Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Windows 10 Mobile nebudou prozatím spouštět Android aplikace

  |  2 komentáře  |  autor: Daniel Fibikar

Letos v květnu Microsoft představil na konferenci Build 2015 několik jednoduchých cest, jak mohou vývojáři přenést své aplikace pro Windows 10. Jedním z mostů je i Project Astoria, ten měl za úkol přinést Android aplikace pro Windows 10 Mobile, podle posledních informací byl však tento projekt prozatím uložen k ledu.

uwp-bridges

Android aplikace na Windows 10 Mobile jen tak neuvidíme

Project Astoria byl zajímavým z jednoho prostého důvodu, vyřešil by spoustě uživatelů nedostupnost aplikací pro Windows 10 Mobile, navíc vše probíhalo velmi rychle, stačilo pouze stáhnout APK soubor a nahrát jej pomocí režimu pro vývojáře do telefonu. Microsoft spolupracoval s řadou vývojářů na uzavřeném testu této technologie, od září letošního roku však společnost přestala tento způsob přenosu aplikací řešit, postupně přestala komunikovat s vývojáři a zhruba před měsícem z veřejného sestavení Windows 10 Mobile vyřadila subsystém Androidu.

Podle posledních dostupných informací byl Project Astoria uložena k ledu. Microsoft řešil řadu velmi složitých problémů, jedním z nich je otázka legálnosti, protože pokud vývojář neuveřejní APK soubor ke stažení a poskytne jej pouze obchodu Google Play, pak stažením a nahráním na jiné zařízení v podstatě kradete. Další problém jsou závislosti na službách Google Play, ty musí samozřejmě být upraveny tak, aby spoléhaly na služby Microsoftu. Jedním z posledních a asi nejdůležitějších problémů byla rychlosti systému Windows s integrovaným subsystémem Androidu.

project-astoria-video_InvariantCulture_Default

Prozatím se tedy nedočkáme Android aplikací pod Windows 10 Mobile a je to dobře. Možná krátkodobě by to problém Windows 10 Mobile řešilo, avšak v dlouhodobém výhledu by to systému spíše uškodilo. Microsoft společně s Windows 10 představil tzv. univerzální aplikace, které vývojář napíše jednou a fungují v celé rodině Windows systémů (Mobile, Desktop, Xbox, HoloLens), tyto univerzální aplikace jsou budoucností pro Windows 10 a režim Continuum, který odlišuje Windows 10 Mobile od ostatních operačních systémů pro chytré mobilní telefony.

Project Islandwood a portování aplikací z iOS

Jak tedy může Microsoft vyřešit své problémy s mobilní platformou? Existují další mosty pro vývojáře, jedním z nich je i Project Islandwood. Vývojáři iOS aplikací mohou své aplikace přenést na platformu Windows s minimálními změnami v kódu, podle informací Microsoftu mohou vývojáři využívat až 90 % stávajícího kódu, vynaloží tedy minimum úsilí pro přenos své aplikace na platformu Windows. První vlaštovky jsme již viděli, jedná se o hry Candy Crush Saga a Crossy Road.

candycrushsodasaga-780x445

Uživatelé Windows 10 Mobile se dočkali také nové Facebook aplikace, tentokrát s přídomkem BETA. Jedná se o univerzální aplikaci, avšak vývojářem je opět Microsoft, nikoliv Facebook. Aplikace je o mnoho lepší než předchozí, nicméně stále ani z daleka nedosahuje kvality aplikací pro Android a iOS.

Mark Zuckerberg prohlásil, že Facebook připravuje nové aplikace pro Windows 10, prozatím to ovšem vypadá, že tím myslel zatím jen desktop platformu. Nejnovější Facebook Beta aplikace pro počítače je totiž nejspíš portem aplikace z iOS, naznačuje tomu spousta podobných ovládacích prvků, které sdílí aplikace napříč platformami, vývojářem této aplikace je ovšem Facebook Inc. a nikoliv Microsoft, prozatím není jasné, zda-li se může z aplikace portované pomocí Project Islandwood stát plnohodnotná univerzální aplikace, je tedy možné, že se jí na mobilních Windows 10 zatím nedočkáme.

microsoft_0077.0

Facebook přislíbil i novou aplikaci pro Instagram, Messenger a WhatsApp. Nejdříve se jich však dočkáme v příštím roce, tyto aplikace nejspíš budou cílené na platformu Windows 10 Mobile, protože jejich využití na stolním PC by nebylo takové, doufejme však, že se bude jednat o univerzální aplikace, které poběží ve finále všude. Tyto aplikace dnes patří mezi naprostý základ ve světe chytrých telefonů a Microsoft je musí doručit ve srovnatelné kvalitě, jinak si uživatelé nezíská.

Univerzální aplikace a mosty pro vývojáře spásou?

Potenciálně je Project Islandwood daleko zajímavější, než je Project Astoria. Teď možná urazím část fanoušků Androidu, nicméně vyšší kvalita aplikací je na straně iOS. Z mého pohledu je dobře, že Microsoft Project Astoria uložil k ledu, nikoho tento způsob nezachránil, podívat se můžeme k BlackBerry a Sailfish, pokud budu chtít Android aplikace, proč bych si pořizoval jiný systém, že?

Nejsou známé konkrétní detaily Project Islandwood, pokud ovšem bude možné portovanou aplikaci převést na univerzální s minimálními změnami v kódu, pak máme vítěze. Project Astoria je navíc formou emulace, systém by musel obsahovat celý subsystém Androidu, kdežto druhý most zahrnuje práci vývojáře, aplikace není emulovaná, ve finále z ní totiž získáme nativní Windows aplikaci.

Windows-10-664x374

Univerzální aplikace mají být hlavní spásou Windows 10, otázkou je, zda-li přesvědčí vývojáře. Některé aplikace totiž nemají smysl jinde než na mobilním zařízení, proč by se tedy vývojář zatěžoval univerzální aplikací a proč by si zrovna vybíral Windows 10 Mobile? Celosvětové zastoupení Windows na mobilních telefonech je pouhé 3%. Teď se možná dotknu zase fanoušků Windows, avšak ve spásu univerzálních aplikací nevěřím, rád se budu mýlit, ovšem máme zde zásadní problém, podpora výrobců.

Nikdo nechce zařízení s Windows 10 Mobile vyrábět, když nebudou telefony, tak nebudou uživatelé, když nebudou uživatelé, tak nebudou aplikace. To vše ovšem spolu souvisí, když to vezmeme z opačného hlediska, když nebudou aplikace, tak nebudou uživatelé, když nebudou uživatelé, tak nebudou telefony.

Microsoft svou porážku uznal a vyhlíží co bude dál

Pokud si koupíte smartphone s Windows, pak se musíte smířit s horší podporou aplikací, nižší kvalitou aplikací a menší nabídkou aplikací. Proč byste tedy Windows volili? Osobně systém Windows mám velmi rád, jeho ovládání mi vyhovuje, ovšem ovládání, stabilita a bezpečnost nejsou vším. Uživatelé se chtějí bavit a smartphone je centrem jejich života, na rozdíl od počítačů, které se rychle přesouvají na druhou kolej. Jen fanoušci systém nespasí. Je potřeba dostat Windows do více rukou, ovšem chybí podpora ze strany výrobců, navíc Microsoft svou výrobu utlumuje. Proč tedy Microsoft buduje další mobilní systém?

Mobilní Windows nebudou a nejsou typickým operačním systémem pro smartphone. Sdílí společné části a jádro s dospělým systémem pro počítače, podporují režim Continuum, který by umožnil uživatelům kompletně v budoucnu nahradit PC, mají vynikající zabezpečení a jsou plně modulární. Nebudou spoléhat na aktualizace kompletního systému, řadu prvků totiž může aktualizovat Microsoft přímo z obchodu Windows Store.

windows_10_continuum

Sjednocením systémů Microsoft odvádí největší kus práce a připravuje se na budoucnost, na rozdíl od ostatních, kteří přešlapují na místě. Google plánuje sjednotit Android a Chrome OS, to se ovšem nestane dříve jak za 2 roky. Apple se touto cestou vydávat nechce vůbec, naopak se snaží spíš OS X odstranit z cesty a jít cestou mobilního systému iOS. Microsoft má ohromný náskok, to ovšem nemusí znamenat automaticky, že celou bitvu v budoucnu vyhraje. Fanoušci mohou doufat a my ostatní si musíme počkat.

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Daniel FibikarPM Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
PM
PM

Tak tohle pokud budu chtít Android aplikace, proč bych si pořizoval jiný systém, že? je hrozný blábol. Třeba proto že chci z androidu přejít jinam, ale potřebuji několik důležitých aplikací (ať už proto že tam mám data, nebo jsou navázané na externí HW který mám a nechci přestat používat) a na win prostě nejsou? To vás autore nenapadlo? Třeba já jsem chtěl na win telefon přejít. Ale pokud tam nebude zhruba 6 pro mě zásadních aplikací, tak bohužel, zůstanu u androidu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Mobilní zobrazení