Váš smartphone brzy pozná, jestli máte deprese

Petr Moravec

Mezi nejnáročnější disciplíny dnešní medicíny se bezpochyby řadí diagnóza. Tak např. deprese – u každého pacienta se projevují trochu jinak. Za co ještě lze a za co už deprese nepovažovat je tedy dost těžká otázka. Často se používají různé vzorové formuláře, které jsou standardizované a nemusí tedy odhalit každého (nebo označit někoho, kdo ve skutečnosti nemocný není). Zavedené způsoby by chtěli změnit výzkumní pracovníci z Northwestern University (Illinois v USA).

Ti se totiž depresím rozhodli podívat blíže „na zoubek“ a vyvíjejí mobilní aplikaci „Purple robot“. Ta využívá mnohých senzorů dnešních smartphonů a sbírá data o svých uživatelích (např. lokace z GPS, pohyb, či třeba uživatelské vzory chování). Pomocí těchto údajů poté vyhodnocuje, jestli se u uživatele dá předpokládat výskyt depresí. Jako příklad jsou uváděni zákazníci, kteří většinou pouze „textují“ a téměř netelefonují. Odhaduje se, že s depresemi se potýká (anebo potýkalo) až 17 % populace.

Během prvních testů se na vzorku prvních 28 „pokusných králíků“ prokázalo, že aplikace je schopna identifikovat rizikové faktory až u 87 % uživatelů.

To je ale všechno pouze první fáze. Tím jak budou přibývat sledované „vzorky“ a bude narůstat počet naměřených dat, bude aplikace schopna detekovat deprese daleko spolehlivěji.

Zdroj: phonearena.com

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články