Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

V Česku jsou zavirované telefony, které skrytě volají do ciziny

  |  2 komentáře  |  autor: Martin Skořepa

V České republice se objevily levné telefony, které mají předinstalovaný software pro volání do ciziny, aniž by o tom jejich majitel věděl.

Díky bezpečnostnímu systému přišli na problém čeští operátoři, a to velmi rychle. Již po několika hodinách totiž začaly zavirované telefony v síti bez vědomí majitele vytáčet několik krátkých hovorů do destinací jako jsou Čad, Nigérie, Malawi, Senegal a další. Výše útraty přitom dosahovala relativně nízkých částek, okolo 200 Kč/měsíc, zřejmě aby nebyla tolik nápadná.

Vše měly na svědomí ultralevné mobilní telefony myPhone Classic, kterých operátoři evidují ve svých sítích v jednotkách tisíc kusů, přičemž cca u 2 000 kusů se uvedený problém již prokazatelně vyskytl. Takový telefon sice vyšel u prodejce jen na zhruba 600 korun, jenže s připočtením provolané částky a případně dalších částek se mohl výrazně prodražit.

„Telefony, které byly již z výroby nakaženy škodlivým virem, nepocházejí z oficiální distribuce českých mobilních operátorů a nedaly se koupit v jejich prodejnách. V oficiální distribuci by se podobné chování nemohlo objevit, neboť přístroje před zařazením do nabídky procházejí velmi přísným testováním,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Po odborném zkoumání přístroje z neoficiální distribuce došli bezpečnostní experti k závěru, že problém způsobuje malware, který je v přístroji uložený již z výroby. Vir se aktivuje po vložení SIM karty do telefonu a po připojení k datové síti. Přístroj si do paměti telefonu bez vědomí jeho uživatele natáhne malý soubor pravděpodobně s aktualizovanými telefonními čísly exotických destinací, které následně automaticky a bez vědomí uživatele vytáčí.

„Operátoři informovali pomocí SMS zprávy všechny potenciálně postižené uživatele, aby přístroj neprodleně reklamovali u prodejce, kde jej koupili. Jejich distributor pro ČR nabídl pro postižené zákazníky aktualizaci softwaru,“ dodává Jiří Grund, výkonný ředitel asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Mobilní telefon myPhone Classic na český trh distribuují zejména nezávislí prodejci a e-shopy. Kupují si je pak hlavně starší lidé, či senioři. O to hůře podle nás zatím neznámí hackeři, kteří za tímto stojí, vypadají. Speciální linka na distributora, který zajišťuje servisní úpravu telefonů, je: + 420 466 734 100, email: myphone@myphone.cz

zdroj: APMS

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Josefloko Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
loko
loko

Řekl bych že je to taková ta klasika = někdo koupí telefony z Čajny od pokoutného prodejce, který nabízí akorát co nejnižší cenu (na úkor toho, že do telefonu narve kdejaký balast, kterým si pak prachy vydělá zpátky) a pak to vesele prodá v ČR.

Ale jestli „experti“ tvrdí, že už to tam bylo od výroby, tak tady vážně něco nesedí….

Josef
Josef

Trosku nechapu jak tel muzou v CZ testovat pred uverdenim do prodeje kdyz telefony sou baleny ve fabrice to nam jako chtel milej pan rict ze je tady v cz prebaluji???

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z věcí, které mohou v určitých situacích dost usnadnit život, jsou Google Mapy, respektive Google Earth. Nemusíte například složitě vyměřovat…

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Mobilní zobrazení