Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Typy odolných ochranných sklíček displejů (vědecké okénko)

  |  29 komentářů  |  autor: Petr Dolanský

Současný trh nabízí několik typů ochranných sklíček. Asi nejznámějším výrobcem je Corning, který svou masovou produkcí zastiňuje všechny své potencionální konkurenty. Výhody ochranných sklíček pro přenosná elektronická zařízení (zejména mobilní telefony a tablety) spočívají v odolnosti proti poškrábání. Novější generace se chlubí i odolností proti pádům.

Na internetu je řada demonstračních videí, v nichž se redaktoři různých IT serverů pokoušejí rozbít displej smartphonu, který disponuje odolným ochranným sklem. Často na to berou nůžky, nože, klíče nebo rovnou dítě s jakýmkoli ostrým nástrojem v ruce. V nejednom případě pak použijí přední stranu telefonu jako prkénko na krájení ovoce. Dost zajímavé! A co je výsledkem? Čistý displej bez viditelných škrábanců a vrypů (berte s rezervou, škrábance jsou vždy).

A jaké typy odolných ochranných sklíček vlastně existují? Světovým lídrem je suverénní Corning Gorilla Glass. Jeho velkým konkurentem je bezesporu Dragontrail od japonské společnosti Asahi Glass. Existují však i jiní výrobci. Příkladem může být německá firma SCHOTT, která stojí za zrodem sklíčka Xensation Cover. Výrobců je samozřejmě mnohem víc, ale nám bude stačit představení známého Gorilla Glass a Dragontrail.

Corning Gorilla Glass se začal dodávat v roce 2007. Od té doby jím disponuje na 200 milionů kusů telefonů. Druhá generace dorazila na trh minulý rok. Podle statistik byly obě generace použity na více než jedné miliardě mobilních telefonů.

A kdo vlastně za jejich původem stojí? Podle všeho se ten dotyčný jmenuje Steve Jobs. V roce 2006 prý kontaktoval společnost Corning, aby začlenila do své výroby i ochranná skla pro mobilní telefony. Nelíbilo se mu, že displej podléhá snadnému poškození jen kvůli umístění dvou předmětů v jedné kapse – svazek klíčů a telefon.

Výsledkem dlouhého vývoje byl nakonec již několikrát zmíněný Gorilla Glass. Ochranné sklo Corning přináší odolnost proti poškození díky chemickému posílení prostřednictvím procesu iontové výměny, která vytváří hlubokou kompresní vrstvu na povrchu skelného substrátu. Tato vrstva se chová jako „štít“ proti lhostejnému zacházení koncových uživatelů.

Ochranná sklíčka Corning Gorilla Glass jsou vyráběna v tloušťkách od 0,5 do 2 mm, přičemž i 0,5 mm nabízí spolehlivější ochranu než jiné krycí materiály. Každý kus skla Gorilla Glass nabízí kvalitní zpracování povrchu, který se může pochlubit maximálně čistou, hladkou a rovnou plochou s vynikající optickou jasností.

Jak už nejspíše každému došlo, Gorilla Glass je plně kompatibilní s dotykovými telefony. Oproti klasickým mobilům je mnohem složitější vyrobit a aplikovat ochranné sklo takovým způsobem, aby bylo co nejcitlivější na dotyk.

Má váš telefon či tablet ochranné sklo Gorilla Glass? Zjistíte to například ze seznamu zařízení na stránkách Corningu, i když seznam je neúplný (např. chybí v něm model iPhone a další).

Na začátku článku jsem zmínil existenci dvou generací ochranného sklíčka Gorilla Glass. Aktuálně je však dostupná i třetí generace. A jaká vylepšení gorilí skla druhé a třetí generace přinášejí?

Corning Gorilla Glass 2 přichází s nižší spotřebou místa. Sklo může být vyráběno s tloušťkou o jednu pětinu menší, a to při zachování špičkové odolnosti proti poškození. Celkově nabízí jasnější obraz a ještě větší citlivost na dotyk. Tyto klady nesou řadu výhod nejen pro uživatele, ale i samotné výrobce mobilních telefonů.

Corning Gorilla Glass 3, prozatím nejnovější generace gorilího skla z produkce americké společnosti, dosáhl nové úrovně odolnosti. Gorilla Glass 3 byl chemicky posílen, respektive jeho atomová konfigurace byla formulována tak, že sklo je méně křehké, tedy mnohem tvrdší a tím odolnější vůči poškození. Corning na svých stránkách uvedl, že třetí generace nabízí trojnásobnou odolnost generace druhé.

Se třetí generací dorazila také technologie Native Damage Resistance, která redukuje počet viditelných škrábanců až o 40%. Zároveň zvyšuje celkovou odolnost až o polovinu. Dost ale goril. Přesuneme se k neúprosnému rivalovi Dragontrail.

Ochranné sklo Dragontrail je vyrobeno z křemičitanu hlinitého. Dalo by se očekávat, že použité materiály u Gorilla Glass budou vesměs podobné, ale není tomu tak. Corning totiž přišel s absorpčním vápnem, které zapříčiňuje až šestkrát nižší hmotnost, než kterou disponuje Dragontrail (v úvahu bereme druhou generaci Gorilla Glass). „Gorila“ je však zároveň pětkrát tvrdší. I přesto dokáže odolat tlaku 55 kg. Naopak Dragontrail nabídne odolnost o 5 kg vyšší. Z toho plyne mírně větší vyspělost ve prospěch Dragontrail.

dragontrail glass
Test odolnosti ochranného sklíčka Dragontrail 

AGC Dragontrail je přítomen na mnoha telefonech. Příkladem mohou být Sony Xperia Z, ZTE Nubia Z5, XiaoMi Phone 2 a Samsung Galaxy Nexus. Objevily se také informace o přítomnosti ochranného skla Dragontrail na iPadu 2. Podle všeho jsou u tohoto zařízení oba typy – AGC Dragontrail i Corning Gorilla Glass 2. Oficiální seznam však na stránkách výrobce AGC (oproti Corningu a jeho sklíčku Gorilla Glass) nenajdeme.

Celkově by se dal Dragontrail srovnat s Gorilla Glass druhé generace. Jelikož se na CESu 2013 objevila třetí generace, japonská společnost Asahi Glass bude muset dotahovat. Oproti Dragontral je Gorilla Glass 3 o 40% trvanlivější a je na něm vidět o 40% méně škrábanců.

Jaká je podle vás budoucnost ochranných skel pro mobilní telefony? Máte telefon s Gorilla Glass nebo Dragontrail? Jaké s nimi sbíráte zkušenosti?

ČLÁNKY:, , , , , , , ,

Diskuze

avatar
10 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
SaškaKamilMilan PetrůVraelStewee Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Kubyk002
Kubyk002

Neví někdo jestli už je Gorilla 3 už ve výrobě nebo půjde do výroby třeba za půl roku?
Chci to jen vědět, jestli tu je nějaká šance, že by třeba S4 mohla mít třetí Gorillku :) ThX

Luboš Srb
Luboš Srb

Zatím Gorilla Glass 3 nemá žádné zařízení a ještě nějakou dobu mít nebude, oficiálně výrobce uvedl dostupnost u prvních zařízení v polovině roku 2013, http://mobilizujeme.cz/clanky/gorilla-glass-3-jeste-pevnejsi-nez-kdy-driv/

Kubyk002
Kubyk002

Škoda no… Tak snad tam dá nějaké pořádne sklo… ne jak Z, které aby to trochu drželo, tak tam nalepí(doslova) folii, na které je ještě napsaný znak SONY, takže ti chytřejší co si jí sundají, tak budou mít telefon bez značky :D

Thargas
Thargas

Kde jste prosím na ty nesmysly přišel? Od kdy je špatné mít na telefonu z výroby perfektně nalepenou folii? Stejně tak nesmysl s odlepením znaku Sony. Nešiřte prosím bludy.

Thargas
Thargas

Oficiálně má mít protitříštivé vlastnosti a funkci… Už se chystám že ji sundám. Logo mě nevadí,stačí nápis Xperia na zádech :) Ano zetko vlastním,mám výhrady,ale jsem spokojen.

Kubyk002
Kubyk002

OK múžeš mi potom říct na co tam ta folie je? Jelikož je jak máslo, tak se na ní uchytí sebemenší škrábaneček, takže ji musíš sundat, a tím příjdeš o logo(jako ne že by to vadilo nějak, ale upřímně řečeno je to demence :/
Jako mi je to jedno, pokud to někomu nevadí…
Thargas….asi jsi majitel Zetka, že? Já tím nechci říct, že je špatný, ale nad něčím se mohlo SONY zamyslet :)
Každopádně udělali řádný pokrok, oproti minulým letům, kdy jejich vlajkové lodě na špičku v podobě Samsungu a HTC zdaleka nestačily. Nyní jsou na stejné notě :)

Thargas
Thargas

Dobře,viděl jsem že Téčko má měkkou folii, a ta je z principu měkká. Poškrábe se? vyměním nebo sundám a tam je sklo. Co se Zetka týká tam tam možná opravdu s folií sundám i logo,ale že by to mělo komukoliv trhat žíly…

Kubyk002
Kubyk002

blud?
http://unleashthephones.com/wp-content/uploads/2013/01/Z1.jpg
Navíc pusťte si tohle video… http://www.youtube.com/watch?v=4GzYnDnZDRg
…pro líné a anglicky nemluvící lidi… na Xperii Z a T jsou stejné folie, dost měkké, potom to srovnává s několikrát omývanou(lehce zničitelnou podle vás) S3, potom je tam zmínka o tom, že Zetko má znak SONY na té folii, a že to chytá otisky jako prase :) zajímavé video, dopročuji shlédnout :)

Luboš Srb
Luboš Srb

Uvidíme, já bych to viděl na Gorilla Glass 2, jiné možnosti zřejmě Samsung nemá.

JaroB
JaroB

Tak tá „slávna“ Gorila Glass2 je taký marketingový blud ako svet…mal som S3ku a do dvoch týždňov!!! som mal na nej mikroškrabance ako na žiadnom inom mobile za pol roka.A to som ho nosil v púzdre. Raz som ho bez púzdra vložil do vrecka saka kde boli volne okuliare a po 2 min som si uvedomil, že je tel. bez obalu a vytiahol som ho už so škabancom cca. 2mm !!! V servise mi povedali….nikde nieje udáné, že sa nepoškriabe takže smola. A keďže je to mechanické poškodenie ani záruka sa nevzťahuje. Mám si nalepiť fóliu !!! Mám si nalepiť… Číst vice »

Stewee
Stewee

Neviem sa vyjadrit k spolahlivosti Gorila, ale na mojom Nexuse mam odolne sklicko od japoncov – Dragontrail. Mobil mi vypadol z ruky na drsny asfalt (ako inak) displeom k zemi, kde bolo vela necistot (rozumem malych kamienkov). Mam male poskodenie plastoveho krytu na okraji mobilu v nepartnej velkosti, no displej bez akehokolvek skrabanca. Tolko moja skusenost. Nehanim, nechvalim, zdielam….

Vrael
Vrael

Tak to máš docela štěstí na youtube je video od jedněch známých týpku co dělají droptesty telefonu a když upustili nexuse (samsung galaxy nexus presneji) na zem z výšky cca 1,5metru displayem napřed tk ne jen prasklé sklo ale i display odešel do věčných lovišť

Lukáš Jančík
Lukáš Jančík

Nikde není napsané,že Gorilla Glass je nepoškrábatelné,ale neni tak snadno poškrábatelné jak normální sklo.Já mam telefon s GG rok a zatím nemám ani jeden škrábanec.

Luboš Srb
Luboš Srb

Mám podobné zkušenosti. I když má telefon Gorilla Glass, neznamená to, že je sklo nepoškrabatelné, leckdy člověk ani netuší, čím k poškrábání mohlo dojít.. U sklíčka Dragontrail si ale nejsem zatím o stejném názoru jistý, uvidíme časem, videu bych tolik nevěřil, stejně lákavé má video i Corning se svým Gorilla Glass.

JaroB
JaroB

Tu nejde len o video..aj keď nikde som nevidel žiadne video podobného kalibru ako na Xperiu Active. Nejaké trápne zabíjanie klincov nepočítam. Ja mám osobnú skúsenosť s Active a brutálnym zaobchádzaním telefónu /otočený displejom dole na chodník nohou šúchaný/ a NIČ !!! Ani škrabanček na displeji!!! Samozrejme hliníkový rám okolo dostal svoje ale na displeji fakt ani ťuk. Nechápal som a nechápem doteraz. Nikdy by som sa takto k telefónu nesprával ale proste Dragontrait je oveľa kvalitnejší ako GG. GG je len masírovanie a marketing. Viď iPhone5. Kamoška ho má poškriabaný už po 2 dňoch!!! Má malé dieťa a tak… Číst vice »

Xzeit
Xzeit

To je čistě subjektivní názor…jak už tady někdo napsal, nikdy nevíte, čím se zrovna poškrábe. Nejčastěji to bývají nějaké mikroskopické částečky nějakého nerostu. Ty mohou být klidně i v kapse kalhot. Měl jsem Nokii N8 s gorila glass 1 po dobu dvou let a jsou na ni jen malé oděrky, ktero ROZHODNě nebrání používání a normálně bych si jich ani nevšimnul. Ten kdo si myslí, že takového sklo je nepoškrabatelné, je naivní…

Luboš Srb
Luboš Srb

Díky za postřeh, pro čtenáře rozhodně zajímavá zkušenost :)

petr
petr

Ano, je zajímavé, že u Samsungu se sklo vždy poškrábe. Jak u S2 tak u S3. Při stejném používání a chování u HTC DESIRE HD a ONE X nic. Používá Samsung něco jiného?

Luboš Srb
Luboš Srb

U mého Galaxy S II jsem také po x měsících zaznamenal menší škrábance, i když jsem telefon dával jen do čisté kapsy a na stůl pokládal displejem vzhůru. Ale není to jen u Samsungu, narazil jsem na stejný problém i u iPhonu 5 nebo teď testované Nokie Lumia 920..

Kubyk002
Kubyk002

Nevím, co s těmi telefony všichni děláte? Mám S2 od 1.9.2011 a mám na ní jeden malilinkatý škrábaneček (a trochu jeblé rohy, protože mi hapal na asfalt, z kapsy :/) Přiznávám, že jsem nosil na telefonu asi 2 měsíce folii, ale tu jsem sundal, protože ta se poškrábala ein, zwei a bylo přes ní prd vidět… jinak telefon nosím v koženém pouzdru, ale předtím jsem jej rok nosil v gumovém(co je přes záda a boky), z toho jsem měl ty 2 měsíce folii, no ale i tak, 10 měsíců po kapsách bez folie a jeden malilinkatý škrábaneček? Co v těch… Číst vice »

Tomáš
Tomáš

Ja mam SEk750i uz vyse 6 rokov a displej je krasny, ma sice spustu malych skrabancekov ale tie su vidiet iba ked je zhasnuty a proti slnku. Nikdy som ho nemal v puzdre a nikdy som nepouzival ziadnu foliu a to zazil naozaj skarade pady napr po niekolkych metroch letu padol na asfalt a podobne :D

Vrael
Vrael

donedavna muj telefon :D na něj si nemůžu stěžovat za 5let používáni zažil nespočet pádů klidně i z výšky 3-5 metrů a maximalne tk mu vyletěla baterie ven ale po složení telefonu vždy fungoval spolehlivě dál :D jo o tenhle telefon sem se nemusel bát ted mam galaxy nexuse a ten musim střežit jak oko v hlavě :D

Xzeit
Xzeit

Tak to jsi nejspíš moc opatrný. K750i má krycí ,,sklo,, resp. plast z průhledného plastu. Ten se normálně poškrábe úplně lehce.

Tomáš
Tomáš

Mam ho bud v ruke vo vacku (niekedy v batohu)alebo na stole. Jedine opatrne co robim je ze ho nosim samostatne vo vacku ziadne kluce k nemu nedavam.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení