Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

V roce 2018 bude mít čtečku otisků více než 1 miliarda telefonů

  |  3 komentáře  |  autor: Tomáš Rajnoch

Čtečka otisků prstů je pro mnohé neodmyslitelnou součástí smartphonu. Přesto se tato technologie objevuje zejména v trochu dražších telefonech, i když někteří čínští výrobci ji nasazují i do nejlevnějších kousků. Příští rok by tak touto technologií mělo disponovat přes 70 % telefonů.

První čtečky otisků prstů se začaly objevovat již před čtyřmi lety. Tehdy se však vyskytovaly pouze ve vlajkových modelech a jejich cena mnohdy překračovala hranici 20 000 korun, proto byla tato funkce spíše prémiová. S postupem času se však výrobní náklady na tuto technologii snižovaly, díky tomu se s touto čtečkou setkáváme čím dál častěji. Příští rok bude dokonce ve více než 70 % zařízení, což je přes 1 miliardu smartphonů. Alespoň to tvrdí výzkumná společnost Counterpoint Research.

A to hlavně díky čínským výrobcům, kteří tuto technologii implementují i do levnějších telefonu. Příkladem může být třeba Cubot R9 (recenze), který má čtečku otisků prstů, ačkoliv stojí jen 2 500 korun. Tito čínští výrobci by však nestačili na to, aby se technologie rozrostla na již zmíněné procento. Pomohou prý i velcí výrobci jako Samsung, LG, nebo Huawei, kteří již příští rok údajně také nasadí senzor otisků prstů do levnějších modelů.

A k čemu je taková čtečka otisků prstů nejvíce používaná? Primární funkcí je samozřejmě bezpečnost. Díky této technologii si lidé mohou lépe zabezpečit svůj smartphone. Odemknutí pomocí senzoru je totiž rychlé a bezproblémové. Je to pohodlnější, než při každém odemykání zadávat pin či heslo. V poslední době se však tato technologie využívá i pro placení, a to pomocí služeb Samsung Pay nebo Android Pay.

Podle Neila Shaha, výzkumníkem společnosti Counterpoin Research, však ani toto zabezpečení není nejdokonalejší.

„Spolehlivost snímače otisků prstů je sice bezpečná, stále však má své úskalí. Hlavní problém je u kapacitních snímačů. Zde lze poměrně snadno čtečku ošálit. Bezpečnější jsou proto čtečky, které mají ultrazvukovou technologii, ta dokáže nasnímat 3D otisk vašeho prstu. Také jsou bezpečnější senzory, které dokáží rozpoznat živou tkáň.“

Většina těchto senzorů je pak umístěna buďto pod displejem nebo na zádech. Vyskytují se však i na hraně telefonu, toto umístění je pak typické pro Sony. V budoucnu by se však mohly čtečky přemístit dokonce pod displej. Již letošní rok se o této technologii diskutovalo, a to hlavně u Galaxy Note 8 (recenze) a iPhonu X. Ani jeden výrobce to však nedokázal. Takových čteček se tak třeba dočkáme příští rok.

zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RadekMartinDeX.DC Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
DeX.DC
DeX.DC

Tak jen pokud neprejdem vsichni na FACE ID :-D

Martin
Martin

Na Face ID se brzy zapomene, pokud Samsung a LG stihnou čtečku v display tak na Face ID se vybodnou už kvůli tomu že je to zbytečně nákladné a ne tak kvalitní jak čtečka.

Radek
Radek

O budoucnosti Face ID rozhodne spolehlivost, uvidíme jak to bude rozlišovat jednovaječná dvojčata, kterých je na světě 0,5 %, tam by to mohl být problém. Otisk prstu je jedinečný a tudíž spolehlivější a ne naopak jak tvrdí demagogové v Applu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple v první polovině letoška neprodal v Indii ani milion iPhonů

Apple v první polovině letoška neprodal v Indii ani milion iPhonů

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Applu se v Indii nedaří již tradičně. Sice už začal vyrábět iPhony přímo v této zemi, aby pro tamní obyvatele snížil cenu, ale…

Xiaomi Mi 8 Explorer bude na pultech poprvé už 24. července

Xiaomi Mi 8 Explorer bude na pultech poprvé už 24. července

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Xiaomi již pustilo do prodeje dvě ze tří novinek. Mi 8 a Mi 8 SE jsou již k dostání, ale na…

Apple aktualizoval MacBook Pro o procesory Intel Coffee Lake

Apple aktualizoval MacBook Pro o procesory Intel Coffee Lake

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Obě varianty posledního MacBooku Pro, tedy 13″ i 15″ model, si prošly aktualizací. Dostaly procesory Intel osmé generace s architekturou Coffee…

Mobilní zobrazení