Recenze Vivo V40 – Osobitý mobil, který zatopí i těm nejlepším v oboru

Richard Šimáček
  • Vivo V40 je nový přírůstek do portfolia asijského výrobce
  • Vsází na osobitý design a skvělý displej
  • Co říkáme na exotickou novinku?
V redakci jsme otestovali Vivo V40
V redakci jsme otestovali Vivo V40

Před několika lety byla společnost Vivo aktivní pouze na čínském trhu. V posledních letech se však mnohé změnilo a Vivo se stalo známým i v České republice. Od svého vzniku je Vivo známé pro výrobu unikátních telefonů s vynikajícími kamerami a často i originálními funkcemi.

Právě Vivo uvedlo na trh první telefon s integrovanou čtečkou otisků prstů v displeji. Ačkoli model Vivo V40 nepřináší žádnou převratnou technologickou inovaci, zaujme svým neotřelým designem a povedenou dvojicí předních kamer.

Vivo V40: specifikace

Konstrukceplast a sklo, 164,2 × 75 × 7,6 mm, 190 g
Displej6,78″,  AMOLED, 120 Hz, 2800 × 1260 px, poměr stran 20:9, jemnost 453 ppi
Operační systémAndroid 14 + Funtouch 14
Čipset8jádrový, 2,63 GHz, Snapdragon 7 Gen 3
Paměť8 GB/12GB RAM, úložiště 256/512 GB (UFS 2.2)
Fotoaparátdva (50 Mpx hlavní + 50 Mpx širokoúhlý), clona f/1.9 + f/2.0 , OIS, LED blesk; přední 50 Mpx , clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, Wi-Fi 6, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, eSIM
Baterie5 500 mAh, rychlonabíjení 80 W
Cena a dostupnostod 12 499 Kč, 28. června 2024

Recenze Vivo V40 – Trend chudého balení

Čínští výrobci dlouhou dobu odolávali trendu odstraňování obsahu z balení, ale bohužel už i na ně došlo a Vivo do prodejního balení přidalo pouze nutný základ, jako je nabíjecí USB-A/USB-C kabel, dokumentace a špendlík na SIM kartu. Naštěstí v balení najdeme i něco zajímavějšího, a tím je povedený kryt v barvě telefonu. Adaptér zde bohužel chybí, což je škoda, jelikož telefon podporuje až 80W nabíjení a takový adaptér nebude levný.

Balení Vivo V40
Balení Vivo V40

Elegantní design se zahnutými hranami

Vivo V40 je na první pohled velmi elegantní telefon, a to hlavně v námi testované fialové variantě. Ta má hladká skleněná záda s matnou povrchovou úpravou, takže zde nezůstávají žádné otisky prstů. Tím pádem sebou nemusíte pořád tahat hadřík na čištění, jak je to v případě telefonů s tradičními skleněnými zády. Rám telefonu je z plastu a nemá žádné ostré hrany, takže se v ruce drží velmi dobře.

V ruce se mobil drží dobře
V ruce se mobil drží dobře

Na pravé straně rámu se nachází hardwarová tlačítka na ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko. Na dolní straně můžeme najít nabíjecí konektor, šuplík na dvě SIM karty a jeden reproduktor. Nakonec, na horní straně rámu se nachází zdířky na mikrofon a nápis Professional Portrait, který je umístěn v menší prohlubni v konstrukci telefonu.

Na zadní straně telefonu se nachází modul s fotoaparáty, který je mírně vystouplý, ale po položení telefonu na stůl se při používání nijak nekýve. Modul je rozdělen na dvě části: v té horní se nachází dva senzory fotoaparátu s logem ZEISS a v té dolní je kruhová LED dioda, tzv. Aura light, pod kterou se nachází senzor hloubky ostrosti pro vylepšení portrétních fotek.

Telefon je příjemně tenký, v pase má 7,6 mm, a váží jen 190 gramů. Potěší přítomnost certifikace zvýšené odolnosti IP68, takže telefon odolá prachu a ponoření do vody až do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.

Krásný AMOLED displej se špičkovým jasem

Vivo V40 se na svou cenu pyšní prvotřídním 6,78palcovým AMOLED displejem s 1,5K rozlišením a s vysokým jasem, za který by se nemusela stydět kdejaká vlajková loď. Displej dokáže vyprodukovat jas až 4500 nitů při zobrazování HDR obsahu. Obrazovka je na bocích mírně zaoblená, takže například používání navigačních gest je o něco příjemnější.

Vivo V40 v ruce
Vivo V40 v ruce

Při používání telefonu na přímém slunci je displej skvěle čitelný a automatická regulace jasu dobře reaguje na změny světelnosti. Kromě vysokého jasu má displej obnovovací frekvenci 120 Hz a podporuje HDR10. V displeji se také nachází rychlá optická čtečka otisků prstů, která je dost spolehlivá i v případě, že prst přiložíte v různých úhlech.

Nadstavba Funtouch 14 s Androidem 14

V telefonu nalezneme nejnovější Android 14 s nadstavbou Funtouch 14, která má mnoho možností personalizace a nastavení, jak je u čínských nadstaveb zvykem. Je zde i nějaký ten bloatware, ale ne v takové míře jako například u telefonů Xiaomi či Poco. Navíc drtivá většina nechtěných aplikací se dá odinstalovat, a to včetně těch systémových.

Displej Vivo V40
Displej Vivo V40

Vivo má spolu se Xiaomi a Samsungem jeden z nejlépe provedených always-on displejů, a to hlavně díky povedeným předinstalovaným tématům a možnosti doinstalovat tisíce dalších, takže si s výběrem a nastavením můžete pořádně vyhrát.

Samotná nadstavba je dobře doladěná a má plynulé a rychlé animace. Během používání telefonu jsem se nesetkal s žádnými záseky nebo zpomaleními. Na rozdíl od ostatních čínských značek Vivo nijak nepředělalo ovládací centrum, to je velmi přehledné a nesnaží se kopírovat ovládací centrum konkurenčního iOS.

Co stojí za zmínku, je solidní softwarová podpora; telefon měl v době testování aktualizaci s nejnovějšími bezpečnostními záplatami, což u čínských výrobců rozhodně není standard. Pokud jde o délku aktualizací, tak Vivo V40 se dočká aktualizace až na Android 16 a bezpečnostní záplaty obdrží po dobu 3 let.

Vivo V40
Vivo V40

Speciální funkce

Telefon disponuje několika zajímavými funkcemi, jako je efekt okrajového světla, což po zapnutí rozsvítí okraj displeje například při příchozím hovoru nebo při přehrávání hudby. Poté je zde Ultra herní režim, který zlepšuje výkon při hraní tím, že omezuje nadbytečné aplikace v pozadí. Užitečná může být také funkce rozdělení obrazovky nebo chytrý boční panel pro rychlé spouštění přednastavených aplikací. Aplikace navíc můžete spouštět i v malých plovoucích oknech.

Vivo V40
Vivo V40

Personalizace systému

Nastavení vlastního tématu systému je dnes poměrně standard, ale Vivo toto přizpůsobení posouvá ještě dále. Kromě toho, že si u telefonu můžete změnit animaci čtečky otisků prstů, si můžete změnit i animaci čtečky při rozpoznání prstu a dokonce si můžete změnit animaci při rozpoznání obličeje.

Upravit jdou i další následující animace, a to animace nabíjení, připojení přes USB a zapnutí a vypnutí obrazovky. V tomto ohledu je nadstavba Funtouch naprosto skvělá a v žádné jiné nadstavbě nejdou změnit tak konkrétní věci.

Dostatek výkonu

V jádru telefonu tepe výkonný 8jádrový procesor Snapdragon 7 Gen 3, jež je vyroben s pomocí moderní 4nm litografie. Tím pádem spotřebovává méně energie a produkuje méně odpadního tepla. Výkon není nijak převratný, ale na většinu aplikací včetně náročnějších her plně dostačuje. Plynule si tak zahrajete hry jako Call of Duty Mobile nebo Genshin Impact, jen nepočítejte s nastavením nejvyšších detailů.

V benchmarcích se telefonu vedlo poměrně dobře. Například v AnTuTu dosáhl na skóre přes 800 tisíc bodů a ani se v průběhu testu tolik nezahříval. V zátěžovém testu 3D Mark odvedlo Vivo skvělou práci s výkonem, který klesl jen o pár procent, takže je vidět, že výrobce zvolil dostatečně kvalitní chlazení.

Procesoru dopomáhá RAM s kapacitou 12 GB, takže se nemusíte bát, že se aplikace v pozadí budou agresivně uspávat. To je velmi časté hlavně při přepínání mezi několika náročnými hrami. Operační paměť lze ještě rozšířit o dalších 8 GB, ale to pro většinu uživatelů nebude nutné. Interní úložiště je zde v kapacitě 512 GB, takže můžete instalovat desítky aplikací dle libosti a neřešit to, že dojde místo. Jen škoda, že se jedná o pomalejší úložiště UFS 2.2, což je trochu znát při kopírování větších souborů.

Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení

Vivo V40 integruje obrovskou baterii s kapacitou 5500 mAh, což spolu s moderním, úsporným procesorem zajistí nadstandardní výdrž baterie na jedno nabití. Telefon s přehledem zvládne dva dny náročnějšího používání, ale samozřejmě pokud budete hodně fotit nebo hrát hry, výdrž baterie se dostane na něco málo nad jeden den. Za takto velkou kapacitu baterie je třeba Vivo rozhodně pochválit, protože ani mnoho vlajek nemá kapacitu baterie nad 5000 mAh.

Potěšila nás dlouhá výdrž
Potěšila nás dlouhá výdrž

Další věc, kde lze telefon pochválit, je podpora pro 80W nabíjení. Bohužel v prodejním balení není adaptér, takže budete muset použít výkonnější adaptér, co již máte, nebo si koupit originální 80W nabíječku od Viva za 699 korun. S pomocí mého 90W adaptéru od Xiaomi se mi telefon z 0 na 100 % podařilo nabít za cca 48 minut. Na 50 % kapacity se telefon dostal za 19 minut.

Povedený fotoaparát se ZEISS barvami

Na zádech telefonu se nachází dva fotoaparáty, a to hlavní s rozlišením 50 Mpx a ultraširokoúhlý se stejným rozlišením. Výrobce se tentokrát rozhodl vynechat zbytečnou 2Mpx kameru a za to si zaslouží pochvalu, protože tyto kamery se do modulu dávají jen proto, aby mohly společnosti ve specifikacích zmínit, že mají trojnásobný fotoaparát. Oba senzory dokážou vytvořit povedené fotky, jen je škoda, že optickou stabilizaci obrazu má pouze hlavní snímač, který má i PDAF ostření. Naštěstí ultraširokoúhlá kamera má alespoň automatické ostření.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.9, 23 mm, PDAF, OIS
  • Ultraširokoúhlý objektiv: 50 Mpx, f/2.0, AF
  • Selfie kamerka: 50 Mpx, f/2.0, 21 mm, AF
Jak fotí Vivo V40?
Jak fotí Vivo V40?

Hlavní senzor dokáže vytvořit velmi povedené fotky a hlavně barevná kalibrace od ZEISS je znát. Fotky mají realistické barevné podání, žádné přepalování, přesaturované barvy nebo zelené nádechy. Při denním světle jsou výsledné fotky plné detailů, a to i při přiblížení – zkrátka je znát, že Vivo je zkušený veterán. Šum na denních fotografiích prakticky neexistuje.

Ultraširokoúhlá kamera už je na tom o něco hůře, jelikož se jedná o menší snímač. Na okrajích fotek je značný úbytek detailů a viditelné rozostření, které je velmi znát na fotografiích, kde je zeleň. Co lze u šíra pochválit, jsou makro fotky; ty díky vysokému rozlišení snímače vypadají skvěle jak v rámci detailů, tak barevného podání a ostrosti.

Noční fotky zvládá hlavní snímač obstojně; na fotkách je zachováno poměrně dost detailů a šum není tak výrazný. Překvapivě je u nočních fotek dobré barevné podání, což bývá u dost telefonů velmi mdlé. Ultraširokoúhlé kameře málo světla nesvědčí, protože, jak jsem psal dříve, jde o malý snímač, takže neduhy z denních fotek se zde ještě znásobí. Výsledné fotky jsou tmavé, mají nevýrazné barvy a je na nich poměrně dost šumu.

Vivo V40
Vivo V40

4K video na všech kamerách

Jelikož Vivo V40 má všechny snímače s vysokým rozlišením, je zde podpora pro natáčení 4K videa při 30 snímcích za sekundu, a to i na selfie kameře. Plno čínských vlajek za desítky tisíc korun přitom ještě před pár lety zvládalo selfie kamerkou natáčet video jen ve FullHD rozlišení. Výsledná videa jsou poměrně obstojná, jen škoda, že při natáčení nejde přepínat mezi objektivy.

Jak fotí Vivo V40?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: ultraširokoúhlé snímky

 

Ukázka: makro snímky

Ukázka: digitální 2× zoom

Závěr recenze Vivo V40

Vivo V40 zatopí mnoha telefonům ve střední třídě a hlavně se od nich dokáže odlišit, protože má svůj specifický styl. Nabízí kvalitní konstrukci s příjemně zaoblenými hranami. Stylově vypadající modul s fotoaparáty tolik nevystupuje z těla. Špičkový AMOLED displej s obrovským jasem a ani výkon mu neschází. Obrovské plus je i nadstandardně velká baterie s podporou rychlého 80W nabíjení, jen škoda absence adaptéru v prodejním balení.

Fotoaparáty jsou poměrně povedené, hlavně hlavní snímač dokáže vytvořit skvělé fotky a ultraširokoúhlá kamera je sice jen mírně nadprůměrná, ale zase dokáže vytvořit skvělé makro fotky. Třešničkou na dortu je zvýšená odolnost IP68 a podpora eSIM. Z negativ je třeba zmínit absenci teleobjektivu, nemožnost přepínání objektivů při natáčení videa a pomalejší úložiště. Jinak telefonu moc věcí vytknout nelze.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus Prvotřídní displej s vysokým jasemPlus Slabší ultra-širokoúhlá kamera
Plus Velká baterie s dlouhou výdržíPlus Bez adaptéru v balení
Plus Rychlé 80 W nabíjeníPlus Absence teleobjektivu
Plus Stylové a kvalitní dílenské zpracování
Plus Kvalitní hlavní snímač s kalibrací barev od ZEISS
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články