TikTok skutečně špehoval uživatele Androidu, zjistil nezávislý průzkum

Jakub Fišer

Boj současného prezidenta USA proti čínským firmám operujícím na území Spojených států může místy působit až křečovitě. Někdy se ale ukáže, že snaha měla dobrý důvod, jak potvrzuje nová studie týkající se sociální sítě TikTok.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

TIP: Je aplikace TikTok nebezpečná? Američané už ji povinně mažou z telefonů

Donald Trump na konci července vydal prohlášení, ve kterém nabádá americké občany k tomu, aby sociální platformu TikTok nepoužívali a ze svých smartphonů ji co nejrychleji odinstalovali. Důvodem je obava o to, jak čínská síť nakládá s uživatelskými daty.

Uživatelé Androidu přes rok špehováni

Spojené státy americké už byly skoro na cestě k nevyřešitelné aféře podobné té s Huawei. Jedna strana tvrdí A, druhá strana B a nic se nikam nehne. Nové světlo do kauzy ale přináší list The Wall Street Journal. Ten odhalil skutečnost, že aplikace TikTok sledovala MAC adresy (Media Access Control – pozn. redakce) uživatelů, tedy unikátní kódová označení všech přístrojů s připojením na internet.

K sosání informací mělo docházet zhruba 15 měsíců, přičemž postižení jsou pouze z řad uživatelů Androidu. Skutečnost je o to děsivější, že Google o tom pravděpodobně nevěděl, i když jde o jedno z nejvážnějších porušení pravidel v obchodě Play Store.

Pochybení autorit?

V praxi to vypadalo tak, že jakmile uživatel spustil poprvé na svém smartphonu aplikaci TikTok, ta okamžitě zaregistrovala jeho MAC adresu a spojila ji s údaji v profilu uživatele. Zatímco tyto údaje můžete libovolně měnit, MAC adresu má každý přístroj jasně danou a změnit se nedá.

Podle informací serveru Wall Stree Journal TikTok vydal 18. listopadu 2019 aktualizaci, která vypíná rozpoznávání MAC adres. Jak již bylo zmíněno, dělo se tak 15 měsíců, ačkoliv Google (a i Apple) maže a trestá aplikace, které bez dovolení uživatele sledují MAC adresy.

Výkřiky prezidenta Trumpa směrem k čínským sociálním sítím TikTok a WeChat od Tencentu tak sice mohou působit pateticky a Americe spíše uškodit, ale jak vidno, TikTok není svatý. Jelikož jde o čínskou firmu, je velmi pravděpodobné, že povinně odevzdává informace čínskému státnímu aparátu, který kupříkladu schvaluje tresty smrti, věznění opozičních politiků a cenzuru veřejného prostoru.

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články