Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Vývoj komunikačních technologií v ČR očima ČTÚ

  |  komentovat  |  autor: Jakub Vrbický

Ačkoliv je český telekomunikační úřad známý především jako nedostatečný regulátor cen za datové a hlasové služby, přináší vcelku zajímavé statistiky, jednou z nich je zpráva o vývoji elektronických komunikací na území České republiky.

Sice pevné linky nejsou trendem dnešní doby a na našem webu se zabýváme především mobilními technologiemi, nebude na škodu začít právě s nimi, jelikož jsou přímými předky veškerých mobilních technologií.

Pevných linek stále ubývá, o tom není pochyb. Každopádně se začíná rozšiřovat připojení VoIP, které ale na úbytek pevných stanic nemá vliv. Tržby za provedení těchto služeb meziročně klesly na 118,6 miliardy korun, procentuálně vyjádřeno je to 6,4 procenta. Pokud se podíváme na počet takových stanic, zjistíme, že klesl na 2,27 milionu, to znamená meziroční úbytek o 3,9 %. V roce 2011 bylo přeneseno 746 080 telefonních čísel.

Teď už se ale přesuneme k mobilním službám, které jsou přeci jen o dost zajímavější. Na tomto trhu byl zaznamenán nárůst volání a poptávky datových služeb jako takových. Meziročně narostl o 2,9 procenta na 13,6 milionu SIM karet. Kupodivu se snížil počet předplacených karet na 40 procent.

Oproti roku 2010 se volá více o 3,8 procenta, toto číslo se zvedlo na 15,7 miliardy minut za rok. Tržby za hlasové služby ale klesly o 12,2 procent. Je to způsobeno tím, že klesla průměrná cena jedné minuty vzhledem k volbě výhodnějších tarifů.

Oproti nárůstu volání se snížil počet odeslaných SMS zpráv. Odeslalo se jich o 11,5 procenta méně, a to 7,1 miliardy. Operátoři utržili za tyto služby 8,3 miliardy korun bez DPH. Průměrná cena jedné odeslané SMS je 1,16 korun bez DPH. Multimediální zprávy se také posílali méně, odeslalo se jich 54,2 milionu. Uživatel utratil za rok průměrně 5 064 korun bez DPH. Za rok 2011 bylo přeneseno 336 889 mobilních čísel.

Ačkoliv tisková zpráva ukázala spoustu čísel, nejsou zrovna jednoznačná. Každopádně je vidět trend zvyšování volání a snižování počtu odeslaných SMS zpráv. Lidé také začínají při vybírání tarifu více přemýšlet, a tak platí méně za stejné služby. O výhodách se v našich poměrech ale stále mluvit nedá, jelikož jsou zde mobilní služby jednoduše předražené.

zdroj: TZ ČTÚ

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Červnová konference Apple WWDC přinesla kromě nové verze iOS 11 či macOS i nějaký ten hardware. Pro mnoho…

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Používáte telefon v autě jako navigaci? Nebo třeba občas za jízdy vyřizujete hovory a potřebujete mít tedy obrazovku…

Samsung Notebook 9 Pen a Notebook 9 (2018) oficiálně představeny

Samsung Notebook 9 Pen a Notebook 9 (2018) oficiálně představeny

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Tak a je to venku. Společnost z Jižní Koreje dnes oficiálně představila novou řadu ultrabooků pro nadcházející rok.…

Mobilní zobrazení