Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Telefónica nás vzala do českého Mordoru a ukázala technologii LTE

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Telefónica před týdnem oficiálně spustila v několika částech Prahy moderní síť LTE, která navazuje na malý komerční provoz v Jesenici u Prahy z loňského roku. Od českého O2 jsme tak dostali pozvánku, abychom se podívali, co za celou LTE sítí stojí.

Jak někteří zdatnější čtenáři možná vědí, v Česku právě probíhá aukce volných frekvencí, z nichž mimo jiné některá pásma budou vyhrazena pro spuštění LTE sítě umožňující nové vysokorychlostní připojení k internetu. Než se tak stane a současní operátoři získají potřebné bloky v pásmu 800 MHz pro rozsáhlejší spuštění LTE, běží tato technologie v pásmu 1800 MHz. Telefónica minulý týden rozšířila své LTE pokrytí, kromě Jesenice u Prahy nabízí rychlý internet také na Praze 1,2,4 a 10. K pokrytí dalších oblastí včetně Letiště Václava Havla má dojít koncem července. V říjnu 2013 pak na řadu dojde Brno. Koneckonců, více se o těchto plánech dozvíte v našem nedávném článku Praha se dočká většího pokrytí rychlého LTE, od operátora O2. Dnes bude na pořadu dne jiný program, podíváme se přímo do samotného srdce technologie LTE v Praze.

Telefónica nás vzala do tzv. českého Mordoru, jak se Ústřední telekomunikační budově v Praze na Olšanské přezdívá, nejen kvůli členitosti a poetičnosti z celého okolí a velké telekomunikační věži připomínající tzv. Oko na věži v Mordoru z filmové trilogie Pána Prstenů, ale taktéž kvůli historii a možná i něčemu dalšímu. Připravili jsme pro vás malou fotoprohlídku.

Prohlídka začala v rozsáhlé místnosti, kde zaměstnanci kontrolují chování sítě. Vždy tady někdo musí sedět, nonstop. Pokud byste si mysleli, že kdo bude mít noční směnu, bude mít jednodušší práci, není to tak úplně pravda. I v noci, nebo právě v tuto dobu, probíhají různé aktualizace sítě a nastavení, takže ani tehdy zde člověk jen lidově řečeno nesedí.

 

Poté jsme se spolu s ostatními novináři a zaměstnanci odebrali do další kontrolní místnosti, ve které se také zaměstnanci starali o fungování sítě (jedná se o obrázek výše, vlevo). A třetí zástavka již byla u samotného srdce LTE technologie (obrázek výše, vpravo). Už před vstupem člověk pozná, že zde narazí na něco velmi výkonného a zajímavého. Neustálé chlazení a odvádění ohřátého vzduchu zde zajišťuje hned několik pocitově velmi účinných větráků.

 

Místnost, ve které najdeme jádro LTE technologie, je zatím velmi prázdná. Trochu neortodoxně zde působí obyčejná malá židle se stolkem umístěná uprostřed celé místnosti. Svůj účel ale jistě splní.

A nyní se dostáváme k LTE core, které zajišťuje obsluhu celé LTE technologie v ČR. Dodavatelem technologie je společnost Huawei a provedení je velikostně výrazně menší, než v případě předchozí technologie 3G. I zde je tedy na pořadu dne minimalizace.

 

Naší prohlídku jsme zde skončili. Máme ale ještě několik zajímavých informací. LTE od Telefónicy se zatím dá v Praze použít pro připojení k internetu, zapotřebí je speciální SIM karta od operátora. Počítá se však se třemi fázemi, které povedou až k přidání funkčnosti hlasu, tedy možnost volat přes LTE. V současné době již sice některé telefony podporují LTE, ale po vložení zmíněné speciální SIM karty poslouží telefon jen jako terminál, nikoliv jako mobil pro volání. Výhledově to zatím vypadá, že by hlasová složka mohla být přidána v síti Telefónicy do konce letošního roku. Necháme se překvapit. A doufáme, že se vám dnešní malá prohlídka českého Mordoru líbila.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

Huawei Nova 3 má nabídnout procesor Kirin 710

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská značka Huawei je oblíbená hlavně díky modelům řady P a Mate. To však nejsou zdaleka jediné modely, které společnost produkuje.…

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

Xiaomi Redmi 6 Pro bude umět schovat horní výřez

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi začalo pomalu ukazovat novinku Redmi 6 Pro. Ta vypadá hodně dobře a navíc přinese zajímavé funkce, které nalákají nejednoho…

Mobilní zobrazení