Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Technologie HSPA+ přichází do Česka

  |  komentovat  |  autor: Jindřich Srb

Datové přenosy HSPA už zdaleka nekončí u 7,2 Mb/s. Verze HSPA+ sahá daleko výš a částečně si vyšlapává cestičku vedle nástupu sítí 4G LTE. T-Mobile v Česku HSPA+ nabídne tam, kde pokryje území se 3G.

Technologie HSPA+ (High-Speed Packet Access) dosahuje ve své nejnovější verzi rychlostí až 56 Mb/s při stahování a 22 Mb/s při odesílání. S tak vysokými rychlostmi však tuzemský operátor T-Mobile nepočítá. Ten jako zřejmě jediný v Česku (na delší dobu) pohne stavidly rychlých datových přenosů a umožní tam, kde nyní staví 3G, upgrade sítě na HSPA+ s reálnými rychlostmi až 21 Mb/s při odesílání. Stane se tak tomu už brzy, jelikož je přechod na tuto technologii ze stávající 3G sítě otázkou instalace několika přídavných modulů.

Aby bylo možné takové datové přenosy využít, bude potřeba uvést na trh mobilní telefon či datové zařízení, které si s technologií HSPA+ poradí. Vážným adeptem je HTC Desire Z (HSPA+ až 14,4 Mb/s), HTC Desire HD (u T-Mobile se může jmenovat T-Mobile myTouch HD) a Huawei U8800. Určitě se objeví i speciální modem s HSPA+ až 21 Mb/s.

 
HTC Desire HD, HTC Desire Z (T-Mobile G2) a Huawei U8800 

TIP: Prohlédněte si parametry telefonů HTC Desire HD, HTC Desire Z a rebrandované verze T-Mobile G2.

Není žádným tajemstvím, že všude po světě už zavádění technologie HSPA+ běží v plném proudu. Nejdůležitejší informace roku 2010 shrne následující přehled s měsíčním řazením.

Leden – Saudská Arábie – tři největší města s HSPA+
Únor – Vodafone Maďarsko – HSPA+ (21 Mb/s) v Budapešti, Etisalat Egypt také HSPA+ s 21Mb/s, Telstra Austrálie – HSPA+ s 42 Mb/s
Březen – Orange Rakousko – HSPA+ s 42 Mb/s ve Vídni
Duben – Mobitel Slovinsko – HSPA+ s 21 Mb/s, jedna třetina navíc s UMTS, Vodafone Malta – HSPA+ 14,4 Mb/s, Etisalat Egypt zrychluje na 42 Mb/s, Indosat Indonésie – HSPA+ 42 Mb/s
Květen – Irsko spouští technologii I-HSPA pro hlas i data, Pelephone Izrael – 21 Mb/s upload, 5,6 Mb/s download
Červen – T-Mobile USA spouští HSPA+ 21 Mb/s v 50. nějvětších městech
Červenec – Vodafone v Nizozemsku spouští HSPA+ v největších městech s rychlostí 28 Mb/s
Srpen – SaskTel v Kanadě rozjiždí provoz HSPA+, stejně tak Megafon v Rusku ve dvou městech s rychlostí HSPA+ 16 Mb/s
Září – Vidéotron v Kanadě – HSPA+ 21 Mb/s, U Mobile Malajsie – HSPA+ 42 Mb/s
Říjen – Vodafone v Portugalsku nasazuje HSPA+ s 42 Mb/s, Tele2 v Chorvatsku spouští HSPA+ 21 Mb/s

Při pohledu na země, které už technologií HSPA+ disponují, se chce uronit slzu. Samozřejmě se jedná ve většině případů o větší státy, s více obyvateli v každém z měst, kde byla technologie zavedena, to však neznamená, že u nás budeme na tyto technologie vyčkávat řadu let, jako tomu je v případě slavného 3G, které operátoři teprve nyní zavádějí.

Rychlá data jednoznačně patří mezi přední produkty operátorů, kteří by měli jejich poskytování včas a logicky nabízet. Na jednu stranu je hezké, že se technologie HSPA+ objeví v Česku, ale dokážete si představit využití se současnými FUP limity? Třeba měsíční nabídku se 100 MB balíčkem profouknete s technologií HSPA+ v řádu sekund, kdy se vám zachce. Zbytek měsíce pak strávíte na šnečích 16 kB/s, a to je značný rozdíl!


Nabídne T-Mobile jeden z těchto HSPA+ modemů, které nabízí např. v USA?

Pokud tedy operátoři nepřijdou s odstraněním FUP limitů nebo jejich navýšením na odpovídající úroveň pro rok 2010 a dále, pak ona nabídka rychlých přenosů HSPA+ postrádá smysl. A nabídnout datové tarify s cenou nad 500 korun měsíčně je podle mého názoru nevkusné, jelikož za takovou cenu seženete i mnohonásobně rychlejší pevný internet na doma bez datových omezení.

T-Mobile chystá představení technologie HSPA+ v Česku už 4.11., kdy má také uvést koncová zařízení a online hraní her (že by další spolupráce s půjčovnou her Frag?). Uvidíme, co pro své zákazníky operátor přichystá a hlavně, jestli to bude finančně dostupné a rozumné.

ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení