Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz (8. díl – prostředí)

  |  3 komentáře  |  autor: Vladimír Chlup

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších po ty nejdražší, od zavedených výrobců po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

V předminulém díle jsme se zabývali operačním systémem. V díle minulém jsme si od softwaru na chvíli odpočinuli, abychom mohli vybrat výrobce, který by měl náš „ideální telefon“ vyrobit. Dnes se opět vrátíme k softwaru, který je nedílnou součástí každého chytrého telefonu. Abychom se však mohli zabývat dnešním tématem, byli jsme nuceni ukončit anketu o operačním systému, což mnohým již určitě napovědělo, čím, že se to vlastně budeme dnes zabývat. Těm z vás, kteří tipovali nadstavbu operačního systému (nebo těm, kteří si přečetli celý nadpis), musím dát za pravdu. Android ve volbě operačního systému vyhrál, i když ne úplně s tak velkým přehledem, jak bychom mnozí očekávali, ale to teď nechme stranou a pojďme na nadstavby!

Čistý Android

I když je dnešní díl o nadstavbách zeleného robota, nesmíme vynechat ani jeho čistou podobu, tak jak ji známe například ze smartphonů řady Nexus nebo AOSP, tedy bez jákékoliv nadstavby. Někteří si čistý Android nemohou vynachválit, obzvláště pro jeho plynulost a jednoduchost, jiní jej zase kritizují pro absenci mnoha nastavení, které již nadstavby od výrobců obsahují.

TouchWiz od Samsungu

TouchWiz od korejského giganta Samsungu je asi nejdiskutovanější nadstavbou. Mezi hlavní devízi této nadstvaby patří obrovské množství funkcí a „Smart aplikací“ od Samsungu. Bohužel se někdy, právě kvůli obrovskému množství funkcí, výrobci nepovede TouchWiz dokonale odladit, a proto jsme někdy svědky menších lagů, i na jinak velice výkonném hardwaru.

Sense od HTC

A máme zde nadstavbu od HTC s názvem Sense. Aktuální verzí je Sense 6.0, ale již od verze 5 si HTC dalo záležet na optimalizaci a větší jednoduchosti, v porovnání s předchozími verzemi. Sense je mnohými považována za jakousi „střední cestu“ mezi čistým Androidem a TouchWizem. Jedním ze sporných prvků této nadstavby je Blinkfeed. Jedná se o speciální domovskou obrazovku, na které se zobrazují odkazy na články a události ze zdrojů, které si do této služby přidáte (něco jako RSS čtečka). HTC však kritikům této služby vypálilo rybník, protože máte možnost ji vypnout.

Sony a jeho Timescape

Uživatelská nadstavba od Sony je jednou z těch méně objemných a agresivních. I přesto nechybí celkem široké možnosti nastavení a svůj telefon můžete propojit jak s Facebookem, tak Twitterem. Menší objem celé nadstavby a minimalistické podání dělá z nadstavby Timescape jednu z nejodladěnějších a nejplynulejších vůbec. Její odpůrci jí vytýkají právě přílišnou jednoduchost a softwarová tlačítka. Někteří ji považují za zastaralou.

LG Optimus UI

Název nadstavby od LG je totožný s řadou chytrých telefonů Optimus tohoto korejského výrobce. Optimus UI také patří mezi ty „čistší“ nadstavby, respektive ty méně náročné. Celá nadstavba je laděna do světlejších odstínů. Potěší například miniaplikace, které se čas od času velice hodí. Jste v prohlížeči a narazili jste na na nějakou naznámou měnu? Jednoduše si otevřete miniaplikaci převodník měn a je to! Optimus UI dále zaujme i širokou možností customizace. Momentálně jsme svědky úniků třetí verze této nadstavby, která by se poprvé měla objevit v LG G3 již 17. května. Na snímcích obrazovky můžete vidět i plánovanou změnu designu.

Huawei Emotion UI

Emotion UI je jedním z těch novějších prostředí, a možná právě proto není těžké uhodnout, u kterého výrobce se čínský Huawei inspiroval. Pro ty z vás, kteří tuto nadstavbu neznáte, vězte, že všechny vaše aplikace se automaicky rozmisťují na domovské obrazovky tak jako u iPhonu. Odpadá tedy přítomnost menu a všechny aplikace naleznete na na obrazovkách společně s widgety. Někteří tuto vlastnost kvitují, jiní ji nenávidí. Jako další nevýhodu lidé často označují přílišnou barevnou rozmanitost, která někdy na přehlednosti nepřidá, stejně tak jako celkovému vyznění designu prostředí.

Originální MIUI od čínského Applu, firmy Xiaomi

O nadstavbě MIUI už slyšeli snad všichni. Tuto nadstavbu vyvíjí čínské Xiaomi. Zajímavostí je vznik této nadstavby a její první nasazení v telefonu. Firma Xiaomi vznikla v roce 2010, kdy začala pracovat na této nadstavbě, ale první telefon s MIUI se na trhu objevil až rok poté. Xiaomi si tedy dalo opravdu záležet a na nadstavbě to jde znát. MIUI proniká velice hluboko do Androidu, což s sebou přináší spoustu výhod, jako je jednotný design a celkovou plynulost celého prostředí. Odpůrci této nadstavbě vytýkají, že Android pozmněňuje až příliš. Někteří kritizují i absenci menu aplikací, které se umisťují přímo na plochy, tak jako u Huawei.

Tímto jsme si představili všechny nadstavby dnešního dílu, a tak zbývá už jen hlasovat. Příští týden se můžete těšit na díl devátý.


[poll id=“38″]


Tip: Pokud jste prošvihli některý z předchozích dílů (kromě dílu s operačním systémem – o tom už je rozhodnuto), hlasujte! #1, #2, #3, #4, #5, #7

ČLÁNKY:,
Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

Špičková Nokia 9 se objevuje na dalších fotografiích

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HMD Global před nedávnem představila další model značky Nokia, tentokrát s označením 7. Nyní se na fotografiích můžeme podívat na nadcházející…

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

Xiaomi Redmi 5A seženete v předprodeji jen za 2 400 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Nejnovější cenově nejdostupnější smartphone od Xiaomi už se dá předobjednat u předního zahraničního eshopu Geekbuying. A cena je velmi sympatická, vzhledem k…

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  8 komentářů

Společnost DXOmark již několik let testuje fotoaparáty v mobilech. Tentokrát se jim do rukou dostal model Mate 10 Pro. Stal se novým…

Mobilní zobrazení