Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Začíná aukce kmitočtů! Česko vyhlíží čtvrtého operátora

  |  5 komentářů  |  autor: Jakub Fišer

Český telekomunikační úřad spouští dražbu kmitočtů na frekvenci 700 MHz. Takové množství mobilních sítí může způsobit otřes trhu a přizvat do hry čtvrtého velkého operátora. Podaří se někomu zbourat konvence nastavené současným triumvirátem O2 – T-Mobile – Vodafone?

Ve hře jsou především dva nováčci: Poda, poskytovatel pevného domácího internetu; a Nordic Telecom, začínající mobilní operátor a rovněž zaběhlý poskytovatel kabelového a bezdrátového internetu pro doma. Oběma adeptům by se mělo podařit uzmout velké množství kmitočtů, což by mohlo vést k získání monopolu a zpochybnění nedotknutelnosti našich tří hlavních operátorů.

To je koneckonců hlavním přáním spotřebitelů. Plošné průzkumy totiž ukazují, že v celé Evropské unii platíme za trh s největšími poplatky za využívání operátorských služeb. Ať už jde o nejdražší volání či nejmenší datové balíčky mobilního internetu. Záměrem čtvrtého operátora by tak mělo být napodobit ostatní evropské metropole, kde, jako například v Polsku, není problém za tarif s 10 GB FUP, neomezeným voláním a SMS zaplatit jen něco málo přes 100 korun.

Pokud by se očekávanému spasiteli podařilo nastolit nový směr ve finanční a datové politice, museli by mu naši současní operátoři přispěchat na pomoc. To je zdá se největší ale v tomto jinak dobře navrženém plánu. Pokud se totiž během aukce skutečně zmocní jeden z několika nováčků tolika frekvencí, že bude moci zprovoznit vlastní služby, podle smlouvy ČTÚ bude muset využívat sítě jedné z větších společností, pochopitelně jen do chvíle, kdy bude schopen zprovoznit sítě vlastní.

Pokud by vše dopadlo podle našich tužeb, můžeme zde do pár let mít vcelku snesitelný režim, podobně jako tomu je ve Francii, kde ještě před několika lety byla situace podobně neúnosná jako u nás. Prekérní situaci vyřešil příchod operátora Free Mobile, který zavedl ceny mnohdy až o 70% nižší, čímž si získal náklonnost spotřebitelů. Přesně takovou revoluci bychom potřebovali také, to však při současných podmínkách nastolených našimi třemi největšími operátory nepřipadá v úvahu.

zdroj: ČTÚ

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
minoMartinthegrid Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
thegrid
thegrid

Při pohledu do ceníku vypadá Poda obstojně, ale Nordic Telecom nic moc. Zřejmě má takový dluhy z minula, že se snaží hrabat.

Martin
Martin

PODA v Ostravě je dost oblíbená ale nevěřím že bude 4 operátor a když bude některý z 3 operátorů co jsou ted ho koupí a zruší aby mohli v klidu dal krást.

Martin
Martin

Nebude! Proč? protože by se ti 3 báli a tak ho rovnou koupí a zruší a zas vesele budou 3 odpady nás ždímat a vydírat.

mino
mino

tak na SLOVESKU sú na tom ovela horšie tam platá ešte o dosť višší ceny tak možte byť rádi že ste v Ćesku, na Slovesku je všetko drahé to je iný svet

thegrid
thegrid

a co 4ka?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení