Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Výdrž telefonů je 2x delší než před 7 lety. Ale nestačí nám to..

  |  13 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Na baterie u telefonů neustále nadáváme, že mají krátkou výdrž. Jenže velké měření ukázalo, že to není tak úplně pravda.

Zahraniční portál GSMArena se velmi podrobně zabývá srovnáváním telefonů v různých kategoriích, včetně výdrže baterie. A nyní přišel s poměrně dost zajímavým a možná i tak trochu překvapivým zjištěním.

Na základě měření, kterým prošla drtivá většina telefonů od roku 2010, bylo zjištěno, že dnes mají telefony průměrnou kapacitu baterií zhruba dvojnásobnou, než před sedmi lety. Vývoj ukazuje následující graf.

Tip: Mobilní telefon může fungovat i bez baterie. Prototyp už existuje

V roce 2010 byla průměrná kapacita baterií zhruba 1 500 mAh, kdežto v roce 2017 již něco přes 3 000 mAh. A ruku v ruce s tím jde i průměrná výdrž, ta se taktéž zdvojnásobila, ze zhruba 40 hod na nynějších cca 80 hod.

Existují samozřejmě telefony, které při stejném měření vydrží na jedno nabití i 150 hod. Příkladem může být Lenovo P2 s obří 5 100 mAh baterií. Nicméně většina telefonů už se dnes dokáže dostat přes hranici 100 hod, a to je skvělé.

Pokud by „vývoj“ pokračoval stejným tempem, pak může být průměrná výdrž telefonů v roce 2024 klidně 160 hod. Nicméně efektivita zůstává i po 7 letech stále stejná – průměrný telefon spotřebuje 1 mAh u baterie za cca 1,5 min.

Jinými slovy, výrobci se snaží do svých telefonů dávat baterie s vyšší kapacitou, aby dosáhli lepší výdrže na jedno nabití. A to je jediná inovace, pokud se to tak dá vůbec nazvat. Na technologii, která by opravdu prodloužila výdrž baterií, stále čekáme.

Tip: Díky novému objevu budeme telefony nabíjet jen 4x ročně

A zajímavé je i srovnání telefonů z loňského roku, pokud jde o jejich výdrž v různých cenových kategoriích – nejdražší telefony totiž neznamenají nejlepší výdrž. Nejlepší průměrné výdrže dosahují telefony v cenové relaci kolem 300 dolarů, naopak nejnižší překvapivě přístroje v ceně kolem 900 dolarů.

Výsledky samozřejmě nemůžeme brát zcela vážně, neboť zmíněný portál neotestoval veškeré telefony, navíc jde jen o naměřené laboratorní hodnoty, nikoliv reálné výsledky. A např. při zprůměrování u posledního grafu pak dost možná došlo ke zkreslení, neboť iPhony patří mezi nejdražší zařízení a jejich výdrž není, jak je známo, zrovna nejlepší.

A co na výsledky říkáte vy?

zdroj: GSMArena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
JardaDr. Mark Dvorak, PhD. Sc.Janmoje+jménoJuraj Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Ludek
Ludek

Jenže před 7 lety nežral displej ani procák tolika energie a hlavně jsme do mobilu nečuměly celý den a neměly každých 20minut aktualizace a něco nefotily nebo nahrávaly na sociální síť. V té době jsem měl Samsung Wave a vydržel 2 až 3 dny v provozu s 1500mAh baterií, teď jsem rád když mi LG V10 s dvojnásobnou baterií vydrží den. Mimochodem tvrdit, že když má telefon 2x větší baterii, tak má i delší výdrž není moc na úrovni odborného serveru…

Luboš Srb
Luboš Srb

Přečetl jste si celý článek? Důležitá jsou dvě slovíčka – efektivita a průměrná výdrž testovaných telefonů.

Bolek
Bolek

Precetl, „efektivita zůstává i po 7 letech stále stejná“. Tzn, ze spotreba se nezmenila, coz proste neni pravda ;-) protoze ac ma Vas telefon 2x vetsi baterii nez pred 7-mi lety, tak proste 2x dele nevydrzi.

Dr. Mark Dvorak, PhD. Sc.
Dr. Mark Dvorak, PhD. Sc.

Přesně tak, souhlasím s Bolkem, že technologický pokrok ve vývoji baterií nestačí s dechem na dnešní nároky periferií a na ně adaptovaných uživatelů. Hlavně, že vyvíjíme vše ostatní s „velkými svaly“, ale s udržením energie pomocí tekutých krystalů s postupným uvolňováním, to si ještě neporadíme. Konkrétně jsme ve fázi vývoje takové baterie, kdy je prozatím dobrá tak na teroristický útok (tedy velice rychlé uvolnění energie:)) ).

Radek
Radek

Samsung od dob Wave přešel z 45 nm procesu na 10 nm, takže i při zrychlování procesoru zachoval stejnou spotřebu. Apple, který se svou A8 přeběhl k TSMC si pěkně nasral na hlavu, když je baterie v iPhonu 6 vycucnutá za půl dne. Jinak všichni by si měli vzít příklad z Lenova, které vyrábí opravdové držáky.

loko
loko

no, před cca 7mi lety jsem měl motorolu droid a HTC desire Z. Fakt je, že výdrž nebyla extra. Ale odhadem pouze tak o 20% míň než nynější telefony – pokud se bavíme např. o brouzdání na netu. Jenže takový drobný detail byl ten, že se dala vyměnit baterie. Takže jsem prostě přehodil a jelo se dál. Dneska téměř nereálné. Následující kousek Galaxy Note 2 vydržel na nabití dýl než většina dnešních telefonů (zdroj: gsmarena a vlastní zkušenost) a taky jsem si klidně přehodil baterii. Vlastně je to docela smutné….

mistr
mistr

Jaký máš problém se tahat místo druhé baterie s powerbankou? Kterou máš na vícero použití a zvládneš dobíjet cokoliv.

Pavel Kapoun
Pavel Kapoun

Možná mají baterie dvojnásobnou kapacitu, ale telefony rozhodně nevydrží 2x déle. Telefon dnes nabíjím denně a pochybuji, že jsem dříve nabíjel 2x denně.

indians
indians

Muj StarTAC 85 mi stale vydrzi skoro tejden a nic neresim ;)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení