Technologie superkondenzátorů by mohla urychlit vývoj baterií
Jednotliví výrobci mobilních zařízení často slibují „vyšší výdrž baterie,“ ale pořád to ani zdaleka není ono. Baterie zkrátka mnohdy bývají nejslabším článkem celého technologického řešení.
To by se však brzy mohlo změnit. Lidé z Univerzity střední Floridy (UCF) totiž postavili prototyp superkondenzátorové baterie, která na jedno nabití vydrží 20x více co současná Li-Ion technologie.
Teoreticky jsou takové baterie snem mnoha uživatelů (a částečně i návratem k časům starých dobrých tlačítkových telefonů). Stačí je nabíjet jen několik sekund (zde je hlavní rozdíl s veškerými dosavadními technologiemi) a váš telefon vydrží nabitý celý týden bez nutnosti dalšího nabíjení.
Takové baterie lze nabíjet rychle, protože superkondenzátory ukládají energii na povrchu materiálu a k tvorbě energie nepotřebují chemickou reakci. Prototyp lze nabít třeba 30tisíckrát a stále se chová jako nový. Klasické bateriové články začínají v čase ztrácet část kapacity, jak si již každý mobilní uživatel zřejmě všiml.
Baterie z UCF jsou navíc flexibilní, a tak si lze jejich využití představit například v nositelných zařízeních. Zatím to však má háček – projekt není připraven na komercializaci.
Zdroj: Phone Arena