Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Líbí se vám vychytávky iPhonu 6 Plus? Android má odpověď!

  |  8 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Apple poprvé expandoval mezi phablety, čemuž se přizpůsobil i jeho operační systém. Nový iPhone 6 Plus má řadu vychytávek, které mu jiní mohou závidět. Na část z nich ale dokáže Android odpovědět v podobě aplikací. Pusťme se do nich.

Tip: 6 důvodů proč je iPhone 6 Plus lepší než konkurence

Reachability? Odpovědí je aplikace Pie controls

iPhone 6 Plus umí přesunout obsah displeje do jeho spodní poloviny, aby bylo možné i velký telefon ovládat jednou rukou. Co ale s druhou půlkou? Bude se přepínat po každém kliknutí nebo bude dění na Retině poskakovat nahoru a dolů?


Takhle vypadá stažení displeje do spodní části, dostupné jsou všechny prvky z původní horní poloviny

Na Androidu můžete používat důstojnou náhradu v podobě Pie controls, neboli koláčového ovládání. Na Google Play pod tímto slovním spojením najdete několik aplikací se stejnou funkcí: přidat rychlé vysouvací menu na stranu displeje, kterým budete mít základní ovládání vždy po ruce.


U Androidu si díky Pie Control nastavíte půlkruhové menu se zkratkami a ovladači

Pro rychlý test jsem vybral Pie Control. Aplikace vám zprostředkuje půlkruhové menu, které vysunete z kterékoli strany displeje podle přání. V něm najdete tlačítka podle svých definic a s rootem můžete nahradit všechna hardwarové tlačítka svého telefonu. Nastavení jsou velmi intuitivní, ovládání je ještě jednodušší.

Režim používání na šířku? Odpovědí jsou Launchery

Apple upravil prostředí pro použití na šířku, což dnes běžně telefony s Androidem nemají, ačkoliv pochopitelně zvládají překlopení displeje na šířku v aplikacích – na domovské obrazovce to zpravidla neumějí. Velký iPhone 6 Plus ano.


Režim displeje na šířku nejen v aplikacích, ale také na domovské obrazovce

Na Androidu je ale prostředí aplikace jako kterákoli jiná a není problém ji proto změnit a nahradit. Právě k tomu slouží Launchery. Zkuste si nainstalovat třeba Apex Launcher. Nejde mu upřít otevřenější přístup, bohužel nejen s výhodami. Můžete si v něm nastavit, kolik řádků a sloupců ikon chcete používat. Seznam aplikací u Apexu funguje příkladně, na domácích obrazovkách už je třeba vzít v potaz i rozměry widgetů nebo dokovací lišty.


A prakticky to samé díky různým Launcherům také na Androidu

Lepší využití displeje? Odpovědí je Xposed Framework + modul App Settings

iPhone 6 Plus přidal praktickou reorganizaci např. emailového klienta, který se naučil v levém sloupci nabízet seznam přijatých zpráv a v pravém ukazovat jejich text. Otázkou je, kdy se této novince přizpůsobí vývojáři, faktem je, že Android s podobným přístupem nemá problémy už dlouho.


Zprávy u iPhonu 6 Plus využívající přehlednější dvojitý layout

Doplnit stejné rozvržení na Androidu je s troškou komplikací možné i u „odfláknutých“ programů, které používají stejné zobrazení při všech rotacích displeje. Budete už ale potřebovat root.


Oba systémy umí podobné, jen Androidu se k tomu musí někdy pomoct s nastavením density a tabletového rozvržení

Gesta? Odpovědí jsou HW tlačítka a navigační lišta

V tomto bodě nemá smysl porovnávat oba operační systémy. Každý má vlastní standardy pro orientaci v aplikacích. Tažení z levé hrany u iOS vrací zpět, u Androidu se pro stejný pohyb vžilo rozšiřující menu. Nicméně když máte pro návrat o úroveň výš vyhrazené vlastní tlačítko, není třeba mu přiřazovat ještě gesto. A pokud právě nesouhlasně vrtíte hlavou, nasměruji vás opět k Pie controls.

 
iOS používá řadu swipe gest. Od levého okraje se můžete vrátit zpět, odspodu vytáhnete rychlé přepínače, v multitaskingu aplikace zahazujete

Některé custom ROM však na gesta nezanevřela, podporují tzv. Gesture Anywhere. Můžete si tak ze strany displeje vytáhnout „psací tabulku“ a kreslením obrázků spouštět předdefinované aktivity.

 
Gesta, nebo tlačítka? Rozhoduje celek.

Mobilní platby Apple Pay? Odpovědí je otevřenost

Android bezkontaktní technologii NFC používá už od představení Nexusu S roku 2010. Podpora využití NFC pro aplikace ve funkci věrnostních karet je ale novinkou až verze KitKat. Zde jsou síly vyrovnány, technologické předpoklady mají obě platformy. Zde ale Apple věřím, že svou silnou obchodní pozicí dokáže celou komunikaci standardizovat a rozšířit. Apple Pay ale vzbuzuje velký otazník v podobě expanze: v roce 2013 bylo bezkontaktním terminálem vybavena jen 2% obchodů, v ČR je takové setkání vcelku běžné.


iPhone zabezpečí platby otiskem prstu, Android nikoli – stejně jako naše kreditky.

Volání pomocí Wi-Fi? Odpověď zatím není

Hovory přes Wi-Fi zní futuristicky, člověk se skoro těší, že si popovídá zadarmo. Jenže Apple Wi-Fi používá jen ke spojení s operátorem, pokud nemáte například v kanceláři mobilní signál. Smysl tedy dává. Jenže zatím je tahle funkce ve stádiu testování a ani samotný Apple ji nenabízí nikde jinde než u jednoho operátora v USA. Třeba se ale také Google odhodlá a vyzkouší něco podobného u svého Androidu. Jeho uživatelé se ale bez této funkce zatím musejí obejít, popřípadě zvolit alternativu v podobě aplikací jako Skype, Viber, WhatsUp apod.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MikeFerrariHarlojaMichal Maňák Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Mr.Ferda
Mr.Ferda

Volání přes Wi-Fi je myšlen hovor mimo jiné i na pevnou linku či mobil? Pokud ano tak přímo od Google je již i pro Českou Republiku uvolněn http://goo.gl/ev0C6Q jinam ve vlastní WiFi z proistroje na přístroj zcela zdarma třeba Wi-Fi talkie a to bez potřeby konektivity do internetu.

Mr.Ferda
Mr.Ferda

Platby mobilem? Google Wallet tu byl mnohem dříve než KitKat. Ovšem situace je stejná. Platit se v ČR zatím nedá.

blue.sun
blue.sun

Volání přes Wifi umí (a už jsem to tu mnohokrát psal) krásně Skype, který není závislý ani na platformě, ani na operátorovi. A může volat na všechna čísla na světě.
Takže na tento bod je odpověď také!

Mike
Mike

Volaní přes Skype se platí 0.34Kč/min nevidím tam výhodu volat přes Skype, který je závislý na silném Wifi signálu jinak vypadává každé druhé slovo.

ja
ja

Email v takovém rozložení umí klient s názvem Aqua mail a rozhodně není kvůli takové maličkosti potřeba root práv ;)

Harlo
Harlo

Takto ma vyzerat diskusia. Kazdy nieco napise k teme a dozvieme sa spolu viac. Autor nemoze vediet a spomenut vsetko, to chapem a pekne ste ho doplnili. Skutocne je odpoved na vsetko, len je otazka ako dobre to funguje a jak casto sa to vyuziva.

Ferrari
Ferrari

Harlo.. Z Tebe se stal nový člověk nebo já nevím co se stalo. :) V poslední době se ztotožňuji s každým tvým komentářem a vesměs se všim souhlasím. Dokonce už i píšeš stručně a věcně a je radost to číst a následně ti odpovědět, nebo tě doplnit. A vzhledem k tomu, že v této oblasti máš očividně obrovské množství znalostí, dají se vést diskuze na úrovni a člověk se i něco nového dozví. Paráda, jen tak dál.. ;)

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

Rendery Samsungu Galaxy A7 (2018) potvrzují tři fotoaparáty

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Modely řady A od Samsungu jsou mezi fanoušky opravdu oblíbené. Nabízejí totiž kvalitní výbavu ukrytou v moderním těle. A…

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Mobilní zobrazení