Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Trump obchodní válku s Čínou nevyhraje. Důvod? Smartphony.

  |  8 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Smartphony jsou jako kalhoty. Jsou nepřirozeným, lidským výrobkem, bez něhož náš druh přežil mnoho tisíciletí, ale který se stal nezbytným pro každodenní život většiny lidí na zemi.

donald-trump

Čína má v této oblasti poměrně ambivalentní roli. Je totiž zároveň největším výrobcem i největším spotřebitelem smartphonů na světě. Je tedy nejdůležitější zemí v jednom z nejdůležitějších segmentů ekonomiky, a jako taková je imunní vůči hrozbám nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavedení obchodních cel.

Jedním z hlavních prvků Trumpovy zahraničněpolitické kampaně bylo to, jak jako nový prezident nerovná vnímané nerovné podmínky při obchodě s Čínou. Trump Čínu několikrát nařkl z toho, že manipuluje s měnami – což bylo ekonomickými experty na Asii vyvráceno – a naznačil, že bude s americkými obchodními partnery provozovat strategii „America first.“ V reakci na to se představitelé Číny nechali slyšet, že pokud by pod americký protekcionismus spadaly iPhony, mohli by jejich prodej zakázat (nebo aspoň omezit). A jde o reálnou hrozbu.

cina-smartphone

V jednom z úvodníků hlásné trouby čínského vedení, deníku Global Times, se doslova psalo: „Várka objednávek Boeingů bude nahrazena Airbusy, prodeje amerických aut a iPhonů utrpí v Číně porážku, a importy americké sóji a kukuřice budou zastaveny.“

Je zde asymetrie, které si pan Trump evidentně není vědom. Apple nemůže stavět iPhony bez Číny, ale Čína může postavit stovky milionů zařízení, která se blíží kvalitě iPhonu, bez pomoci Applu.

Zvolený prezident sice slíbil navrácení výroby zpět do Států, ale jediný produkt od Applu, vyráběný v současné době na území USA, je stárnoucí Mac Pro, který stojí tisíce dolarů, a experiment Motoroly s výrobou Moto X ve Spojených státech v roce 2013 skončil fiaskem, neboť se ukázalo, že výroba telefonu je příliš drahá na to, aby se vůbec vyplatila.

Shrnuto a podtrženo – prezident Trump to sice může myslet dobře, jenže si neuvědomuje, že on nemá v hrsti Čínu, ale Čína jeho. Je to způsobeno jen a jen důrazem globální ekonomiky na cenu. Kdyby byl důraz kladen spíše na kvalitu, tak si Čína v počátcích mezinárodního obchodu ani neškrtne. Jenže s ohromným množstvím kapitálu, který se do Číny nahrnul díky konzumerismu (mimo jiné i) Američanů, si Číňané mohou dovolit už i tu kvalitu. Zlaté časy pro Ameriku skončily už před Trumpem, jen si to někteří ještě neuvědomili. A nacionalistický (v dobrém slova smyslu) prezident přichází pozdě na to, aby mohl svou zemi ještě spasit.

Zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Zdeněk
Zdeněk

Proč sem taháte politiku? To je nějaká lobby? Zajímám se mobilní zařízení ne o to co kde a kdy řekl nějaký president!

Honza7521
Honza7521
To jestli Trump zaspal dobu nevím, ale již dávno jsem si všiml, že Čína je lídrem světové ekonomiky. A jsme to hlavně my co kupujeme výrobky vyrobené v Číně. Spousta z vás tady křičí jak nesnáší čínské krámy a přesto si ty mobily vyrobené v Číně koupíte. Pochybuji, že čínská vláda je natolik hloupá aby si nechala utíkat kapitál za hranice, tak jako to dělá náš stát. To my podporujeme čínský zbrojní program, vesmírný program a nebo i nákup dluhopisů. Jak je psáno v článku, pokud by jsi toho byly ty obří společnosti vědomy, tak by si Čína opravdu ani… Číst vice »
Samson
Samson

Amiky to bude sice bolet, ale drzim jim palce v obchodni valce s poziraci psu!! Kazdy normalni a slusny clovek musi byt v tomhle na jejich strane!!

Mara
Mara

Nad tímhle člověkem se nemá cenu zahazovat. Pořád ta stejná písnička jak od zaseklého gramofonu. Čekám kdy přijde třeba s něčím novým, ale to bych dřív vyhrál ve sportce miliony.

Honza7521
Honza7521

Samsone myslím, že tě Amerika a Trump zklame. Oni už tu válku prohrály. Pochybuji, že by obří společnosti jako je třeba Apple vyměnily peníze za vlastenectví.

tomas
tomas

Konkrétne? Samson ty si ale vôl. Ludska hlupost je nekonecna

febrik
febrik

Ty musíš být troll a jestli ne a myslíš to vážně, tak ve svém příspěvku odporuješ sám sobě ;)

P8
P8

To je tedy článek toto…. můžou zavést clo a dovoz z číny se nevyplatí a výrobci z usa si polepší……když budou chtít tak to dají…to čína je závislá na výrobě pro ostatní státy ne USA

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Land Rover Explore: odolný smartphone od britské automobilky

Land Rover Explore: odolný smartphone od britské automobilky

VČERA  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Výrobce poměrně robustních aut, které se nezaleknou ani horšího terénu či počasí, nyní přichází s ekvivalentem na poli smartphonů. Land Rover…

Doro 8040: smartphone ušitý na míru těm nejstarším

Doro 8040: smartphone ušitý na míru těm nejstarším

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Smartphone už nemusí být pro vaše prarodiče sprosté či přinejmenším nepříjemné slovo, které by v nich vyvolávalo obavy. Švédský výrobce dostal…

LG G6 a LG V30 brzy dostanou aktualizaci na Android 8.1 Oreo

LG G6 a LG V30 brzy dostanou aktualizaci na Android 8.1 Oreo

VČERA  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Podle nejčerstvějších zpráv plánuje společnost LG brzy vydat do oběhu aktualizaci na Android 8.1 Oreo pro své loňské superphony LG G6…

Mobilní zobrazení