Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows Phone 8.1: přehled všech chystaných novinek a vylepšení

  |  komentovat  |  autor: Lukáš Grygarčík

Microsoft chystá velkou aktualizaci svého mobilního operačního systému Windows Phone 8. Co všechno si pro své uživatele přichystal a na jaké novinky a vylepšení se můžeme těšit?

Téměř každým dnem se dozvídáme „zaručené“ informace ohledně chystané nové verze operačního systému od Microsoftu, která s největší pravděpodobností ponese označení Windows Phone 8.1. Některé uniklé informace a screenshoty jsou později označeny za podvrh a jedná se jen o dílo nadšenců, jiné se nepodaří potvrdit ani vyvrátit a pak jsou tu ty, které pocházejí od důvěryhodných zdrojů a téměř s jistotou se jich ve finále opravdu dočkáme.

Windows Phone 8.1

My vám v tomto článku nabídneme přehled všech informací, které zatím o chystané aktualizaci Windows Phone máme, ovšem stále není nic úplně stoprocentně potvrzeno a s definitivní jistotou budeme všechny novinky a vylepšení a jejich následnou finální podobu a funkčnost znát pravděpodobně až u příležitosti oficiálního představení Windows Phone 8.1 (kódové označení Windows Phone Blue).

Notifikační centrum

V posledních měsících jsme měli možnost vidět mnoho údajných podob chystaného notifikačního centra. Všechny ale byly následně vyvráceny, nebo se jednalo pouze o možné varianty, jak bude centrum notifikací vypadat. Mnoho uživatelů Windows Phone si přálo, aby se notifikační centrum vyvolávalo elegantně gestem zleva doprava. Podle dnešního úniku tomu tak ale bohužel nebude a notifikační centrum, které se mimochodem Microsoft rozhodl pojmenovat „Action Center“, se bude vyvolávat, podobně jako u konkurence, tahem zhora displeje směrem dolů.

Na fotografiích si můžeme povšimnout rozšířených informací u jednotlivých položek, např. procentuální ukazatel stavu baterie pod klasickou ikonkou baterie, datum pod ukazatelem času či název operátora pod ikonkou stavu signálu. Níže se nacházejí čtyři rychlé přepínače funkcí, pod nimi možnost smazání všech notifikací a volba vstupu do nastavení notifikačního centra. Ještě níže se pak již nacházejí samotné notifikace, které jsou řazeny do skupin podle konkrétní aplikace. Pravost fotografií je potvrzena, jelikož pocházejí přímo z interní prezentace Microsoftu.

Windows Phone 8.1 notifikační centrum

Již dřívě jsme se dočkali fotografií, které nám odhalovaly podobu nastavení notifikačního centra. Podle dnešních úniků podoby notifikačního centra to vypadá, že i uniklé fotografie nastavení centra notifikací lze považovat za pravé. Více informací se dočtete v našem nedávném článku.

Oddělená hlasitost

Microsoft se snaží odstraňovat jednu konkurenční nevýhodu svého systému za druhou a oddělenou hlasitostí se chce opět více přiblížit svým soupeřům a utišit hlasy těch, kteří právě nastavení jednotné hlasitosti systému považovali za jednu z největších nevýhod Windows Phone. V tomto směru jsme se dočkali také několika uniklých screenshotů, přičemž zatím pouze jeden lze považovat jako pravý a potvrzený.

WP 8.1: oddělené nastavení hlasitosti

Na fotografii vidíme dva posuvníky. Jeden slouží pro nastavení hlasitosti notifikací a vyzvánění, druhý pak pro multimédia a aplikace. Ve spodní části se nachází možnost nastavení tichého režimu a volba okamžitého vstupu do nastavení zvuku. Tato nabídka se ovšem nebude zobrazovat vždy po stisknutí tlačítek hlasitosti, ale bude záviset na tom, co právě s telefonem děláte. Když například budete hrát nějakou hru, zobrazí se pouze posuvník hlasitosti pro multimédia apod.

Hlasový asistent „Cortana“

Zatímco má Apple svou Siri a Google služby Google Now, Microsoft by měl představit svého konkurenčního hlasového asistenta právě s příchodem Windows Phone 8.1. Hlasový asistent zatím stále disponuje prozatimním označením „Cortana“, ovšem hovoří se o názvu Bing Tell Me. Služba hlasového asistenta bude integrována do stávajících služeb Bing a aktivovat jej bude možno pomocí jednoduchého hlasového příkazu „Bing, tell me…“.

cortana-microsoft-windowsphone

Cortana by měla přijít také na iOS a postupem času se dostane také do herní konzole Xbox. Díky akvizici Foursquare Microsoftem navíc Cortana nabídne užitečné tipy s ohledem na umístění uživatele. Pro nás špatnou zprávou je ovšem informace Microsoftu, že hlasový asistent bude prvotně zaměřen na americký trh a dlouho bude umět pouze anglicky. Až po čase přibudou další jazyky, ovšem český jazyk a podporu u nás nejspíš i tak ještě dlouho nečekejme.

Softwarová tlačítka na displeji

Podle uniklých screenshotů chystané Nokie Lumie 630 a 635, které by měly být odhaleny na MWC 2014 již s novou aktualizací Windows Phone 8.1, to vypadá, že výrobce bude mít na výběr, zda použije virtuální softwarová ovládací tlačítka telefonu na displeji zařízení, či dnes známá tlačítka pod displejem. Screenshoty pocházejí z důvěrných zdrojů a Windows Phone se tak opět přiblíží Androidu od Googlu, kde si také výrobci mohou zvolit, jakou formu ovládacích tlačítek využijí.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 635

Mnoho dalších úprav a vylepšení

Zatím jsme si vyjmenovali jen ty největší a nejviditelnější novinky, které Windows Phone 8.1 přinese. Ovšem bude toho samozřejmě více. Tak například bude nový update podporovat nové technologie, vylepšený hardware či vyšší rozlišení displeje. Hovoří se o QHD displeji (1440 x 2560 pixelů), se kterým by měla přijít nová vlajková loď Nokie. To jde ruku v ruce s dalšími spekulacemi, jako je nasazení procesoru Snapdragon 805 či použití solárního nabíjení telefonu. Dočkat bychom se mohli také plenoptického fotoaparátu, který se bude skládat z desítek čoček a ostření až po pořízení snímku. V neposlední řadě se Windows Phone „naučí“ pracovat s dvěmi SIM kartami, o čemž právě také svědčí úniky Lumie 630/635.

Tento únik byl sice označen jako nepravý, ovšem hezky nám pro představu znázorňuje, jak by mohl Windows Phone 8.1 vypadat.
Tento únik je sice nepravý, i tak ale dobře znázorňuje, jak by mohl Windows Phone 8.1 vypadat

Hodně se mluví také o možnosti změny barvy pozadí pod dlaždicemi, v současné době je na výběr pouze z černého a bílého pozadí, dočkat bychom se ale měli i dalších barev či přímo volby vlastního pozadí ve formě fotky z galerie. Hovoří se také o 3D gestech a obecně větším využití gest. To už jsme se ale dostali z oblasti potvzených informací do vod spekulací a dohadů. Nejen o těchto, ale i o dalších spekulacích a nepotvrzených novinkách, kterých bychom se měli v nové aktualizaci dočkat, se dočtete v našem dřívějších shrnujícím článku.

Kdy se Windows Phone 8.1 dočkáme?

Na závěr se hodí napsat, kdy se vlastně nové verze systému Windows Phone dočkáme. Důvěryhodné informace mluví o tom, že Windows Phone 8.1 už je prakticky hotov a jeho představení je naplánováno těsně před vývojářskou konferencí Microsoft BUILD 2014, která začíná 2. dubna. Představení prvních telefonů s tímto systémem bychom se ale mohli dočkat už na MWC 2014, který se koná ve dnech 22. – 27. února v Barceloně. Uvedení pro vývojáře bychom se tedy měli dočkat v průběhu dubna a stávající Windows Phone 8 zařízení by se aktualizace na novou verzi měla dočkat v průběhu května a června.

Co si o tom všem myslíte vy? Jde podle vás Microsoft správným směrem a plní přání svých uživatelů? Jsou chystané novinky užitečné, nebo byste radši uvítali jiná vylepšení? Své připomínky, názory a dotazy nám zanechejte v komentářích.

Zdroj: The Verge, Phone Arena, Nokiapoweruser, WinCentral, WPCentral

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  5 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení