Mobilizujeme.cz

Tak jsme se konečně dočkali, baterie až s týdenní výdrží možná už za 5 let

  |  4 komentáře  |  autor:

Vědci z Northwestern University vyvíjejí baterii, která by umožnila extra rychlé nabití, a také až 10x delší výdrž oproti bateriím současného typu. Novinka je zatím stále ve vývoji, ale je možné, že už do pěti let se jí dočkáme ve svých mobilních zařízeních.

Výrobci mobilních telefonů, ale i jiných přenosných zařízení, neustále zvyšují jejich výkon, zatímco tloušťka výrobků je stále menší a menší. Baterie používané u těchto přístrojů se tím pádem příliš zvětšovat nemohou. Dochází tak k nemilým situacím, kdy se dvoujádrový telefon po běžném používání odporoučí zhruba za den, maximálně dva.

Se skutečným boomem přišla Northwesternská Universita, tedy spíše její vědci. Ti totiž vynalezli baterii, která, jak sami tvrdí, se dokáže plně nabít za pouhých 15 minut a o další dávku se přihlásí zhruba za týden. To jsou hodnoty zhruba 10x větší, než na které jsme zvyklí dnes! Tohoto výsledku dosáhli mimo jiné propíchnutím „milionů nepatrných dírek“ o průměru 20 – 40 nanometrů, a také měnícím se pohybem a hustotou článků Li-Ion.

Dr. Harold Kung, hlavní vědecký pracovník projektu, vysvětlil, že rychlost a hustota iontů lithia může být změněna použitím různých materiálů při výrobním procesu baterie. „I po 150 nabíjecích cyklech a provozu baterie o délce jednoho či více let je stále 5x účinnější než lithium-iontové baterie, které jsou dnes na trhu,“ řekl Dr. Kung.

Možná tušíte, že nic není tak dokonalé, jak to vypadá, i tady se najde jedno ale. Baterie totiž rychle ztrácí svoji účinnost, a tak se už po 150 nabíjecích cyklech promění v baterii odpovídající těm současným.

Tak co na to říkáte? Budete raději nabíjet každý den, nebo si koupíte každé dva roky novou baterii, která udrží telefon při životě až jeden týden v kuse?

ČLÁNKY:
Lamborghini má nový luxusní smartphone. Jmenuje se Alpha One

Lamborghini má nový luxusní smartphone. Jmenuje se Alpha One

DNES  |    |  diskuze (0)

Značky nás obklopují na každém kroku. Pokud si nějakou oblíbíme, snažíme se ji věnovat co možná nejvíce. Pijeme kávu jedné značky, kouříme…

5 nejpopulárnějších čínských chytrých hodinek

5 nejpopulárnějších čínských chytrých hodinek

DNES  |    |  2 komentáře

Asi už víte, že nákupem elektroniky přímo z Číny se dá někdy docela slušně ušetřit. Dnes se podíváme na chytré hodinky, které…

Známe ceny chystaných Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Známe ceny chystaných Xperií XZ1 a XZ1 Compact

DNES  |    |  diskuze (1)

Jak už je u japonského výrobce mobilních telefonů Sony zvyklostí, tak i letos představí v pořadí již druhou vlajkovou loď společně s…

Mobilní zobrazení