Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Vodafone spustil 3G testovací provoz v Brně, v Praze rozšířil pokrytí

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Vodafone chystá na 30. března oznámení, v jakém stádiu vývoje je 3G síť. Od soboty běží zkušební provoz v Brně. Zajímavé, že stránky Vodafonu dosud o 3G ani neinformují.

Hned na úvod bych rád podotkl, že ani po roce provozu 3G sítě se na stránkách Vodafonu o této skutečnosti nedozví uživatel z mapy pokrytí. Ať koukám, jak koukám, možnost zobrazení 3G pokrytí jednoduše neexistuje. Smutné. O moc radostnější není ani to, s jakou parádou a věhlasem dávají operátoři najevo, že někde spustili nebo spustí 3G. Záležitost ve světě nevídaná na rok 2010, alespoň v těch vyspělejších zemích, mezi které se dle ukazatelů řadí i Česko.


Najdete možnost zaškrtnout zobrazení pokrytí 3G?

3G v Brně – rok dřiny?

Běžné pokrytí měst trvá dle údajů zahraničních operátorů řádově týdny, max. několik měsíců. U nás se tato doba může snadno protáhnout na rok, což příkladně dokazuje budování 3G v Brně Vodafonem. Kam chvátat, přeci. Data tu nikdo nepotřebuje, a když ano, tak si připlatí, aby mohl stahovat větší objem dat, ale se stejně „šnečí“ rychlostí. Zkušební provoz, který byl spuštěn v sobotu 27. března 2010, je pro mě velmi úsměvným okamžikem, bohužel.

3G v Praze – sídlo firmy ihned, zbytek Prahy smutné

V Praze byla před rokem situace podobná. Pokrytí jen na dvou částech Prahy (zejména okolí sídla operátora) působilo velmi komicky. Během uběhnuvšího roku se pokrytí o trochu zlepšilo, ne však valně. Od soboty 27. března jsou zachyceny postřehy, že i v Praze už je možno chytnout 3G ve většině hlavních míst města. Alespoň to!

Nabízí se otázka, co dál? Dočkáme se vůbec někdy solidního pokrytí datovými přenosy, které v dnešní době drtí co se zájmu a využívání týče hlasové hovory? Budeme dál nesmyslně omezováni FUP, které svou měsíční výší připomíná éru počátku internetu na počítačích? Zřejmě budeme, protože ČTÚ drží s operátory partu a EU je na takové jednání krátká. Možná se tedy dočkáme paradoxu, kdy jednou budou data z roamingu výhodnější než ve vlastní síti, případně hovory výhodné přes zahraničního operátora (jako tomu je u slovenského O2 směrem do Čech).

V úterý 30. března se dozvíme, co Vodafone s 3G dále plánuje. Doufejme, že zas nezůstane u dlouhodobých slibů s pokrytím jednoho dalšího města za rok. Na Twitteru Vodafonu se mimo jiné vyjádřil krátce Tomáš Drábek „Vše, co můžeme nyní říci: v dubnu Brno a 65% Prahy, v létě další česká a moravská města“. Se svými zkušenostmi se můžete s ostatními podělit v diskuzi pod článkem.

(30.3.2010) Vodafone konečně přidal možnost zobrazení 3G! Průběh tiskové konference i další informace naleznete ve článku – Vodafone – 3G v příštích 12 měsících – kde, kdy a za kolik.

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

Xiaomi Mi 5 a Mi Mix možná dostanou Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Xiaomi ve svém portfoliu nabízí několik zajímavých a skvěle vybavených smartphonů. Mezi ně patří například i model Mi 5…

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

V Barceloně dnes Nokia představila upgradovanou vlajkou loď Nokia 8, která nese přídomek Sirocco. A již na první pohled…

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Samsung před malým okamžikem představil své nové vlajkové modely řady S9 a již nyní známe české ceny i dostupnosti.…

Mobilní zobrazení