Tmavý režim v poslední době poutá spoustu pozornosti. Jak Google, tak i Apple nabízejí stále větší množství aplikací, které můžete převléknout do černého kabátu. Černá barva na AMOLED displejích výrazně šetří baterii. Podle nejnovějších informací obdobně funguje i tmavě šedá.
Pojďme si první trošku přiblížit jak OLED (Organic Light-Emitting Diode, pozn. redakce) displeje pracují. Každý z pixelů na displeji produkuje vlastní světlo, jehož jas je přímo úměrný napětí. Pokud se bavíme o klasické RGB matici, kdy se střídají kombinace červeného (R), zeleného (G) a modrého (B) pixelu, tak nám při dostatečné vzdálenosti vlastně splývají v jeden bod. Díky jejich množství, načasování jejich rozsvícení a regulací intenzity svícení dochází ke generaci celého barevného spektra. Jinými slovy dochází k pokrytí celé škály barev, které je lidské oko schopno rozpoznat.
To se ovšem netýká černé barvy. Na tu není potřeba žádná energie (černé body nesvítí). Tím se logicky dostáváme k důvodu, proč je na pozadí AMOLED displejů lepší černá. Díky ní dosahujeme menšího energetického zatížení. Jenže mít kompletně černé prostředí s bílým fontem nemusí být pro mnohé uživatele velkou výhrou, protože jim to zkrátka úplně nevyhovuje. Pokud jste například vlastníky telefonů od Samsungu s nadstavbou One UI, mohli jste si povšimnout tmavě šedých podkresů na jinak tmavém pozadí.
Někteří uživatelé mi dají za pravdu, že ne všechna tmavá témata jsou vyloženě černá. Pokud se zamyslíte, vybavíte si i takové, které byly postaveny i na tmavě šedé. Proč používat tuto barvu, když je černá úsporná? Kolegové z portálu XDA Developers přišli se zajímavou studií, která nám dává vcelku překvapivou odpověď.
Pokud převedeme barvy na RGB kódy, kde # FFFFFF / rgb (100%, 100%, 100%) je čistě bílá, # 000000 / rgb (0,0,0) je černá, tak odstíny šedé jsou de facto trojnásobky se stejnou červenou, zelenou a modrou barvou (viz RGB matice výše). Na první pohled to tedy nevypadá moc úsporně. Ale vezmeme-li v úvahu i korekci gamma, kdy se vezme lineární hodnota barevného kódu a podle okolností zvýší jeho výkon. Průmyslový standard pro gama displeje je 2,2, což je vlastně výstupní svítivost většiny AMOLED displejů.
Z výpočtů a grafů, které jsou původním článku a který zaníceným čtenářům doporučujeme, je spotřeba tmavě šedé o 0,3% vyšší než je tomu u černé barvy, což je v reálu nepostřehnutelné. Pokud bychom byli hnidopichové, tak ano, 0,3% není 0%, ale my se bavíme o faktickém dopadu na běžnou denní spotřebu, a tam si rozdílu nevšimnete.