Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vodafone spustil 3G testovací provoz v Brně, v Praze rozšířil pokrytí

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Vodafone chystá na 30. března oznámení, v jakém stádiu vývoje je 3G síť. Od soboty běží zkušební provoz v Brně. Zajímavé, že stránky Vodafonu dosud o 3G ani neinformují.

Hned na úvod bych rád podotkl, že ani po roce provozu 3G sítě se na stránkách Vodafonu o této skutečnosti nedozví uživatel z mapy pokrytí. Ať koukám, jak koukám, možnost zobrazení 3G pokrytí jednoduše neexistuje. Smutné. O moc radostnější není ani to, s jakou parádou a věhlasem dávají operátoři najevo, že někde spustili nebo spustí 3G. Záležitost ve světě nevídaná na rok 2010, alespoň v těch vyspělejších zemích, mezi které se dle ukazatelů řadí i Česko.


Najdete možnost zaškrtnout zobrazení pokrytí 3G?

3G v Brně – rok dřiny?

Běžné pokrytí měst trvá dle údajů zahraničních operátorů řádově týdny, max. několik měsíců. U nás se tato doba může snadno protáhnout na rok, což příkladně dokazuje budování 3G v Brně Vodafonem. Kam chvátat, přeci. Data tu nikdo nepotřebuje, a když ano, tak si připlatí, aby mohl stahovat větší objem dat, ale se stejně „šnečí“ rychlostí. Zkušební provoz, který byl spuštěn v sobotu 27. března 2010, je pro mě velmi úsměvným okamžikem, bohužel.

3G v Praze – sídlo firmy ihned, zbytek Prahy smutné

V Praze byla před rokem situace podobná. Pokrytí jen na dvou částech Prahy (zejména okolí sídla operátora) působilo velmi komicky. Během uběhnuvšího roku se pokrytí o trochu zlepšilo, ne však valně. Od soboty 27. března jsou zachyceny postřehy, že i v Praze už je možno chytnout 3G ve většině hlavních míst města. Alespoň to!

Nabízí se otázka, co dál? Dočkáme se vůbec někdy solidního pokrytí datovými přenosy, které v dnešní době drtí co se zájmu a využívání týče hlasové hovory? Budeme dál nesmyslně omezováni FUP, které svou měsíční výší připomíná éru počátku internetu na počítačích? Zřejmě budeme, protože ČTÚ drží s operátory partu a EU je na takové jednání krátká. Možná se tedy dočkáme paradoxu, kdy jednou budou data z roamingu výhodnější než ve vlastní síti, případně hovory výhodné přes zahraničního operátora (jako tomu je u slovenského O2 směrem do Čech).

V úterý 30. března se dozvíme, co Vodafone s 3G dále plánuje. Doufejme, že zas nezůstane u dlouhodobých slibů s pokrytím jednoho dalšího města za rok. Na Twitteru Vodafonu se mimo jiné vyjádřil krátce Tomáš Drábek „Vše, co můžeme nyní říci: v dubnu Brno a 65% Prahy, v létě další česká a moravská města“. Se svými zkušenostmi se můžete s ostatními podělit v diskuzi pod článkem.

(30.3.2010) Vodafone konečně přidal možnost zobrazení 3G! Průběh tiskové konference i další informace naleznete ve článku – Vodafone – 3G v příštích 12 měsících – kde, kdy a za kolik.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

Amazon ve vlastní reklamě ukazuje iPhone X bez výřezu. Proč?

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Amazon zaplavil trh novými službami a produkty. Nás však bude zajímat jeden konkrétní – jmenuje se Fire TV Recast…

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

iOS 12.1 vstupuje do veřejného betatestu, stahovat může každý

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Před pár dny jsme informovali o tom, že update iOS 12.1 vstoupil do vývojářského testování a nebyl tudíž dostupný…

Mobilní zobrazení