Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Tvůrci MeeGo OS představili svůj očekávaný Jolla Sailfish OS

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Vyhození lidé z Nokie, kteří pracovali na operačním systému MeeGo a s příchodem nového ředitele Stephena Elopa neměli moc pochopení pro další rozvoj mobilní platformy, dnes oficiálně přišli se svým operačním systémem Jolla Sailfish OS.

Členové nově vzniklé společnosti Jolla Mobile dnes v Helsinkách na konferenci Slush, kde vystupují start-upy, aby se ukázali světu, oficiálně představili svůj operační systém Sailfish OS. Jak se předem vědělo, jedná se o tzv. open-source, který může každý využívat. A tahle finská společnost jej zamýšlí nejen do smartphonů a tabletů, ale také například do televizí.

Vývojáři využili u nového Sailfish OS několik pěkných vychytávek z MeeGo OS. Na telefonu nenajdete žádné tlačítko pro odemknutí, stačí dvakrát poklepat na displej, jako v případě Nokie N9, která má MeeGo, a dostaneme se na odemykací obrazovku. Pak už stačí jen potáhnout prstem po displeji odspodu nahorů a dostaneme se na základní obrazovku, kde vidíme spuštěné aplikace.

A tady nastává ten pravý multitasking, veškeré minimalizované aplikace jsou neustále funkční, můžeme je dokonce přímo v malém náhledu ovládat: přepínat skladby, přepnout z vytáčení do kontaktů apod. Dalším potažením se dostaneme do klasického menu s ikonkami aplikací. Uvnitř aplikací pak máme dostupné volby v horní části displeje, Sailfish OS hodně používá tzv. swipe gesta známá z MeeGo OS.

SDK je pro vývojáře dostupné dnešním dnem. S podporou to vypadá také velmi dobře, Jolla se dohodla se švédskou firmou ST-Ericsson na podpoře NovaThor platformy, kterou používá například Sony nebo už i Samsung u svých smartphonů. Na první telefony se Sailfish OS se máme těšít v příštím roce.

Co říkáte na nový Sailfish OS od Jolla Mobile? Myslíte si, že by se mohl uchytit v příštím roce?

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
KaaczPavelKaaczPawouczecherik Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
@LadVach
@LadVach

Vzhledem k tomu, kolik mělo MeeGo fans vidím budoucnost Sailfish OS nadějně…

T.Z.
T.Z.

No hurá…přeju Jolle úspěch už jenom proto aby Elop pochopil konečně jaký to je neskutečný retard když ten OS zaříznul…ještě by to chtělo zpátky WebOS. A aby BB10 stálo za to…

patras
patras

strasne moc jim fandim .. ten system pokud vezme to nej z meego bude urcite uzasnej. Hlavne plnohodnotnej multitasking je neco co dnesnim mobilnim os chybi.

Nokia.Maniak
Nokia.Maniak

Pan redaktor by si nejdříve měl zjistit pravdivé údaje…. Lidé kteří založili Jolla nebyli vyhozeni ale ODEŠLI z Nokie……třeba proto aby je přitroublé vedení nenutilo do super telefonů Nokia implantovat 3 roky zastarale procesory….Ted se teprve ukáže !!!

Pavel
Pavel

informace o tom, kdo odešel a kdo byl vyhozen se různí.. myslím že normální člověk sám od sebe z Nokie neodejde, bez ohledu na to, co se ve firmě děje

Kaacz
Kaacz

Každý není bezpáteřní patolízal. Někteří mají i hrdost a sebeúctu. Pokud firmu koupí srajda s kterou nesouhlasím a nechci dělat jejich srajdy, tak jdu jinam. To je normální postup. :)

JanK
JanK

Dva roky čtu Mobilmanii, monil.ihned a Mobilizujeme, strávil jsem mnoho hodin v show room, abych si vyzkoušel WM nebo Android, osobně jsem spokojenej na Nokia E72, pokud bude mít Sailfish OS i slušnej HW a přiměřenou cenu, je to jasná volba..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení