LG G3: Černý kůň mezi supertelefony (druhé dojmy)
Smartphone LG G3 přichází z letošních top smartphonů s Androidem jako poslední, jeví se ale zatím jako jasně nejlepší. Naše vesměs pozitivní první dojmy z představení v Londýně, kde jsme telefon ihned vyzkoušeli, pokračují i při bližším druhém pohledu, tentokrát již z pohodlní naší redakce v Praze.

Mohlo by vás zajímat: Recenze LG G3: Pořádná trefa do černého!
Na začátek je podstatné uvést, že zatímco vzorky na tiskové konferenci v Londýně před 2 týdny a první vzorky v ČR měly ještě poměrně testovací předprodukční verze firmwaru v8 a v9, námi testovaná verze telefonu LG G3 již obsahuje v10, ve které je opraveno a vylepšeno hned několik vlastností, údajně v oblasti fotoaparátu či výdrže baterie. Od prodejní verze už by se neměla o mnoho lišit. Přesto berte tento druhý pohled stále jako ukázku toho, co již nejvybavenější telefon od LG přináší, než co ještě není zcela stoprocentní a stále může být do doby uvedení na český trh opraveno. LG G3 zamíří k prvním zákazníkům koncem června, zatím vše směřuje k pátku 27. června. Telefon lze již nyní předobjednat za akční cenu 13 990 / 14 990 Kč (za 16/32 GB verzi) a jako bonus dostanou zákazníci i speciální ochranné pouzdro Quick Circle.

Jednoduchý a praktický design
V prvních dojmech z Londýna na mě telefon působil hodnotným dojmem, osobně mě ze všech barevných variant nejvíce oslovilo bílé provedení – protože vypadá dle mého nejlépe. Jenže tak dobře už nepůsobí ve stejné barvě zadní kryt, který je na rovinu z plastu, a nezachrání jej ani to, že používá i tenkou vrstvu kovu. Při poklepání je to zkrátka plast, který může časem začít vrzat, skřípat a ne zcela dobře pasovat. S tím bude muset každý zájemce o telefon LG G3 nutně počítat.

Celkový dojem z dílenského zpracování – myšleno pocitu při držení telefonu v ruce a jeho kompaktnosti na 5,5″ telefon, je velmi dobrý. Při jednoručním ovládání telefonu jsem neměl za žádné běžné denní situace žádný problém, jihokorejskému výrobci se opravdu povedlo, co na prezentaci svého modelu sliboval – přinést phablet i rozměrech vlajkových lodí – smartphonů. Hmotnost 149 gramů sice není nejmenší a zprvu jsem telefon v ruce cítil více, ale není to žádný extrém a neřekl bych ani, že důvod, proč telefon nekupovat. Pokud nějaký důvod k nezakoupení LG G3 hledáte, může to být maximálně jen zmíněný plastový zadní kryt či nezvýšená odolnost proti vodě, kterou konkurenční vlajkové lodě Sony Xperia Z2 a Samsung Galaxy S5 naopak nabízejí. Záleží, jestli tuto vlastnost v praxi využijete.


Během používání LG G3 jsem hodně ocenil beztlačítkový design – pro odemknutí či zamknutí telefonu stačí na displeji dvakrát poklepat, oblíbil jsem si také zámek KnockCode, se kterým telefon odemknete jen po poklepání na displeji v určitých 4 polích, které si zvolíte v libovolné kombinaci. Funguje to skvěle, hlavně rychle a přesně, což mi v prvních dojmech původně nepřišlo. Rozhodně tisíckrát lépe, než senzor otisků prstů u kteréhokoliv Androidu – jen iPhone 5S je zde lepší a účinnější. Jako jediný telefon spolu s předchůdcem G2 však smartphone disponuje tlačítky na zadní straně, které jsou velkým přínosem hlavně během hovorů, kdy lze snadno a pohodlně měnit hlasitost. Kdo to vyzkoušel u LG G2, dá mi jistě za pravdu.

Displej kvalitní spíše barvami než QHD rozlišením
Když jsem si LG G3 prohlížel naživo poprvé, displej se mi velmi líbil. Líbí se mi i nyní, při druhém a delším zkoušení, ale začínám vidět skutečný přínos displeje u G3 ne v jeho ultravysokém rozlišení (které bude zajisté marketingově táhnout), ale v jeho barevném podání, sytosti barev a celkové vynikající čitelnosti. Podle mě patří displej G3 mezi současnou špičku všech displejů. Zajímavé bylo také sledovat, co na displej LG G3 říká mé okolí – většina se shodla na tom, že displej překročil meze toho, co člověk vidí v reálu a je čímsi ještě za hranou kvality. Konkrétně prezentační video zapůsobilo snad na každého, komu jsem jej na chvíli pustil. Při běžném používání systému ale rozdíly většinou nepostřehnete, stejně tak jsou dnes podobně kvalitní LCD displeje používané například u HTC One M8, Sony Xperii Z2, ale i loňského LG G2.

Prostředí hraje jednoduchost, některé funkce scházejí
Moderní plochý flat design nenechal ani jihokorejské LG klidným. Nadstavba od výrobce tak graficky mění prakticky snad vše, co v telefonu známe z čistého Androidu. A učí se od loňského iOS 7 od Applu, což koneckonců potvrzují i některé doslova totožné ikonky „vypůjčené“ z jablečného systému. To ale jihokorejskému výrobci nezazlívám. Naopak, celkově se mi prostředí a práce s ním líbí. Vzhled působí uhlazeně a přehledně, důležitou vidím možnost nahradit si ikonku aplikací za jakoukoliv vytvořenou z libovolného obrázku – takže si pak můžete krásně celý systém ještě více sjednotit do flat designu, ke kterému stále celá řada (ba co řada, spíše drtivá většina) aplikací neinklinuje. A změnit se toho dá v telefonu více, od různých motivů přes font písma po styl přechodů a animací. Možná, že toho je až přespříliš – nové LG G3 respektuje jednoduchost, která se ale v tomto naopak vytrácí.

Prostředí je dokonale odladěné, příkladně rychlé a plynulé. Aplikace mi nespadla ani jednou, menší prohřešek, který LG opakuje již několik let, je refresh úvodní plochy s widgety, pokud na telefonu například spustím dual screen či některé výkonově náročnější aplikace a z nich se rychle vrátím tlačítkem domů na úvodní plochu. Pak telefon vše nesmyslně znovu vykresluje a pomalu načítá. Jinak se mi vše ostatní jeví jako dokonalé.



Menším zklamáním je, že v dual screen režimu schází doinstalované aplikace – například Facebook Messenger se vám otevřít ani v jednom z dvojice oken nepovede. A jednotnost pak nepanuje v oblasti „vybarvenosti“ horní části aplikací, které jsou jen v případě předinstalovaných aplikací v charakteristické barvě včetně celé horní notifikační lišty ala iOS 7. U Android aplikací ale pochopitelně scházejí vývojáři, kteří by přímo pro LG předělávali své aplikace a ani LG nemůže v Androidu příkazem nařídit, aby alespoň v neutrální barvě došlo k „dobarvení“. Pokud si tak spustíte téměř jakékoliv doinstalované aplikace, připravte se, že již jejich prostředí nemusí být tak čisté a přehledné jako samotná nadstavba od LG.



Stejně tak by se hodila i nějaká gesta pro snadnější ovládání, která by se LG mohlo naučit třeba právě od iPhonu nebo dnes už i HTC a Xiaomi či konekonců kvalitnějších launcherů z Google Play. V prostředí mi také schází pokročilejší úsporný mód, který je dnes podle mě nutností bez ohledu na velikost baterie. Naopak nechybí správce pro vyčištění paměti a uvolnění místa pro udržení telefonu v dobré kondici – což bývá u Android telefonů otázkou funkčnosti a nefunkčnosti v delším časovém horizontu.
Fotoaparát s laserovým autofocusem umí
Rychlé ostření za pomoci laseru v praxi většinou funguje velmi dobře. V prvních dojmech už jsem popsal, jak v základu fotoaparát funguje a přinesl několik zkušebních snímků, nyní jsou lehké změny u fotoaparátu vlivem novější verze firmwaru. Podívejte se sami, jak LG G3 nyní fotí, téměř ve finální podobě.

Zkušební snímky pořízené s LG G3 (v10)








Je vidět, že telefon má stále tendence k přepalům bílé. Nutno ale říct, že nebylo zcela slunečné počasí, které by telefonu výrazněji pomohlo. Barvy působí trochu přikrášleně a od reality utíkají. Ostrost a drobnokresba je díly 13 Mpx rozlišení velmi dobrá, povedlo se hlavně makro. Všimněte si také jedoucího auta na předposledním snímku – jelo rychlostí kolem 40 km/hod a ani s laserovým autofocusem není dostatečně ostré. Rychlé ostření má tedy ještě nepřítele jménem automatika, telefon zkrátka nedokáže vždy všechny scény ideálně odhadnout.


Výtečný je přisvětlovací blesk. Dokáže osvítit i na dálku více než 3 metrů a barevné tóny volí poměrně dobře, množství šumu je přijatelné.
Kamerka na selfie v akci
Důležitá jistě také bude přední kamerka o rozlišení 1920 x 1080 px, se kterou lze pořizovat hlavně tzv. selfie. Pomocí jednoduchého posuvníku můžete měnit úroveň zkreslení a vyhlazení pleti, takže docílite takřka profi selfie snímků! Rozdíl mezi úrovní 0 % – 50 % a 100 % vyhlazení pleti můžete porovnat na mé podobizně.



Stupně vyhlazení pleti při focení selfie – 0, 50 a 100 %
Top výbava s QHD displejem baterii tolik neždíme
Podle prvních poznatků to vypadá, že baterie LG G3 by mohla i přes ultrajemný QHD displej vydržet rozumnou dobu na jedno nabití. S poměrně náročnějším intenzivnějším používání mi napoprvé telefon vydržel 7 hodin na 50 % baterie a nebyl pak problém stejným tempem s plně nabitým telefonem vyžít od rána do večera. Pokud by se během dne objevil nějaký větší žrout baterie, není problém aktivovat úsporný režim, který lehce výdrž prodlouží vypnutím a omezením některých funkcí zejména konektivity. Jsem sám zvědavý, kolik telefon vydrží po týdnu testování jednak v plném nasazení, tak i při střídmějším provozu.

Zhodnocení, konkurence
Ve druhém pohledu jsem na některé funkce lehce pozměnil svůj názor ohledně jejich přínosu. Jako největší „problém“ vidím plastový zadní kryt, který i když má kovovou tenkou vrstvu, působí a bude se časem chovat jako plast – abyste se vyhnuli povrzávání, budete muset o telefon sakra dobře pečovat. Jiné důvody, proč telefon nekoupit, však podle mě nejsou.
Mohlo by vás zajímat: Recenze LG G3: Pořádná trefa do černého!
Naopak důvodů, proč vybrat právě LG G3 než konkurenční supertelefony, je hned několik. Telefon přináší opravdu parádní displej v kompaktním provedení a dá se stále ještě bezproblémově ovládat jednou rukou. Prostředí je příkladně odladěné, jak má být, fotoaparát dokáže vyfotit velmi dobré snímky a rozhodně je také důvodem ke koupi. Největším důvodem je ale podle mě cena – za 13 990 / 14 990 Kč (16/32 GB) v předprodeji a posléze za 16 199 / 17 199 Kč (16/32 GB) je LG G3 bezkonkurenční a ostatní výrobci budou muset dříve nebo později zlevňovat. LG G3 je černý kůň, jak má být.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.