Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows 10 Mobile: Sestavení 10549.4

  |  4 komentáře  |  autor: Daniel Fibikar

Minulý týden v úterý vyšlo nové sestavení Windows 10 Mobile pro Windows Insider program. Celý měsíc trvalo vydání nového sestavení, jak je na tom systém po aktualizaci? Pojďme se na to podívat.

windows_insider_program

Minulý týden v úterý vyšlo nové sestavení Windows 10 Mobile, tentokrát s číslem 10549.4, pokud jste účastníci programu Windows Insider, pak jste si jej mohli nainstalovat, má to ovšem háček, upgrade na nové sestavení není možný přes starší sestavení Windows 10 Mobile, musíte se bohužel vrátit zpět na Windows Phone 8.1.

Původně jsem chtěl článek o novém sestavení sepsat ihned po vydání, ovšem nakonec jsem se rozhodl jej vydat se zpožděním, protože jsem chtěl systém nejprve vyzkoušet, díky tomu mohu přidat svůj pohled.

Oficiální změny v novém sestavení Windows 10 Mobile

 • Hlasovou asistentku Cortanu si nově mohou užívat v Japonsku, Kanadě a Austrálii.
 • Aplikace pro zprávy se nyní propojuje se Skypem, prozatím v preview verzi. Kromě toho se nyní okno pro komponování zprávy přizpůsobuje textu, roztahuje se podle délky textu.
 • Rasově odlišitelné emotikony. Vyberte si barvu pleti.
 • Lumia Camera pro uživatele Lumie 1020 po upgradu zůstává přítomna.
 • Windows Camera přestává kolabovat, pokud jí chce využít aplikace třetí strany.
 • Chyba, která způsobovala mizení klávesnice po odeslání zprávy, byla opravena.
 • Oprava chyby notifikací, nyní již můžete notifikaci nechat zmizet bez toho, aby se vám ukazovala neustále příchozí notifikace.
 • Oprava chyby při pořizování snímků obrazovky v aplikacích.
 • Oprava chyby spouštění aplikací nainstalovaných na SD kartě, nyní můžete kartu znovu vložit a aplikace funguje bez problémů.
 • Gesto pro přibližování a oddalovaní v aplikaci mapy nyní funguje.
 • Oprava chyby, kdy docházelo k výpadku aplikace lidé, pokud jste ke kontaktu nastavovali vlastní vyzvánění.
 • Opět jsme přidali možnost nastavení budíky na režim „pouze vibrace“.
 • Oprava aplikace pro blokování hovorů.

Známé chyby nového sestavení

 • Po aktualizaci vám mohou chybět některé aplikace, řešením je hard reset.
 • Po zapnutí telefonu neuvidíte příchozí notifikace, řešením je zamknutí a odemknutí telefonu, poté již notifikace fungují, jak byste očekávali.
 • Nelze uskutečnit hovory z aplikací Skype for Business a Whatsapp, řešením je aplikaci odinstalovat a znovu nainstalovat z obchodu Windows Store.

Pohled na nové sestavení po týdnu používání

Jak jsem již psal, aktualizovat nové sestavení je možné pouze z Windows Phone 8.1, což je značně otravný proces, protože vás čeká zhruba hodina stahování softwaru přes Windows Device Recovery Tool, přibližně čtvrt hodiny pro nastavení Windows Phone 8.1 a stažení Windows Insider aplikace, další půl hodina stahování nového sestavení a jeho příprava k instalaci, pak už vás čeká další zhruba hodinka instalování nového sestavení.

recovery_tool_lumia

Já osobně jsem se rozhodl nové sestavení rovnou hard resetovat a poté celé nastavit znovu, opět tedy zhruba hodina a půl čekání. Dohromady vás čeká přes 4 hodiny dlouhá zábava. Vítejte na novém sestavení.

Animace a plynulost celého systému, progres je cítit

Oficiální seznam změn se striktně drží toho nejvýraznějšího, změn je ovšem podstatně více. Microsoft konečně opravil otravné neplynulé animace při vyjíždění hamburger menu. Také se lépe a rychleji zobrazují kontextové nabídky, ovšem stále to není zdaleka plynulé, jak bych očekával. Zamykací obrazovka se zobrazuje ihned po odemknutí, žádné čekání a prodlevy, alespoň u mě.

Posouvání po hlavní obrazovce je nyní relativně plynulé, pořád to ovšem nedosahuje kvality staršího systému. Od posledního sestavení je ovšem posun znatelný. Notifikační lišta se nyní vytahuje bez cukání, stejně tak akční tlačítka v notifikačním centru fungují bez sebemenšího zaváhání, hlavně reagují pěkně na delší a kratší stisk, na rozdíl od předchozího sestavení.

Animace celého systému jsou značně plynulejší, ovšem stále se nepřibližují plynulosti Windows Phone 8.1. Určitě prochází vývoj progresem, avšak stále má rezervy, doufám, že se Microsoftu povede vše odladit. Gabe Aul na svém Twitter profilu prohlásil, že jakmile budou ve stabilizačním módu, pak může být sestavení vychytáno poměrně rychle, tak doufejme, že už se pomalu blížíme k RTM sestavení.

Stabilita a pády aplikací? Značná vylepšení

S občasnými pády systému a aplikací se musíte smířit, přeci jen jste uživatelem beta verze operačního systému. V nejnovějším sestavení je ovšem pádů opravdu minimum. Při mém aktivním využívání se opravdu setkávám s pády aplikací jen výjimečně.

Osobně velmi hojně využívám Outlook aplikace, které v předchozích sestaveních velmi často provázely pády. Na ty můžete zapomenout, aplikace fungují spolehlivě a budou vám vždy k ruce.

Pokud vás zajímá, jak jsou na tom aplikace třetích stran, pak mohu rovnou říct, že dobře. Všechny běžné messengery běží jak mají, načítají se rychle a zlepšen byl také tzv. „cold“ start aplikací, tedy rychlost spouštění aplikací, které neběží v žádném režimu na pozadí. Obrazovek s informací „načítám“ je podstatně méně. Ze zkušeností mohu říct, že nejlépe se spouští univerzální aplikace, starší Windows Phone 8 aplikace trpí více na pomalost při spouštění.

Stabilita systému je velmi diskutabilní, po týdnu používání pozoruji samovolné restarty, často se systém prostě zasekne a následně celý telefon restartuje. Je to poměrně otravné a nemohu říct, že by stabilita byla na úrovni předchozího systému, oproti předchozímu sestavení je to o fous lepší, pokud ovšem potřebujete být 100% připraveni v každé chvíli, pak doporučuji setrvat na Windows Phone 8.1.

Uživatelská přívětivost a důležité aplikace

Nové sestavení přidalo poměrně zajímavou funkci, která vám umožní z běžného smartphonu udělat phablet a z phabletu zase tablet. K tomu slouží nové nastavení v sekci displej, kde máte možnost měnit DPI celého systému, při změně je vyžadován restart systému.

Můžete tedy získat více tlačítek v akčním centru, aplikace se roztáhnou a zobrazí více prvků viditelných bez vytažení hamburger menu. Zmenší se ovšem písmo, ikony, prostě celý systém. Na mé Lumii 930 je nejmenší nastavení nepoužitelné, písmo a prvky jsou na můj vkus moc malé, ovšem umím si představit, že uživatelé Lumie 1520 plesají, protože lépe využijí prostorného 6″ displeje.

Aplikace se postupně zbavují hamburger menu, více se setkáváme s klasickým posuvným ovládáním, na které jsme zvyklý z předchozího systému. Vzhled aplikací začíná být pomalu velmi vyladěný a oku lahodí, příkladem mohou být nové Outlook aplikace, které se používají prostě fantasticky.

Zatím stále zaostávají nové aplikace fotky a Windows fotoaparát. Po otevření aplikace fotky pokaždé musíte 2-5 sekund čekat než se zobrazí vaše fotky, které přibyly za dobu, co jste v aplikaci fotky nebyli. Aplikace fotoaparátu stále nemá k dispozici všechny pokročilé funkce pro Lumii 930, také po vyfocení snímku neumožní rovnou fotku otevřít, v rohu sice vidíte ikonu pro zobrazení, ovšem po stisku se nic nestane.

Závěrem

Je to mnoho, co bych mohl k Windows 10 Mobile a novému sestavení napsat, ovšem není možné vše pokrýt v jednom článku. Jelikož na hodnocení systému je brzy, na to si musíme počkat až s finální verzí, tak jsem se rozhodl jen zodpovědět pár otázek, které se vám mohou honit hlavou.

Vyplatí se mi aktualizovat z předchozího sestavení Windows 10 Mobile? Vzhledem k rychlosti vydávání aktualizací, rozhodně ano.

Je toto sestavení použitelné pro běžného uživatele, tedy mohu jej konečně vyzkoušet? Ano, toto sestavení mohu doporučit nadšenci pro vyzkoušení, ovšem bude záležet na vaší toleranci k chybám.

Mám po instalaci udělat hard reset? Určitě doporučuji, vyloučíte tím spoustu chyb a systém je značně plynulejší.

Mohu Windows 10 Mobile využívat na svém primárním telefonu? Já je používám od začátku, ovšem budete muset zhodnotit sami, záleží jakou toleranci k pádům a chybám máte.

Zdroj: Windows Insider Blog

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
jardaDaniel Fibikartomas Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tomas
tomas

Zmenší se ovšem písmo, ikony, prostě celý systém… Na inych serveroch pisali ze sa da pismo prisposobit osobitne… Pri zmenseni pozadia, ikoniek sa da nastavit pismo na vecsie takze aj lumia 930 by mohla byt pouzitelna. Ja to odskusane nemam ale chcel by som vediet vas nazor ci je to pravda. Dik

jarda
jarda

Dekujeme za postrehy. Jeste pockam na ten dalsi build. Az nekdo napise, ze je ok, jdu do toho. Jinak, na glance screen ukazuje vse? I den a datum? V minule verzi to chybelo.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8" displej

Xiaomi Mi Pad 4 prý dostane silný čipset a 8″ displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

To, že Xiaomi chystá nový tablet Mi Pad 4, již víme. Do dnešního dne však bylo toto zařízení vcelku zahaleno tajemstvím.…

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

Další únik ZTE Nubia Z18. Že by bezrámečkový design?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zatímco předchozí uniklé snímky telefonu Nubia Z18 od společnosti ZTE ukazovaly výřez v displeji ve stylu Essential Phone, nové fotky dávají…

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

Xiaomi Redmi 6 Pro se ukazuje na podrobných renderech

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi chrlí jeden telefon za druhým. Aktuálně se tak můžeme těšit na model Redmi 6 Pro, který se pokusí zaujmout…

Mobilní zobrazení