Nokia Lumia 1020 z pohledu fotografa: Nejlepší fotomobil?

Nebudu zde zastírat to, co stejně všichni buď ví, nebo tuší. Nokia Lumia 1020 je v současné době nejlepší mobil z hlediska fotoaparátu. Na druhou stranu, pokud to s focením myslíte trošku vážně, jako náhrada za trochu kvalitnější kompakt stále sloužit nemůže. Omezení dané samotnou technoogií PureView či softwaru jsou v tomto směru dané. Mezi mobily ale Lumia 1020 vládne.

Nokii nelze upřít jednu věc. Z hlediska kvality fotoaparátu je v současné době na vrcholu společně s iPhonem 5S, Galaxy S4 a dalšími špičkovými mobily. To, v čem je který lepší z hlediska hardwaru či operačního systému, proč si koupit tenhle nebo tamten, dnes rozebírat nechci. Na Nokia Lumia 1020 jsem se hodně těšil, minimálně z pohledu fotoaparátu. Slovo dalo slovo a my si v redakci mobil rozdělili.

Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené Lumií 1020 v plné kvalitě (soubor ZIP, cca 48 MB)

 

Tomáš Drahoňovský přinesl recenzi na mobilní telefon Lumia 1020 před 2 týdny a poté jsem si mobil převzal já. Nevkládal jsem do něj SIM kartu, ani jednou jsem z něj nezavolal, neposlal zprávu. Lumia 1020 se na těch pár dní stala mým fotoaparátem. Neřešil jsem mobil z pohledu mobilu, ale z pohledu fotoaparátu. A jelikož u sebe neustále nosím svojí bezzrcadlovku, na několika místech jsem provedl snímek dvojí. Jeden s Lumií, jeden s PENem. V recenzi na schopnosti Lumie z pohledu fotoaparátu se několikrát odkážu právě na svůj fotoaparát, jelikož Lumie ke srovnání kolikrát doslova vybízí. Na druhou stranu, srovnání nemá být srovnáním 1:1, ale ukázkou rozdílnosti zpracování obrazu jako takového a jeho výstupu. Ať se ale na Nokii Lumii 1020 podíváte z libovolného pohledu, jedno jí upřít nejde. Mezi mobily nemá z hlediska fotografií konkurenci.

Vysvětlení problematiky snímačů

Nokia Lumia 1020 je další z mobilů, které využívají technologii PureView. Tu zavedl model Nokia 808 PureView, který onen název přímo nesl ve svém jménu. Když Nokia model 808 představila, spousta lidí byla v šoku. 41 Mpx byla (a je) hodnota na míle vzdálená všem běžným fotoaparátům. A najednou měl takové rozlišení mobil. Model 808 nicméně těžil nejenom z vysokého rozlišení, ale taktéž z velkého snímače či z dobré světelnosti objektivu. Z hlediska mobilních telefonů patřil k absolutní špičce a pouze ve specifických podmínkách selhával. Později přišla Nokia Lumia 920 (925), která taktéž obsahovala technologii PureView. Zklamáním bylo, že nenesla velký snímač s obrovským rozlišením. Nicméně, PureView zde měl spíše upozornit na mechanický stabilizátor. Díky tomu byla schopná Nokia Lumia 920 používat delší časy než konkurence a tak uměla na statické scéně občas doslova čarovat, hlavně v noci. Dnes testovaná Nokia 1020 je třetí svého PureView rodu a bere si z obou předchozích telefonů to nejlepší. Doslova. Získává tak extrémně vysoké rozlišení 41 Mpx, jako první PW smartphone, ale taktéž obsahuje mechanickou stabilizaci, jako druhá verze. Ve výsledku v sobě kombinuje, alespoň papírově, to nejlepší ze svých předchůdců. Pojďme se podívat, jak moc je toto tvrzení ale pravdivé.


Porovnání velikosti snímačů

Obrázek, který jsem si vypůjčil ze zahraničního webu PhoneArena.com, krásně ukazuje rozdíl velikosti snímačů. Nejmenší zde uvedený snímač, tedy 1/3,2″, patří svojí velikostí Lumii 920, Lumia 1020 a 808 PW jsou uvedené přímo v obrázku. Rozdíl je patrný na první pohled. Mimochodem, snímač velikosti 1/3,2″ má drtivá většina mobilních telefonů, byť výjimky v podobě Sony Xperia Z1 (snímač o velikosti 1/2.3) se najdou. Čím je snímač menší a čím má větší rozlišení, tím má větší pixelovou hustotu, tím více šumí, díky tomu se musí šum více odstraňovat a ve výsledku získáte fotografie nevalné kvality. Pokud nám tedy výrobci budou na malinkatých snímačích velikosti 1/3.2″ servírovat stále vyšší a vyšší rozlišení, velkého posunu se při současném vývoji nedočkáme. Proto z mého pohledu Nokia vzala tento boj za správný konec a servíruje nám v Lumii 1020 na mobilní poměry snímač popravdě obří. Byť je stále menší, než u 808 PureView. Pro porovnání, fotoaparát, kterým jsem některé snímky fotil pro porovnání s Lumií, má snímač velikosti Four Thirds, který je taktéž na obrázku zobrazen. Pojďme se podívat ještě na jednu tabulku:


Porovnání hardwarových parametrů PureView smartphonů

Pokud se podíváte na tabulku, kde jsem vždy nejhorší hodnoty označil červeně, je z ní jasně patrné, jak v Nokii vývoj fotoaparátu u své PureView řady pojali. První PW smartphone přinesl obří rozlišení, obrovský senzor a xenonový blesk, ale pouze při průměrné světelnosti, pouze digitální stabilizaci obrazu a při relativně dlouhém ohnisku. Druhá generace v podobě Lumie 920 přinesla optický stabilizátor obrazu, výbornou světelnost a širší ohnisko, na druhou stranu se zde objevil malý senzor s nízkým rozlišením a místo xenonového blesku pouze dvě diody, které se xenonu rovnat nemohou. Třetí generace si vzala to dobré z předchozích dvou, jak jsem již zmínil, a z tabulky je to jasně patrné. Vysoké rozlišení, velký snímač, optická stabilizace, dobrá světelnost, xenonový blesk, široké ohnisko. Dá se říct, že Nokia vytvořila ultimátní fotomobil. Jediné, kde Nokia přijala určitý kompromis, je velikost snímače. Ten je sice stále na poměry mobilu obří, ale je menší než u 808 PureView. Důvodem použití menšího čipu byla snaha zmenšit “batoh” na zádech telefonu. Pro širší pochopení problematiky čipů bych rád zmínil ještě jednu tabulku:


Detailní porovnání zásadních parametrů vybraných snímačů

Tabulka výše přehledně zobrazuje dvě zásadní vlastnosti snímacích čipů z hlediska výsledné kvality snímků. Je jím velikost samotného jednoho pixelu a hustota pixelů na centimetr čtvereční. Velikost pixelu přímo určuje, jeho schopnost přijímat světlo, tedy zcela zásadní vlastnost. Můžete mít sebevíce světelný objektiv, ale pokud jednotlivé pixely budou příliš malé, jejich schopnost toto světlo přijmout logicky klesá. Naproti tomu, hustota pixelů má na svědomí se zvyšujícím se číslem tvorbu šumu na výsledné fotografii. Pokud je tedy hustota příliš vysoká, tedy typicky u mobilních telefonů či levných fotoaparátů, nemůžete od daného fotoaparátu čekat za špatných světelných podmínek či nastaveném vysokém ISO dobré obrazové výsledky. Tyto dvě veličiny mají na svědomí přesně ty situace, kdy s mobilem v šeru není kvalitně schopný vyfotit nikdo nic, s kompaktem jakbysmet, ale pak přijde někdo s kvalitní bezzrcadlovkou či zrcadlovkou a udělá parádní fotku bez blesku během okamžiku. Jeho fotoaparát má velké pixely (protože se na velký snímač mohou vejít) a zároveň nízkou hustotu těchto pixelů (opět díky velkému snímači) = kvalita fotografií je úplně jinde. Samozřejmě jsou zde další věci, které ovlivňují výslednou fotografii, jako je objektiv, rozlišení snímače, způsob zpracování obrazových dat apod.


Různě veliké snímače v reálné velikosti. Snímač v Pentaxu je dokonce mírně menší než ten v Lumii 1020

Pokud si tedy vše shrneme, dostaneme několik zajímavých informací. Například, Samsung Galaxy Camera má menší pixely a zároveň vyšší hustotu pixelů, než Nokia 808 PureView. Zároveň má Samsung Galaxy Camera (Galaxy S4 Zoom taktéž) identické vlastnosti na čipu, jako kompaktní fotoaparáty za pár stovek. Třeba i proto nemohl tento hybrid tvořit profesionální fotografie, byť se nás o tom Samsung snažil přesvědčit. Jenže. Nokia 808 PW a Nokia 1020 jsou v tomto ohledu jiné. Jejich rozlišení 41 Mpx není na čipu proto, aby se Nokia mohla chlubit tím, že má takto vysoké rozlišení. Konkrétně u modelu Lumia 1020 by to bylo kontraproduktivní, pixelová hustota téměř 80 Mpx na centimetr čtvereční je totiž šílená. Nokia u svých 41 Mpx PureView snímačů v první řadě získá snímek s takto obřím rozlišením, aby ho následně převedla na 5 Mpx velikost. Díky tomu, že převod probíhá z obrovské plochy, může při výsledném vytváření 5 Mpx snímku využít obrazových informací z několika pixelů k vytvoření pixelu jediného. Díky informacím z několika pixelů může software při skládání do jednoho pixelu využít data z každého z nich. Získá tak lepší informace o barvě, lépe si poradí s šumem, lépe udrží ostrost snímku apod. A právě tato vlastnost je schovaná za tím, proč Nokia u řady PureView vytváří velmi dobré snímky, hlavně v noci a šeru. Zároveň ale tato schopnost přináší i jedno negativum, o kterém si řekneme později.

Nokia Lumia 1020 a ovládání fotoaparátu

Lumia 1020 přináší inovované prostředí svého fotoaparátu, respektive, jednoho z fotoaparátů. Lumia 1020 totiž tak trochu trpí schizofrenií. Jak jinak si vysvětlit 6 aplikací, které pracují s fotoaparátem, každá samostatně umístěná? Chcete dělat panorama? Použijte Nokia Panorama. Chcete animovat vytvořené fotografie? Použijte prosím Nokia Cinemagraph. Pokud použijete aplikaci s názvem Fotoaparát, dostanete klasické prostředí Windows Phone ve fotoaparátu, které je velmi chudé a neumí využít možnosti čipu. Kukátko Bing pro změnu scanuje QR kódy.

 
Možnosti nastavení nejsou příliš široké, nicméně pro většinu uživatelů budou dostačující.

Nokia Smart Cam vytvoří několik snímků za sebou, ze kterých následně dává uživateli několik voleb. Možnost rozmazat okolí zaostřeného objektu, možnost nechat pohybující se objekt na obrazovce několikrát a vytvořit tak akční fotografii, možnost vybrat nejlepší snímek ze série apod. Až poslední volba s názvem Nokia Camera je pro nás ta pravá. Abych ale Nokii zase nekřivdil, Nokia Camera v době psaní tohoto článku dostala aktualizaci a i když v menu přístroje zůstává Nokia Smart Cam jako samostatná aplikace, nově je taktéž integrovaná přímo do Nokia Camera. V rámci Nokia Camera tedy nyní může uživatel přepínat mezi třemi volbami. Video, Camera, Smart Cam.

 
Za možnost nechat si zobrazit pomocnou mřížku, či styl ovládání, je nutno Nokii pochválit.

Nás bude zajímat hlavně Nokia Camera, která využívá schopnosti mobilu naplno. Menu nastavení je velice jednoduché. Položka Fotoaplikace přenese uživatele na obrazovku, kde jsou nabídnuté veškeré v mobilu nainstalované aplikace, které umí pracovat s fotoaparátem, tedy přesně ty, které jsem vyjmenoval před chvílí. Přední fotoaparát přepne logicky na přední kamerku. Časovač dává na výběr ze tří druhů odložené spouště a to v hodnotách 2, 5 a 10 sekund. Pět a deset sekund zpožděná závěrka se hodí v momentě, kdy chce fotograf třeba doběhnout ke skupince lidí, které fotí, aby byl sám součástí snímku. 2 sekundy mají jiný důvod. Slouží k eliminaci zhoupnutí fotoaparátu z důvodu stisku spouště. Toto zpoždění sám velice často využívám při focení v noci, nebo při delších časech a díky Nokii za to, že zde je přítomná. Kdo často fotí ze stativu a jde mu o co nejvíce ostrou fotografii, ví o čem mluvím. Toto zpoždění se ale hodí i při focení z ruky. Bracketing umožní zachytit více fotografií s různě nastavenou hodnotou expozice, přičemž hodnoty rozsahu lze nastavit -2 EV až +2 EV, -1 EV až +1 EV, případně -0,5 EV až +0,5 EV.  Tyto hodnoty jsou dostupné při 3 snímkách v rámci Bracketingu, při nastavených 5 snímcích si lze vybírat z -1 EV až +1 EV, -2 EV až +2 EV, -3 EV až +3 EV. Chválím.


Korekce EV expozice, možnosti mřížky či přisvícení jsou skvěle zpracované

V nastavení aplikace najdeme velice užitečnou věc a to možnost si nastavit světlo pomocného ostření. Buď ho lze nechat plně na automatice, případně jej lze vypnout, ale taktéž lze určit, že bude pomovné světlo při ostření použito pouze v momentě, kdy je aktivní blesk pro samotné fotografování. Milé a užitečné, v divadle tak nebudete při ostření blikat na herce. Nejenom začátečníkům se můžou hodit různé mřížky na displeji při fotografování. Lze si vybrat z pravidla třetin, zlatého řezu, kříže či čtverce. Zlatý řez ukazuje linky vedoucí fotografií a patří k ideálním místům, kde by měl procházet například horizont, ve zlatém řezu by se měli nacházet fotografované osoby apod. Naproti tomu u pravidla tří třetin jsou důležité průsečíky, které označují tzv. silné obrazové body. Ty jsou na fotografii 4 a přesně na tyto místa by se měli umisťovat hlavní motivy fotografie, jelikož z pohledu fotografa je střed snímku a hlavní motiv znakem špatné kompozice. Nokia na toto myslela a díky mřížce hledáčku tak mohou i úplní začátečníci mít vodítko, jak komponovat. Poměr stran umožňuje volit mezi 4:3 a 16:9 a režim snímání ovlivňuje fakt, jestli po exponování bude k dispozici pouze 5 Mpx snímek, nebo 5 Mpx a zároveň originální 38 Mpx soubor pro další zpracování.

Použití v praxi, rychlost přístroje

Nokia Lumia 1020 má oproti všem ostatním přístrojům, které s sebou nosíme kvůli fotografování, dvě obrovské výhody. Předně, mobil u sebe má každý vždy a tudíž v našem případě i fotoaparát. Lumie 1020 je tak vždy připravena v kapse u kalhot, v ruce, v kabelce, prostě vždy tam, kde jsme my. I když rozměry jsou na mobilní telefon mírně větší, okolo optiky díky výstupku více než větší, rádi jí to odpustíte výměnou za velmi dobré fotografie. Taktéž šance, že někam na koncert pronesete mobilní telefon je diametrálně odlišná, od fotoaparátu. Zkrátka, v praxi se ukazuje Lumia 1020 jako velmi univerzální prostředek na fotografování, kort když si z něj ještě můžete zavolat. Nikde nic nevyjíždí, nikde žádný pseudogrip. Ano, zde narážím na Galaxy S4 Zoom a Galaxy Camera, kde Samsung prostě lepí dohromady dvě zařízení, které podle toho taktéž potom vypadají (tedy všelijak), kdežto Nokia se snaží o hlubší integraci.

Menší radost ale již mám z rychlosti přístroje, na kterou lze aplikovat dva pohledy. Z pohledu člověka, který fotí památky, přírodu, krajinky, portréty, nebude pomalost Lumie 1020 na překážku. Z pohledu někoho, kdo ale rád fotí rychlé věci, rozhoduje se u fotky impulzivně, rád fotí sport, život, zvířata, děti apod., může mít pomalost přístroje až odrazující efekt. Rychlosti Lumie 1020 jsou následující:


Rychlost Nokia Lumia 1020 je žalostná

Nokia u modelu Lumia 1020 vsadila všechno na kvalitu fotografií, které se vymykají běžnému standardu u mobilních telefonů. Tím se taky všude náležitě chlubí. Nikdy se ale již uživatel nedočte o rychlosti samotného fotografování. Tedy taktéž o velice důležité skutečnosti. Jak vidíte v tabulce výše, Nokia o parametru rychlosti nemluví zcela záměrně. Fotoaparát v Lumii 1020 je totiž pomalý. Velice pomalý. Samotné první spuštění by se dalo z hlediska času ještě považovat průměrné ve světě smartphonů, protože ani konkurence není v tomto směru žádný zázrak. Prostě pokud chcete obecně s smartphonem fotit, je lepší si aplikaci fotoaparátu pustit dopředu. Problém, a z mého pohledu zcela zásadní, je u Lumie 1020 následná pomalost. Ano, ostření kolem 1 sekundy při dobrém světle a kolem 2 sekund při světle špatném, včetně přisvícení, je sice stále u mobilů takovým neveselým standardem, následná práce se snímkem ale již u Lumie 1020 ve své pomalosti překonává vše ostatní.

Pokud budu brát rychlost obecně, tak od vytažení mobilu z kapsy, zapnutí, zaostření a expozice uběhne od začátku dlouhých 5 – 8 vteřin, záleží na světelných podmínkách. Mezitím se může fotografovaná scéna zásadně změnit. Objekt focení odejde, či se hne jinak než bychom chtěli. I s připraveným fotoaparátem o moc lepší časy mít nebudete. Bohužel, i pokud se podaří snímek zachytit jak si fotograf přeje, následuje další mrtvý čas a to při ukládání snímku. Jak jsem upozornil na začátku článku, PureView technologie kromě vysoké kvality snímků přináší taktéž jedno negativum. Tím negativem je právě ona pomalost. Není ani tak problém snímek rychle uložit, jako ho přepočítat do 5 Mpx rozlišení. Nokia Lumia 1020 totiž do 5 Mpx přepočítává vždy, bez možnosti toto vypnout. Uživatel si může vybrat, jestli bude software vytvářet pouze 5 Mpx výsledný snímek, nebo 5 Mpx výsledný snímek a k tomu 38 Mpx zdrojový snímek . Přepočet tedy proběhne vždy. Rozdíl v časech ukládání se téměř nemění, telefon tedy uložení 38 Mpx snímku, který má mnohdy kolem 10 MB, příliš nezatěžuje. Největší problém je tedy v tomto případě samotný přepočet. Byť na displeji svítí nápis “Ukládám…”, ve skutečnosti Lumia 1020 vypočítává výsledný 5 Mpx snímek z 38 Mpx originálu. To jestli uživateli uloží i onen 38 Mpx originál či nikoliv, již čas téměř neovlivní.

Pokud vezmete do ruky k Lumii 1020 například předchozí PW model Lumii 920, je okamžitě patrné, jak moc je Lumia 1020 pomalá. Než vytvoříte 1 fotografii s Lumií 1020, vytvoříte 3 fotografie s Lumií 920. Konkurence je na tom podobně. S iPhonem, Galaxy S sérií, G2 od LG či HTC One budete fotit podstatně rychleji, podstatně pohotověji. Ale taktéž ne tak kvalitně. Pokud bych měl rychlost Lumie 1020 porovnat s bezzrcadlovkou, tak za dobu vytvoření 1 snímku s Lumií 1020, vytvořím cca 11 snímků se svým PENem, při klasickém snímání. Kompakt na tom bude asi hůře, ale stále podstatně lépe než Lumia 1020. Soustředění na kvalitu snímků u Lumie tedy s sebou nese negativum v podobě “rychlosti” fotoaparátu.  Pojďme se tedy na samotnou kvalitu fotografií podívat.


S Nokií 1020 se dá s ohledem na skutečnost, že je smartphonem, dost experimentovat. (editováno v ZPS)

Kvalita snímků: To je to, oč tu běží

Jak jsme si již vysvětlili v předchozích řádcích, Lumia 1020 disponuje snímačem o extrémně vysokém rozlišení, které používá k velmi kvalitnímu výpočtu pro výsledný 5 Mpx snímek. V některých ohledech dává zatopit i klasickým fotoaparátům. O kompaktech za pár tisíc se zde nemá smysl bavit. V drtivé většině budou fotit hůře jak Lumia 1020. Pojdmě tedy Lumii postavit proti bezzrcadlovce.

 
Vlevo Nokia Lumia 1020, napravo Olympus E-PM1

První snímek ukazuje práci Nokie proti bezzrcadlovce při snímání velmi světlého objektu na tmavém pozadí. Parabola je u Nokie dost přesvícená, snímek je mírně máznutý. Nokia se musela totiž vyrovnávat s časem 1 s, jelikož jsem jí natvrdo nastavil ISO 100 a nedovolil jí použít vyšší citlivost. Olympus měl nastaveno ISO 200, nižší hodnota není přístupná. Na bezzrcadlovce jsem i přes nedostatek světla přiclonil. Při hodnotě F/1.8 používal totiž Olympus 5x rychlejší čas než dokázala použít Lumia 1020.  Na druhou stranu, při fotografování mi nešlo o srovnání času a clony v poměru 1:1, ale spíše o ukázku jak lze s danými přístroji fotit, toto platí i pro následující snímky. Nokia si každopádně poradila daleko lépe s prokreslením pozadí, vytažením objektů z tmy, kdy strom viditelný jasně v levé části snímku je na originální fotografii z bezzrcadlovky téměř neviditelný. Kresba je u Nokie horší, což je dáno dlouhým časem. Je zcela jasné, že při vyšším ISO by se u Nokie čas zkrátil, chtěl jsem ale zachovat co nejvyšší čistotu snímku na úkor času.

 
Vlevo Nokia Lumia 1020, napravo Olympus E-PM1

Věřím, že snímek pořízený Lumií 1020 bude pro mnohé líbivější. Je více kontrastní, působí více energeticky oproti snímku z bezzrcadlovky, který na první pohled působí mdle a nevýrazně. Už na první pohled je jasně patrné, že Nokia Lumia 1020 barvy více táhne do studena, což neodpovídalo realitě. Na druhou stranu, větší kontrast druhému snímku může opravdu chybět. Co již není z náhledové fotografie tolik patrné, je šum, který Nokia produkuje i v podmínkách, kde by být nemusel. Taktéž drobnokresba není oproti kvalitnímu fotoaparátu nijak valná. Na druhou stranu, Lumia 1020 zcela vážně fotí lépe jak drtivá většina kompaktních fotoaparátů!

 
Vlevo výřez z 38 Mpx snímku Lumie 1020, vpravo výřez z 12 Mpx snímku E-PM1

Je zde zcela jasně patrné, že Lumii 1020 proti větším snímačům nepomáhá ani obří rozlišení. Výřez z 5 Mpx snímku vypadá ještě hůře, tam totiž do výsledku promlouvá i nízké rozlišení. Zde se projevuje příliš vysoká pixelová hustota.


Portrétní fotografii umí Lumia 1020 z mobilních telefonů s přehledem nejlépe. Na lepší fotoaparát to ale stále nestačí.

Jelikož nám modelka odřekla na poslední chvíli, musel jsem přemluvit Luboše, aby mi jí alespoň na jeden pár fotografií nahradil. Lumia 1020 má ze všech mobilních telefonů největší schopnost “mazat” pozadí a tím pádem od něj oddělit fotografovaný objekt. Bezzrcadlovce či zrcadlovce se v tomto samozřejmě nemůže měřit, klasický kompaktní fotoaparát ale překonává hladce, hlavně ostrostí snímku, která je jedním slovem perfektní.

Pokud se ale oprostíme od srovnání, které jsem popsal výše, ve své vlastní kategorii nemá Lumia 1020 konkurenci. Hlavně noční snímky jsou velmi povedené, ale ani přes den se Lumia 1020 neztratí a těm nejlepším smartphonům současnosti ukazuje v této disciplíně záda. Ostrost snímků je někdy až zarážející. Optický stabilizátor při denním focení odvádí výbornou práci, snímky jsou ostré po celé své ploše a pouze v noci se projevuje díky delším časům neostrost, jelikož i optická stabilizace má své limity. Při focení nočních snímků jsem měl navíc fotoaparát vždy o něco zapřen, což jsem se nesnažil na fotografiích nijak skrývat a je to patrné i z nepřirozených úhlů. Nicméně, se žádným jiným mobilem se mi podobné snímky nikdy nepodařily. Ostrost kresby u fotografie cihel, či větví stromů, je na 5 Mpx snímek absolutně fantastická. Podívejte se na pár ukázkových snímků.

   
Fotografie nejsou nijak upravované. Snímky byly foceny s manuálním nastavením. V automatickém režimu byla jejich kvalita nižší. Někdy podstatně.

Závěr článku o Lumii 1020 z pohledu fotoaparátu

Článek měl za úkol čtenáři ukázat jak umí fotit Nokia Lumia 1020, včetně nedostatků, které tento smartphone z hlediska fotoaparátu nese. Navíc, pro hlubší pochopení celé problematiky, jsem se pokusil popsat problematiku snímačů v obecné rovině.

Proti kvalitním fotoaparátům jsou zde stále podstatné nedostatky v podobě drobnokresby, rychlosti snímání, rychlosti ukládání či funkčnímu omezení. Navíc, sériové snímání v režimu SmartCam nelze brát jako rychlé snímání, jelikož Lumie 1020 sice zachytí velmi rychle několik snímků, ty ale uloží jako *.nar soubor, se kterým následně nelze pracovat jinak než právě v Lumii. Toto sériové snímání tedy nemá, kromě hrátek v samotném smartphonu, větší opodstatnění. Plnohodnotnou fotografii lze vytvořit tedy pouze v Nokia Camera a tam se již pomalosti uživatel nevyhne.

Nepřehlédněte: přečtěte si také naší podrobnou recenzi Nokia Lumia 1020.

Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené Lumií 1020 v plné kvalitě (soubor ZIP, cca 48 MB)

Na druhou stranu, ve světě smartphonů z hlediska kvality nemá Nokia Lumia 1020 konkurenci. Pouze Nokia 808 PureView s podobnými parametry s ní dokáže držet krok. Pokud nepotřebuje její uživatel snímat rychle x snímků za sebou, dostane parádně ostré snímky, které mnohdy svojí kvalitou dohánějí pokročilé kompakty. O levných digitálních fotoaparátech ani nemluvě. Zde Nokia jasně ukazuje, jak moc vývoj fotoaparátu poskočil za posledních pár let. Prodeje levných kompaktních fotoaparátů jdou celosvětově obrovsky dolů a já se ani nedivím. Oproti současným špičkovým smartphonům toho z hlediska kvality nemají mnoho co nabídnout, oproti Nokii Lumia 1020 už vůbec ne… Pokud tedy chcete mobilní telefon, který byste rádi používali i jako náhradu za kompaktní fotoaparát a nemáte zároveň problém s používáním Windows Phone, či neřešíte rychlost fotoaparátu, nemůžete v současné době koupit nic lepšího, než je právě Nokia Lumia 1020.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
na 5 Mpx špičková ostrost snímků velká pomalost fotoaparátu
 fantastická práce snímače v noci  nemožnost vynechat přepočet snímku
 manuální možnosti Nokia Camera  při větším přiblížení špatná kresba

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Nokia Lumia 1020 z pohledu fotografa: Nejlepší fotomobil?

Nebudu zde zastírat to, co stejně všichni buď ví, nebo tuší. Nokia Lumia 1020 je v současné době nejlepší mobil z hlediska fotoaparátu. Na druhou stranu, pokud to s focením myslíte trošku vážně, jako náhrada za trochu kvalitnější kompakt stále sloužit nemůže. Omezení dané samotnou technoogií PureView či softwaru jsou v tomto směru dané. Mezi mobily ale Lumia 1020 vládne.

Nokii nelze upřít jednu věc. Z hlediska kvality fotoaparátu je v současné době na vrcholu společně s iPhonem 5S, Galaxy S4 a dalšími špičkovými mobily. To, v čem je který lepší z hlediska hardwaru či operačního systému, proč si koupit tenhle nebo tamten, dnes rozebírat nechci. Na Nokia Lumia 1020 jsem se hodně těšil, minimálně z pohledu fotoaparátu. Slovo dalo slovo a my si v redakci mobil rozdělili.

Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené Lumií 1020 v plné kvalitě (soubor ZIP, cca 48 MB)

 

Tomáš Drahoňovský přinesl recenzi na mobilní telefon Lumia 1020 před 2 týdny a poté jsem si mobil převzal já. Nevkládal jsem do něj SIM kartu, ani jednou jsem z něj nezavolal, neposlal zprávu. Lumia 1020 se na těch pár dní stala mým fotoaparátem. Neřešil jsem mobil z pohledu mobilu, ale z pohledu fotoaparátu. A jelikož u sebe neustále nosím svojí bezzrcadlovku, na několika místech jsem provedl snímek dvojí. Jeden s Lumií, jeden s PENem. V recenzi na schopnosti Lumie z pohledu fotoaparátu se několikrát odkážu právě na svůj fotoaparát, jelikož Lumie ke srovnání kolikrát doslova vybízí. Na druhou stranu, srovnání nemá být srovnáním 1:1, ale ukázkou rozdílnosti zpracování obrazu jako takového a jeho výstupu. Ať se ale na Nokii Lumii 1020 podíváte z libovolného pohledu, jedno jí upřít nejde. Mezi mobily nemá z hlediska fotografií konkurenci.

Vysvětlení problematiky snímačů

Nokia Lumia 1020 je další z mobilů, které využívají technologii PureView. Tu zavedl model Nokia 808 PureView, který onen název přímo nesl ve svém jménu. Když Nokia model 808 představila, spousta lidí byla v šoku. 41 Mpx byla (a je) hodnota na míle vzdálená všem běžným fotoaparátům. A najednou měl takové rozlišení mobil. Model 808 nicméně těžil nejenom z vysokého rozlišení, ale taktéž z velkého snímače či z dobré světelnosti objektivu. Z hlediska mobilních telefonů patřil k absolutní špičce a pouze ve specifických podmínkách selhával. Později přišla Nokia Lumia 920 (925), která taktéž obsahovala technologii PureView. Zklamáním bylo, že nenesla velký snímač s obrovským rozlišením. Nicméně, PureView zde měl spíše upozornit na mechanický stabilizátor. Díky tomu byla schopná Nokia Lumia 920 používat delší časy než konkurence a tak uměla na statické scéně občas doslova čarovat, hlavně v noci. Dnes testovaná Nokia 1020 je třetí svého PureView rodu a bere si z obou předchozích telefonů to nejlepší. Doslova. Získává tak extrémně vysoké rozlišení 41 Mpx, jako první PW smartphone, ale taktéž obsahuje mechanickou stabilizaci, jako druhá verze. Ve výsledku v sobě kombinuje, alespoň papírově, to nejlepší ze svých předchůdců. Pojďme se podívat, jak moc je toto tvrzení ale pravdivé.


Porovnání velikosti snímačů

Obrázek, který jsem si vypůjčil ze zahraničního webu PhoneArena.com, krásně ukazuje rozdíl velikosti snímačů. Nejmenší zde uvedený snímač, tedy 1/3,2″, patří svojí velikostí Lumii 920, Lumia 1020 a 808 PW jsou uvedené přímo v obrázku. Rozdíl je patrný na první pohled. Mimochodem, snímač velikosti 1/3,2″ má drtivá většina mobilních telefonů, byť výjimky v podobě Sony Xperia Z1 (snímač o velikosti 1/2.3) se najdou. Čím je snímač menší a čím má větší rozlišení, tím má větší pixelovou hustotu, tím více šumí, díky tomu se musí šum více odstraňovat a ve výsledku získáte fotografie nevalné kvality. Pokud nám tedy výrobci budou na malinkatých snímačích velikosti 1/3.2″ servírovat stále vyšší a vyšší rozlišení, velkého posunu se při současném vývoji nedočkáme. Proto z mého pohledu Nokia vzala tento boj za správný konec a servíruje nám v Lumii 1020 na mobilní poměry snímač popravdě obří. Byť je stále menší, než u 808 PureView. Pro porovnání, fotoaparát, kterým jsem některé snímky fotil pro porovnání s Lumií, má snímač velikosti Four Thirds, který je taktéž na obrázku zobrazen. Pojďme se podívat ještě na jednu tabulku:


Porovnání hardwarových parametrů PureView smartphonů

Pokud se podíváte na tabulku, kde jsem vždy nejhorší hodnoty označil červeně, je z ní jasně patrné, jak v Nokii vývoj fotoaparátu u své PureView řady pojali. První PW smartphone přinesl obří rozlišení, obrovský senzor a xenonový blesk, ale pouze při průměrné světelnosti, pouze digitální stabilizaci obrazu a při relativně dlouhém ohnisku. Druhá generace v podobě Lumie 920 přinesla optický stabilizátor obrazu, výbornou světelnost a širší ohnisko, na druhou stranu se zde objevil malý senzor s nízkým rozlišením a místo xenonového blesku pouze dvě diody, které se xenonu rovnat nemohou. Třetí generace si vzala to dobré z předchozích dvou, jak jsem již zmínil, a z tabulky je to jasně patrné. Vysoké rozlišení, velký snímač, optická stabilizace, dobrá světelnost, xenonový blesk, široké ohnisko. Dá se říct, že Nokia vytvořila ultimátní fotomobil. Jediné, kde Nokia přijala určitý kompromis, je velikost snímače. Ten je sice stále na poměry mobilu obří, ale je menší než u 808 PureView. Důvodem použití menšího čipu byla snaha zmenšit “batoh” na zádech telefonu. Pro širší pochopení problematiky čipů bych rád zmínil ještě jednu tabulku:


Detailní porovnání zásadních parametrů vybraných snímačů

Tabulka výše přehledně zobrazuje dvě zásadní vlastnosti snímacích čipů z hlediska výsledné kvality snímků. Je jím velikost samotného jednoho pixelu a hustota pixelů na centimetr čtvereční. Velikost pixelu přímo určuje, jeho schopnost přijímat světlo, tedy zcela zásadní vlastnost. Můžete mít sebevíce světelný objektiv, ale pokud jednotlivé pixely budou příliš malé, jejich schopnost toto světlo přijmout logicky klesá. Naproti tomu, hustota pixelů má na svědomí se zvyšujícím se číslem tvorbu šumu na výsledné fotografii. Pokud je tedy hustota příliš vysoká, tedy typicky u mobilních telefonů či levných fotoaparátů, nemůžete od daného fotoaparátu čekat za špatných světelných podmínek či nastaveném vysokém ISO dobré obrazové výsledky. Tyto dvě veličiny mají na svědomí přesně ty situace, kdy s mobilem v šeru není kvalitně schopný vyfotit nikdo nic, s kompaktem jakbysmet, ale pak přijde někdo s kvalitní bezzrcadlovkou či zrcadlovkou a udělá parádní fotku bez blesku během okamžiku. Jeho fotoaparát má velké pixely (protože se na velký snímač mohou vejít) a zároveň nízkou hustotu těchto pixelů (opět díky velkému snímači) = kvalita fotografií je úplně jinde. Samozřejmě jsou zde další věci, které ovlivňují výslednou fotografii, jako je objektiv, rozlišení snímače, způsob zpracování obrazových dat apod.


Různě veliké snímače v reálné velikosti. Snímač v Pentaxu je dokonce mírně menší než ten v Lumii 1020

Pokud si tedy vše shrneme, dostaneme několik zajímavých informací. Například, Samsung Galaxy Camera má menší pixely a zároveň vyšší hustotu pixelů, než Nokia 808 PureView. Zároveň má Samsung Galaxy Camera (Galaxy S4 Zoom taktéž) identické vlastnosti na čipu, jako kompaktní fotoaparáty za pár stovek. Třeba i proto nemohl tento hybrid tvořit profesionální fotografie, byť se nás o tom Samsung snažil přesvědčit. Jenže. Nokia 808 PW a Nokia 1020 jsou v tomto ohledu jiné. Jejich rozlišení 41 Mpx není na čipu proto, aby se Nokia mohla chlubit tím, že má takto vysoké rozlišení. Konkrétně u modelu Lumia 1020 by to bylo kontraproduktivní, pixelová hustota téměř 80 Mpx na centimetr čtvereční je totiž šílená. Nokia u svých 41 Mpx PureView snímačů v první řadě získá snímek s takto obřím rozlišením, aby ho následně převedla na 5 Mpx velikost. Díky tomu, že převod probíhá z obrovské plochy, může při výsledném vytváření 5 Mpx snímku využít obrazových informací z několika pixelů k vytvoření pixelu jediného. Díky informacím z několika pixelů může software při skládání do jednoho pixelu využít data z každého z nich. Získá tak lepší informace o barvě, lépe si poradí s šumem, lépe udrží ostrost snímku apod. A právě tato vlastnost je schovaná za tím, proč Nokia u řady PureView vytváří velmi dobré snímky, hlavně v noci a šeru. Zároveň ale tato schopnost přináší i jedno negativum, o kterém si řekneme později.

Nokia Lumia 1020 a ovládání fotoaparátu

Lumia 1020 přináší inovované prostředí svého fotoaparátu, respektive, jednoho z fotoaparátů. Lumia 1020 totiž tak trochu trpí schizofrenií. Jak jinak si vysvětlit 6 aplikací, které pracují s fotoaparátem, každá samostatně umístěná? Chcete dělat panorama? Použijte Nokia Panorama. Chcete animovat vytvořené fotografie? Použijte prosím Nokia Cinemagraph. Pokud použijete aplikaci s názvem Fotoaparát, dostanete klasické prostředí Windows Phone ve fotoaparátu, které je velmi chudé a neumí využít možnosti čipu. Kukátko Bing pro změnu scanuje QR kódy.

 
Možnosti nastavení nejsou příliš široké, nicméně pro většinu uživatelů budou dostačující.

Nokia Smart Cam vytvoří několik snímků za sebou, ze kterých následně dává uživateli několik voleb. Možnost rozmazat okolí zaostřeného objektu, možnost nechat pohybující se objekt na obrazovce několikrát a vytvořit tak akční fotografii, možnost vybrat nejlepší snímek ze série apod. Až poslední volba s názvem Nokia Camera je pro nás ta pravá. Abych ale Nokii zase nekřivdil, Nokia Camera v době psaní tohoto článku dostala aktualizaci a i když v menu přístroje zůstává Nokia Smart Cam jako samostatná aplikace, nově je taktéž integrovaná přímo do Nokia Camera. V rámci Nokia Camera tedy nyní může uživatel přepínat mezi třemi volbami. Video, Camera, Smart Cam.

 
Za možnost nechat si zobrazit pomocnou mřížku, či styl ovládání, je nutno Nokii pochválit.

Nás bude zajímat hlavně Nokia Camera, která využívá schopnosti mobilu naplno. Menu nastavení je velice jednoduché. Položka Fotoaplikace přenese uživatele na obrazovku, kde jsou nabídnuté veškeré v mobilu nainstalované aplikace, které umí pracovat s fotoaparátem, tedy přesně ty, které jsem vyjmenoval před chvílí. Přední fotoaparát přepne logicky na přední kamerku. Časovač dává na výběr ze tří druhů odložené spouště a to v hodnotách 2, 5 a 10 sekund. Pět a deset sekund zpožděná závěrka se hodí v momentě, kdy chce fotograf třeba doběhnout ke skupince lidí, které fotí, aby byl sám součástí snímku. 2 sekundy mají jiný důvod. Slouží k eliminaci zhoupnutí fotoaparátu z důvodu stisku spouště. Toto zpoždění sám velice často využívám při focení v noci, nebo při delších časech a díky Nokii za to, že zde je přítomná. Kdo často fotí ze stativu a jde mu o co nejvíce ostrou fotografii, ví o čem mluvím. Toto zpoždění se ale hodí i při focení z ruky. Bracketing umožní zachytit více fotografií s různě nastavenou hodnotou expozice, přičemž hodnoty rozsahu lze nastavit -2 EV až +2 EV, -1 EV až +1 EV, případně -0,5 EV až +0,5 EV.  Tyto hodnoty jsou dostupné při 3 snímkách v rámci Bracketingu, při nastavených 5 snímcích si lze vybírat z -1 EV až +1 EV, -2 EV až +2 EV, -3 EV až +3 EV. Chválím.


Korekce EV expozice, možnosti mřížky či přisvícení jsou skvěle zpracované

V nastavení aplikace najdeme velice užitečnou věc a to možnost si nastavit světlo pomocného ostření. Buď ho lze nechat plně na automatice, případně jej lze vypnout, ale taktéž lze určit, že bude pomovné světlo při ostření použito pouze v momentě, kdy je aktivní blesk pro samotné fotografování. Milé a užitečné, v divadle tak nebudete při ostření blikat na herce. Nejenom začátečníkům se můžou hodit různé mřížky na displeji při fotografování. Lze si vybrat z pravidla třetin, zlatého řezu, kříže či čtverce. Zlatý řez ukazuje linky vedoucí fotografií a patří k ideálním místům, kde by měl procházet například horizont, ve zlatém řezu by se měli nacházet fotografované osoby apod. Naproti tomu u pravidla tří třetin jsou důležité průsečíky, které označují tzv. silné obrazové body. Ty jsou na fotografii 4 a přesně na tyto místa by se měli umisťovat hlavní motivy fotografie, jelikož z pohledu fotografa je střed snímku a hlavní motiv znakem špatné kompozice. Nokia na toto myslela a díky mřížce hledáčku tak mohou i úplní začátečníci mít vodítko, jak komponovat. Poměr stran umožňuje volit mezi 4:3 a 16:9 a režim snímání ovlivňuje fakt, jestli po exponování bude k dispozici pouze 5 Mpx snímek, nebo 5 Mpx a zároveň originální 38 Mpx soubor pro další zpracování.

Použití v praxi, rychlost přístroje

Nokia Lumia 1020 má oproti všem ostatním přístrojům, které s sebou nosíme kvůli fotografování, dvě obrovské výhody. Předně, mobil u sebe má každý vždy a tudíž v našem případě i fotoaparát. Lumie 1020 je tak vždy připravena v kapse u kalhot, v ruce, v kabelce, prostě vždy tam, kde jsme my. I když rozměry jsou na mobilní telefon mírně větší, okolo optiky díky výstupku více než větší, rádi jí to odpustíte výměnou za velmi dobré fotografie. Taktéž šance, že někam na koncert pronesete mobilní telefon je diametrálně odlišná, od fotoaparátu. Zkrátka, v praxi se ukazuje Lumia 1020 jako velmi univerzální prostředek na fotografování, kort když si z něj ještě můžete zavolat. Nikde nic nevyjíždí, nikde žádný pseudogrip. Ano, zde narážím na Galaxy S4 Zoom a Galaxy Camera, kde Samsung prostě lepí dohromady dvě zařízení, které podle toho taktéž potom vypadají (tedy všelijak), kdežto Nokia se snaží o hlubší integraci.

Menší radost ale již mám z rychlosti přístroje, na kterou lze aplikovat dva pohledy. Z pohledu člověka, který fotí památky, přírodu, krajinky, portréty, nebude pomalost Lumie 1020 na překážku. Z pohledu někoho, kdo ale rád fotí rychlé věci, rozhoduje se u fotky impulzivně, rád fotí sport, život, zvířata, děti apod., může mít pomalost přístroje až odrazující efekt. Rychlosti Lumie 1020 jsou následující:


Rychlost Nokia Lumia 1020 je žalostná

Nokia u modelu Lumia 1020 vsadila všechno na kvalitu fotografií, které se vymykají běžnému standardu u mobilních telefonů. Tím se taky všude náležitě chlubí. Nikdy se ale již uživatel nedočte o rychlosti samotného fotografování. Tedy taktéž o velice důležité skutečnosti. Jak vidíte v tabulce výše, Nokia o parametru rychlosti nemluví zcela záměrně. Fotoaparát v Lumii 1020 je totiž pomalý. Velice pomalý. Samotné první spuštění by se dalo z hlediska času ještě považovat průměrné ve světě smartphonů, protože ani konkurence není v tomto směru žádný zázrak. Prostě pokud chcete obecně s smartphonem fotit, je lepší si aplikaci fotoaparátu pustit dopředu. Problém, a z mého pohledu zcela zásadní, je u Lumie 1020 následná pomalost. Ano, ostření kolem 1 sekundy při dobrém světle a kolem 2 sekund při světle špatném, včetně přisvícení, je sice stále u mobilů takovým neveselým standardem, následná práce se snímkem ale již u Lumie 1020 ve své pomalosti překonává vše ostatní.

Pokud budu brát rychlost obecně, tak od vytažení mobilu z kapsy, zapnutí, zaostření a expozice uběhne od začátku dlouhých 5 – 8 vteřin, záleží na světelných podmínkách. Mezitím se může fotografovaná scéna zásadně změnit. Objekt focení odejde, či se hne jinak než bychom chtěli. I s připraveným fotoaparátem o moc lepší časy mít nebudete. Bohužel, i pokud se podaří snímek zachytit jak si fotograf přeje, následuje další mrtvý čas a to při ukládání snímku. Jak jsem upozornil na začátku článku, PureView technologie kromě vysoké kvality snímků přináší taktéž jedno negativum. Tím negativem je právě ona pomalost. Není ani tak problém snímek rychle uložit, jako ho přepočítat do 5 Mpx rozlišení. Nokia Lumia 1020 totiž do 5 Mpx přepočítává vždy, bez možnosti toto vypnout. Uživatel si může vybrat, jestli bude software vytvářet pouze 5 Mpx výsledný snímek, nebo 5 Mpx výsledný snímek a k tomu 38 Mpx zdrojový snímek . Přepočet tedy proběhne vždy. Rozdíl v časech ukládání se téměř nemění, telefon tedy uložení 38 Mpx snímku, který má mnohdy kolem 10 MB, příliš nezatěžuje. Největší problém je tedy v tomto případě samotný přepočet. Byť na displeji svítí nápis “Ukládám…”, ve skutečnosti Lumia 1020 vypočítává výsledný 5 Mpx snímek z 38 Mpx originálu. To jestli uživateli uloží i onen 38 Mpx originál či nikoliv, již čas téměř neovlivní.

Pokud vezmete do ruky k Lumii 1020 například předchozí PW model Lumii 920, je okamžitě patrné, jak moc je Lumia 1020 pomalá. Než vytvoříte 1 fotografii s Lumií 1020, vytvoříte 3 fotografie s Lumií 920. Konkurence je na tom podobně. S iPhonem, Galaxy S sérií, G2 od LG či HTC One budete fotit podstatně rychleji, podstatně pohotověji. Ale taktéž ne tak kvalitně. Pokud bych měl rychlost Lumie 1020 porovnat s bezzrcadlovkou, tak za dobu vytvoření 1 snímku s Lumií 1020, vytvořím cca 11 snímků se svým PENem, při klasickém snímání. Kompakt na tom bude asi hůře, ale stále podstatně lépe než Lumia 1020. Soustředění na kvalitu snímků u Lumie tedy s sebou nese negativum v podobě “rychlosti” fotoaparátu.  Pojďme se tedy na samotnou kvalitu fotografií podívat.


S Nokií 1020 se dá s ohledem na skutečnost, že je smartphonem, dost experimentovat. (editováno v ZPS)

Kvalita snímků: To je to, oč tu běží

Jak jsme si již vysvětlili v předchozích řádcích, Lumia 1020 disponuje snímačem o extrémně vysokém rozlišení, které používá k velmi kvalitnímu výpočtu pro výsledný 5 Mpx snímek. V některých ohledech dává zatopit i klasickým fotoaparátům. O kompaktech za pár tisíc se zde nemá smysl bavit. V drtivé většině budou fotit hůře jak Lumia 1020. Pojdmě tedy Lumii postavit proti bezzrcadlovce.

 
Vlevo Nokia Lumia 1020, napravo Olympus E-PM1

První snímek ukazuje práci Nokie proti bezzrcadlovce při snímání velmi světlého objektu na tmavém pozadí. Parabola je u Nokie dost přesvícená, snímek je mírně máznutý. Nokia se musela totiž vyrovnávat s časem 1 s, jelikož jsem jí natvrdo nastavil ISO 100 a nedovolil jí použít vyšší citlivost. Olympus měl nastaveno ISO 200, nižší hodnota není přístupná. Na bezzrcadlovce jsem i přes nedostatek světla přiclonil. Při hodnotě F/1.8 používal totiž Olympus 5x rychlejší čas než dokázala použít Lumia 1020.  Na druhou stranu, při fotografování mi nešlo o srovnání času a clony v poměru 1:1, ale spíše o ukázku jak lze s danými přístroji fotit, toto platí i pro následující snímky. Nokia si každopádně poradila daleko lépe s prokreslením pozadí, vytažením objektů z tmy, kdy strom viditelný jasně v levé části snímku je na originální fotografii z bezzrcadlovky téměř neviditelný. Kresba je u Nokie horší, což je dáno dlouhým časem. Je zcela jasné, že při vyšším ISO by se u Nokie čas zkrátil, chtěl jsem ale zachovat co nejvyšší čistotu snímku na úkor času.

 
Vlevo Nokia Lumia 1020, napravo Olympus E-PM1

Věřím, že snímek pořízený Lumií 1020 bude pro mnohé líbivější. Je více kontrastní, působí více energeticky oproti snímku z bezzrcadlovky, který na první pohled působí mdle a nevýrazně. Už na první pohled je jasně patrné, že Nokia Lumia 1020 barvy více táhne do studena, což neodpovídalo realitě. Na druhou stranu, větší kontrast druhému snímku může opravdu chybět. Co již není z náhledové fotografie tolik patrné, je šum, který Nokia produkuje i v podmínkách, kde by být nemusel. Taktéž drobnokresba není oproti kvalitnímu fotoaparátu nijak valná. Na druhou stranu, Lumia 1020 zcela vážně fotí lépe jak drtivá většina kompaktních fotoaparátů!

 
Vlevo výřez z 38 Mpx snímku Lumie 1020, vpravo výřez z 12 Mpx snímku E-PM1

Je zde zcela jasně patrné, že Lumii 1020 proti větším snímačům nepomáhá ani obří rozlišení. Výřez z 5 Mpx snímku vypadá ještě hůře, tam totiž do výsledku promlouvá i nízké rozlišení. Zde se projevuje příliš vysoká pixelová hustota.


Portrétní fotografii umí Lumia 1020 z mobilních telefonů s přehledem nejlépe. Na lepší fotoaparát to ale stále nestačí.

Jelikož nám modelka odřekla na poslední chvíli, musel jsem přemluvit Luboše, aby mi jí alespoň na jeden pár fotografií nahradil. Lumia 1020 má ze všech mobilních telefonů největší schopnost “mazat” pozadí a tím pádem od něj oddělit fotografovaný objekt. Bezzrcadlovce či zrcadlovce se v tomto samozřejmě nemůže měřit, klasický kompaktní fotoaparát ale překonává hladce, hlavně ostrostí snímku, která je jedním slovem perfektní.

Pokud se ale oprostíme od srovnání, které jsem popsal výše, ve své vlastní kategorii nemá Lumia 1020 konkurenci. Hlavně noční snímky jsou velmi povedené, ale ani přes den se Lumia 1020 neztratí a těm nejlepším smartphonům současnosti ukazuje v této disciplíně záda. Ostrost snímků je někdy až zarážející. Optický stabilizátor při denním focení odvádí výbornou práci, snímky jsou ostré po celé své ploše a pouze v noci se projevuje díky delším časům neostrost, jelikož i optická stabilizace má své limity. Při focení nočních snímků jsem měl navíc fotoaparát vždy o něco zapřen, což jsem se nesnažil na fotografiích nijak skrývat a je to patrné i z nepřirozených úhlů. Nicméně, se žádným jiným mobilem se mi podobné snímky nikdy nepodařily. Ostrost kresby u fotografie cihel, či větví stromů, je na 5 Mpx snímek absolutně fantastická. Podívejte se na pár ukázkových snímků.

   
Fotografie nejsou nijak upravované. Snímky byly foceny s manuálním nastavením. V automatickém režimu byla jejich kvalita nižší. Někdy podstatně.

Závěr článku o Lumii 1020 z pohledu fotoaparátu

Článek měl za úkol čtenáři ukázat jak umí fotit Nokia Lumia 1020, včetně nedostatků, které tento smartphone z hlediska fotoaparátu nese. Navíc, pro hlubší pochopení celé problematiky, jsem se pokusil popsat problematiku snímačů v obecné rovině.

Proti kvalitním fotoaparátům jsou zde stále podstatné nedostatky v podobě drobnokresby, rychlosti snímání, rychlosti ukládání či funkčnímu omezení. Navíc, sériové snímání v režimu SmartCam nelze brát jako rychlé snímání, jelikož Lumie 1020 sice zachytí velmi rychle několik snímků, ty ale uloží jako *.nar soubor, se kterým následně nelze pracovat jinak než právě v Lumii. Toto sériové snímání tedy nemá, kromě hrátek v samotném smartphonu, větší opodstatnění. Plnohodnotnou fotografii lze vytvořit tedy pouze v Nokia Camera a tam se již pomalosti uživatel nevyhne.

Nepřehlédněte: přečtěte si také naší podrobnou recenzi Nokia Lumia 1020.

Tip: Stáhněte si všechny fotky pořízené Lumií 1020 v plné kvalitě (soubor ZIP, cca 48 MB)

Na druhou stranu, ve světě smartphonů z hlediska kvality nemá Nokia Lumia 1020 konkurenci. Pouze Nokia 808 PureView s podobnými parametry s ní dokáže držet krok. Pokud nepotřebuje její uživatel snímat rychle x snímků za sebou, dostane parádně ostré snímky, které mnohdy svojí kvalitou dohánějí pokročilé kompakty. O levných digitálních fotoaparátech ani nemluvě. Zde Nokia jasně ukazuje, jak moc vývoj fotoaparátu poskočil za posledních pár let. Prodeje levných kompaktních fotoaparátů jdou celosvětově obrovsky dolů a já se ani nedivím. Oproti současným špičkovým smartphonům toho z hlediska kvality nemají mnoho co nabídnout, oproti Nokii Lumia 1020 už vůbec ne… Pokud tedy chcete mobilní telefon, který byste rádi používali i jako náhradu za kompaktní fotoaparát a nemáte zároveň problém s používáním Windows Phone, či neřešíte rychlost fotoaparátu, nemůžete v současné době koupit nic lepšího, než je právě Nokia Lumia 1020.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
na 5 Mpx špičková ostrost snímků velká pomalost fotoaparátu
 fantastická práce snímače v noci  nemožnost vynechat přepočet snímku
 manuální možnosti Nokia Camera  při větším přiblížení špatná kresba

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."