Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

WigiTel T4 – recenze mobilu s televizí DVB-T a podporou 2 SIM

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Otestovali jsme mobil, který umí pracovat se dvěma SIM kartami najednou a chlubí se i příjmem digitální televize DVB-T. Jak telefon obstál v naší recenzi?

Mobilní telefony s možností sledování digitální televize DVB-T se začaly na našem trhu objevovat už v minulém roce. Prvním mobilem byl model GSmart T600 DVB-T. Největší rozmach je zatím zaregistrován u korejského LG, které přišlo s modely HB620T a KB770.

Testovanému telefonu WigiTel T4 ale bude největší konkurencí nový Evolve Eclipse. Ten má totiž takřka na chlup stejnou výbavu, ve které nechybí DVB-T přijímač, podpora 2 SIM karet či dotykový displej.

Technické parametry WigiTelu T4

Rozměry118 x 61 x 19 mm
Hmotnost125 gramů
Kategoriemanažerský telefon, běžný telefon
Displejdotykový, TFT, 262 tisíc barev
Paměť0,7 MB + paměťové karty microSD (až 2 GB)
Operační systémWigiTel
Fotoaparát1,3 Mpx (1280 x 1024 px)
PřipojeníUSB 1.1, Bluetooth 2.0, GPRS
Obsah balení2x baterie, nabíječka, kolébka pro dobíjení náhradní baterie, stereo headset, datový USB kabel, 1x stylus
Cena a dostupnost5 500 Kč, od června 2009

Kapitoly recenze:


Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: uživatelská příručka nahraná v paměti telefonu, rychlé spuštění televize pomocí tlačítka nad displejem, dlouhý teleskopický stylus

Co se nám nelíbilo: teleskopická anténa šla špatně zasunout zpět, tlačítka na klávesnici v nezvyklém uskupení 4×3, slot pro paměťovou kartu ukryt až pod slotem se SIM kartou

Obsah balení: náhradní baterie se hodí

V malé krabici najdeme kromě samotného telefonu také 2x baterii, nabíječku, kolébku pro dobíjení náhradní baterie, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel a 1x stylus. Postrádáme naopak paměťovou kartu.


V balení s telefonem najdeme bohatou nadílku

Vzhled a konstrukce: škoda dílenského zpracování

Čínský výrobce se po designové stránce pravděpodobně nechal inspirovat u povedené dvojice Sony Ericssonů W950i a M600i. Přední strana se zapuštěným dotykovým displejem a pod ním numerická klávesnice je však vhodně doplněna o ovládací čtyřsměrnou klávesu. Tu jsme leckdy u zmíněné dvojice Sony Ericssonů postrádali.


Telefon zepředu … v porovnání s 10 cm dlouhým teleskopickým stylusem … a zezadu

Rozměry telefonu 118 x 61 x 19 mm jsou v současné době nadprůměrné. Mobil se tedy nemusí vejít do každé kapsy. Hmotnost 125 gramů také není zrovna nejmenší. Vzhledem k rozměrům se ale telefon drží v rukou poměrně dobře. K dispozici je pouze konzervativní tmavě hnědé barevné provedení.


Vyšší hmotnost v ruce příliš nevadí, neboť jde o rozměrově velký telefon

Co se týče konstrukčního zpracování, nejsme úplně spokojeni. Plasty mají značnou vůli, lze je snadno promáčknout prstem, po čemž je slyšet cvaknutí. Nejhůře jsou na tom tlačítka ovládacího bloku potažmo samotným kurzorem a stříbrný proužek na zadní straně telefonu. U testovaného kusu to můžeme přičíst tomu, že šlo teprve o předprodejní vzorek. Doufejme, že u prodejního kusu bude vše tak, jak má.

Displej, ovládací blok a klávesnice: ovládání podle gusta

Telefon je možné ovládat jedním z trojice způsobů – prsty či stylusem skrze dotykový displej nebo klasicky přes ovládací blok tlačítek. Po pár dnech se však jistě budete chtít vyhnout ovládacímu bloku, neboť jeho tlačítka tu a tam vynechají stisk. U dotykového displeje je odezva o sto procent lepší.


Stylus je umístěn na spodní části telefonu

Dotykový TFT displej zobrazí až 262 tisíc barev a umí rozpoznat ručně psaný text. Vše se dá ovládat i bez pomoci stylusu. Kdyby jen ho bylo potřeba, stačí jej vytáhnout z otvoru na levém boku telefonu. Stylus je teleskopický a jeho délka je úctyhodných 10 cm.


Zapuštěný displej by mohl lépe odolat poškrábání

Čitelnost displeje na přímém slunečním světle je mizerná. Nepomůže ani nastavení hodnoty jasu na maximum. Na displeji pohotovostního režimu je zobrazen datum a čas, síla signálu jedné a druhé SIM karty, stav baterie a další ikonky informující o stavu telefonu.

Ve spodní části displeje je pětice ikonek, které umožňují zleva: vstup do menu, menu zpráv, adresář kontaktů, vytočení telefonního čísla a aktivaci tichého režimu. Jejich potvrzení je ovšem někdy bez patřičné odezvy a je potřeba krok zopakovat.


Netradiční rozložení kláves 4 x 3 tlačítka

Numerická klávesnice je v netradičním rozložení 4 x 3 klávesy. Tlačítka bohužel nejsou příliš velká, a tak dochází k častým překlepům. Odezva kláves je ale bezproblémová, stejně jako jejich podsvícení. Komu by nevyhovovala mechanická klávesnice, může při psaní zpráv použít softwarovou verzi.

Baterie a výdrž: ve dvojím zápřahu

Baterie u WigiTelu T4 dostává zpravidla pořádně zabrat. Práce se dvěma SIM kartami ve dvou sítích by dokázala kdejaký dnešní mobil vybít během jednoho dne. WigiTel T4 dostal Li-Ion baterii s kapacitou 1100 mAh, se kterou nám vydržel zhruba 2 až 3 dny. Nejvíce záleží na tom, jakou dobu využíváte vestavěnou televizi. My jsme televizi sledovali běžně 15 až 20 minut denně.


Pod baterií se skrývá dvojice slotů pro SIM karty a pod jedním z nich také slot pro paměťovou kartu

Samozřejmě jsme vyzkoušeli, jak dlouho telefon vydrží na jedno nabití při neustálém sledování televize. A výsledek? Dostali jsme se krátce nad 2 hodiny, což je chvályhodné. Když k tomu připočteme, že v balení najdeme náhradní baterii, můžeme počítat s maximální dobou sledování TV až 4 hodiny, bez nutnosti dobíjení baterií.

Prostředí telefonu: zajímavé grafické menu

WigiTel T4 přináší zajímavé proprietární prostředí. Telefon nejprve odemkneme stisknutím zeleného tlačítka pro příjem hovorů a poté potvrdíme hvězdičkou či potřebný znak přímo na dotykovém displeji. Do klasického menu telefonu se dostaneme stisknutím středu kurzoru či dané ikonky na displeji. Menu je ve formě 3×3 animovaných ikonek. Další nabídky v menu jsou již ve formě seznamu.

Telefonování: paměť jen na 300 kontaktů

Telefon pojme maximálně 300 kontaktů. Ke každému kontaktu můžeme kromě telefonního čísla přidělit také obrázek, název společnosti, email, fax, narozeniny, speciální vyzvánění či zařazení do skupiny kontaktů. Video ke kontaktu přidat nelze. V telefonním seznamu se vyhledává postupným zadáváním znaků podle příjmení. Nechybí vytváření skupin volajících ani vyzváněcí profily včetně flight módu.

WigiTel T4 umí pracovat se dvěma SIM kartami najednou. To znamená, že můžete přijímat či odesílat SMS i MMS zprávy nebo uskutečňovat hovory bez potřeby výměny SIM karet. Při příchozím hovoru se na displeji objeví, na kterou ze SIM karet vám někdo volá. Pro uskutečnění hovoru si nejprve vyberete, ze které SIM karty budete volat.

Zprávy: neomezené množství paměti

Výrobce vyhradil telefonu WigiTel T4 na zprávy sdílenou vnitřní paměť. Uložit tisíce zpráv proto nebude žádný problém. Mobil podporuje jak SMS, tak i MMS. Postrádá ovšem e-mailového klienta. V editoru zpráv je vidět počet napsaných znaků už od prvního zadaného znaku. Telefon nicméně nezvládá zasílání zpráv více příjemcům najednou.

Zábava a televize DVB-T

V nabídce multimédií čeká fotoaparát, videokamera, videopřehrávač, hudební přehrávač, prohlížeč obrázků či FM rádio. Vnitřní paměť telefonu o velikosti 0,7 MB však příliš nepotěší. Naději na použitelnost multimediálních funkcí dává slot pro paměťové karty, který pojme kartu o velikosti až 2 GB. Slot je nešikovně umístěn pod jedním ze slotů na SIM karty.

Největší předností společně se dvěma sloty na SIM karty je bezesporu podpora příjmu digitální televize DVB-T. Stačí vytáhnout teleskopickou anténu z boku telefonu, naladit stanici, mít dostatečnou sílu signálu a hurá na bezplatné sledování oblíbených pořadů, ať už jste kdekoliv.


Anténa je teleskopická a její délka v roztaženém stavu je 12 cm

Televizi lze rychle spustit pomocí speciální klávesy TV nad displejem. Při prvním používání je nutné nejprve vyhledat dostupné stanice. To je možné provést automaticky nebo manuálně. Tento krok zabere zhruba 5 minut. Poté se stanice uloží do paměti a pří příštím spuštění tak není nutné tuto akci opakovat.


Po vytažení lze s anténou otáčet všemi směry

Uživatel může přímo na displeji mobilu sledovat volně dostupné televizní kanály – například ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Nova, Prima, Óčko, Public TV, Z1 a další, které brzy přibudou v závislosti na celoplošném rozvoji digitalizace. Zároveň lze v digitální kvalitě poslouchat i rozhlasové stanice.

Mezi stanicemi můžeme rychle přepínat jako na klasickém dálkovém ovladači k TV pomocí kláves numerické klávesnice. Stisknutím středu kurzoru naběhne nabídka s nastavením televize. Postranními tlačítky můžeme upravovat hlasitost.

Výrobci můžeme vytknout jedinou věc. Obraz je na displeji v poměru 4:3, a jelikož všechny zatím dostupné stanice v naší zemi vysílají v širokoúhlém zobrazení, tj. poměr stran 16:9, je obraz ve své šířce smrštěný. Pro někoho to může být značný nedostatek.

U příštích mobilů s integrovanou televizí bychom si například přáli, aby byla v balení dodávána průchozí nabíječka. Díky ní by pak bylo možné mít telefon neustále dobíjený a nic by nebránilo tomu zároveň poslouchat zvuk přes připojená sluchátka.

Dále bychom u příštích modelů uvítali propojitelnost s PC přes USB kabel či TV-Out pro následné pohodlnější sledování televize v PC. Jistě by také nebylo na škodu, kdybychom si mohli nahrát oblíbený pořad pro pozdější zhlédnutí.

Fotoaparát: pouhý jeden megapixel

Výrobce použil u modelu T4 fotoaparát s maximálním rozlišením pouhý 1,3 Mpx. Schází autofocus, krytka objektivu i jakékoliv přisvětlení. Fotoaparát spustíme spouští na levém boku přístroje. Při focení se drží telefon na výšku, přičemž fotografie jsou pořízeny s orientací na šířku.


Objektiv fotoaparátu není nijak chráněn proti poškrábání

V nastavení najdeme změnu vyvážení bílé, samospoušť, efekty, noční režim, rámečky a sekvenci snímání. Ani nastavení však nedokáže zachránit výslednou špatnou kvalitu snímků. Můžeme si stěžovat na časté slévání barev, rozostření scény či špatné podání barev.

Organizační a datové funkce: žádné velké překvapení

Mezi organizačními funkcemi téměř nic podstatného nechybí. V dané nabídce najdeme budík s možností opakování ve zvolených dnech, dále kalendář s opakovanými upomínkami, diktafon, úkolovník, světový čas, stopky a čtečku E-Knih. Schází nám pouze odpočítávací měřič (minutka) a prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel).

Mezi datovými funkcemi je přítomno pouze GPRS. Podpora 3. sítí bohužel chybí. Telefon přináší bezdrátovou technologii Bluetooth včetně profilu A2DP, díky kterému je možné snadno připojit bezdrátová sluchátka. Pomocí datového USB kabelu lze telefon připojit k PC.

Zhodnocení: pro kohokoliv, kdo chce TV a má 2 SIM

U telefonu WigiTel T4 nás zklamalo především konstrukční zpracování a horší 1,3 Mpx fotoaparát. Jinak jde ale o velmi zajímavý telefon, řekl bych až trochu exotický. Umí pracovat se dvěma SIM kartami a nabízí bezplatné sledování digitální televize DVB-T. Na našem trhu je podobných mobilů jako šafránu.

Proto, ať už nikdy nechcete promeškat svůj oblíbený pořad či neradi nosíte dva mobily se dvěma SIM kartami na místo jediného zařízení, mohl by pro vás být WigiTel T4 dobrou volbou. Za zvážení jistě stojí i podobný telefon Evolve Eclipse.

Plusy:

  • velký dotykový displej
  • podpora 2 SIM karet
  • příjem televize DVB-T
  • obsah balení

Mínusy:

  • horší dílenské zpracování
  • pouze 1 Mpx fotoaparát
  • absence EDGE a 3G
  • obraz TV je kvůli poměru 4:3 smrštěný
ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vivo X23 by mohlo mít Snapdragon 670 a pokročilou čtečku tváře

Vivo X23 by mohlo mít Snapdragon 670 a pokročilou čtečku tváře

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Smartphone Vivo X23 je stále do značné míry záhadou – téměř žádné konkrétní ověřitelné informace okolo něj totiž nejsou k dispozici.…

Honor 10 je podle EISA nejlepším smartphonem pro mladé

Honor 10 je podle EISA nejlepším smartphonem pro mladé

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Již jsme informovali o tom, že Huawei P20 Pro si od asociace EISA vysloužil medaili za Nejlepší smartphone roku. Oceněných…

Apple chce taky stylus. iPhony dostanou podporu Apple Pencil

Apple chce taky stylus. iPhony dostanou podporu Apple Pencil

VČERA  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Kdyby vám někdo před rokem 2010 řekl, že stylusy budou v kurzu i za deset let, asi byste se mu…

Mobilní zobrazení