Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Líbí se vám vychytávky iPhonu 6 Plus? Android má odpověď!

  |  8 komentářů  |  autor: Michal Maňák

Apple poprvé expandoval mezi phablety, čemuž se přizpůsobil i jeho operační systém. Nový iPhone 6 Plus má řadu vychytávek, které mu jiní mohou závidět. Na část z nich ale dokáže Android odpovědět v podobě aplikací. Pusťme se do nich.

Tip: 6 důvodů proč je iPhone 6 Plus lepší než konkurence

Reachability? Odpovědí je aplikace Pie controls

iPhone 6 Plus umí přesunout obsah displeje do jeho spodní poloviny, aby bylo možné i velký telefon ovládat jednou rukou. Co ale s druhou půlkou? Bude se přepínat po každém kliknutí nebo bude dění na Retině poskakovat nahoru a dolů?


Takhle vypadá stažení displeje do spodní části, dostupné jsou všechny prvky z původní horní poloviny

Na Androidu můžete používat důstojnou náhradu v podobě Pie controls, neboli koláčového ovládání. Na Google Play pod tímto slovním spojením najdete několik aplikací se stejnou funkcí: přidat rychlé vysouvací menu na stranu displeje, kterým budete mít základní ovládání vždy po ruce.


U Androidu si díky Pie Control nastavíte půlkruhové menu se zkratkami a ovladači

Pro rychlý test jsem vybral Pie Control. Aplikace vám zprostředkuje půlkruhové menu, které vysunete z kterékoli strany displeje podle přání. V něm najdete tlačítka podle svých definic a s rootem můžete nahradit všechna hardwarové tlačítka svého telefonu. Nastavení jsou velmi intuitivní, ovládání je ještě jednodušší.

Režim používání na šířku? Odpovědí jsou Launchery

Apple upravil prostředí pro použití na šířku, což dnes běžně telefony s Androidem nemají, ačkoliv pochopitelně zvládají překlopení displeje na šířku v aplikacích – na domovské obrazovce to zpravidla neumějí. Velký iPhone 6 Plus ano.


Režim displeje na šířku nejen v aplikacích, ale také na domovské obrazovce

Na Androidu je ale prostředí aplikace jako kterákoli jiná a není problém ji proto změnit a nahradit. Právě k tomu slouží Launchery. Zkuste si nainstalovat třeba Apex Launcher. Nejde mu upřít otevřenější přístup, bohužel nejen s výhodami. Můžete si v něm nastavit, kolik řádků a sloupců ikon chcete používat. Seznam aplikací u Apexu funguje příkladně, na domácích obrazovkách už je třeba vzít v potaz i rozměry widgetů nebo dokovací lišty.


A prakticky to samé díky různým Launcherům také na Androidu

Lepší využití displeje? Odpovědí je Xposed Framework + modul App Settings

iPhone 6 Plus přidal praktickou reorganizaci např. emailového klienta, který se naučil v levém sloupci nabízet seznam přijatých zpráv a v pravém ukazovat jejich text. Otázkou je, kdy se této novince přizpůsobí vývojáři, faktem je, že Android s podobným přístupem nemá problémy už dlouho.


Zprávy u iPhonu 6 Plus využívající přehlednější dvojitý layout

Doplnit stejné rozvržení na Androidu je s troškou komplikací možné i u „odfláknutých“ programů, které používají stejné zobrazení při všech rotacích displeje. Budete už ale potřebovat root.


Oba systémy umí podobné, jen Androidu se k tomu musí někdy pomoct s nastavením density a tabletového rozvržení

Gesta? Odpovědí jsou HW tlačítka a navigační lišta

V tomto bodě nemá smysl porovnávat oba operační systémy. Každý má vlastní standardy pro orientaci v aplikacích. Tažení z levé hrany u iOS vrací zpět, u Androidu se pro stejný pohyb vžilo rozšiřující menu. Nicméně když máte pro návrat o úroveň výš vyhrazené vlastní tlačítko, není třeba mu přiřazovat ještě gesto. A pokud právě nesouhlasně vrtíte hlavou, nasměruji vás opět k Pie controls.

 
iOS používá řadu swipe gest. Od levého okraje se můžete vrátit zpět, odspodu vytáhnete rychlé přepínače, v multitaskingu aplikace zahazujete

Některé custom ROM však na gesta nezanevřela, podporují tzv. Gesture Anywhere. Můžete si tak ze strany displeje vytáhnout „psací tabulku“ a kreslením obrázků spouštět předdefinované aktivity.

 
Gesta, nebo tlačítka? Rozhoduje celek.

Mobilní platby Apple Pay? Odpovědí je otevřenost

Android bezkontaktní technologii NFC používá už od představení Nexusu S roku 2010. Podpora využití NFC pro aplikace ve funkci věrnostních karet je ale novinkou až verze KitKat. Zde jsou síly vyrovnány, technologické předpoklady mají obě platformy. Zde ale Apple věřím, že svou silnou obchodní pozicí dokáže celou komunikaci standardizovat a rozšířit. Apple Pay ale vzbuzuje velký otazník v podobě expanze: v roce 2013 bylo bezkontaktním terminálem vybavena jen 2% obchodů, v ČR je takové setkání vcelku běžné.


iPhone zabezpečí platby otiskem prstu, Android nikoli – stejně jako naše kreditky.

Volání pomocí Wi-Fi? Odpověď zatím není

Hovory přes Wi-Fi zní futuristicky, člověk se skoro těší, že si popovídá zadarmo. Jenže Apple Wi-Fi používá jen ke spojení s operátorem, pokud nemáte například v kanceláři mobilní signál. Smysl tedy dává. Jenže zatím je tahle funkce ve stádiu testování a ani samotný Apple ji nenabízí nikde jinde než u jednoho operátora v USA. Třeba se ale také Google odhodlá a vyzkouší něco podobného u svého Androidu. Jeho uživatelé se ale bez této funkce zatím musejí obejít, popřípadě zvolit alternativu v podobě aplikací jako Skype, Viber, WhatsUp apod.

ČLÁNKY:, ,
Smartphone od Xiaomi s minimálními rámečky uniká na fotce

Smartphone od Xiaomi s minimálními rámečky uniká na fotce

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Xiaomi je se svou řadou Note mimořádně úspěšné. Vždy smartphone boduje v poměru cena výkon. V modelu Note 5 Plus navíc…

Samsung na svých stránkách vystavil tajemný model Galaxy X

Samsung na svých stránkách vystavil tajemný model Galaxy X

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Samsung něco chystá. To se ví už pár měsíců. Poté, co si Samsung certifikoval název SM-G888NO, se objevily i snímky, které…

Přední Apple analytik: v roce 2018 dorazí první dual SIM iPhone

Přední Apple analytik: v roce 2018 dorazí první dual SIM iPhone

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Známý analytik společnosti KGI Securities, Ming-Chi Kuo, nám přináší další teorii ohledně příští generace iPhonů. Nedávno jsme vás informovali o tom,…

Mobilní zobrazení