Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

V roce 2018 bude mít čtečku otisků více než 1 miliarda telefonů

  |  3 komentáře  |  autor: Tomáš Rajnoch

Čtečka otisků prstů je pro mnohé neodmyslitelnou součástí smartphonu. Přesto se tato technologie objevuje zejména v trochu dražších telefonech, i když někteří čínští výrobci ji nasazují i do nejlevnějších kousků. Příští rok by tak touto technologií mělo disponovat přes 70 % telefonů.

První čtečky otisků prstů se začaly objevovat již před čtyřmi lety. Tehdy se však vyskytovaly pouze ve vlajkových modelech a jejich cena mnohdy překračovala hranici 20 000 korun, proto byla tato funkce spíše prémiová. S postupem času se však výrobní náklady na tuto technologii snižovaly, díky tomu se s touto čtečkou setkáváme čím dál častěji. Příští rok bude dokonce ve více než 70 % zařízení, což je přes 1 miliardu smartphonů. Alespoň to tvrdí výzkumná společnost Counterpoint Research.

A to hlavně díky čínským výrobcům, kteří tuto technologii implementují i do levnějších telefonu. Příkladem může být třeba Cubot R9 (recenze), který má čtečku otisků prstů, ačkoliv stojí jen 2 500 korun. Tito čínští výrobci by však nestačili na to, aby se technologie rozrostla na již zmíněné procento. Pomohou prý i velcí výrobci jako Samsung, LG, nebo Huawei, kteří již příští rok údajně také nasadí senzor otisků prstů do levnějších modelů.

A k čemu je taková čtečka otisků prstů nejvíce používaná? Primární funkcí je samozřejmě bezpečnost. Díky této technologii si lidé mohou lépe zabezpečit svůj smartphone. Odemknutí pomocí senzoru je totiž rychlé a bezproblémové. Je to pohodlnější, než při každém odemykání zadávat pin či heslo. V poslední době se však tato technologie využívá i pro placení, a to pomocí služeb Samsung Pay nebo Android Pay.

Podle Neila Shaha, výzkumníkem společnosti Counterpoin Research, však ani toto zabezpečení není nejdokonalejší.

„Spolehlivost snímače otisků prstů je sice bezpečná, stále však má své úskalí. Hlavní problém je u kapacitních snímačů. Zde lze poměrně snadno čtečku ošálit. Bezpečnější jsou proto čtečky, které mají ultrazvukovou technologii, ta dokáže nasnímat 3D otisk vašeho prstu. Také jsou bezpečnější senzory, které dokáží rozpoznat živou tkáň.“

Většina těchto senzorů je pak umístěna buďto pod displejem nebo na zádech. Vyskytují se však i na hraně telefonu, toto umístění je pak typické pro Sony. V budoucnu by se však mohly čtečky přemístit dokonce pod displej. Již letošní rok se o této technologii diskutovalo, a to hlavně u Galaxy Note 8 (recenze) a iPhonu X. Ani jeden výrobce to však nedokázal. Takových čteček se tak třeba dočkáme příští rok.

zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
DeX.DC
DeX.DC

Tak jen pokud neprejdem vsichni na FACE ID :-D

Martin
Martin

Na Face ID se brzy zapomene, pokud Samsung a LG stihnou čtečku v display tak na Face ID se vybodnou už kvůli tomu že je to zbytečně nákladné a ne tak kvalitní jak čtečka.

Radek
Radek

O budoucnosti Face ID rozhodne spolehlivost, uvidíme jak to bude rozlišovat jednovaječná dvojčata, kterých je na světě 0,5 %, tam by to mohl být problém. Otisk prstu je jedinečný a tudíž spolehlivější a ne naopak jak tvrdí demagogové v Applu.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

Samsung Galaxy Note 8 dostává očekávaný Android 8 Oreo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V portfoliu Samsungu stále nalezneme pouze pár modelů, které se mohou pyšnit tím, že běží na nejnovější Androidu 8…

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

Známe podobu chystané vlajkové lodě HTC U12 Plus

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Společnost HTC se již nějakou dobu potácí ve finančních problémech. Na telefony však stále nezapomíná, což určitě potěší nejednoho…

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

Že by chystaný malý iPhone SE 2 poprvé na videu?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Snad největší nejasnosti zatím panují ohledně případného následníka populárního iPhonu SE. Tento telefon s vnitřnostmi „dospělého“ iPhonu, ale sympaticky…

Mobilní zobrazení