Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz (4. díl – procesor)

  |  10 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších, po ty nejdražší, od zavedených výrobců, po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu „Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz“, nyní již s pořadovým číslem 4. V minulých dílech jsme společně vybírali vzhled zařízení, velikost úhlopříčky jeho displeje, přičemž třetí díl jsme věnovali typům displeje. Dnes se opět budeme zabývat hardwarovou stránkou věci, tentokrát však nebude viditelná normálnímu uživateli. Budeme se zabývat otázkou procesoru.

Na výběr máme z procesorů od několika různých firem, jako jsou Apple, MediaTek, Nvidia či Qualcomm, který bude mít v naší anketě hned dva zástupce.

Apple A7

Začněme abecedně Applem. Ten je v naší anketě zastoupen čipem vlastní výroby Apple A7, který se stal prvním 64-bitovým mobilním procesorem. Na druhou stranu je tento procesor „pouze“ dvoujádrový, přičemž každé jádro je taktované 1,3 GHz. Grafickým akcelerátorem se pak stal výkonný čtyřjádrový PowerVR G6430.


Jediný telefon s čipsetem A7 na světě, takový je Apple iPhone 5S

MediaTek 6752

Druhým procesorem, jenž si budete moci vybrat, bude, v kontrastu s předchozím, procesor s největším počtem jader. Jde o nejnovější osmijádrový procesor od MediaTeku. MediaTek 6752, jak zní název tohoto čipu, je 64-bitový osmijádrový procesor, který je postavený na Cortex-A53. Takt se zastavil na 2 GHz. Grafickým čipem se stalo šestnáctijádrové Mali-T760.


Čip MediaTek byl po A7 od Applu druhým 64-bitovým mobilním procesorem

Nvidia Tegra K1

Třetím hráčem v naší anketě je společnost Nvidia. Ta letos představila nový čip Nvidia Tegra K1. Jelikož byly představeny dvě verze, jedna 32-bitová disponující čtyřmi jádry s taktem 2,3 GHz a druhá 64-bitová disponující jádry dvěma, která je postavená na nové architektuře Denver, u níž bude tak 2,5 GHz. Jelikož máme dvě verze, v naší anketě rovněž najdete dvě verze. Dáte přednost počtu jader nebo 64-bitové architektuře?


Tegra K1 a její dvě verze, bohužel zatím u nás není dostupná ani jedna

Samsung Exynos 5422 Octa

Tento čip je vyroben 28nm procesem a skládá se ze 4 jader ARM Cortex-A15 taktovaných na 2,1 GHz a dalších 4 jader ARM Cortex-A7 taktovaných na nižších 1,5 GHz. Veledůležitá je použitá technika big.LITTLE HMP (Heterogeneous Multi Processing), která dokáže využít jakoukoliv kombinaci jader, včetně všech 8 najednou. Výsledkem je nárůst výkonu o 34 % oproti předchozím Exynos Octa modelům. Zároveň má být Exynos 5422 Octa energeticky úsporný.


Exynos 5422 se zatím u žádného telefonu neobjevil, to ale Samsung dříve nebo později napraví

Qualcomm Snapdragon 805

Poslední dodavatelem čipsetů v naší anketě je společnost Qualcomm. Prvním procesorem od tohoto výrobce se tak stává Snapdragon 805, který je se čtyřmi jádry takovou „zlatou střední cestou,“ alespoň co se týče počtu jader. Ta jsou postavena na architektuře Krait 450, která kombinuje vysoký výkon a nízkou spotřebu. Maximální takt tohoto procesoru se zastavil na úctyhodných 2,7 GHz.


Pantech Vega Iron 2: Mohl by být prvním telefonem se Snapdragonem 805

X8

Posledním procesorem v našem testu bude model X8. Tento čip je postaven na standardním dvoujádrovém Snapdragonu S4 Pro. Takt dosahuje na 1,7 GHz a grafikou se stalo Adreno 320, které bylo ještě v roce 2012 špičkou. Dnes je již 2014, a tak tento procesor míří spíše do střední třídy. Jenže my se nezabýváme Snapdragonem, ale X8. Čím se tedy liší? X8 je speciálně upravený čip americkou společností Motorola. Tento čipset má další speciální nízkonapěťový procesor pro zpracování hlasu. Jde o naprosto stejný čip, jako je použit v Motorole Moto X. Ovládání telefonu probíha skrze Google Now, ale to je jen software a tím se dnes nezabýváme. Považte, mít zamčený telefon na opačné straně stolu, ale i přesto byste mohli celý telefon kompletně ovládat.


Moto X působí neškodně, ale některé funkce jí může konkurence pouze závidět

Právě jsme si uvedli všechny procesory, pro které můžete hlasovat. Rozptyl je opravdu veliký, máme zde zastoupeny obě X-bitové architektury, počet jader zde uvedených procesorů se pohybuje od 2 do 8 a i jejich takty jsou vcelku rozmanité. Kterému dáte přednost?


[poll id=“34″]


Přesně za týden se můžete těšit na další díl, tentokrát již s pořadovým číslem #5.

Tip: Pokud jste propásli díly #1, #2 a #3, nevadí! Stále můžete hlasovat v příslušných článcích.

ČLÁNKY:, , , ,
Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

Samsung Galaxy S9 a S9+ na renderech ve všech pěti barvách

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost Samsung se již plně soustředí na představení nadcházejících vlajkových modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+. Na internet se aktuálně…

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Mobilní zobrazení