Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Tak jsme se konečně dočkali, baterie až s týdenní výdrží možná už za 5 let

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Vědci z Northwestern University vyvíjejí baterii, která by umožnila extra rychlé nabití, a také až 10x delší výdrž oproti bateriím současného typu. Novinka je zatím stále ve vývoji, ale je možné, že už do pěti let se jí dočkáme ve svých mobilních zařízeních.

Výrobci mobilních telefonů, ale i jiných přenosných zařízení, neustále zvyšují jejich výkon, zatímco tloušťka výrobků je stále menší a menší. Baterie používané u těchto přístrojů se tím pádem příliš zvětšovat nemohou. Dochází tak k nemilým situacím, kdy se dvoujádrový telefon po běžném používání odporoučí zhruba za den, maximálně dva.

Se skutečným boomem přišla Northwesternská Universita, tedy spíše její vědci. Ti totiž vynalezli baterii, která, jak sami tvrdí, se dokáže plně nabít za pouhých 15 minut a o další dávku se přihlásí zhruba za týden. To jsou hodnoty zhruba 10x větší, než na které jsme zvyklí dnes! Tohoto výsledku dosáhli mimo jiné propíchnutím „milionů nepatrných dírek“ o průměru 20 – 40 nanometrů, a také měnícím se pohybem a hustotou článků Li-Ion.

Dr. Harold Kung, hlavní vědecký pracovník projektu, vysvětlil, že rychlost a hustota iontů lithia může být změněna použitím různých materiálů při výrobním procesu baterie. „I po 150 nabíjecích cyklech a provozu baterie o délce jednoho či více let je stále 5x účinnější než lithium-iontové baterie, které jsou dnes na trhu,“ řekl Dr. Kung.

Možná tušíte, že nic není tak dokonalé, jak to vypadá, i tady se najde jedno ale. Baterie totiž rychle ztrácí svoji účinnost, a tak se už po 150 nabíjecích cyklech promění v baterii odpovídající těm současným.

Tak co na to říkáte? Budete raději nabíjet každý den, nebo si koupíte každé dva roky novou baterii, která udrží telefon při životě až jeden týden v kuse?

ČLÁNKY:

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Hi
Hi

150 týždenných cyklov sú skoro 3 roky, takže ono bx to bolo stále fantastické už aj dnes. Kým to vyjde von, ešte to zlepšia.. Ja bx som to menil hneď. Moju 1500 batériu nabíjam min 2x denne čo aj pri 500 cykloch je tragické..
Už aby ta nová tu fakt bola…

pckarlos
pckarlos

Už je nejvyšší čas na novou technologii baterií, smartfony potřebují více šťávy :-) A já osobně, než bych nabíjel tlf každý den, raději bych si třeba co dva roky kopil novou výkonnou baterii. Sláva všem vědcům, kterým za nové technologie vděčíme, jen tak dál.

JR
JR

Jenom, aby za 5 let (a to je možná 5let, kdy se to může oddálit o další roky) nebyly zařízení při dnešním vývoji a zvyšování výkonů na takové úrovni, že i s těmito bateriemi vydrží telefon třeba jen 2 dny a klasické baterie by ani nebyly použitelné. Potom bychom nejenom měli zase relativně malou výdrž, ale ještě k tomu potřebu každý rok až dva kupovat novou baterku…

DRGman
DRGman

to je presne to , co „bombastickost“ tejto spravy dost znizuje. aj ked suhlasim sprispevkami vyssie, nemame sajn, kde budu energet.naroky o 5 rokov… v tomto tech.odvetvi to je ako cela vecnost…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
U nejnovějšího Androidu Oreo 8.1 nefunguje správně multitouch

U nejnovějšího Androidu Oreo 8.1 nefunguje správně multitouch

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

V posledních několika týdnech jsme vás pravidelně informovali o problémech, které provází nejnovější verzi systému Android. Zdá se,…

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Červnová konference Apple WWDC přinesla kromě nové verze iOS 11 či macOS i nějaký ten hardware. Pro mnoho…

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Používáte telefon v autě jako navigaci? Nebo třeba občas za jízdy vyřizujete hovory a potřebujete mít tedy obrazovku…

Mobilní zobrazení