2 000 Kč dráž, ale zase nabízí 2 GB RAM nebo třeba ještě povedenější fotoaparát. Druhou alternativou je dnes již výběhová Sony Xperia M2 Aqua, která se prodává prakticky za stejné peníze jako nový Alcatel. M2 Aqua má ale oproti své novější kolegyni M4 Aqua rovněž pouze 1 GB RAM, tak jako nový Alcatel.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 design  pouze 1 GB RAM
 zvýšená odolnost + voděodolnost  občasné zadýchávání
 výdrž baterie  chybějící hw spoušť fotoaparátu

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."