Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vyzkoušeli jsme novou dotykovou Nokii N900

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Na čtvrteční tiskové konferenci Nokie jsme si s předstihem vyzkoušeli novou linuxovou Nokii N900. Zajímá Vás, jak vypadá naživo, jak dobře fotí či její prostředí Maemo 5? Máme pro vás první dojmy.


Oficiální fotografie Nokie N900

Proč Nokia použila Linux (Maemo 5)

Říkáte si, proč přináší nejvybavenější Nokia operační systém Maemo, který je na bázi Linuxu? Proč nemá Symbian S60? Končí snad Nokia se Symbianem jako takovým? Odpověď zní ne. Dovolím si přímo citovat Nokii během konference: „Neopouštíme Symbian platformu, ale otevíráme další cestu pro rozvoj v oblasti hardware i software“.

Architektura dnešních mobilních telefonů se již totiž velmi blíží běžným počítačům, a tak je rozhodně výhodné použít systém, který je na vše připraven. Navíc u platformy Maemo (Linux) je obrovská vývojářská komunita čítající přes 15 tisíc členů, díky kterým stačí krátký čas pro integraci nového hardware a k vývoji různých aplikací.


Přehled vývoje platforem Nokia

Řekněme ale narovinu, že Nokia tímto krokem také značně ušetří. Zhruba 80% kódu je totiž vyvíjeno jako „open source“, což může přinést Nokii až 80% úsporu nákladů na vývoj a podporu platformy.

Design a konstrukce

Nokia N900 nabízí překvapivě příjemné rozměry oproti předchozím tabletům – 111 x 60 x 18 mm. V místě s krytkou objektivu je pak tloušťka o něco větší – 19,6 mm. Problém, že by se Vám telefon nevešel do kapsy, ale pravděpodobně nenastane. Hmotnost 181 gramů je poněkud vysoká, ale paradoxně to příliš nevadilo. V porovnání s Nokií N97, kterou jsem měl po ruce, už to takový rozdíl nebyl.

Telefon je vyrobený převážně z lesklého plastu. Na přední straně s rozměrným dotykovým displejem se často uchycují otisky prstů. Jiné strany tímto neduhem naštěstí netrpí. Výsuvný mechanismus byl u námi používaného prototypu s tradičním označením N00 poměrně tuhý. Doufejme, že u finálních verzí bude výsuvný chod pohodlnější.

Po vysunutí se automaticky překlopí displej na šířku, respektive zobrazí se menu, které je pouze v režimu na šířku. Klávesnice má tři řady kláves a nabízí docela pohodlný způsob zadávání znaků. Oproti Nokii N97 se z levé strany klávesnice přestěhoval kurzor na pravou stranu, navíc do podoby jednotlivých šipek, což považujeme za přínos.

Prostředí: panoramatická plocha a nový multitasking

Nokia N900 je vybavena operačním systémem Maemo 5, který přináší řadu inovací. Po spuštění se objeví panoramatická plocha, na kterou si můžeme umístit různé widgety. V nastavení lze zvolit, kolik ploch chcete zobrazit, přičemž maximálně možné jsou plochy čtyři. Jednotlivými plochami můžete procházet jednoduchým tažením zleva doprava či obráceně.


Panoramatická plocha až se čtyřmi jednotlivými plochami

Pomocí softwarového tlačítka v levém horním rohu se dostanete do menu, respektive po druhém stisknutí do multitaskingu. Menu je v matici 5 x 3 ikony. Co se týče multitaskingu, jde o pořádnou inovaci. Doposud jsme viděli u telefonů pouze ikonku a název spuštěné aplikace. V novém přehledu spuštěných aplikací vidíte i malý náhled dané aplikace. Pokud máte spuštěný internetový prohlížeč, uvidíte na malém náhledu také danou stránku, na které jste byli naposledy.


Inovovaný multitasking s malými náhledy spuštěných aplikací

Nokia navíc vybavila model N900 operační pamětí o velikosti 1 GB. Ve skutečnosti ale nejde o celou RAM jako takovou, nýbrž o klasickou RAM 256 MB a u zbylých 768 MB jde o tzv. swapping, čili telefon si paměť bere z interní paměti. I tak je výhodou, že díky dostatečně velké operační paměti a vyspělému procesoru ARM Cortex-8 s Open GL ES 2.0 s 600 MHz není potřeba spuštěné aplikace zavírat, a tak se vždy následně rychleji otevřou. Naprosto bezproblémový chod je i s například patnácti spuštěnými aplikacemi.


Na jednotlivé plochy si můžete umístit widgety

V nabídkách a internetovém prohlížeči je umožněno kinetické skrolovaní. V prohlížeči Mozilla Firefox, založeném na bázi verze 3.5, je možné také ovládání gesty. Pro přiblížení stačí na displej nakreslit kolečko. Prohlížeč jinak podporuje AJAX, JavaScript a Flash, díky čemuž budou snad veškeré stránky zobrazeny se vším obsahem.


Widgety mohou být umístěné bez omezení doslova kdekoliv, třeba i přes sebe

Fotoaparát přináší autofocus, 2x LED blesk, posuvnou krytku objektivu a používá optiku Carl Zeiss. Nechybí ani například funkce geotagging. Pořízení videa je možné ve vysokém rozlišení až 800 x 480 px s 25 snímky za sekundu. To je zatím u Finů nejvíce.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Huawei si pro letošní rok chystá několik zajímavých kousků. Jedním z nich bude model P20 Plus, o kterém již například víme,…

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Roku 2014 představila firma PowerUp papírovou vlaštovku s vrtulkou, kterou lze ovládat mobilem. Dnes, když už projekt na Indiegogo překonal o…

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že se čínská společnost Xiaomi pokouší okoukat od kalifornského Applu jeho povedená…

Mobilní zobrazení