Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vývoj komunikačních technologií v ČR očima ČTÚ

  |  komentovat  |  autor: Jakub Vrbický

Ačkoliv je český telekomunikační úřad známý především jako nedostatečný regulátor cen za datové a hlasové služby, přináší vcelku zajímavé statistiky, jednou z nich je zpráva o vývoji elektronických komunikací na území České republiky.

Sice pevné linky nejsou trendem dnešní doby a na našem webu se zabýváme především mobilními technologiemi, nebude na škodu začít právě s nimi, jelikož jsou přímými předky veškerých mobilních technologií.

Pevných linek stále ubývá, o tom není pochyb. Každopádně se začíná rozšiřovat připojení VoIP, které ale na úbytek pevných stanic nemá vliv. Tržby za provedení těchto služeb meziročně klesly na 118,6 miliardy korun, procentuálně vyjádřeno je to 6,4 procenta. Pokud se podíváme na počet takových stanic, zjistíme, že klesl na 2,27 milionu, to znamená meziroční úbytek o 3,9 %. V roce 2011 bylo přeneseno 746 080 telefonních čísel.

Teď už se ale přesuneme k mobilním službám, které jsou přeci jen o dost zajímavější. Na tomto trhu byl zaznamenán nárůst volání a poptávky datových služeb jako takových. Meziročně narostl o 2,9 procenta na 13,6 milionu SIM karet. Kupodivu se snížil počet předplacených karet na 40 procent.

Oproti roku 2010 se volá více o 3,8 procenta, toto číslo se zvedlo na 15,7 miliardy minut za rok. Tržby za hlasové služby ale klesly o 12,2 procent. Je to způsobeno tím, že klesla průměrná cena jedné minuty vzhledem k volbě výhodnějších tarifů.

Oproti nárůstu volání se snížil počet odeslaných SMS zpráv. Odeslalo se jich o 11,5 procenta méně, a to 7,1 miliardy. Operátoři utržili za tyto služby 8,3 miliardy korun bez DPH. Průměrná cena jedné odeslané SMS je 1,16 korun bez DPH. Multimediální zprávy se také posílali méně, odeslalo se jich 54,2 milionu. Uživatel utratil za rok průměrně 5 064 korun bez DPH. Za rok 2011 bylo přeneseno 336 889 mobilních čísel.

Ačkoliv tisková zpráva ukázala spoustu čísel, nejsou zrovna jednoznačná. Každopádně je vidět trend zvyšování volání a snižování počtu odeslaných SMS zpráv. Lidé také začínají při vybírání tarifu více přemýšlet, a tak platí méně za stejné služby. O výhodách se v našich poměrech ale stále mluvit nedá, jelikož jsou zde mobilní služby jednoduše předražené.

zdroj: TZ ČTÚ

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Xiaomi ve svém portfoliu nabízí několik zajímavých a skvěle vybavených smartphonů. Mezi ně patří například i model Mi 5…

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

V Barceloně dnes Nokia představila upgradovanou vlajkou loď Nokia 8, která nese přídomek Sirocco. A již na první pohled…

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Samsung před malým okamžikem představil své nové vlajkové modely řady S9 a již nyní známe české ceny i dostupnosti.…

Mobilní zobrazení