Mobilizujeme.cz

Vyzkoušeli jsme HSPA+ až 42 Mb/s a LTE u T-Mobilu. První rychlost zařadí už brzy

  |  5 komentářů  |  autor:

Přichází nová éra mobilního internetu pro zákazníky T-Mobile. V příštím roce začne operátor postupně nabízet ve své 3G síti stahování rychlostí až 42 Mbit/s. Testování nové technologie HSPA+ 42 probíhá na pražských Roztylech a v průběhu 2. čtvrtletí 2012 by se měla objevit v prvních lokalitách. Navíc je nyní realizován zkušební provoz LTE sítě v sídle společnosti T-Mobile v Praze.

T-Mobile oznámil pilotní provoz rychlých datových přenosů HSPA+ s rychlostí 42 Mb/s. My jsme si technologii také hned po tiskové konferenci vyzkoušeli. Čtěte dál a dozvíte se další zajímavosti. „Náš cíl být technologickou jedničkou v České republice bereme velmi vážně, a proto chceme nabídnout nejrychlejší 3G síť s rychlostí až 42 Mb/s,“ říká Frank Meywerk, ředitel technologického úseku společnosti T-Mobile, a dodává: „Dosud jsme investovali do 3G více než čtyři miliardy korun. Dokud nebudou jasné podmínky pro spuštění sítě LTE, budeme se plně zaměřovat na to, abychom našim zákazníkům přinesli 3G síť v té nejvyšší dostupné kvalitě.“


Prezentace nového stupně HSPA+ a LTE v -1 patře centrály T-Mobilu 

T-Mobile jako první a dosud jediný operátor v České republice nabízí v celé své 3G síti technologii HSPA+, umožňující stahování až 21 Mb/s. Po roce od uvedení probíhají nyní testy dalšího vývojového stupně vysokorychlostního mobilního internetu. Díky novince HSPA+ 42 umožní 3G síť T-Mobile stahování dat rychlostí až 42 Mb/s. To znamená nejen komfortnější surfování pro zákazníky, ale i navýšení stávající datové kapacity. Vylepšení bude dosaženo pomocí změny parametrů na současných 3G základnových stanicích.

– k prosinci letošního roku má T-Mobile k dispozici 3G na více než 2 500 základnových stanicích, včetně těch sdílených s O2. 15% tvoří sdílená část sítě s O2, takže z celkových 78% pokryté populace má T-Mobile pokryto 63% vlastními základnami.

Ukázka rychlosti stahování HSPA+ s nynějším maximem 21 Mb/s, na druhé fotce pak rychlost stahování u technologie HSPA+ 42 Mb/s, na třetí reálný upload u této technologie. Na poslední fotce pak dosažená odezva. Skvělé hodnoty, kterých se dočkají majitelé prémiového datového tarifu už příští rok během 2. kvartálu.

Novinka by se měla během příštího roku postupně objevovat v těch oblastech, kde je zájem zákazníků o mobilní surfování největší. Zavedení si vyžádá investice do posílení přenosových kapacit. „Objem dat v 3G síti se za poslední rok zčtyřnásobil, rozšíření kapacity je nezbytností, aby zákazníci nebyli při používání internetu jakkoliv limitováni,“ upozorňuje Frank Meywerk.


Takto se vyvíjí 3G síť T-Mobilu (roky 2010, 2011 a 2012). Modře je sdílená síť s O2

I když nelze upřít snahu operátora o aktivní budování 3G sítě, porovnejte si mapu rychlých sítí se zahraničím, pokrytým rozličným terénem, horami, atd. Naleznete i tam takový cedník, jako u nás?

LTE test nyní na pražských Roztylech

V současné době rovněž probíhá v sídle T-Mobile časově omezený zkušební provoz LTE technologie. Testována je síť, která využívá frekvence digitální dividendy. Technologie dovoluje download až 75 Mbit/s, upload 25 Mbit/s při využití pásma 10 MHz. LTE může využít šířku pásma až 20 MHz, což znamená dvojnásobné hodnoty jak downlinku, tak uplinku (150/50 Mbit/s).

Testovací provoz tak navazuje na obdobné piloty realizované v rámci skupiny Deutsche Telekom například v Německu či Rakousku. LTE nabídne v porovnání se sítěmi 3G několikanásobně vyšší přenosové rychlosti a o více než polovinu nižší latenci, která je důležitá například pro on-line hry, videohovory atd.


Ukázka webové odezvy a rychlostí odesílání přes technologii LTE

Komerční spuštění je ale v tuto chvíli limitováno přijetím novely Zákona o elektronických komunikacích a vyhlášením aukce rádiového spektra ze strany ČTÚ. Podmínky dražby, její výsledky, tedy jaké spektrum operátor získá, a finanční nároky budou pak rozhodujícím faktorem pro uvedení sítě 4. generace.

Na celou prezentaci se můžete podívat na stránkách T-Mobilu.

ČLÁNKY:,
Dostane nový Samsung Galaxy A5 (2018) duální fotoaparát?

Dostane nový Samsung Galaxy A5 (2018) duální fotoaparát?

DNES  |    |  diskuze (0)

Modelová řada Galaxy A od Samsungu je velice oblíbená. A to hlavně díky prémiovému designu nebo kvalitní výbavě. Do představení modelů Galaxy…

Alcatelu předčasně unikají čtyři nové telefony střední třídy

Alcatelu předčasně unikají čtyři nové telefony střední třídy

DNES  |    |  diskuze (0)

Čínský Alcatel produkuje smartphony, které svou výbavou většinou spadají do střední nebo nižší třídy. A výjimkou zřejmě nebudou ani čtyři chystaná zařízení,…

Vyměněný displej vám může hacknout telefon

Vyměněný displej vám může hacknout telefon

DNES  |    |  diskuze (1)

Rozbil se vám při prázdninových radovánkách displej vašeho smartphonu? Tak si dejte pozor, jakým displejem ten rozbitý nahradíte. Může se vám totiž…

Mobilní zobrazení