Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

T-Mobile Move – recenze levného a vyváženého Androida

  |  9 komentářů  |  autor: Luboš Srb

T-Mobile Move je jeden z nejlevnějších telefonů s Androidem na českém trhu a prvenství mu jen těsně uniklo. Recenze T-Mobilu Move ukáže, jak si tento smartphone v porovnání s ostatními levnými Androidy stojí.

T-Mobile měl a jistě stále má s chytrým telefonem T-Mobile Move velké plány. Letos začátkem června jej s cenou 3 099 Kč slavnostně zařadil do své nabídky coby nejlevnější smartphone na českém trhu. Popravdě však šlo jen o nejlevnější „letošní“ smartphone na českém trhu. Konkurenční více než rok starý Vodafone 845 totiž bylo stále možné zakoupit za cenu 2 477 Kč. Vodafone mu však během června sebral i druhé prvenství, když představil nový smartphone Vodafone 858 Smart s cenou jen 2 577 Kč.

Za zapůjčení T-Mobilu Move do recenze děkujeme českému zastoupení operátora T-Mobile.


T-Mobile Move – oficiální fotografie

T-Mobile Move tedy sice nemá cenové prvenství, ale i tak jde o jeden z nejlevnějších smartphonů s Androidem na českém trhu, navíc s výborným poměrem cena/výkon. Výbavou se od levnějšího Vodafonu 858 Smart odlišuje v několika detailech, které však mohou v konečném měřítku rozhodnout jak ve prospěch Vodafonu 858 Smart, tak i T-Mobilu Move. Více se dozvíte v následujících odstavcích recenze T-Mobilu Move. Pro porovnání pak doporučujeme přečíst si také naši recenzi Vodafonu 858 Smart.

Základní parametry – T-Mobile Move

Rozměry110 x 57 x 12,4 mm
Hmotnost123 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8“
Procesor a paměť600 MHz procesor Qualcomm MSM7227 + grafika Adreno 200
512 MB RAM, 512 MB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.2 Froyo
Fotoaparát2 Mpx (1600 x 1200 px), nahrávání WVGA videa (800 x 480 px)
Obsah balenínávod, baterie, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost3 099 Kč, červen 2011

Krátké postřehy z testování smartphonu T-Mobile Move:

Co se nám líbilo: pogumovaný povrch telefonu, klávesa „home“ bliká při zmeškaných událostech, celkově velmi svižný a vyladěný systém, notifikační lišta obsahuje šikovné zkratky obsluhy datového připojení, profilů, GPS a další, operátorem předinstalované obohacující aplikace, po doinstalování pokročilého přehrávače (MoboPlayer) lze přehrát DivX videa s titulky

Co se nám nelíbilo: hudební přehrávač postrádá ekvalizér, kvůli rozlišení nelze do telefonu nainstalovat některé aplikace z Android Marketu

TIP: Pro podrobné parametry telefonu T-Mobile Move navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: jak je zvykem

Ve středně velké krabičce s telefonem T-Mobile Move najdeme krátkou uživatelskou příručku, adaptér k nabíječce, stereo headset s peckovými sluchátky a datový USB kabel, který po připojení k adaptéru vytvoří klasickou nabíječku. Přímo v telefonu je pak ještě schovaná paměťová karta microSD s kapacitou 2 GB. Operátor tedy nabízí maximum, co je v dané cenové kategorii vůbec ještě možné.

Vzhled a konstrukce: pogumovaný Android

T-Mobile Move pro růžového operátora vyrábí, stejně jako předchozí brandovaný model T-Mobile Vairy Text, čínský Alcatel. Nejde však o zcela nový model, jedná se jen o převlečený Alcatel One Touch 908. Při prvním seznámením jsem si říkal, že mi T-Mobile Move svým designem připomíná nějaký již dříve testovaný telefon, a skutečně. Je tu znát jistá podobnost s více než 3 roky starým telefonem HTC Touch, což byl jeden z prvních dotykových telefonů s ovládáním pouze prsty, které se snažily zachytit nástup fenomenálního Apple iPhonu.

Ačkoliv patří T-Mobile Move mezi nejlevnější smartphony, jeho design a konstrukce mohou kdekoho zmást. Čistý design, zaoblené rohy, stříbrný rámeček táhnoucí se po celém obvodu telefonu a příjemný pogumovaný povrch řadí telefon spíše do střední třídy. S rozměry 110 x 57 x 12,4 milimetrů a hmotností 123 gramů se jedná o středně velký a středně těžký chytrý telefon na trhu.

Konstrukční zpracování smartphonu je na vysoké úrovni. Jednotlivé plastové části na sebe dokonale lícují, nikde se neprohýbají a při promáčknutí nevržou. Díky pogumovanému povrchu se navíc na telefon tolik neuchycují otisky prstů a jiné nečistoty, plus se telefon velmi dobře drží v ruce. Pogumovaný povrch je příjemný a zabraňuje vyklouzávání telefonu z ruky. T-Mobile tedy udělal dobře, když si vybral pro spolupráci na tomto brandovaném telefonu znovu právě Alcatel, který vyrábět levné telefony zkrátka umí.

Na přední straně telefonu je krásně vidět, že výrobce myslí na ty, pro které může být T-Mobile Move jejich prvním dotykovým telefonem. Pod dotykovým displejem je k dispozici trojice Androidích senzorových kláves, zleva: zpět, možnosti a vyhledat. Androidí čtvrtou klávesu home pak najdeme pro snazší ovládání samostatnou jako mechanické tlačítko pod senzorovými klávesami. Velkou výhodou tlačítka home je, že je podsvícené a bliká při zmeškaných událostech.

Nad displejem pak najdeme reproduktor pro hovory, senzor vzdálenosti a senzor jasu. Pravý bok přináší pouze klávesy pro redukci hlasitosti a otvor pro snadné odejmutí zadního krytu. Na levém boku je umístěn otvor pro poutko a vypínací tlačítko, jehož krátkým stisknutím uzamkneme telefon a po delším stisknutí pak můžeme aktivovat tichý režim, režim v letadle či telefon zcela vypnout. Horní bok zahrnuje microUSB port bez krytky a 3,5 mm Jack. Na zadní straně najdeme lehce vyvýšenou oblast s fotoaparátem a reproduktorem, díky čemuž může dojít k poškrábání ochranného sklíčka. Během testování však sklíčko vydrželo bez úhony.

Displej a ovládání: sice jen QVGA, ale s multi-touchem

U levných dotykových telefonů výrobci nejčastěji šetří právě na displeji. Levný T-Mobile Move je toho příkladem. Dotykový TFT displej má jen průměrné rozlišení QVGA (240 x 320 px), zobrazí až 262 tisíc barev a jeho úhlopříčka činí 2,8“. Dotyková technologie je kapacitní, která je dnes jasně populárnější a pohodlnější pro ovládání prsty než technologie rezistivní. Nevýhodná je pouze pro ty, kteří chtějí telefon ovládat nehty. Kapacitní displej totiž reaguje pouze na bříško prstu, popřípadě na speciální stylus určený pro kapacitní displeje.

Displej na rozdíl od jiných levných smartphonů podporuje multi-touch ovládání. V galerii, v internetovém prohlížeči nebo ve hře tak můžete používat klasická zoomovací gesta pro zvětšení či zmenšení obrázků, náhledů atp. Musím také ocenit citlivost i přesnost displeje, se kterou patří v daném cenovém segmentu jasně na špičku. Celkové velmi dobré resumé z displeje tak T-Mobilu Move kazí jen nižší rozlišení a podle očekávání díky typu TFT i horší čitelnost na přímém slunečním světle. Tyto nedostatky však doprovázejí všechny levné smartphony, u většiny konkurenčních telefonů jich je ještě více.

Baterie a výdrž: smartphone, co vyčnívá z řady

Výrobce se smartphonem T-Mobil Move dodává baterii Li-Ion s kapacitou 1300 mAh. U telefonu podobné velikosti bychom čekali klidně i kapacitu 1500 mAh. Naše testování však ukázalo, že je zde 1300 mAh zcela dostatečných. Při běžné denní zátěži skládající se ze zhruba 10 minut hovorů, 5 SMS zpráv, půl hodiny poslechu hudby, půl hodinového brouzdání po internetu a pořízení několika snímků fotoaparátem T-Mobile Move vydržel překvapivě 3 až 4 dny. S větší zátěží bylo nutné telefon dobíjet po 2 až 3 dnech. Pro srovnání, dnešní smartphony vydrží maximálně 2 dny při běžné a jen jeden den při plné zátěži. Telefon je možné dobíjet jak přes nabíječku, tak i přes USB kabel připojení k PC.

Prostředí telefonu: svižný Android bez větší customizace

T-Mobile Move je po hardwarové stránce připraven o něco lépe, než konkurenční levné smartphony. Procesor Qualcomm MSM7227 s taktem 600 MHz doplňuje grafika Adreno 200, operační paměť 512 MB RAM, 512 MB ROM a slot pro microSD karty až 32 GB. Zásadní roli hraje zejména grafika Adreno 200, díky které spolu s dobrou optimalizací systému výrobce dosáhl lepších výsledků než například konkurenční nejlevnější smartphone na českém trhu – Vodafone 858 Smart, který grafiku Adreno nevyužívá. Konkrétně jsem naměřil v testu Neocore slušných 41 FPS. Prostředí telefonu reaguje velmi svižně a plynule, bez zádrhelů, které jsou pro takto levné smartphony charakteristické. Během dvou testovacích týdnů se mi stalo pouze jednou, že se telefon při intenzivnějším používání zasekl a sám od sebe zrestartoval.

Operační systém Android 2.2 Froyo je v případě T-Mobilu Move trochu okořeněný v porovnání s čistým Androidem. Předělaná je hned odemykací obrazovka. Posuvný zámek můžeme posunout v jednom směru (horizontálně) do tří poloh – hovory, zprávy a domů. Podle toho, kam zámek posuneme, telefon spustí danou aplikaci. Tento mechanismus dokáže docela dobře urychlit práci s telefonem při nových událostech. Další vylepšení čeká na úvodních plochách. V dolní liště najdeme upravenou trojici ikonek, které nelze změnit: hovor, menu a zprávy. Při dlouhém podržení tlačítka menu se zobrazí malé náhledy jednotlivých ploch, ovšem jsou tak malé, že je tato funkce celkem nepoužitelná.

Ploch může být 3, 5 nebo 7, vybírat si můžete v nastavení. Na každou plochu lze klasicky umístit widgety. Výrobce pak přidal jednoduchou možnost poklepáním kdekoliv na volné místo plochy schovat horní stavovou lištu a mít tak větší prostor. Horní lišta po rozbalení také přináší vylepšení. V jedné řadě jsou umístěny ikonky pro rychlou aktivaci GPS, Bluetooth, Wi-Fi, letového režimu a tichého režimu. Co se týče samotné customizace pro potřeby operátora, které je vždy třeba se obávat, T-Mobile naštěstí přidal jen své logo při spuštění telefonu a ikonky na své služby: t-music, videozóna či ikonka internetového prohlížeče s nápisem w´n´w (zkratka znamená web´n´walk). Logo tolik nevadí a ikonky lze jednoduše vymazat, takže telefon si nemusí bát koupit ani zákazník jiného operátora.

T-Mobile se naopak snaží vyjít vstříc všem majitelům a připravil tak do T-Mobilu Move několik zajímavých předinstalovaných aplikací. Jedná se o aplikace Český Android (nabídka českých aplikací pro Android), správce úloh (Task Killer), správce souborů, TouchPal Input (vylepšená klávesnice) a Foursquare (služba pro sdílení své GPS polohy s ostatními). Telefon je také obohacen o widgety jako je widget pro vypnutí/zapnutí mobilního připojení k internetu, widget pro dopravu atd.

Telefonování a zprávy: vylepšená klávesnice TouchPal Input

V oblasti telefonování a zpráv bychom mohli klidně odkázat na kterýkoliv jiný telefon s Androidem. Až tak si jsou dnes smartphony podobné. Několik odlišností se přeci jen najde. Pro kontakty je připravena sdílená vnitřní paměť, takže můžeme uložit tisíce kontaktů, ke každému telefon dovolí přidat kromě čísla i obrázek, e-mail, přezdívku a další údaje. Nelze ale přidat speciální vyzvánění pro každý kontakt, což běžně telefony s Androidem umí, a chybí také možnost vytvářet skupiny kontaktů. Telefon řadí kontakty podle jména či podle příjmení a pro rychlejší vyhledávání nechybí postranní lišta, se kterou lze listovat v seznamu dle počátečních písmen abecedy.

Zprávy jsou v telefonu zobrazeny ve formě konverzací, takže vidíte u každého kontaktu celé vlákno dřívější textové komunikace. Do T-Mobilu Move se dá uložit tisíce zpráv, záleží opět na volné vnitřní paměti telefonu. Editor zpráv přináší klasické rozložení – v horní části lze vybrat několik příjemců, uprostřed je dvouřádkové políčko s textem zprávy a v dolní části pak softwarová klávesnice.

Výrobce přidal ke klasické Android klávesnici i zajímavou klávesnici TouchPal Input, která nabízí kromě plnohodnotné a poloviční QWERTY také klasickou alfanumerickou klávesnici. Mezi těmito třemi klávesnicemi se dá lehce přepínat posuvným horizontálním gestem přes samotnou klávesnici. Po překlopení telefonu na šířku se zobrazí upravená klávesnice, dostupné jsou všechny klávesnice jako pro vertikální rozložení. Během psaní lze využít prediktivní slovník T9 s českou diakritikou. Počet zbývajících znaků telefon odpočítává až od zbývajících 10 znacích. Nechybí ani MMS a jednoduchý e-mailový klient.

Zábava: i za 3 tisíce je hodně muziky

T-Mobile Move přináší klasickou androidí 3D galerii s obrázky a videi. Pro všechny soubory pak je v telefonu dokonce předinstalován jednoduchý správce souborů, což rozhodně každý uvítá. Hudební přehrávač podporuje formáty MP3, AAC, AAC+, WAV, WMA a AMR a rozděluje obsah do sekcí dle interpreta, alba a skladeb. Stejně jako řada dalších telefonů s Androidem však postrádá alespoň základní nastavení jako je ekvalizér apod. Nastavit se dá jen opakování a náhodné přehrávání skladeb. Přehrávač také podporuje playlisty. Vedle hudebního přehrávače je v T-Mobilu Move připraveno také FM rádio s RDS. Pro jeho fungování je však nutné nejprve připojit headset, jelikož slouží jako anténa. Dodávaný stereo headset s peckovými sluchátky a 3,5 mm konektorem Jack zapadá do dnešního průměru.

Překvapením je naopak to, že T-Mobile Move poslouží docela dobře jako video přehrávač. Předinstalovaný video přehrávač sice podporuje jen formáty H.264, MPEG4 a H.263, ale po doinstalování pokročilého přehrávače (například MoboPlayer) a nutných kodeků (též doporučujeme kodeky k MoboPlayeru, přehrávač doinstalování kodeků z Android Marketu nabídne sám) lze přehrát i DivX videa s českými titulky. Prakticky tedy zkopírujete nějaký díl svého oblíbeného seriálu či filmu přímo v AVI do telefonu či na paměťovou kartu a otevřete v doinstalovaném přehrávači. Pokud zkopírujete do stejné složky jako video i titulky a v případě české diakritiky předem v PC nastavíte jejich kódování na například UTF-16, přehrávač MoboPlayer je automaticky při přehrání videa spustí. Přehrávání videa je překvapivě plynulé bez jakýchkoliv zádrhelů.

Telefon si velmi dobře stojí i na poli GPS. Předinstalované Google Mapy jsou díky podpoře multi-touch ovládání velmi pohodlné a nechybí ani plnohodnotná GPS navigace s bezplatnou doživotní licencí. Dávat si však musíte na přenesená mobilní data, která jsou u operátora zpoplatněná. Díky nejnovější verzi Google Map si však už můžete mapy z dané oblasti předem stáhnout a využívat je i offline, tedy až na navigaci, která funguje jen po připojení k internetu. Co se týče citlivosti a rychlosti, tak T-Mobile Move se dá docela dobře použít nejen pro navigaci, ale i na geocaching. Výrobce do telefonu předinstaloval také dvojici her: Midnight Bowling 2 a Pinball.

Fotoaparát: šetření číslo jedna

Nízká cena se u smartphonu T-Mobile Move nejvíce projevila v oblasti fotoaparátu. Rozlišení pouze 2 Mpx (1600 x 1200 px), absence autofocusu a blesku – to jsou parametry, od kterých nelze čekat zázraky. Pokud je pěkné počasí a to znamená dostatečně osvětlenou scénu, dají se s T-Mobilem Move pořídit ještě docela dobré snímky. Jinak ale kvalita snímků patří k horšímu průměru a možná ještě hůře. Podobná situace panuje i v oblasti nahrávání videa. Telefon umí pořídit záznam v rozlišení maximálně WVGA (800 x 480 px) s rychlostí 14 snímků za sekundu ve formátu 3GP. Výsledná kvalita ale opět pokulhává. T-Mobile Move má tedy fotoaparát spíše jen do počtu a hodí se maximálně tak pro občasné pořizování momentek.

Zkušební fotografie – T-Mobile Move:

Organizační a datové funkce: rychlá data v plné polní

Organizační výbava je v tradičním androidovském složení: kalendář, budík, kalkulačka, úkoly, diktafon a poznámky. Naopak v základu chybí například stopky či časovač, ale není problém si tyto a spoustu dalších aplikací stáhnout z Android Marketu. Pro práci s Office dokumenty (Word, Excel, PowerPoint i PDF) je v T-Mobilu Move připravena aplikace OfficeSuite. V bezplatné verzi umí jen zobrazit podporované soubory. Placená verze OfficeSuite Pro za zhruba 250 korun pak zvládá i editaci a vytváření nových dokumentů.

Datová výbava zahrnuje základní mobilní data GPRS a EDGE, rychlé 3G a dokonce i rychlejší HSPA (HSDPA až 7,2 Mb/s, HSUPA). Pro připojení na internet se také hodí bezdrátové Wi-Fi (standardy b/g/n). Internetový prohlížeč patří se svými funkcemi mezi špičku. Je postavený na jádře WebKit, umí pracovat s více spuštěnými okny, podporuje multi-touch ovládání pro zoomování stránek a automaticky po přiblížení formátuje odstavce textu, aby rozměrově odpovídaly displeji telefonu. Omezeně pak T-Mobile Move zvládá i Flash.

Vedle kvalitního prohlížeče smartphone disponuje i šikovnou funkcí Wi-Fi tethering pro sdílení mobilního připojení k internetu na ostatní zařízení přes Wi-Fi a funkcí USB tethering pro sdílení připojení přes USB bez jakéhokoliv nastavení. Nechybí ani Bluetooth překvapivě ve verzi 3.0 včetně profilu A2DP pro bezdrátový poslech hudby.

Závěr recenze T-Mobile Move

T-Mobile Move myslí na všechny, kteří by rádi vyzkoušeli kouzlo Androidu a nechtějí přitom sahat hluboko do kapsy. Se základní cenou 3 099 korun jde o jeden z nejlevnějších letošních smartphonů s Androidem na českém trhu. Prvenství mu vyfouknul jen Vodafone 858 Smart, který je z letošních smartphonů levnější než T-Mobile Move jen o 500 korun. Kvůli nižší ceně však model Vodafonu postrádá některé maličkosti, které pak mohou v konečném měřítku rozhodnout při výběru mezi touto dvojicí.

T-Mobile Move se může pochlubit svižnějším systémem díky grafice Adreno 200, podporou multi-touch ovládání pro zoomování či pogumovaným povrchem. Naopak ale ztrácí v oblasti fotoaparátu. Stejně jako u každého levného smartphonu se pak šetřilo ještě v oblasti displeje, který má nízké rozlišení. Celkově je však T-Mobile Move sestaven velmi dobře, vyniká velmi dobrým poměrem cena/výkon. Naprosto ideálním řešením může být telefon například pro začínající uživatele, kteří hledají svůj první chytrý dotykový telefon a chtějí si vyzkoušet oblíbený Android.

Operátor vyšel vstříc začínajícím uživatelům a připravil do telefonu několik oblíbených aplikací, které uživateli, a to nejen začínajícímu, zcela jistě pomohou. Spoustu dalších aplikací si pak každý může stáhnout z Android Marketu. Velmi dobrým krokem operátora také je, že se nepustil do neblahé customizace známé jako přemalování ikonek a celkově témat prostředí, a tak se nemusí bát smartphone T-Mobile Move koupit ani zákazníci jiného operátora.

Aktuální cena T-Mobile move v českých e-shopech:
(Zdroj: Heureka.cz, )

Android 2.2 horší fotoaparát
grafika Adreno 200
mobilní data HSPA
GPS navigace
poměr cena/výkon
výdrž telefonu
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
TomekDenizdanJirkaHLibrarian Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Lukas
Lukas

Dobrý den, děkuji za skvělou recenzi. Rozhoduji se mezi tímto telefonem a Galaxy mini. Můžete mi některý doporučit. Jedná se mi o levný telefon se základní výbavou – schopný spouštět běžné hry. (velký limit je cena). děkuji

JirkaH
JirkaH

a proc ne levnejsi vodafone 858?

Deniz
Deniz

protoze je to ksunt

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, doporučuji spíše T-Mobile Move, zhruba o 800 korun je levnější a na Galaxy Mini ztrácí jen v počtu Mpx u fotoaparátu (2 Mpx místo 3,2 Mpx), což stejně nehraje takovou roli, když oba postrádají autofocus, a dále ztrácí co do velikosti displeje (2,8″ oproti 3,2″). Pokud hraje velkou roli cena, určitě je lepší zvolit T-Mobile Move.

Michal
Michal

Opravdu výborná recenze i výborný telefon. Alcatel prostě umí.

petr
petr

Dobrý den. Dnes je ta recenze vážně pěkná. Hodilo by se malé srovnání těch levných telefonků které v poslední době dorazily na pulty prodejen. Je lepší T-Mobile Move nebo Samsung Galaxy Mini?

Librarian
Librarian

:-P fungoval by na tom guitar hero ?

dan
dan

Zdravim. je lepsi tento telefon, nebo vodafonovsky 858? moc dekuji sa odpoved

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

Nokia plánuje akci na 4. října. Co představí?

21. 9. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost HMD Global, která má na starosti smartphony značky Nokia, pořádá již za několik dní v Londýně akci, na…

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

Rozbor iPhonu XS ukazuje baterii tvarovanou do písmene L

21. 9. 2018  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

FixjeiPhone je nizozemský web zaměřující se na rozebírání telefonů. Tentokrát na YouTube ukázali video vnitřností iPhonu XS a vyšla…

Mobilní zobrazení