Mobilizujeme.cz

Zachrání se BlackBerry? Ostružinový spasitel zná svou cenu v ČR

  |  11 komentářů  |  autor:

Na pulty českých prodejců se na začátku prosince oficiálně dostane Priv by BlackBerry. V komunitě mobilních nadšenců asi už není nikdo, kdo by tento telefon neznal. Nejen že se jedná o první telefon kanadské značky, který pohání OS Android. Podle některých názorů jde sice o drahý, ale dokonce o nejlepší telefon, který tento rok přinesl. Je to pravda? Tady jsou fakta.

Z hodin biologie si možná řada z nás pamatuje malé zvířátko, které se jmenuje nezmar. Kdyby někdy v BlackBerry uvažovali o změně loga, byl by právě tento žahavec ideálním kandidátem na nástupce stylizované ostružiny. Tam, kde by to řada podniků už dávno zabalila, BlackBerry dál vymýšlí strategie, jak svůj mizící podíl na trhu se smartphony zachránit.

Nesmí zemřít

Není divu. Svůj díl na tom nese to, že BlackBerry ještě nedávno platilo v domovské Kanadě za klíčového zaměstnavatele a svým způsobem tak trochu národní bohatství. Daleko podstatnější roli ovšem sehrává fakt, že BlackBerry zkrátka padnout nesmí. Je to právě ostružinová společnost, jejíž systém používá nejen tamní vláda, ale i třeba ministerstvo obrany Spojených států. Zasvěcení čtenáři si možná vzpomenou na to, že každou akvizici, jíž BlackBerry učiní, ale i každého případného zájemce o koupi firmy BlackBerry musí proklepnout vládní komise. Ta například před pár lety smetla se stolu nabídku čínské společnosti Lenovo. Podle názoru komisařů by se jednalo o ohrožení bezpečnosti státu.

Fanoušci značky tak neustále čekají na aspoň drobný náznak toho, že se jejich srdeční výrobce dostává z problémů. Mimochodem: první zmínky o tom, že BlackBerry stojí před krachem, jsme mohli zaznamenat už v roce 2011 po neúspěšném uvedení tabletu Playbook. V reakci na problémy usedl do křesla generálního ředitele Thornsten Heins, který měl za úkol konečně dotáhnout nástup nového operačního systému BlackBerry 10. Povedlo se: na trh se dostal dotykáč Z10 a klasičtější model Q10. Jenže i když samotné řešení operačního systému sklízelo pochvalné recenze všude, kde jej recenzenti dostali do ruky, s prodejem telefonů to už bylo horší. Model Q10 s hardwarovou klávesnicí se podle prodejců, které některé média oslovila, neprodával, cituji, vůbec.

Teď ovšem stojíme na konci roku a BlackBerry stále ještě nezkrachovalo. A to přesto, že za minulé čtvrtletí prodalo pouhých 800 000 přístrojů. Opět vyměnilo vedení, předvedlo se velmi neobvyklými modely Classic a Passport, získalo obnovený kontrakt pro americké ministerstvo obrany a zvažuje, co dál. Zlí jazykové tvrdí, že jejich současný krok se měl odehrát už před řadou let. Na trh přichází Priv BlackBerry se systémem Android. Peklo zamrzlo? Nikoli. Pamětnicí si vzpomenou na březnová slova generálního ředitele Johna Chena o tom, že implementaci Androidu brání pouze bezpečnostní důvody. BlackBerry teď prohlašuje, že Priv je zabezpečený stejně dobře, jako každé jiné BlackBerry.

Kdyby měl nějaký Android hardwarovou klávesnici…

… hned bych pro něj běžel. Tuto větu slýcháváme často od našich přátel, již skřípou zuby nad „patlaním prstem po skle“. Teď mají možnost dokázat, že to myslí vážně. Jiný telefon s hardwarovou klávesnici kromě Priv by BlackBerry na českém trhu nenajdete. Zmíněná klávesnice navíc není jen tak ledajaká. Podobně jako na modelu Passport funguje jako dotykový touchpad. Její pomocí lze scrollovat po webových stránkách, pohybovat kurzorem v textu, ale i přejetím prstu „vhazovat“ do textu slova z prediktivního slovníku.

Jak se ale ukazuje, hardwarová klávesnice nejspíš nebude to nejlepší, co Priv přináší. Někdo o ní dokonce vůbec nemusí vědět. Velice mě pobavila jedna z prvních videorecenzí nového přístroje. Redaktor amerického magazínu dal Priv do ruky nezkušenému uživateli na ulici, aby si jej ohmatal. Dotyčný muž ale vůbec nepoznal, že telefon nějakou hardwarovou klávesnici má. Všechny zahraniční recenze se totiž shodují na tom, že BlackBerry přináší tak skvělé dílenské zpracování, že zcela eliminovalo jakékoli vůle, které by přítomnost systému vysouvání prozrazovaly. Kromě klávesnice ovšem Priv přináší také na stranách zahnutý QHD displej, jímž se v současnosti můžou chlubit „jediné dva“ telefony na trhu: Samsung Galaxy S6 Edge a Galaxy S6 Edge+.

To vše doplňuje skvělá hardwarová výbava: šestijádrový Qualcomm Snapdragon 808, 3GB RAM a 32 GB rozšiřitelné vnitřní paměti. Nad tím vším se rozkládá android ve verzi 5.1, který BlackBerry potají překopalo k nepoznání. Proč potají? Na povrchu totiž vše vypadá jako téměř čisté sestavení od Googlu. Už na druhý pohled je ale všechno jinak. Ušetříte místo na obrazovce tím, že widgety necháte vyjíždět z ikon swype gestem nahoru. Poznáte neuvěřitelné schopnosti BlackBerry Hubu, tedy komunikační vrstvy, který schraňuje všechny zprávy a notifikace přehledně na jednom místě a umožňuje jejich velmi snadnou správu.

Na papíře to vypadá, že Priv by BlackBerry má jen jedinou nevýhodu: v Česku mu chybí bezdrátové nabíjení jeho baterie s nadprůměrnou kapacitou 3410 mAh. V redakci se nemůžeme dočkat toho, až za pár dní začneme testovat. To ostatně budou moci všichni čeští zákazníci už 7. prosince. Tehdy přijdou první oficiální kusy určené pro český trh do ShopBlackBerry.cz. Ceny začínají na 22 440 Kč, pokud využijete možnost předobjednávky. Asi se shodneme, že to je hodně peněz. Na druhou stranu: v současné době právě tato cenová hladina odpovídá vlajkovým lodím všech tradičních značek, mezi které se BlackBerry stále počítá. A vše ukazuje na to, že Priv by BlackBerry by tuto ambiciózní cenovku mohl obhájit.

ČLÁNKY:, , ,
Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

DNES  |    |  diskuze (0)

Google v Indii zavedl novou platební aplikaci a nazval ji Tez, což v hindštině znamená rychlý. A ona je nejen velmi rychlá,ale…

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Někteří z vás se možná v duchu ptali, jestli svůj „bezrámečkový“ smartphone chystá i společnost Vernee, která už přinesla řadu zajímavých telefonů…

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

DNES  |    |  diskuze (0)

Včera se u HTC děly velké věci. Za 1,1 miliardy dolarů odkoupila společnost Google část této tchaiwanské firmy. HTC tak může dál…

Mobilní zobrazení