Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Typy odolných ochranných sklíček displejů (vědecké okénko)

  |  29 komentářů  |  autor: Petr Dolanský

Současný trh nabízí několik typů ochranných sklíček. Asi nejznámějším výrobcem je Corning, který svou masovou produkcí zastiňuje všechny své potencionální konkurenty. Výhody ochranných sklíček pro přenosná elektronická zařízení (zejména mobilní telefony a tablety) spočívají v odolnosti proti poškrábání. Novější generace se chlubí i odolností proti pádům.

Na internetu je řada demonstračních videí, v nichž se redaktoři různých IT serverů pokoušejí rozbít displej smartphonu, který disponuje odolným ochranným sklem. Často na to berou nůžky, nože, klíče nebo rovnou dítě s jakýmkoli ostrým nástrojem v ruce. V nejednom případě pak použijí přední stranu telefonu jako prkénko na krájení ovoce. Dost zajímavé! A co je výsledkem? Čistý displej bez viditelných škrábanců a vrypů (berte s rezervou, škrábance jsou vždy).

A jaké typy odolných ochranných sklíček vlastně existují? Světovým lídrem je suverénní Corning Gorilla Glass. Jeho velkým konkurentem je bezesporu Dragontrail od japonské společnosti Asahi Glass. Existují však i jiní výrobci. Příkladem může být německá firma SCHOTT, která stojí za zrodem sklíčka Xensation Cover. Výrobců je samozřejmě mnohem víc, ale nám bude stačit představení známého Gorilla Glass a Dragontrail.

Corning Gorilla Glass se začal dodávat v roce 2007. Od té doby jím disponuje na 200 milionů kusů telefonů. Druhá generace dorazila na trh minulý rok. Podle statistik byly obě generace použity na více než jedné miliardě mobilních telefonů.

A kdo vlastně za jejich původem stojí? Podle všeho se ten dotyčný jmenuje Steve Jobs. V roce 2006 prý kontaktoval společnost Corning, aby začlenila do své výroby i ochranná skla pro mobilní telefony. Nelíbilo se mu, že displej podléhá snadnému poškození jen kvůli umístění dvou předmětů v jedné kapse – svazek klíčů a telefon.

Výsledkem dlouhého vývoje byl nakonec již několikrát zmíněný Gorilla Glass. Ochranné sklo Corning přináší odolnost proti poškození díky chemickému posílení prostřednictvím procesu iontové výměny, která vytváří hlubokou kompresní vrstvu na povrchu skelného substrátu. Tato vrstva se chová jako „štít“ proti lhostejnému zacházení koncových uživatelů.

Ochranná sklíčka Corning Gorilla Glass jsou vyráběna v tloušťkách od 0,5 do 2 mm, přičemž i 0,5 mm nabízí spolehlivější ochranu než jiné krycí materiály. Každý kus skla Gorilla Glass nabízí kvalitní zpracování povrchu, který se může pochlubit maximálně čistou, hladkou a rovnou plochou s vynikající optickou jasností.

Jak už nejspíše každému došlo, Gorilla Glass je plně kompatibilní s dotykovými telefony. Oproti klasickým mobilům je mnohem složitější vyrobit a aplikovat ochranné sklo takovým způsobem, aby bylo co nejcitlivější na dotyk.

Má váš telefon či tablet ochranné sklo Gorilla Glass? Zjistíte to například ze seznamu zařízení na stránkách Corningu, i když seznam je neúplný (např. chybí v něm model iPhone a další).

Na začátku článku jsem zmínil existenci dvou generací ochranného sklíčka Gorilla Glass. Aktuálně je však dostupná i třetí generace. A jaká vylepšení gorilí skla druhé a třetí generace přinášejí?

Corning Gorilla Glass 2 přichází s nižší spotřebou místa. Sklo může být vyráběno s tloušťkou o jednu pětinu menší, a to při zachování špičkové odolnosti proti poškození. Celkově nabízí jasnější obraz a ještě větší citlivost na dotyk. Tyto klady nesou řadu výhod nejen pro uživatele, ale i samotné výrobce mobilních telefonů.

Corning Gorilla Glass 3, prozatím nejnovější generace gorilího skla z produkce americké společnosti, dosáhl nové úrovně odolnosti. Gorilla Glass 3 byl chemicky posílen, respektive jeho atomová konfigurace byla formulována tak, že sklo je méně křehké, tedy mnohem tvrdší a tím odolnější vůči poškození. Corning na svých stránkách uvedl, že třetí generace nabízí trojnásobnou odolnost generace druhé.

Se třetí generací dorazila také technologie Native Damage Resistance, která redukuje počet viditelných škrábanců až o 40%. Zároveň zvyšuje celkovou odolnost až o polovinu. Dost ale goril. Přesuneme se k neúprosnému rivalovi Dragontrail.

Ochranné sklo Dragontrail je vyrobeno z křemičitanu hlinitého. Dalo by se očekávat, že použité materiály u Gorilla Glass budou vesměs podobné, ale není tomu tak. Corning totiž přišel s absorpčním vápnem, které zapříčiňuje až šestkrát nižší hmotnost, než kterou disponuje Dragontrail (v úvahu bereme druhou generaci Gorilla Glass). „Gorila“ je však zároveň pětkrát tvrdší. I přesto dokáže odolat tlaku 55 kg. Naopak Dragontrail nabídne odolnost o 5 kg vyšší. Z toho plyne mírně větší vyspělost ve prospěch Dragontrail.

dragontrail glass
Test odolnosti ochranného sklíčka Dragontrail 

AGC Dragontrail je přítomen na mnoha telefonech. Příkladem mohou být Sony Xperia Z, ZTE Nubia Z5, XiaoMi Phone 2 a Samsung Galaxy Nexus. Objevily se také informace o přítomnosti ochranného skla Dragontrail na iPadu 2. Podle všeho jsou u tohoto zařízení oba typy – AGC Dragontrail i Corning Gorilla Glass 2. Oficiální seznam však na stránkách výrobce AGC (oproti Corningu a jeho sklíčku Gorilla Glass) nenajdeme.

Celkově by se dal Dragontrail srovnat s Gorilla Glass druhé generace. Jelikož se na CESu 2013 objevila třetí generace, japonská společnost Asahi Glass bude muset dotahovat. Oproti Dragontral je Gorilla Glass 3 o 40% trvanlivější a je na něm vidět o 40% méně škrábanců.

Jaká je podle vás budoucnost ochranných skel pro mobilní telefony? Máte telefon s Gorilla Glass nebo Dragontrail? Jaké s nimi sbíráte zkušenosti?

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

DNES  |  Tomáš Richter  |  7 komentářů

Většina z nás běžně nechává svůj telefon v noci nabíjet. Lze si jen těžko představit, že taková nevinná činnost jako je…

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Mobilní zobrazení