Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Xposed Framework: Jak pracovat s vylepšovákem Androidu?

  |  9 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Už několikrát jsme se na Mobilizujeme zmínili o způsobu, jak významně měnit Android, aniž by to vyžadovalo flashování custom ROM. Onen zázračný recept na modifikace se nazývá Xposed Framework, se kterým přišel vývojář s přezdívkou rovo89. V tomto článku najdete návod, jak tento nástroj nainstalovat a používat.

Jak Xposed Framework pracuje?

Představte si obyčejný smartphone. Vy mu říkáte, co má dělat, on vaše požadavky plní. Pokud ale nahlédneme pod pokličku, zjistíme, že některé funkce mají ve své režii jen aplikace, jindy do hry vstupuje samotné jádro systému. Aplikace si hrají na svém písečku, ale systém lze ošálit jen málo často.

Ve svém nitru používá funkce, do kterých si sahat nenechá a dobře ví proč. Jejich změna totiž může ohrozit stabilitu Androidu. Pokud ale ví programátor, kterou část kódu upravit, může systém i vylepšit. Přesně to je funkce Xposed Framework, obalit některé části Androidu a vnutit jim vlastní data.

Představte si třeba, že má telefon natvrdo nastavenou barvu navigační lišty. Její odstín je daný číslem na patřičném místě kódu, kam se Android podívá, když vykresluje prostředí nové aplikace. Xposed jsou prakticky brýle, přes které systém kouká – a když si nasadí modrá skla, i navigační lištu vykreslí modře.

Nejvhodnější je jeho použití na Androidu blízkým AOSP verzi. U komplexnějších ROMek už Xposed může narazit a není se čemu divit, jako příklad může posloužit roletka s rychlými přepínači. Základní rozhraní umisťuje tři tlačítka na řádek, custom ROM jich většinou povolují až pět. Xposed umí to samé, ale těžko pozná, jestli má respektovat modifikaci ze systému, nebo z frameworku.

    
Výchozí stav: AOSP Android, stažený APK soubor Xposed instalátoru a povolená instalace neznámých zdrojů

Co zařídit před instalací?

Xposed je mocný nástroj. V Linuxu moc určují oprávnění, což jsou prakticky klíče od dveří k různým aktivitám. Asi vás proto nepřekvapí, že Xposed ke svému provozu bude práva root vyžadovat. Ideální by bylo, kdyby návod na zařízení těchto práv byl na všech telefonech stejný, bohužel ale univerzální postup neexistuje.

Pakliže se nejmenujete Aiden Pearce, pravděpodobně nemáte unikátní smartphone na světě a někdo už se o postup k rootnutí vašeho mobilu postaral. Začněte hledat např. na fóru XDA Developers nebo Android fóru, mnoho telefonů je možné rootnout i aplikací (Framaroot). V každém případě ale tomuto kroku věnujte velkou pozornost a raději neexperimentujte.

Jak zprovoznit Xposed Framework?

Získáním rootu máme to nejhorší za sebou. Zvláštní, že? Framework se už instaluje jako běžná aplikace. Na Google Play ji ale nenajdete, je třeba si stáhnout instalační soubor APK ze stránek vývojáře. Jak s ním dále naložit?

  • Přejděte do menu Nastavení – Zabezpečení – Neznámé zdroje a povolte je
  • Stáhněte si z uvedených stránek instalační soubor Xposed Framework Installer (jmenuje se robv.android.xposed.installer s číslem verze)
  • Otevřete stažený soubor ve file manažeru (např. Root Explorer nebo ES File Explorer)
  • Možná se otevře nabídka, kterým programem soubor spustit, v takovém případě vyberte nástroj k instalaci balíčků.
  • Pokračujte v instalaci, po ukončení Xposed Installer spusťte.
  • Přivítá vás základní rozhraní aplikace, vstupte do menu Framework
  • Klikněte na instalovat/aktualizovat, telefon při tom pravděpodobně požádá o povolení práv root pro aplikaci.
  • Objeví se výzva k restartu telefonu, potvrďte ji.

Tímto krokem je Xposed Framework nainstalován do vašeho telefonu a můžete se vesele pustit do zkoumání jeho možností. Pokud byste se rozhodli Xposed odstranit, vstupte opět do menu Framework, a vyberte odinstalovat, opět restartujte telefon a nezapomeňte odinstalovat i aplikaci instalátoru.

    
Voilá, máme nainstalovaný instalátor. Jakkoli divně to zní, otevřete ho.

   
Framework je nutné zasunout na správné místo Androidu. Provedete to stiskem tlačítka Instalovat/Aktualizovat, k čemuž je třeba Root.

 
Všechno proběhlo korektně – Xposed je aktivní ve své poslední verzi.

Jak pracovat s Xposed moduly?

V začátcích se možná budete cítit ztraceni. Máte Xposed, který nic neumí. Pokud si jeho aplikaci ale představíte jako alternativu ke Google Play, bude situace jasnější. V menu Stáhnout najdete seznam modulů, které framework využívají.

   
Vstoupili jsme do seznamu stažitelných modulů, samotný framework je jedním z nich. Swipnutím na stranu zjistíte aktuální verzi a nainstalujete ji.

Pokud si otevřete detaily modulu, můžete si přečíst základní popis, jaké funkce si jeho instalací zpřístupníte. V tuto chvíli je důležitější se swipnutím přesunout o kartu doprava, kde čeká seznam nabízených verzí. Vyberte z nich tu poslední a stáhněte si instalační soubor, následně spusťte jeho instalaci.

Před aktivací modulu je třeba ho v Xposed instalátoru povolit. K tomu slouží karta moduly, ťukněte tedy na check-box a opět zrestartujte telefon. Tím je modul aktivní a použitelný.

   
Instalace proběhne jako u kteréhokoli jiného APK balíčku, jen je třeba mobul povolit a zrestartovat telefon.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

9
Komentujte

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MilanlukyLynxHoumerMichal Maňák Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
loko
loko

tak třeba pro samsungácký touchwiz existuje přímo na míru modul WanamXposed, který toho umí s nastavením zatraceně hodně ;)

PS:a kdyby tedy někdo xposed framework instaloval, ještě můžu doporučit Xprivacy, vynikající software na kontrolu veškerých aplikací-zdarma a opensource

loko
loko

*tím jsem chtěl podotknout, že plno věcí funguje skvěle i na jiných, než AOSP ROMkách. Stejně tak je i mnoho modulů určené pro Sony atd..
Jinak super článek, takových je na české scéně pomálu :-)

Andrew
Andrew

Nainstalováno ale v záložce „stáhnout“ nic není… :X

Houmer
Houmer

Xposed už cca půl roku používám, takže článek chválím. Více takových prosím.

Lynx
Lynx

Používám již dlouho.
Je to snad nejlepší mod, co na Android existuje…

luky
luky

já to zkoušel několikrát a po restartu telefon už nenaběhl z bootovacího obrázku. Pravděpodobně vinou custom CM11(stará Motorola) CM12(OnePlusX) Rom, ale minimálně v té CM11 popisu romky bylo uvedeno, že xposed podporuje. Ještě není všem dnům konec. :)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

17. 8. 2018  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení