Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Tegra K1: nejen 64-bitů a 192 grafických jader v akci

  |  1 komentář  |  autor: Vladimír Chlup

Nvidia každoročně představí nový přírustek do rodiny Tegra. Letos se udála menší revoluce, takže jsme svědky změny značení a syntézy mobilních a desktopových architektur. Výkonově by se měla nová Tegra K1 postavit na samotný vrchol.

Nvidia každý rok představuje svůj nový SoC z řady Tegra. A každý rok ohlašuje „revoluci.“ Nicméně většinou je to jen evoluce. Změní se letos tato skutečnost?

Nová Tegra přišla s novým značením. Zatímco my jsme očekávali Tegru 5, Nvidia přišla s Tegrou K1. Proč? Podle Nvidie je Tegra K1 tak odlišná od předchozích čipů, že museli zavést nové značení. Jaká je však realita?


Dvě dostupné varianty Nvidia Tegra K1

Realita je taková, že Tegra K1 má dvě verze. První, která bude dříve dostupná, disponuje čtyřmi plnohodnotnými jádry a jedním úsporným. Jádra jsou 32-bitová založena na architektuře Cortex A15 a maximální takt činí 2.3 GHz. Naproti tomu je 64-bitová verze, která má „pouze“ dvě jádra s maximálním taktem 2.5 GHz. Jádra jsou postavena na nové architektuře Denver. Grafická část nové Tegry je totožná pro obě verze. Tedy 192 grafických procesorů založených na desktopové architektuře Kepler. Specifikace znějí více než dobře.

Má vůbec konkurenci?

Samotný výkon nové Tegry je ohromující, ze začátku. Z dostupných testů si můžeme udělat alespoň základní představu o výkonu v porovnání s konkurencí. Níže si můžete prohlédnout skóre z GFX benchmarku, máme zde zástupce loňské generace Tegry (4), Snapdragon 800 v Nexusu 5 (nevylepšená první verze Snapdragonu 800) a A7 v nejnovějším iPhonu 5S. Samotná Tegra K1 v případě 32-bitové architektury pracuje v novém All-in-One počítači Lenovo Thinkvision 28. Test T-Rex HD probíhal v offscreen módu ve Full HD rozlišení a stejně jako v našich recenzích jej považujeme za dobře vypovídající.

Jak můžete vidět, nová Tegra poráží konkurenci s přehledem. Nový procesor A7 od Applu byl překonán téměř dvakrát a Adreno 330 ve Snapdragonu 800 zaostalo ještě o trochu víc. Grafický výkon tedy nové Tegře nechybí. Na druhou stranu se jedná o procesory minulého roku a na opravdovou konkurenci v podobě nástupce Snapdragonu 800 a A7 od Applu si budeme muset počkat. Ta by měla přijít až ve druhé polovině letošního roku. A možná ani ta nebude stačit. Nicméně si musíme uvědomit, jaká zařízení byla testována. Tegra bude s největší pravděpodobností v mobilním segmentu podávat nižší výkony než na počítači, kvůli menšímu napětí a hlavně kvůli chlazení, které nemůže být tak efektivní, jako je u velkého all-in-one PC od Lenova.

Co se týče samotné procesorové části, zde se první verze nové Tegry nikterak výrazně neliší od Tegry 4, zajímavější bude sledovat posun u 64-bitové verze s vlastní architekturou. Zde by mohl být posun obrovský.

I Tegra má své nedostatky…

Bohužel úspěch procesoru nezávisí jen na výkonu, ale i na jiných aspektech. A v těch si nová Tegra tak dobře nevede. Bezesporu achilovou patou je absence integrovaného modulu pro datová připojení. Ten může být pouze externí, ale to je pro výrobce jen zbytečná komplikace. Toto bude Nvidii hodně mrzet, obzvláště v mobilní sféře, kde konkurence již integraci delší dobu nabízí.

Další otázkou bude rychlost uvedení na trh, která byla u předchozí generace katastrofální. Když nakonec přišla, právě díky absenci 3G modulu nebyla příliš rozšířena. Doufejme, že se alespoň v tomto Nvidia poučila a novou Tegru uvede ve slíbených termínech.


Schéma čipu

Naštěstí existují i zadní vrátka

Nvidia má, i přes absenci telefonního modulu, šanci uspět. Pomineme-li samotné smartphony, Tegra K1 může najít uplatnění v tabletech, kde není tato funkcionalita nutností. Další způsob uplatnění se nabízí v chromeboocích, kde je místa více a případný externí modul nebude takovým problémem. I když se nás tento typ zařízení moc netýká, ve světě se stává čím dál víc populárním. Místo by si tento SoC mohl najít i v různých hybridních zařízeních, jako jsou dual-boot tableto-notebooky, All-in-One počítače a další. V neposlední řadě je tu možnost integrace Tegry do palubních počítačů automobilů, jak jsme mohli vidět na letošním CESu.


Možnost nasazení i do automobilů

Pár slov závěrem

Letos se Nvidia sebrala a představila bezesporu velice konkurence schopný čip. Podporuje spoustu moderních technologií jako DirectX 11.2 a OpenGL 4.4 a jistě přijdou i speciálně optimalizované hry. Jestli to však bude stačit, teprve uvidíme. Konkurence je totiž obrovská a má co nabídnout. Qualcomm je bezesporu úřadující jedničkou, nabízí integraci LTE modulů a velice moderní procesory s podporou. Pak je tu řada Exynos od Samsungu, její hlavní výhodou je právě Samsung, který své čipy dává do vlastních zařízení. Tím pádem mu odpadá nutnost hledat kupce. A poslední velký konkurent je čínský MediaTek, který boduje hlavně velice nízkou cenou.

Jak to nakonec dopadne a kdo tuto válku nakonec vyhraje, ukáže teprve čas. Kdo je vaším favoritem?

zdroje: Tegra ZoneTom’s hardwareAnandTechEngadget

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Janko
Janko

Nvidia je velmi progresivní firma v oblasti počítačové grafiky,nikoliv v mobilní sféře.
Můj názor je, že Qualcomm, Samsung zůstanou ještě dlouhou dobu na výsluní mobilní techniky.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Mi Mix 2S se odhaluje na promo letácích

Xiaomi Mi Mix 2S se odhaluje na promo letácích

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Superphone Mi Mix 2S, nejnovější bezrámečkový model z dílny Xiaomi se odhaluje na oficiálních propagačních letácích v domovské Číně.…

Náklady na výrobu Samsungu S9+ jsou vyšší než u Note 8

Náklady na výrobu Samsungu S9+ jsou vyšší než u Note 8

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Nejrůznější experti se pokoušeli zanalyzovat cenu jednotlivých komponent telefonu Samsung Galaxy S9+ a zjišťují, že výroba jednoho kusu tohoto…

Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

Do oficiálního představení v Paříži zbývá ještě více jak týden, ale dá se říct, že z dostupných informací o…

Mobilní zobrazení