Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Technologie HSPA+ přichází do Česka

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Datové přenosy HSPA už zdaleka nekončí u 7,2 Mb/s. Verze HSPA+ sahá daleko výš a částečně si vyšlapává cestičku vedle nástupu sítí 4G LTE. T-Mobile v Česku HSPA+ nabídne tam, kde pokryje území se 3G.

Technologie HSPA+ (High-Speed Packet Access) dosahuje ve své nejnovější verzi rychlostí až 56 Mb/s při stahování a 22 Mb/s při odesílání. S tak vysokými rychlostmi však tuzemský operátor T-Mobile nepočítá. Ten jako zřejmě jediný v Česku (na delší dobu) pohne stavidly rychlých datových přenosů a umožní tam, kde nyní staví 3G, upgrade sítě na HSPA+ s reálnými rychlostmi až 21 Mb/s při odesílání. Stane se tak tomu už brzy, jelikož je přechod na tuto technologii ze stávající 3G sítě otázkou instalace několika přídavných modulů.

Aby bylo možné takové datové přenosy využít, bude potřeba uvést na trh mobilní telefon či datové zařízení, které si s technologií HSPA+ poradí. Vážným adeptem je HTC Desire Z (HSPA+ až 14,4 Mb/s), HTC Desire HD (u T-Mobile se může jmenovat T-Mobile myTouch HD) a Huawei U8800. Určitě se objeví i speciální modem s HSPA+ až 21 Mb/s.

 
HTC Desire HD, HTC Desire Z (T-Mobile G2) a Huawei U8800 

TIP: Prohlédněte si parametry telefonů HTC Desire HD, HTC Desire Z a rebrandované verze T-Mobile G2.

Není žádným tajemstvím, že všude po světě už zavádění technologie HSPA+ běží v plném proudu. Nejdůležitejší informace roku 2010 shrne následující přehled s měsíčním řazením.

Leden – Saudská Arábie – tři největší města s HSPA+
Únor – Vodafone Maďarsko – HSPA+ (21 Mb/s) v Budapešti, Etisalat Egypt také HSPA+ s 21Mb/s, Telstra Austrálie – HSPA+ s 42 Mb/s
Březen – Orange Rakousko – HSPA+ s 42 Mb/s ve Vídni
Duben – Mobitel Slovinsko – HSPA+ s 21 Mb/s, jedna třetina navíc s UMTS, Vodafone Malta – HSPA+ 14,4 Mb/s, Etisalat Egypt zrychluje na 42 Mb/s, Indosat Indonésie – HSPA+ 42 Mb/s
Květen – Irsko spouští technologii I-HSPA pro hlas i data, Pelephone Izrael – 21 Mb/s upload, 5,6 Mb/s download
Červen – T-Mobile USA spouští HSPA+ 21 Mb/s v 50. nějvětších městech
Červenec – Vodafone v Nizozemsku spouští HSPA+ v největších městech s rychlostí 28 Mb/s
Srpen – SaskTel v Kanadě rozjiždí provoz HSPA+, stejně tak Megafon v Rusku ve dvou městech s rychlostí HSPA+ 16 Mb/s
Září – Vidéotron v Kanadě – HSPA+ 21 Mb/s, U Mobile Malajsie – HSPA+ 42 Mb/s
Říjen – Vodafone v Portugalsku nasazuje HSPA+ s 42 Mb/s, Tele2 v Chorvatsku spouští HSPA+ 21 Mb/s

Při pohledu na země, které už technologií HSPA+ disponují, se chce uronit slzu. Samozřejmě se jedná ve většině případů o větší státy, s více obyvateli v každém z měst, kde byla technologie zavedena, to však neznamená, že u nás budeme na tyto technologie vyčkávat řadu let, jako tomu je v případě slavného 3G, které operátoři teprve nyní zavádějí.

Rychlá data jednoznačně patří mezi přední produkty operátorů, kteří by měli jejich poskytování včas a logicky nabízet. Na jednu stranu je hezké, že se technologie HSPA+ objeví v Česku, ale dokážete si představit využití se současnými FUP limity? Třeba měsíční nabídku se 100 MB balíčkem profouknete s technologií HSPA+ v řádu sekund, kdy se vám zachce. Zbytek měsíce pak strávíte na šnečích 16 kB/s, a to je značný rozdíl!


Nabídne T-Mobile jeden z těchto HSPA+ modemů, které nabízí např. v USA?

Pokud tedy operátoři nepřijdou s odstraněním FUP limitů nebo jejich navýšením na odpovídající úroveň pro rok 2010 a dále, pak ona nabídka rychlých přenosů HSPA+ postrádá smysl. A nabídnout datové tarify s cenou nad 500 korun měsíčně je podle mého názoru nevkusné, jelikož za takovou cenu seženete i mnohonásobně rychlejší pevný internet na doma bez datových omezení.

T-Mobile chystá představení technologie HSPA+ v Česku už 4.11., kdy má také uvést koncová zařízení a online hraní her (že by další spolupráce s půjčovnou her Frag?). Uvidíme, co pro své zákazníky operátor přichystá a hlavně, jestli to bude finančně dostupné a rozumné.

ČLÁNKY:,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Recenze Mobiola Phantom: exotika, která umí vzbudit zájem

Recenze Mobiola Phantom: exotika, která umí vzbudit zájem

DNES  |  Michal Maňák  |  2 komentáře

Už to jméno zní zvláštně. Jako kdyby se Nokia spustila s Motorolou a neshodli se na společném jménu dítěte. Webové…

Siri bez Jobse postrádá smysl, říká bývalý zaměstanec Applu

Siri bez Jobse postrádá smysl, říká bývalý zaměstanec Applu

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Píše se rok 2011 a Apple představuje pátou generaci iPhonu, lehce vylepšený model iPhone 4S. Ten, kromě zlepšení výkonu,…

Mobilní zobrazení