Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Uber slaví 3 roky v ČR. Chce vozit každého, kdo má smartphone

  |  1 komentář  |  autor: Luboš Srb

Stačí smartphone, pár kliknutí a máte odvoz. Nejnovější čísla společnosti Uber potvrzují, že je o tuto jednoduchou a přitom tak geniální a přínosnou službu čím dál tím větší zájem i v České republice, kde firma působí již třetím rokem.

Když Uber v České republice před třemi lety začínal, přepravoval uživatele pouze luxusními auty a šlo tedy o pro mnohé cenově nedostupnou službu. V roce 2017 už to ale neplatí, díky nižší ceně se může svézt téměř každý.

Uber mění dopravu v Praze a doplňuje MHD

V aplikaci Uber, která propojuje díky moderní technologii řidiče a cestující, má v České republice v současnosti registrováno 400 tisíc uživatelů, počet aktivních řidičů pak překračuje 2 tisíce. Uber znamená významný přínos pro městskou mobilitu, reaguje na aktuální dopravní situaci v rámci Prahy a doplňuje městskou hromadnou dopravu tam, kde je to potřeba.

„Tvrzení, že Uber udržuje Prahu v pohybu, není prázdné. Letos jsme zaznamenali meziroční nárůst jízd o 340 % oproti loňskému roku a průměrný dojezdový čas se pohybuje pod čtyřmi minutami. Přitom ještě v srpnu 2014 byl čas přistavení auta kolem 12 minut,“ konstatuje Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro Českou republiku a Slovensko. „Během tří let působení na českém trhu jsme docílili dramatické změny na poli individuální dopravy v Praze. 75 % všech stažení aplikace v tomto odvětví tvoří právě aplikace Uber. Každý měsíc tak máme 3x více nových uživatelů než všechny ostatní aplikace v tomto odvětví dohromady.“

Moderní technologie pomáhá lidem pohybovat se po městě i tam, kde je městská doprava méně frekventovaná nebo chybí zcela. Jednoznačně se to týká například dopravního fenoménu – tunelu Blanka. Tunelem nejezdí MHD, proto je Uber ideálním řešením pro každého, kdo se potřebuje přepravit mezi Prahou 5, 6, 7 a 8. Díky aplikaci je doba cestování v těchto lokalitách mnohem kratší. Tunelem od začátku jeho provozu projelo již 160 000 jízd přes aplikaci Uber.

Rychlé spojení z okrajových částí do centra

Neméně užitečný je Uber jako dopravní propojení mezi okrajovými částmi Prahy a centrem. 44 % všech jízd se totiž uskuteční právě do okrajových oblastí města, a to zejména v ranních hodinách mezi šestou a desátou. Odpolední špička pak vrcholí obvykle kolem 18. hodiny. Po půlnoci, kdy do těchto oblastí nejezdí prakticky žádné spoje a není k dispozici ani metro, rovněž přichází „čas Uberu“ a trvá přibližně do jedné hodiny ranní.

Dostat se do práce nebo k nejbližší zastávce MHD zejména z oblastí, kde na kraji Prahy končí dálnice, přestal být s použitím Uberu složitý logistický problém. „Podle našich statistik například do a z oblasti Chodova se denně uskuteční v průměru více než 500 jízd, nejvíce mezi 7. a 10. hodinou ranní, špička vrcholí kolem osmé hodiny,“ říká Tomáš Peťovský.

Uber také významně přispívá k řešení náročné situace, kterou pro motoristy znamená zavedení nových parkovacích zón a výrazný nedostatek parkovacích míst v centru Prahy. Díky digitálním službám totiž nemusí řešit složitý parkovací rébus.

Uber podporuje rozvoj turismu v Praze

V Praze však aplikaci nevyužívají pouze Češi, významný je zde i podíl zahraničních uživatelů. Je to samozřejmě i díky tomu, že Praha je jednou z top turistických destinací jak v Evropě, tak i na světě a také proto, že Uber je v zahraničí známou a respektovanou službou. Z těchto důvodů ji turisté aktivně vyhledávají i u nás. Uber díky tomu přispívá k pozitivní zkušenosti zahraničních návštěvníků z pobytu v Praze. Podle statistik společnosti využili aplikaci turisté z 97 zemí světa, nejvíce ze Spojených států, Velké Británie, Francie, Ruska a Německa, ale pražští řidiči svezli i turisty z Pobřeží slonoviny a Rwandy. Nejoblíbenější destinací v Praze je Pražský hrad. Na Hrad se od začátku fungování služby uskutečnilo více než 49 000 jízd.

Létající a samořídicí auta už nejsou sci-fi

„To, jak naše služba funguje nyní, je obrovský krok kupředu,“ říká Robbie Khazzam, generální ředitel Uberu pro střední a východní Evropu. „Je to však pouhý začátek, díváme se do budoucnosti s velkým optimismem a chystáme další novinky, které dopravu po hlavním městě a jeho přilehlém okolí budou dál měnit k lepšímu. Pražané se tak mohou těšit na služby, které ve světě využívají miliony spokojených zákazníků.“

Nyní již ve 30 metropolích po celém světě funguje služba sdílených jízd UberPOOL a získává na stále větší oblibě. Například v San Francisku momentálně zaujímá zhruba 20 % všech jízd skrze aplikaci. Pro zákazníky to znamená výrazně levnější cestování, náklady společné jízdy se totiž dělí mezi cestující. Řidiči si navíc vydělají více a roste i celková poptávka. Výhledově to jednoznačně povede ke snížení počtu aut v ulicích města, omezení dopravních zácp a zlepšení stavu ovzduší.

Uber vidí reálnou budoucnost dopravy v řešeních, která ještě před několika lety patřila spíše do říše sci-fi, nyní se však stejným směrem ubírají vize na celém světě. Uber Elevate (létající auta) by pochopitelně znamenala úlevu v dopravních špičkách a nový rozměr městské mobility. Společnost Uber vnímá tento problém jako globální a aktivně se podílí na jeho řešení, které by zmírnilo dopravní přetížení na zemi. Síť malých elektrických letadel, která dokáží vzlétnout a přistávat svisle (s využitím přistání například i na výškových budovách a mrakodrapech) by umožnila rychlou a spolehlivou dopravu nejen mezi předměstími a městy, ale i ve městech samotných.

Dalším důležitým směrem, kterým Uber do budoucnosti hledí, jsou samořídicí auta. „Každý den testování v našich laboratořích v Pittsburghu jsme blíž správné technologii, od které chceme nejen spolehlivost, ale také bezpečí pro všechny, kteří se budou aktuálně účastnit dopravního provozu,“ říká Robbie Khazzam. 

zdroj: TZ

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Plankton Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Plankton
Plankton

Kapoune kapoune !!!!! v tobě něco vázne zřejmě ….trošku se dej napřed do lajny ať všichni poznaj že nejsi skutečnej kapoun !!!

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nešťastná sedmička? Xiaomi vysvětluje, proč přijde rovnou Mi 8

Nešťastná sedmička? Xiaomi vysvětluje, proč přijde rovnou Mi 8

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Poměrně podstatnou součástí vývoje smartphonu je i jeho obchodní označení, jinými slovy jméno, pod kterým budou moci zákazníci přístroj…

LG G6 dostává Android 8.0 Oreo konečně i v Evropě

LG G6 dostává Android 8.0 Oreo konečně i v Evropě

25. 5. 2018  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Podle zpráv, které kolovaly před dvěma měsíci na internetu, společnost LG měla brzy vydat aktualizaci na nejnovější Android 8.0…

Motorola Moto Z3 Play bude představena již 6. června

Motorola Moto Z3 Play bude představena již 6. června

25. 5. 2018  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Společnost Motorola letos představila několik povedených modelů a na záčatek června plánuje uvést další. Řeč je o telefonu Moto…

Mobilní zobrazení