Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vyzkoušeli jsme Vlastní 3G zónu od Vodafonu. Femtobuňka zajistí plný signál

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Jste u Vodafonu a máte problémy se signálem? Pak pro vás může být řešením Vodafone Vlastní 3G zóna, která signálem dopokryje i ta nejzapeklitější místa.

Vodafone nabízí od 1. července 2011 speciální femtobuňku s prodejním názvem Vodafone Vlastní 3G zóna, která pomocí připojení k internetu dokáže pokrýt 3G signálem všechna místa bez signálu a zvýšit signál tam, kde pokulhává. Je jedno, zda problém s nedostatečným signálem způsobily stromy, zdi či budovy mezi vámi a BTS stanicí operátora. Díky femtobuňce můžete mít 5 čárek na mobilu velmi jednoduše a takřka kdekoliv.

Pro využívání femtobuňky je nutné splnit dvě hlavní podmínky. Tou první je mít připojení k internetu, přes které je hovor zprostředkován k operátorovi, a to připojení s dostatečnými parametry – doporučená rychlost downloadu je minimálně 2 Mb/s a uploadu 384 Kb/s. Je jedno, zdali se jedná o pevné (ADSL, VDSL, SDSL nebo kabelové připojení) či bezdrátové připojení (Wi-Fi) k internetu. Podrobnosti k rychlostem připojení, které Vodafone Vlastní 3G zóna vyžaduje, najdete na stránkách Vodafonu.

Druhou podmínkou pro využívání femtobuňky od Vodafonu je pak používat jakýkoliv mobilní telefon s podporou 3G a mít SIM kartu u Vodafonu. Přes klasické GSM sítě femtobuňka hovor neuskutečňuje. Majitelé některých starších telefonů tak bohužel díky tomuto Vlastní 3G zónu nevyužijí. Je škoda, že buňka nefunguje spíše na principu 2G, aby si přes ni mohl zavolat větší počet majitelů starších či méně vybavených telefonů.

Instalace femtobuňky je jednoduchá. Stačí nejprve ke krabičce připojit do portu označeného popiskem router kabel z routeru/modemu a poté připojit i dodávaný napáječ. Možné je pak z femtobuňky udělat i jakýsi router a druhým portem vyvést připojení k internetu kabelem do svého PC.

Před samotným spuštěním Vodafone Vlastní 3G zóny je ještě nutné u operátora zaregistrovat telefonní čísla, která budou moci vaší femtobuňku využívat. V době psaní článku bylo nutné zadat čísla na lince operátora, ale podle červnové tiskové konference bychom se měli brzy dočkat i speciální webové stránky pro jednodušší zadávání čísel a jejich případnou obměnu.

Při prvním spuštění provede femtobuňka automatické nastavení, které trvá méně než hodinu a je signalizováno blikáním bílých kontrolek na přední straně krabičky. Jakmile blikání skončí a zůstane svítit první ikonka zleva, která signalizuje funkčnost sítě, je nastavení u konce. Na svém mobilním telefonu byste tak již měli mít poblíž femtobuňky plný signál.

Vodafone Vlastní 3G zóna pokryje prostor až do vzdálenosti 20 metrů, ale samozřejmě záleží na tom, zdali jde o otevřený prostor, či o místnosti oddělené například zdí, a pak tedy ještě na samotném materiálu zdi. V našem případě signál dosáhl až do vedlejší místnosti, což většinou zcela stačí.

V rámci jedné Vlastní 3G zóny lze používat až 16 telefonních čísel, přičemž přes jednu femtobuňku si mohou zavolat současně maximálně 4 lidé. Vodafone prý do budoucna chystá softwarovou aktualizaci, která umožní nejprve telefonovat současně až 8 lidem a následně pak i 16. Kdy se této příjemné změny dočkají majitelé současných femtobuněk, však zatím známo není.

Zhodnocení

Femtobuňka Vodafonu splnila v naší redakci, kde se již poměrně dlouho potýkáme v prvních patrech s nedostatečným signálem, svou roli. Od té doby nemáme se signálem na mobilních telefonech a jiných zařízeních s 3G problémy. Stále ještě však existuje mnoho telefonů, které 3G nemají a tuto femtobuňku tak nedokážou využít. Je škoda, že operátor nenabídl spíše 2G femtobuňku kompatibilní s mnohem větším počtem telefonů.

Uživatelům se pak ještě nemusí líbit rozhodnutí Vodafonu, že při používání Vlastní 3G zóny se vám v případě připojení k femtobuňce například z mobilního telefonu započítává připojení k internetu na mobilu včetně FUPu a musíte za něj platit, jako kdybyste se připojili kdekoliv přes klasickou BTS stanici. Přitom vlastně používáte jen svůj internet, díky kterému funguje femtobuňka.

Po celkové stránce z femtobuňky převládají kladné dojmy. Pokud máte problém se signálem ať už doma, v práci, na chatě nebo kdekoliv jinde, Vodafone Vlastní 3G zóna pro vás může být řešením.

Vodafone Vlastní 3G zónu si můžete objednat za cenu 3 377 korun včetně DPH telefonicky na čísle 800 77 00 77 pro domácnost či na čísle 800 77 22 77 pro firmu. Operátor nabízí možnost 30-denního vyzkoušení.

jednoduchá instalace pouze 3G mobily
dosah 20 metrů mobilní internet přes femtobuňku placený
 malé nároky na rychlost připojení
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  6 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  4 komentáře

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení