Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz (3. díl – typ displeje)

  |  6 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších, po ty nejdražší, od zavedených výrobců, po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

Další týden již máme za sebou, což znamená jediné. Přichází třetí díl našeho seriálu „Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz.“ Minulé dva díly jsme se zabývali vzhledem zařízení a velikostí displeje a já slíbil, že u displejů ještě zůstaneme. Ano, zůstaneme, protože dnes budeme vybírat ideální technologii displeje.

Ty máme zjednodušeně dvě, LCD a OLED. Každá má své klady a zápory. Obě však mají několik společných, například skládání barev. U obou funguje tzv. barevný model, co to znamená? Každý displej má určitý počet pixelů, jejich počet určuje rozlišení. Tyto pixely svítí nebo naopak nesvítí a tím vytváří výsledný obraz. Samotné pixely se skládají z většinou tří subpixelů, které mají tři základní elementární barvy: červenou, zelenou a modrou (RGB). Jejich kombinací se vytváří ostatní barvy.

LCD

LCD je ten častější typ displeje v telefonech a i přes to, že to tak na první pohled asi nevypadá, ten složitější. Zkratka LCD (Liquid-crystal display) znamená displej z tekutých krystalů. Velice zjednodušeně si teď vysvětlíme základní princip. Základem je podsvícení, podsvícení vytváří světlo, které prochází subpixely. Ty jsou barevné – červený, zelený a modrý (RGB) a jejich pohyby jimi světlo prochází a nebo neprochází (např. Pokud světlo prochází všemi naráz, vniká bílá barva. Pokud barva neprochází ani jedním subpixelem, podsvícení je tlumeno, vzniká barva černá). Tím jsou tvořeny všechny barvy.

Podsvícení je ale celou dobu aktivní (i při zobrazení černé), takže spotřeba je obvykle vyšší než u OLED technologie a černá nikdy není stoprocentně černou. Navíc je podsvícená celá plocha displeje, takže nelze zobrazovat nějaké informace pouze v rohu, respektive lze, ale svítí celý displej, což není dobré pro výdrž baterie.

Výhodou této technologie je lepší čitelnost na slunci a věrnější barevné podání. U kvalitních IPS panelů jsou pozorovací úhly srovnatelné s OLED technologií. Další výhodou je, že se stáří panelu prakticky neodráží na kvalitách zobrazení. Mezi nespornou výhodu patří i kvalitní zobrazení bílé barvy.

Například Nexus 5 je vybaven velice kvalitním LCD IPS displejem

V pozorovacích úhlech se již LCD nemusí bát srovnání

OLED

OLED se v telefonech objevuje již delší dobu, ale největší pozornost mu získal jihokorejský Samsung. OLED je v telefonech stále méně četný a to i přesto, že je jednoduší a při výrobě ve velkém i levnější než LCD. Hlavním důvodem je zatím relativně vysoká zmetkovost při výrobě a také fakt, že OLED displeje pro telefony se v extrémně velkých objemech nevyrábí. Proto se OLED stal doménou dražších telefonů, typickým příkladem je pak řada S od Samsungu.

Princip OLED je relativně primitivní. Zkratka OLED (Organic Light – Emitting Diod) znamená organickou světlo emitující diodu. Slovo „organickou“ je zde velice důležité, protože při jeho vypuštění bychom zde měli klasickou LEDku. OLED displeje tedy vytváří světlo z organického materiálu, ten se nachází přímo v pixelech respektive subpixelech, takže u této technologie není potřeba žádné podsvícení. Subpixely jsou zde standardně děleny jako u LCD, máme tedy zase tři barvy – RGB. Je možné setkat se i s výjimkami (např. Pentile matice u Samsungu), ale dnes se zabýváme touto technologií pouze obecně. Tyto subpixely nepotřebují žádné podsvícení, protože organický materiál v nich obsažený svítí, pod určitým proudem a napětím, sám. Tyto subpixely pak jde i úplně vypnout, tudíž uživatel dostane opravdu dokonalou černou.

Zde se dostáváme k výhodám OLED technologie. Ta totiž disponuje obrovskými pozorovacími úhly a díky schopnosti při zobrazení černé barvy absolutně vypnout část displeje i vysokým kontrastem. Při zobrazení černé a obecně tmavých barev má OLED i nižší spotřebu než LCD. Možnost vypnutí displeje se dá velice dobře použít například pro notifikace, jedním příkladem za všechny může být Motorola Moto X a její Active Notifications. Jak to funguje, si můžete prohlédnout na videu níže.

Nevýhodou se pak stává samotný organický materiál. Jelikož různé látky svítí různými barvami, jsou organické pixely v OLED složeny z různých materiálů. To by ani tak nevadilo, ale problémem je i různá živostnost těchto materiálů, což má za následek rozdílné barevné podání displeje v různých etapách jeho života. Dalším problémem je i tzv. „vypalování,“ což je problém, který vzniká častým statickým zobrazováním stejných informací. Tento problém měli někteří uživatelé například u Samsungu Galaxy Nexusu, který přinesl tlačítka na displeji. Jelikož jsou tato tlačítka stále zobrazována na displeji, některým uživatelům se tam i „vypálily.“ Vypalování je však problém, který se daří eliminovat použitím nových postupů a technologií, navíc není pravidlem, že se tento neduh pokaždé objeví. Problém se životností však zůstává i dále, protože organické materiály se stářím ztrácí na svítivosti, což se potom odráží na již zmíněném barevném podání displeje. OLED technologii je totiž často vytýkána vysoká saturace a nevěrnost zobrazených barev. Další nevýhodou je horší čitelnost na slunci, díky vyššímu množství odlesků oproti LCD. Pakliže OLED má nižší spotřebu při zobrazení černé barvy, v porovnání s LCD technologií, spotřeba při zobrazení bílé barvy může být podstatně vyšší než u LCD, navíc bílá nebude opravdu bílou, právě kvůli měnícímu se barevnému podání.

Samsung Galaxy S5 – pátý telefon slavné řady S od Samsungu s OLED panelem

OLED technologie poskytuje velice dobré pozorovací úhly

Kdo u vás zvítězí?

V předchozích odstavcích jsme si stručně popsali principy těchto dvou technologií. Dále jsme si uvedli několik základních výhod a nevýhod obou technologií. Teď přichází vaše chvíle, chvíle čtenářů Mobilizujeme.cz, abyste rozhodli, která technologie je tou pravou pro náš „ideální telefon.“ Která technologie u vás zvítězí? Dáte přednost LCD nebo OLED?


[poll id=“32″]


Přesně za týden se můžete těšit na další díl, tentokrát již s pořadovým číslem čtyři.

Tip: Pokud jste propásli první či druhý díl, nevadí! Stále můžete hlasovat zde: 1. díl – Vzhled, 2. díl – Úhlopříčka displeje

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
XzeitmadmaxkimiNikomudotohonicneniVladimír Chluptom Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tom
tom

To že se oledy na slunci více lesknou je blbost. Je to spiše naopak, protože neobsahují tolik vrstev jako lcd.

Nikomudotohonicneni
Nikomudotohonicneni

zná milý redaktor něco jiného než samsung ? jak si má udělat představu čtenář, který si kupuje mobil podle značky – a těch jak známo je x. Kdyby aspoň napsal u LCD o které mobily se zejména jedná že………od samsungu, sony, lg,nokie, htc a stejně tak u OLED ……………

madmaxkimi
madmaxkimi

Superamoled je naše hvězda, superamoled je nejlepší…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení