Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Víme, kolik procent území pokrývají čeští operátoři. Bída, bída a bída

  |  6 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

ČTÚ vydalo zprávu o vývoji trhu v roce 2010. Konečně jsme se dozvěděli, kolik procent území dělá v přepočtu uváděných x desítek procent pokryté populace. Operátoři na nás dlouho hráli tuhle schovávanou, nicméně ČTÚ chtě nechtě musel s pravdou ven. A upřímně se nedivím, že ty tajnosti panovali tak dlouho.

Zajímá vás, kolik procent území pokrývají čeští operátoři rychlými daty 3G (HSPA)? Z tiskových zpráv ani stránek operátorů se to nedozvíte. Urputně zde obhajují uvádění v procentech populace. Aby také ne, když čísla vypadají o dost lépe. Teď ale vyšel s pravdou ven ČTÚ, který ve své výroční zprávě o vývoji trhu za rok 2010 uvedl čísla na pravou míru. Budete se divit, s čím tady operátoři mávají rukami a přitom ve skutečnosti inkasují obrovské částky od uživatelů za směšné pokrytí.

Pokrytí mobilní sítí podle operátorů k 31. 12. 2010

O2 tvrdilo, že má pokryto 43% obyvatel, což je uvedených 5% území. T-Mobile ke konci loňského roku uváděl 37% obyvatelstva, převedeno na území 5,7%. Vodafone mohl kontrovat 41% obyvatelstva, tedy jen 4% pokrytého území. K tomu asi nemá smysl cokoliv dodávat.


Tabulka z výroční zprávy ČTÚ, s procenty pokrytého území 3G sítí

Můžeme však udělat hrubý odhad toho, jak si operátoři vedou v současnosti (analogicky na předchozí čísla). O2 se naposledy pochlubilo (6.9.) pokrytím 61% obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že už pokrývá menší sídla, odhadl bych tak 7-8% pokrytého území. T-Mobile kontroval 14.9. pokrytím 58,59% obyvatelstva, což odhaduji tak na 9-10% území. Vodafone měl k 13.9. pokryto 61% obyvatelstva, tedy zhruba 6-7% území. I když jsou naše aktuální procenta pokrytého území odhadem, daleko od pravdy určitě nebudou.

Mít na konci roku 2011 takové pokrytí rychlým internetem, to se jen tak nevidí. V okolních zemích by za podobné excesy odebírali licence na 3G, u nás se to však vždy „nějak vyřeší“. A tak dokud tady nebude panovat silná ruka telekomunikačního úřadu, můžeme si o lepším pokrytí území zatím nechat zdát.

Přečtěte si onen inkriminovaný kus ze zprávy ČTÚ (ke stažení celá zde), který zde uvádíme:

Pokrytí lokalit sítí UMTS podle operátorů k 31. 12. 2010

Společnost Telefónica Czech Republic, a.s. ke konci roku 2009 měla sítí UMTS pokrytu jen Prahu a všechna krajská města kromě Jihlavy. V roce 2010 tento trend, zejména co do pokrytí počtu obyvatel, společnost více zintenzivnila. V prosinci 2010 Telefónica Czech Republic, a.s. pokryla sítí 3. generace 84 měst a okolí. Pokrytí signálem UMTS dle počtu obyvatel, se během roku 2010 z hodnoty 27 % navýšilo až na 43 %. Pokrytí území signálem sítě UMTS se zvýšilo u této společnosti z 3,1 % v roce 2009 na 5 % v roce 2010.

Společnost T-Mobile Czech Republic a.s. ke konci roku 2009 pokryla sítí UMTS následující města: Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice. Společnost T-Mobile Czech Republic a.s. provozuje síť UMTS ve standardech UMTS TDD a UMTS FDD, přičemž investice jsou směřovány především do technologie UMTS FDD. Pokrytí signálem UMTS TDD dle počtu obyvatel ke konci roku 2010 činil 61 %. Pokrytí území signálem UMTS TDD se meziročně nezměnilo a zůstalo na stejné hodnotě 26 %. Toto pokrytí sítě UMTS TDD signálem umějí využívat pouze USB modemy a datové karty do notebooků. Obecně lze říci, že signálem této sítě je pokryta většina měst s populací nad 20 000 obyvatel. Z výše uvedených údajů je patrné, že společnost již více do technologie UMTS TDD neinvestuje, ale veškeré prostředky jsou investovány do technologie UMTS FDD. Pokrytí signálem UMTS FDD u společnosti T-Mobile Czech Republic, a.s. co do počtu obyvatel činilo ke konci roku 2010 37 %. Pokrytí území signálem UMTS FDD k 31.12. 2010 činilo 5,7 %. V roce 2010 společnost T-Mobile Czech Republic a.s. intenzivně budovala síť 3G (UMTS FDD) a na konci prosince 2010 bylo pokryto 39 měst České republiky.

Společnost Vodafone Czech Republic a.s. ke konci roku 2009 pokryla signálem UMTS 47 % administrativního území Prahy. V roce 2010 u společnosti Vodafone Czech Republic a.s. nastal markantní posun v pokrytí sítí UMTS, a to zejména u pokrytí počtu obyvatel, a to z hodnoty 5 % v roce 2009 na 41 % ke konci roku 2010. Co do rozsahu pokrytí území signálem UMTS se zvýšilo z 0,6 % v roce 2009 na 4 % v roce 2010. Společnost Vodafone Czech Republic a.s. dokrývala signálem UMTS zejména velká města v ČR. V poslední době řešila i pokrývání malých měst v ČR, a tak má pokryto celkem 153 měst.

zdroj: ČTÚ

ČLÁNKY:
Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Už klasický model výročního iPhonu X vyjde na velmi hrozivých téměř 35 tisíc korun. Ale co teprve, pokud si budete pořizovat některou…

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

DNES  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Japonská společnost má nový přírůstek řady Aquos, který by jistě ocenila spousta zákazníků i zde v Evropě. Nový telefon Sharp Aquos R…

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Samsung známe hlavně díky jeho špičkově vybaveným modelům. Stále však produkují i smartphony, které svými specifikacemi spadají mezi ty nejméně vybavené. Model…

Mobilní zobrazení