Portál Consumer Reports se rozhodl do hloubky otestovat údajné rozdíly ve výdrži baterie iPhonů 6S a 6S Plus na základě použitého čipsetu. Výsledek? Rozdíly jsou při reálném používání zanedbatelné.
Nové iPhony jsou vybaveny čipsetem Apple A9, který je vyráběn buďto Samsungem nebo TSMC. Důvodem je, že jedna firma by prostě nedokázala uspokojit poptávku. Oba čipy jsou vyráběny mírně odlišným způsobem, což v důsledku znamená minimální rozdíly v jejich výkonu i spotřebě energie.
Tato informace začala na internetu samozřejmě ihned žít vlastním životem. A nesčíslné weby začaly oba odlišné čipset testovat vedle sebe. Všechna tato srovnání mají ale jedno společné – k testování využívají smyčky náročných benchmarků, které víceméně neodrážejí využívání zařízení v reálném světě, tudíž jsou jejich výsledky irelevantní.
A zde se právě odlišuje nejnovější test, provedený portálem Consumer Reports (CR). Ten byl při provádění testů sice maximálně opatrný – například zajistil, aby oba telefony byly registrovány u stejného operátora, aby měly stejná nastavení a aby na nich probíhaly navlas stejné testy, na druhou stranu byl test CR odlišný v tom, že simuloval reálné používání.
Výsledkem je rozdíl výdrže baterie u čipsetů od Samsungu a od TSMC ve výši zhruba jednoho procenta. A to samé platí o teplotách. Test tak v podstatě potvrzuje několik týdnů staré vyjádření Applu.
To znamená, že při reálném používání iPhonů 6S a 6S Plus nezáleží na tom, který výrobce má na svědomí procesor, jenž se nachází ve vašem iPhonu. Rozdíl totiž při normálním užívání zkrátka nepoznáte.