Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz (10. díl – komentář)

  |  22 komentářů  |  autor: Vladimír Chlup

Pokud si dnes chcete koupit telefon, máte na výběr z obrovského množství telefonů. Od těch nejlevnějších po ty nejdražší, od zavedených výrobců po neznámou exotiku z Číny. I přesto si dovolím tvrdit, že neexistuje dokonalý telefon, ale kdybychom si měli vybrat z několika již dostupných, který by to byl?

Vítejte u posledního desátého dílu, ve kterém se postupně podíváme na celý seriál a povíme si, které výsledky překvapily, které zklamaly, a které jsme očekávali.

První díl a vzhled zařízení

V prvním díle jsme se zabývali vzhledem, kde s celkem velkým náskokem zvítězilo Sony s 328 hlasy, což není úplně tak překvapující, protože tato japonská společnost je známa svým originálním designem. Na druhém místě skončilo HTC se svým modelem One (a s odstupem 19 hlasů), který patří mezi nejhezčí a nejlépe zpracované telefony na trhu. První dvě místa ostatním utekla o notný kus, pro ilustraci to bylo 60 hlasů, které dělily druhé a třetí místo, které nakonec jen těsně získal iPhone, který byl následován čtvrtou Nokií Lumia 925 (odstup 2 hlasů) a pátým Huawei Ascend P6 (odstup 4 hlasy od iPhonu). Naopak Samsungy moc nepřesvědčily, letošní vlajková loď Galaxy S5 skončila na třetím místě od konce (z celkových 14 možností).

Design OmniBalance od Sony se vám zalíbil nejvíce

Druhý a třetí díl – displej

Druhý i třetí díl se zabývaly otázkou displeje. Třetí díl se blíže zabýval typem displeje, kde nakonec nad OLED zvítězilo LCD. Nutno však dodat, že rozdíl byl celkem malý, vzhledem k poměru těchto technologií na trhu.

Druhý díl pak řešil úhlopříčku displeje, což je téma dosti ožehavé, protože platí, že každému vyhovuje něco jiného. Každopádně nejideálnější úhlopříčkou je mezi našimi čtenáři rozmezí 4.3 – 4.6 palce. To dokazuje, že ne všichni uživatelé vyžadují obrovská pádla, tak jak se nás o tom snaží přesvědčit výrobci smartphonů. Druhé místo obsadila kategorie 4.7 – 5 palců, což odpovídá vlajkovým lodím minulého roku. S velkým odstupem od druhého místa se na třetím místě usídlila kategorie 4 – 4.3 palce, takže můžeme zase potvrdit, že se uživatelé za přílišnou velikostí neženou. Naopak jablečná kategorie 4 palce a menší skončila na předposledním místě, tudíž zvěsti o větším iPhonu vypadají logicky.

Čtvrtý díl s volbou procesorů

U čtvrtého dílu jsem čekal opravdu vyrovnaný souboj mezi Snapdragonem 805 a Tegrou K1. Ten se ale nakonec nedostavil a Snapdragon 805 získal přes 50% hlasů. Na druhém místě (s odstupem 296 hlasů) skončila 64-bitová verze Tegry K1. Čtyřjádrová 32-bitová varianta skončila až na úplně posledním místě, což je překvapivé vzhledem k tomu, že spousta médií psala o Tegře K1 jako o revolučním, dokonalém, zkrátka nejlepším čipu.

Pátý díl a vítězství Nokie

V pátém díle jste vybírali fotoaparát. Tuto anketu s přehledem ovládla Nokia se svým PureView. Na druhém místě skončilo Sony G-Lens. Jde vidět, že Sony se jeho usilí v oblasti fotoaparátů vyplácí, minimálně v očích našich čtenářů.

Tento fotoaparát zajistil Nokii vítězství

Sedmý díl – výrobce

Sedmý díl se nesl ve znamení výrobců. Hledali jsme totiž toho výrobce, který by podle vás měl mít tu čest a vyrobit náš „ideální telefon.“ Nakonec jste rozhodli a vybrali finskou Nokii. Na druhém místě skončilo japonské Sony (rozdíl 26 hlasů) a na místě třetím kalifornský Apple (o 27 hlasů od druhého místa). Největší výrobce v podobě Samsungu skončil na 4. místě pouze o jeden hlas před svým jihokorejským konkurentem v podobě LG a čínským Xiaomi.

Šestý a osmý díl – software

Možná jste si říkali, že jsem zapomněl na šestý díl, nebojte se, nezapomněl. V šestém i osmém díle jsme se zabývali otázkou softwaru. Šestý díl byl věnovaný operačním systémům, kde jste mohli volit mezi vedoucí trojkou, ale i mezi novými či menšími rybami na trhu.

Anketu podle očekávání vyhrál Android, ale s menším náskokem, než jsme čekali. Naopak Windows Phone překonal všechna očekávání a obsadil druhou příčku s podílem 28%. Apple iOS se pak umístil na místě třetím s 15%. Z těch nových a dosud takřka neviděných systémů nejvíce věříte v OS Sailfish, které je následováno Ubuntu Touch. Nejmenší úspěch u vás sklidil Firefox OS.

Osmý díl se pak zabýval uživatelskou nadstavbou nad Androidem, kde s přehledem zvítězila možnost bez nadstavby nebo-li čistý Android. Druhé místo obsadilo jen těsně čínské Xiaomi respektive jeho nadstavba MIUI. Třetí místo obsadila nadstavba Timescape od Sony (pouhý jeden hlas od druhého místa). Naopak lídr na trhu Samsung skončil se svým TouchWizem až ve druhé polovině.

„Ideální telefon“ a závěr

V devátém díle jsme vám představili výsledek osmi předchozích anketních dílů. Telefon je dle parametrů více než solidní. Zde si ale neodpustím malou poznámku. Samsung v naší anketě celkem propadl, ale přesto je lídrem na trhu, což jen dokazuje, jak kvalitní reklamní kampaně má tento jihokorejský výrobce.

Dále stojí za povšimnutí relativně dobré výsledky Nokie a Windows Phone, což ukazuje na skutečnost, že se tato platforma od Microsoftu stává více a více konkurenceschopnou, což je pro nás zákazníky jedině dobře.

Ještě jedné věci si lze všimnout. Celkového úspěchu Sony. To sice vyhrálo „pouze“ jednou, ale v anketě o fotoaparátu skončilo na druhém místě, v anketě o uživatelské nadstavbě skončilo 3. Nesmíme opomenout ani úspěch ze 7. dílu, kdy jsme hledali výrobce pro náš telefon, kde opět Sony skončilo druhé.

Uvidíme, jak se trh s mobilními telefony vyvine v budoucnu, zda nějaký výrobce sesadí Samsung, tak jako on sesadil Nokii. Bude to opět Nokia respektive mobilní divize Microsoftu, kdo se „vrátí“ na výsluní? Nebo nás všechny překvapí Sony? Nebo trh ovládne nějaký čínský výrobce, jako je Lenovo, které momentálně vlastní Motorolu, nebo pro změnu Xiaomi? Uvidíme, ale rozhodně se máme na co těšit.

Tímto končí poslední desátý díl našeho seriálu „Vybíráme ideální telefon se čtenáři Mobilizujeme.cz.“ Děkuji všem, kteří vydrželi až do konce.

ČLÁNKY:
Čekali na iPhone X zbytečně. Policie jim poradila koupit Android

Čekali na iPhone X zbytečně. Policie jim poradila koupit Android

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

K docela bizární situaci došlo v americkém Lynnwoodu. Místní Apple Store se potýkal s nulovou zásobou naskladněných iPhonů X. Rozhořčení zákazníci…

Natáčejte profesionální video. Stačí telefon a správné příslušenství

Natáčejte profesionální video. Stačí telefon a správné příslušenství

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Některé společnosti už dávno vyměnily kameru obřích rozměrů za kompaktnější avšak dostatečně šikovný smartphone, třeba už i Česká televize natáčí některé…

Plánuje Doogee telefon se zahnutým displejem po vzoru LG?

Plánuje Doogee telefon se zahnutým displejem po vzoru LG?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Dostala se k nám zajímavá zpráva. Čínský výrobce telefonů Doogee má údajně pracovat na telefonu se zahnutým displejem. Mělo by jít…

Mobilní zobrazení