Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Ultra-mobilní tablet: recenze Asus Eee PC T91

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Asus T91 je kompaktní netbook řady Eee. Díky dotykovému displeji a otočnému kloubu se dá použít jako tablet. Jeho cena se přitom pohybuje okolo hranice pouhých 11 tisíc korun.

Testovaný netbook Asus T91 přináší do řady Eee svěží vítr. Jedná se o první netbook řady Eee s dotykovým displejem a otočným kloubem. Výrobce ovšem nezapomněl ani na dlouhou výdrž baterie na jedno nabití, která řadu Eee charakterizuje v první řadě.

Za zapůjčení notebooku Asus T91 do recenze děkujeme českému zastoupení výrobce Asus.


Tablet Asus T91 v bílém provedení

K testování nám do redakce bohužel nedorazil prodejní kus, takže jsme neměli k dispozici originální balení s veškerým příslušenstvím. V krabici jsme našli pouze napájecí adaptér a ochranné pouzdro. To však nemělo vliv na to, že byl zapůjčený kus již plně funkční.


Asus T91 v černém provedení

Situace ohledně prodeje netbooku Asus T91 v České republice nebyla až donedávna zcela zřejmá. Netbook výrobce světu představil již na lednovém veletrhu CES 2009. Prodej měl být na našem území zahájen v červenci. Jenže se tak na českých eshopech stalo až na přelomu srpna/září.

Nejistá byla i situace ohledně výbavy. Kromě základní verze se měla objevit varianta s volitelnými doplňky – GPS, 3G modulem a TV tunerem. Na internetu se také objevily informace ohledně varianty s operačním systémem Windows 7. Taková verze notebooku T91 však zatím nebyla představena.

Základní parametry

Rozměry225 x 164 x 28 mm
Hmotnost980 g (+ 220 g adaptér)
Displejdotykový, LED, rozlišení WSVGA (1024 x 600 px), úhlopříčka 8,9“
ProcesorIntel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 KB L2)
Paměť1 GB DDR2 SDRAM

SSD disk 16 GB + paměťové karty MMC/microSD

Operační systémWindows XP Home Edition
Komunikace2x USB 2.0, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi
Obsah balenípříručka, napájecí adaptér, ochranný obal
Cena a dostupnost11 000 Kč, od srpna 2009

Krátké postřehy z testování:

Co se nám líbilo: dotyková rozhranní, touchpad s podporou Multi-touch, teleskopický stylus, tichý chod, dodávané ochranné pouzdro

Co se nám nelíbilo: pro výměnu baterie je nutné odšroubovat kryt, méně výkonný hardware, hůře čitelný displej na slunci


Obsah balení:


U našeho kusu jsme nalezli šikovné pouzdro a napájecí adaptér

Vzhled a konstrukce: unikát řady Eee

Asus Eee PC T91 se svými rozměry 225 x 164 x 28 mm řadí mezi kompaktní netbooky řady Eee. Hmotnost notebooku je také výborná, méně než jeden kilogram, činí pouhých 980 g a o 220 g více s dodávaným miniaturním adaptérem.

Model T91 disponuje speciální konstrukcí, díky které spadá jak do kategorie netbooků (miniaturních notebooků), tak i do kategorie tabletů (notebooků s dotykovým displejem). Asus T91 stačí rozevřít a poté displej pomocí kovového otočného kloubu otočit po směru hodinových ručiček. V opačném směru displej otočit nelze. Po otočení můžeme displej opět přiklopit a mít tak šikovný miniaturní tablet.

Další výhodou netbooku je jeho stylový design, díky kterému by opravdu jen málokdo tipoval cenu Asusu T91 okolo hranice 10 tisíc korun. Běžné tablety, leč větších rozměrů a zároveň s výkonnějším hardwarem, totiž v dnešní době vyjdou na zhruba 30 tisíc korun. A to je „setsakramentský“ rozdíl. Asus T91 se prodává v černém a bílém provedení. Bílá verze netbooku působí luxusním dojmem.

Lesklé plastové šasi nemají praktické využití. Ba naopak. Povrch je dokonalým lapačem otisků prstů. Stačí se jen lehce dotknout těla notebooku a už abyste hledali čistící hadřík. Lesklý povrch bohužel příliš nesvědčí ani při práci s netbookem jakožto s tabletem. Každé dotknutí se displeje po sobě zanechá stopy, a to ať už používáte prsty nebo stylus.

Konstrukční zpracování jsme u modelu T91 očekávali lepší, než jaké ve skutečnosti je. Plasty sice na sebe dobře lícují, avšak otočný kloub mohl být pevnější. Díky tomu lze s víkem lehce pohybovat do stran v zavřeném i otevřeném stavu. Na obranu výrobce však musím znovu podotknout, že jsme k dispozici neměli prodejní kus, nýbrž kus určený pro novináře. A to je znát, testovaný kus už toho totiž zřejmě hodně zažil.

Na vnější straně víka zaujme nápis Eee a v rohu dvojice indikačních LED diod s modrým podsvícením. Na pravém boku najdeme zdířku se síťovým rozhranním RJ45, USB port, výstup pro připojení mikrofonu, 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek, dále zdířku pro připojení externí antény a otvor pro stylus. O dotykové pero se bát nemusíme. Na konci slotu je totiž magnet, který stylus chrání před jeho nechtěnou ztrátou.

Na levém boku je umístěn otvor pro připojení napájecího adaptéru, USB port a „Disk Expander“ pro rozšíření paměti. Přední strana zahrnuje čtečku paměťových karet MMC/SD/SDHC a na zadní straně najdeme výstup VGA a zámek Kingston. Dvojice stereo reproduktorů se nachází na zadní straně notebooku.

Po rozevření zaujme klávesnice a touchpad. Nad displejem je umístěna dvojice mikrofonů a webová kamera. Pod displejem v levé části spatříme posuvné vypínací tlačítko s indikační modrou LED diodou a klávesu pro vstup do dotykového rozhranní od Asusu či při podržení pro překlopení obsahu displeje. V pravé části pod displejem jsou umístěné indikační modré diody.

Klávesnice a ovládání: dotykem i s více dotyky

Začněme klávesnicí. Výrobce využil celou šířku základny, díky čemuž mají tlačítka QWERTZ klávesnice největší možnou velikost u provedení s 8,9“ displejem. Místo zbylo na šipky i na poměrně pohodlný, leč pouze jednořádkový, Enter. Rohy jednotlivých tlačítek jsou lehce zkoseny, což přispívá k lepší orientaci na klávesnici.

Pod klávesnicí najdeme na první pohled běžný touchpad s dvojicí tlačítek suplující levé a pravé tlačítko myši. Touchpad ovšem není jen tak ledajaký. Podporuje Multi-touch, tedy více dotyků najednou. V galerii tak můžete například jednoduše přitažení dvou prstů k sobě či od sebe obrázek oddalovat či přibližovat. To samé platí i pro internetový prohlížeč.

Baterie a výdrž: řadě Eee průměr nezkazí

Jak už bylo řečeno, Asus T91 patří do řady Eee, ve které se modely vyznačují delší výdrží baterie na jedno nabití. Model T91 však jako první z řady Eee disponuje dotykovým displejem, jehož používání musí logicky značně snížit výdrž baterie. A je tomu tak.

V našem redakčním testu netbook vydržel s jasem displeje na 50% a při běžném zatížení, tj. připojení k Internetu přes Wi-Fi a brouzdání na webu, příležitostném přehrání hudby a sledování videa na YouTube, zhruba 4 až 5 hodin. Mezi modely Eee jde sice o podprůměr, ale vzhledem k přítomnosti dotykového displeje si nemůžeme vůbec stěžovat. Jediná připomínka musí zamířit na zadní stranu netbooku. Akumulátor je totiž napevno vestavěný v těle a nelze jej jednoduše vyjmout, tedy bez uvolnění několika šroubků.

Displej: dotyková móda

Asus T91 je první vlaštovkou v řadě Eee. Jako první model totiž přináší dotykový displej. Výrobce použil LED podsvícení, standardní rozlišení WSVGA (1024 x 600 px) a úhlopříčku 8,9“. Oproti předchozím modelům Eee musíme výrobce pochválit za to, že již není okolo displeje tolik volného místa. Model T91 i díky tomu vypadá, jako kdyby patřil do některé z prémiových řad.

Displej je na přímém slunečním světle velmi špatně čitelný. Může za to jak lesklé provedení, tak i dotyková vrstva na displeji. Práci s Asusem T91 doporučujeme spíše v budovách a místech s nižším okolním osvětlením. Jinak musíte mít nastavenou maximální hodnotu jasu displeje, přičemž ani to vám všude nezaručí, že přečtete, co je na displeji.

Výrobce u dotykového displeje použil rezistivní (odporovou) technologii. Displej tak reaguje na jakýkoliv stylus i na jiné předměty. Odezva je poměrně dobrá. Pouze některá gesta, například skrolování v internetovém prohlížeči tažením prstu kdekoliv na obrazovce, byla občas vyhodnocována nepřesně.

Hardware: úspora energie na úkor rychlosti

Netbook Asus T91 je osázen procesorem Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 KB L2), operační pamětí 1 GB DDR2 SDRAM a grafickou kartou Intel GMA500. Tyto komponenty jsou zvoleny kvůli úspoře energie a tudíž delší výdrži netbooku na jedno nabití.

Zvolené komponenty mají také vliv na chod procesoru, který je velmi tichý, pouze při větším zatížení o sobě dává vědět. Bohužel negativem je leckdy celkově dosti pomalý chod systému a pomalé spouštění programů, například Microsoft Wordu. Na hraní náročnějších her pak můžete zapomenout.

Pro data je připraven SSD disk s kapacitou 16 GB. Jelikož to nemusí každému stačit, je k dispozici také slot pro paměťové karty MMC/SD/SDHC, čtečka karet a online úložiště 20 GB Eee Storage přímo od výrobce.

Pro bezdrátovou komunikaci s okolím poslouží oblíbené Wi-Fi, které se pyšní rovnou čtyřmi standardy 802.11a/b/g/n. Nechybí ani Bluetooth například pro rychlou synchronizaci notebooku s mobilním telefonem. Bluetooth je ve verzi 2.1 včetně EDR. Spojení s okolím zaručí také USB či LAN (RJ-45, Ethernet 10/100).

Software: Windows XP a dotykové rozhraní od Asusu

Výrobce použil u netbooku T91 operační systém Windows XP Home Edition, který je kromě distribucí Linuxu stále nejžhavějším kandidátem pro méně výkonné netbooky. Asus nás potěšil, že jsou pro snazší ovládání notebooku skrze dotykový displej přichystány různé maličkosti, jako například softwarová QWERTY klávesnice či podpora gest v internetovém prohlížeči Internet Explorer.

Jelikož se v průběhu roku objevovaly informace o podpoře Multi-touch ovládání u dotykového displeje, nedalo mi to, a zkusil jsem na Asus T91 nainstalovat virtuálně druhý operační systém – zkušební verzi Windows 7, která přináší podporu Multi-touch ovládání. Během instalace sice nastaly značné problémy s nedostatkem volného místa na disku, ale nakonec jsem systém rozchodil. Ani v nových Windows 7 však displej Asusu T91 Multi-touch nezvládal, z čehož plyne, že jej pravděpodobně nemá.

Kromě operačního systému Windows XP Home výrobce přichystal dotykové rozhraní Eee Touch Software. Ačkoliv je prostředí pohledné a snadno ovladatelné, tak jeho použitelnost sráží na kolena hardware, který příliš nezvládá grafické přechody.

Zhodnocení:

Asus s modelem T91 opět ukázal, že dokáže vyrobit dokonalý notebook pro daný okruh zákazníků. Netbook T91 se nese v duchu mobility a inovace. Malé rozměry a hmotnost vás nijak nelimitují. Díky tabletové konstrukci stačí dotykový displej otočit a rázem se notebook promění v šikovný poznámkový blok.

Ve výbavě Asus T91 nepostrádá nic zásadního. Hardware je zvolen tak, aby co nejvíce šetřil baterii. S notebookem v klidu vydržíte 4 až 5 hodin, což sice na řadu Eee není úplně nejlepší výsledek, ale vzhledem ke konkurenci to zatím stačí. Díky méně výkonným komponentám bohužel občas dochází k zamrznutí systému či pomalému spuštění programů. Notebook pak rozhodně není stavěný pro hraní graficky náročných her.

Pokud netbooku T91 dokážete odpustit menší nedostatky, budete s ním spokojeni. Výrobce s modelem T91 přináší svěží vítr do vlastních řad a je proto velmi milé, že nasadil počáteční prodejní cenu na velmi příznivých zhruba 11 tisíc korun. Komu se zalíbil koncept malého tabletu, pak rozhodně doporučuji zamířit do obchodu pro Asus T91.

design a tabletová konstrukce lesklý, snadno upatlaný povrch
mobilita (rozměry a hmotnost) malá kapacita SSD disku
dotykový displej nízký výkon
komunikace (Bluetooth, Wi-Fi, USB)
příznivá cena
ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

Corning uvádí novou generaci ochranných skel Gorilla Glass 6

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Odolné krycí sklo displeje není v prioritách zákazníka kupujícího smartphone obvykle příliš vysoko. To se ovšem dramaticky mění v okamžiku, kdy…

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

Doro 8035: smartphone stvořen pro seniory

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na trhu se nachází opravdu spousta chytrých telefonů, které doslova překypují všemožnými vymoženostmi. Vybere si tak téměř každý. Pro seniory tu…

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

Huawei slaví, letos prodalo již 100 milionů smartphonů

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Výrobci se často předhání, kdo má nejlepší statistiky. Huawei samozřejmě není jiné. Aktuálně však zaznamenalo opravdový úspěch, jelikož letos prodala firma…

Mobilní zobrazení