Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows Phone 8.1: hlasový asistent, notifikační centrum či ovládání gesty

  |  11 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Microsoft se rozhodl výrazně zapracovat na svém operačním systému Windows Phone a údajně chystá mnoho novinek a vylepšení, kterými chce při nejmenším dohnat krok s konkurenčními systémy od Googlu a Applu.

Nová verze s označením Windows Phone 8.1 by měla být reakcí Microsoftu na stížnosti uživatelů i potencionálních zákazníků, které se na Windows Phone hrnou a kterých není málo. Pojďme si tedy přehledně shrnout všechna vylepšení, se kterými by měl Microsoft ve své nové verzi s prozatimním názvem Windows Phone „Blue“ přijít.

Hlasový asistent „Cortana“

Microsoft plánuje integrovat do svého systému obdobu „Siri“ z operačního systému iOS od Applu. Tento hlasový osobní asistent, kterým se redmondský gigant hojně inspiroval u konkurence, by měl být schopen „učit se“ a nabízet různé odpovědi v rozličném kontextu. Měl by být hluboce integrován se zařízením a dokázat tak pracovat s polohou, naplánovanými událostmi, kontakty z telefonu apod. tak, jak je tomu právě v případě Siri. Pomocí „Cortany“, jak se tento hlasový asistent prozatímně jmenuje, by mělo být schopné hlasově ovládat telefon a také samozřejmě vyhledávat na internetu. Je ale bohužel velice pravděpodobné, že tato funkce v ČR nebude dostupná.

cortana-microsoft-windowsphone

Notifikační centrum

Jedním z nejčastěji vytýkaných problémů ve Windows Phone 8 je absence notifikačního centra. Tento problém by měl patrně s novou verzí operačního systému vymizet. Podle různých zdrojů se notifikační centrum bude vyvolávat, podobně jako v konkurenčním Androidu, tažením od horního okraje displeje směrem ke spodnímu. Při krátkém tažení se zobrazí pouze panel s nejpoužívanějšími nastaveními, při delším potažení se vám zobrazí kompletní historie oznámení. Objevila se dokonce uniklá fotografie nastavení notifikačního centra, kde si můžete ve vrchní části displeje povšimnout nastavení rychlých voleb. Níže se potom nachází nastavení aplikací, které mají být notifikovány a nastavení „bannerů“, což by měly být vylepšené push notifikace.

Nastavení notifikačního centra ve Windows Phone 8.1

Nastavení notifikačního centra ve Windows Phone 8.1

Oddělené ovládání hlasitosti a podpora firemních nástrojů

Jedny z nejčastějších posměšků, které míří na adresu Windows Phone, se týkají jednotného ovládání hlasitosti pro celý systém. Tento nešvár by ale měl nyní vymizet a konečně by se měl okenatý operační systém naučit odděleně ovládat hlasitost. Bude tedy konečně možné nastavit různou hlasitost pro notifikace a vyzvánění, pro multimédia či hry atd.

Navíc je připravován celý balík nástrojů, který má sloužit pro podporu náročných uživatelů v podnikové sféře. Zmínit můžeme například podporu VPN, po čemž uživatelé často volají. Systém Windows Phone 8.1 by se tak mohl stát velice užitečným pro firemní telefony zaměstnanců ve společnostech.

Správce souborů a ukládání aplikací na SD kartu

S velkou pravděpodobností bychom se ve Windows Phone 8.1 měli dočkat také správce souborů, který je jednou z výhod operačního systému Android. Zatím není vůbec jasné, jak by měl být správce souborů vyřešen, očekává se však, že bude fungovat podobně, jako v počítačových Windows 8.

Velice dobrou zprávou je možnost ukládání aplikací a her na paměťovou kartu. Tato možnost jistě velice potěší především majitele zařízení se 4 či 8 GB vnitřní paměti, která je pro Windows Phone zoufale málo.

Nové či aktulizované aplikace a ovládání gesty

V prvé řadě je třeba zmínit hlubší integraci např. Facebooku či Twitteru do celého systému. Z aktualizovaných či vylepšených aplikací se chystá např. zdokonalený Bing, který přinese funkci chytrého hledání a další nové funkce, které se nyní nacházejí ve Windows 8.1. Dále by se podle některých informací měl rozdělit hub Hudba+Videa a měly by jej nahradit aplikace Xbox Music a Xbox Video. V neposlední řadě bychom se měli dočkat také nového prostředí fotoaparátu, který by měl dostat také více funkcí.

Objevit by se také mělo ovládání gesty. Gesta by měla být podobná těm, která známe z Windows 8.1. Zatím se spekuluje o dvou gestech. Prvním by mělo být gesto pro zavření aplikace, které by mělo fungovat podobně jako ve velkých Windows, tedy přejetím od zhora obrazovky až dolů by mělo být možné aplikaci zavřít. Druhým gestem by mělo být přepnutí aplikace, kdy byste nemuseli vždy zajíždět do Multitaskingu, ale stačilo by pouze přejet od levého okraje obrazovky doprava a tím se přepne minulá aplikace.

compile 1

Mnoho dalších drobných vylepšení

Windows Phone ve verzi 8.1 obdrží opravdu mnoho nových užitečných funkcí. Některé většího významu, o kterých jsme se již zmínili, a některé méně významné, které ale určitě stojí za zmínku. V první řadě bychom měli zmínit kalendář, který je ve Windows Phone opravdu velice kritizován. Měl by se konečně dočkat týdenního náhledu a živá dlaždice bude schopna zobrazit více informací. Za zmínku stojí určitě také vylepšená zamykací obrazovka, ze které bude možno přímo zobrazit notifikační centrum. V neposlední řadě bychom se měli dočkat také vylepšeného multitaskingu.

Údajný týdenní náhled kalendáře ve Windows Phone 8.1

Údajný týdenní náhled kalendáře ve Windows Phone 8.1

Systém Windows Phone by se měl výhledově spojit se systémem Windows RT. O tom svědčí například podpora pro zařízení s velikostí displeje 7 palců a více, která by se měla objevit ve Windows Phone 8.1. Navíc, zatímco v současné době mají Windows Phone 8 a Windows RT shodných 33% API, ve Windows Phone ve verzi 8.1 by to mělo být až 77%. Poslední informací, která zatím spadá spíše do oblasti spekulací, je možnost výrobce zvolit si, zda-li použije virtuální ovládací tlačítka telefonu na displeji zařízení, či v podobě dnes známých tlačítek pod displejem. Nejdivočejší spekulace hovoří dokonce o úplném vypuštění tlačítka „Zpět“ či tlačítka lupy.

Shrnutí

Oficiálního představení Windows Phone 8.1 bychom se měli dočkat pravděpodobně nejdříve v dubnu, na konferenci Microsoftu Build 2014. V současné době probíhá intenzivní interní testování nové verze a není tak zatím na sto procent jisté, co se ve finální verzi objeví a v jaké podobě. U příležitosti představení nového systému by mělo dojít také k představení nových zařízení, která tento systém budou obsahovat. Není jisté, jak to bude s Nokií a jestli v době konání konference bude ještě divize Zařízení a služeb kontrolována Nokií, nebo bude již plně převelena pod Microsoft. Očekává se ale, že nová zařízení by měla oficiálně vyjít ještě pod finským výrobcem, který také chystá do nové verze systému své nové aplikace či vylepšení již stávajících aplikací (například mapových služeb HERE).

Je tedy vidět, že Microsoft se snaží a změn je opravdu požehnaně. Redmondský gigant vyvíjí velké úsilí k tomu, aby dohnal svou konkurenci a novinky, kterých bychom se měli dočkat, zní přinejmenším zajímavě. Myslíte si, že Microsoft dělá správné změny, které posílí konkurenceschopnost Windows Phone, nebo by se měl zaměřit na jiné neduhy okenatého operačního systému? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem.

Zdroj: WP Central, PhoneArena, The Verge , WM Poweruser

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

11
Komentujte

avatar
4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ivanGoudaTomášpckarlosPetr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
aco
aco

zmeny su to vitane, hlavne nech to neovplyvni to, kvoli comu som si Lumiu kupoval a to RYCHLOST a STABILITU

blue.sun
blue.sun

Tak s tím se, podle mě, můžeš rozloučit. Microsoft, ve snaze o co největší rozšíření, z toho udělá druhý droid.

moravak
moravak

to si nemyslím. MS si je určitě vědom svých předností kterými se odlišuje od konkurence, a nebude se chtít stát druhým androidem. Naopak se bude snažit odlišit a nabídnout alternativu pro mnohé uživatele přijatelnější než android. Osobně čekám na odolný model s dual sim do práce. Jak to udělaj tak to koupím. Do té doby pro mne nemají model s potřebnými vlastnostmi.

blue.sun
blue.sun

Tak se podívej na všechny změny, které přichází – droidizace jak na běžícím pásu. Je mi z toho smutno, protože se mi WP líbí a používám je rád, ale podle mě ten systém spolehlivě zabijou.
Odolný dualsim? Hm, dej tomu pár století…

Petr
Petr

Hlavně by mě zajímalo jestli 8.1 bude nahozena i na „starší“ lumie. Doufam, že min. od dvacítek a vejš.

Tomáš
Tomáš

Tipnul bych si, že to bude na všech zařízeních s WP 8

pckarlos
pckarlos

Vyvolání notifikací tažením shora dolů, pak ty rychlé přepínače na Wi-Fi apod., no zatím mi to připadá jako kopírování ovládání z Androida. MS si mohl vymyslet něco jiného ;-) No uvidíme jaký bude celkový výsledek že.

Tomáš
Tomáš

Tohle je osvědčený a jednoduchý způsob, známý už ze Symbianu, takže proč ne, Nokiáři jsou na to zvyklí.

Co je ale potřeba jako sůl, je ta vyzváněcí hlasitost, mám WP dva tejdny a pořád sem si nezvykl, např po hraní her, poslechu hudby, videí, dávat hlasitost zpět nahoru, už sem kvůli tomu přišel o pár hovorů.

Gouda
Gouda

Tu sjednocenou hlasitost vyzvaneni musel vymyslet nejaky troll a zbytek musel byt uplne mimo, ze to nakonec pustili do sveta. Ja se s tim potykam neustale, obvykle mam hlasitost nizko, protoze jsem si ji pri nejake, clovek si ani nevzpomene jake, prilezitosti snizil a pak mi unikaji vsemozne udalosti. At proboha umozni to, co je bezne snad u 99% telefonu – pevne nastaveni hlasitosti vyzvaneni pro jednotlive akce.

Tomáš
Tomáš

A ještě bych dodal, že při vyzvánění by měl telefon vibrovat po celou dobu zvonění a né jen jednou ze začátku, to společně s hlasitostí je zásadní nedostatek primární funkce mobilního telefonu.

ivan
ivan

Rozhodně Souhlasím se změnami jako je správce stahování, ukládání na SD a notifikační centrum. Ostatní věci můžou být užitečné. Ale uvítal bych třeba větší uplatnění Bluetooth ( filmy)a pak třeba nastavení, aby se internetové stránky samy neaktualizovaly

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

Huawei brzy odhalí nové barvy pro oblíbený model P20 Pro

VČERA  |  Radek Chlup  |  diskuze (0)

Huawei P20 Pro je globálně velice úspěšným smartphonem, a to především díky trojitému fotoaparátu na zadní straně. Nyní značka chystá…

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

Recenze Samsung Galaxy Note 9: ultimátní a všestranná mašina

VČERA  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Samsung Galaxy Note 9 skvěle navazuje na předchozí úspěšné generace a i v poslední iteraci zůstává nejlepším mobilním zařízením…

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

Mladí Číňané neznají internet bez cenzury. Změnu nechtějí

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Vypadá to jako z nějakého antiutopického románu. V Číně vyrůstá generace, která nepoznala většinu webu tak, jak ho známe. Google, Facebook,…

Mobilní zobrazení