Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Výsledky studie Interphone způsobují nepřiměřenou paniku

  |  komentovat  |  autor: Vojtěch Nedvěd

Studie Interphone je výzkum, který se snaží zjistit, zda mobilní telefony zvyšují riziko vzniku rakoviny u lidí. Záření mobilních telefonů můžeme přímo spojit s čtyřmi konkrétními druhy rakoviny v oblastech uší a úst.

Studie Interphone není první a nebude ani poslední výzkum tohoto druhu, která za časový úsek 10 let měla zjistit, zda je záření mobilních telefonů schopno zvýšit riziko výskytu rakoviny. Studie se konala ve více než 13 zemích a zahrnovala více než 10 000 lidských subjektů. Výzkum se zaměřoval především na čtyři druhy rakoviny – akustic neurom, gliom, meningiom a nádory příušní žlázy. Jinými slovy – typů nádorových onemocnění zahrnující tkání kolem uší a úst.

Tyto oblasti jsou při bezprostředním dlouhodobém vystavení tomuto záření, tedy při telefonování, nejvíce postihovány. Studie zatím dokázala, že záření mobilních telefonů (dále jen ve zkratce SAR), může docela razantně zvýšit riziko výskytu těchto čtyř, již zmiňovaných druhů rakoviny. Na termografickém obrázku například můžete vidět obrázek před a po 15 minutovém hovoru. Zřetelně viditelné červené oblasti obličeje po hovoru vyzařují mnohem více  tepla, než před hovorem.

Studie je koordinována a financována Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC), jenž je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO). Další část finančních prostředků pochází ještě z Mobile Manufacturers Forum (MMF). Celá studie doposud vyšla na 30 milionů amerických dolarů.

Studie dále uvádí několik rad pro minimalizaci SAR. Například používání Bluetooth headsetu, jimž se SAR zmenší až o 90%, více psát textové zprávy, pánové by neměli dávat telefon do kapsy u kalhot, protože se jejich počet spermií může snížit až o 30%, v noci telefon úplně vypínat nebo ho mít alespoň metr a půl od sebe. A poslední rada – mobilní telefony držte stranou od dětí. Děti mají tenčí lebky než dospělí, a záření tak proniká více.

Již od spuštění mobilizujeme.cz se snažíme uvádět s každým modelem telefonu v katalogu také jeho SAR. Měli byste tak být plně informováni, kolik Wattů na gram lidské tkáně telefony vyzařují. Avšak média podle nás tyto výsledky docela zveličují. Toto záření tady vždy byla a vždy budou se všemi počítači i dalšími zařízeními, a nepředpokládá se, že se přestanou tyto zařízení užívat. Ovšemže by se měl tento problém řešit, hlavně kvůli jistému budoucímu masivnímu rozšíření technologií do světa. Ale nyní je to prostě daň za užívání těchto zařízení. Přispějte i vy svým názorem na problematiku SAR do naší diskuze.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

Huawei P20 Plus nabídne velkou baterii či Always on displej

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Huawei si pro letošní rok chystá několik zajímavých kousků. Jedním z nich bude model P20 Plus, o kterém již například víme,…

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

Vlaštovka ovládaná telefonem PowerUp Dart jde do prodeje

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Roku 2014 představila firma PowerUp papírovou vlaštovku s vrtulkou, kterou lze ovládat mobilem. Dnes, když už projekt na Indiegogo překonal o…

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

Xiaomi Mi Mix 2S představuje na uniklém videu ovládací prvky

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že se čínská společnost Xiaomi pokouší okoukat od kalifornského Applu jeho povedená…

Mobilní zobrazení