Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vodafone spustil 3G testovací provoz v Brně, v Praze rozšířil pokrytí

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Vodafone chystá na 30. března oznámení, v jakém stádiu vývoje je 3G síť. Od soboty běží zkušební provoz v Brně. Zajímavé, že stránky Vodafonu dosud o 3G ani neinformují.

Hned na úvod bych rád podotkl, že ani po roce provozu 3G sítě se na stránkách Vodafonu o této skutečnosti nedozví uživatel z mapy pokrytí. Ať koukám, jak koukám, možnost zobrazení 3G pokrytí jednoduše neexistuje. Smutné. O moc radostnější není ani to, s jakou parádou a věhlasem dávají operátoři najevo, že někde spustili nebo spustí 3G. Záležitost ve světě nevídaná na rok 2010, alespoň v těch vyspělejších zemích, mezi které se dle ukazatelů řadí i Česko.


Najdete možnost zaškrtnout zobrazení pokrytí 3G?

3G v Brně – rok dřiny?

Běžné pokrytí měst trvá dle údajů zahraničních operátorů řádově týdny, max. několik měsíců. U nás se tato doba může snadno protáhnout na rok, což příkladně dokazuje budování 3G v Brně Vodafonem. Kam chvátat, přeci. Data tu nikdo nepotřebuje, a když ano, tak si připlatí, aby mohl stahovat větší objem dat, ale se stejně „šnečí“ rychlostí. Zkušební provoz, který byl spuštěn v sobotu 27. března 2010, je pro mě velmi úsměvným okamžikem, bohužel.

3G v Praze – sídlo firmy ihned, zbytek Prahy smutné

V Praze byla před rokem situace podobná. Pokrytí jen na dvou částech Prahy (zejména okolí sídla operátora) působilo velmi komicky. Během uběhnuvšího roku se pokrytí o trochu zlepšilo, ne však valně. Od soboty 27. března jsou zachyceny postřehy, že i v Praze už je možno chytnout 3G ve většině hlavních míst města. Alespoň to!

Nabízí se otázka, co dál? Dočkáme se vůbec někdy solidního pokrytí datovými přenosy, které v dnešní době drtí co se zájmu a využívání týče hlasové hovory? Budeme dál nesmyslně omezováni FUP, které svou měsíční výší připomíná éru počátku internetu na počítačích? Zřejmě budeme, protože ČTÚ drží s operátory partu a EU je na takové jednání krátká. Možná se tedy dočkáme paradoxu, kdy jednou budou data z roamingu výhodnější než ve vlastní síti, případně hovory výhodné přes zahraničního operátora (jako tomu je u slovenského O2 směrem do Čech).

V úterý 30. března se dozvíme, co Vodafone s 3G dále plánuje. Doufejme, že zas nezůstane u dlouhodobých slibů s pokrytím jednoho dalšího města za rok. Na Twitteru Vodafonu se mimo jiné vyjádřil krátce Tomáš Drábek „Vše, co můžeme nyní říci: v dubnu Brno a 65% Prahy, v létě další česká a moravská města“. Se svými zkušenostmi se můžete s ostatními podělit v diskuzi pod článkem.

(30.3.2010) Vodafone konečně přidal možnost zobrazení 3G! Průběh tiskové konference i další informace naleznete ve článku – Vodafone – 3G v příštích 12 měsících – kde, kdy a za kolik.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

Recenze Asus Zenfone 5: mate nejen svým tělem

DNES  |  Tomáš Drahoňovský  |  3 komentáře

Prémiová kvalita zpracování ve spojení s příjemnou cenovkou a výkonem střední třídy. V podání tchajwanského Asusu překvapivě funguje. Ve střední třídě najdete jen…

Nový Snapdragon 855 přijde na přelomu tohoto roku

Nový Snapdragon 855 přijde na přelomu tohoto roku

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Příchod další generace procesorů od amerického Qualcommu už je delší dobu potvrzen. Stávajícího vládce na poli mobilních procesorů Snapdragon 845, který…

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Mobilní zobrazení