Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Za jakou cenu a s jakou výbavou přijde mobilní Ubuntu?

  |  2 komentáře  |  autor: Vladimír Chlup

Idea Linuxu v podobě Ubuntu na telefonu nás provází již delší dobu, první pokusy začaly ve formě Ubuntu for Android, kdy jste měli vlastně dual-boot Androidu a po připojení do dokovací stanice se zapnulo klasické Ubuntu, tak jak jej známe z desktopu. Minulý rok byl představen zbrusu nový operační systém s názvem Ubuntu Touch.

Přestože je s námi Ubuntu Touch už více než rok, nemáme na trhu ani jedno zařízení a informací o tomto systému je poskrovnu. Poslední spekulace hovoří o příchodu high-endového smartphonu s tímto operačním systémem již v letošním roce, další pozitivní informací je uzavření partnerství se dvěma výrobci telefonů, jmenovitě s čínským Meizu a španělským bq.

Informace, které jsme dosud neznali, byla plánovaná hardwarová výbava a od ní se odvíjející cena. Nyní se díky CEO Canonicalu (firma, která má Ubuntu na starosti) Marku Shuttleworthovi dozvídáme nové přesnější informace.

Mobilní Ubuntu by mělo přijít s odlišnou strategií než jiné relativně čerstvé operační systémy, například Firefox OS. Tyto telefony by měly, co se týče hardwarových specifikací, mířit do dnešní střední třídy, cenově by pak měly začínat na 200 amerických dolarech. Stropem by se pak měla stát částka 400 dolarů. Jedná se tak o telefony, které budou v nižších cenových hladinách konkurovat Motorole Moto G. V těch vyšších se budou měřit s Nexusem 5 od LG. Nepůjde tedy o takové horentní sumy jako v případě stávajících vlajkových lodí napříč operačními systémy.

Toto zaměření se zdá být celkem rozumným, protože telefony v této cenové hladině jsou dostatečně výkonnými k bezproblémovému chodu všech aplikací a cena ještě není moc přehnaná. Každopádně bude záležet na tom, co Ubuntu nabídne za výhodu oproti konkurenci, především oproti velice populárnímu Androidu.

Myslíte si, že má Ubuntu šanci na úspěch nebo skončí v propadlišti dějin? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi pod článkem!

zdroj: PocketNow

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
dakr1
dakr1

Těžko říct, zda-li tento systém skončí v propadlišti dějin. Android používají lidé, kteří jsou rádi za obrovské kvantum aplikací a her, které jsou ve většině případech zdarma. Jestli bude Ubuntu kompaktibilní s aplikacemi a hrami z Google Play, pak bude mít možná šanci na úspěch. Další věc bude dostupnost telefonů. Meizu je čína a nemá hádám v celé Evropě oficiální zastoupení. A o „jakémsi“ španělském bq jsem v životě nic neslyšel. Když by se chytly zavedení výrobci, pak by mělo Ubuntu situaci dle mého názoru výrazně lepší.

VT
VT

Tak tak, velcí hráči na trhu smartphonů by museli mít motivaci k nasazení Ubuntu do svých strojů, aby se tento system široce uplatnil. Ubuntu mám doma na PC a nemůžu si ho vynachválit.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Fixed pen se tváří jako stylus, ale zvládne toho více

Fixed pen se tváří jako stylus, ale zvládne toho více

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Pero pro ovládání dotykových obrazovek nemusí být vždy pouze obyčejná tyčinka, která je na konci přizpůsobena právě k ovládání…

Apple prý dodatečně chystá zlatou variantu iPhonu X

Apple prý dodatečně chystá zlatou variantu iPhonu X

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Když vloni v září Apple představil svůj jubilejní iPhone X, všichni jsme měli čelist tak nízko, že jsme docela…

Sony nyní přidává hodnotné dárky i k loňským Xperiím

Sony nyní přidává hodnotné dárky i k loňským Xperiím

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejen zájemci o nejnovější vlajkové modely Xperia XZ2 a Xperia XZ2 Compact, ale i zákazníci pořízující si loňské nejvybavenější…

Mobilní zobrazení