Mobilizujeme.cz

Symbian Belle vystřídají nové verze Symbianu – Carla a Donna

  |  15 komentářů  |  autor:

Nokia se na vývojářském dni v Mexiku nepřímo přiznala k tomu, že současná generace modelů se Symbianem Anna a Belle se dalšího upgradu nedočká. Nové verze Symbian Carla a Donna budou totiž vyžadovat lepší hardware, třeba v souvislosti s dvoujádrovým procesorem. Životnost Symbianu vyprší v roce 2016.

Nokia Carla a Donna jsou dvě další vývojové fáze Symbianu, které přijdou v budoucnu po Symbianu Belle. Zatímco aktualizace vybraných telefonů se Symbianem Anna na Symbian Belle je teprve očekávána, už nyní se můžeme podívat na to, co má Nokia v plánu dále. Na vývojářském dni v Mexiku Nokia prozradila zřejmě více, než původně zamýšlela, a tak řadu z vás následující odstavce opět nepotěší.

Symbian Carla je určen pro chytré telefony s 1 GHz procesorem nebo vyšším. Vyjde koncem roku 2012 nebo počátkem roku 2013. Nabídnout by měl opět nový internetový prohlížeč (snad konečně s odstraněnými nedostatky), nové widgety, spoustu nových funkcí u NFC a Dolby Surround audio příslušenství. Jelikož jsou jasně dané minimální hardwarové požadavky na tuto verzi systému, tak se jí nedočkají současné telefony, jako Nokia N8, C6-01, C7, E7, E6, X7-00. Naopak třeba Nokia 500 či 700 takové štěstí ještě mít mohou.

Symbian Donna bude určen výhradně pro telefony, mající dvoujádrové procesory. Uvedení se předpokládá koncem roku 2013 nebo počátkem roku 2014. Telefony Nokia se Symbianem tedy budou za dva či tři roky mít dvě jádra. Nokia tak zkrátka bude opět oddalovat uvedení takových telefonů, které konkurence už prodává řadu měsíců. Ze současných modelů se Symbianu Donna nedočká ani jeden.

Bude tohle opravdu konečná vývojová větev Symbianu?
Symbian^3 > Symbian Anna > Symbian Belle > Symbian Carla > Symbian Donna > Symbian E…?

Vypadá to tedy tak, že pro současné modely bude až na výjimky verze Symbianu Belle konečnou stanicí, z níž dál vyjede do verze Carla jen velmi malý počet modelů. Nokia chce opustit Symbian v roce 2016, což by při podobném tempu uvádění aktualizací vypadalo na konec u písmena „E“, možná s přízviskem End (i když se nejedná o ženské jméno). Symbian End, no nebylo by to opravdu moc kruté pro systém, který si stále může uzmout solidní kus z koláče operačních systému na trhu?

ČLÁNKY:, ,
Galaxy Note 8 se objevil na webových stránkách Samsungu

Galaxy Note 8 se objevil na webových stránkách Samsungu

DNES  |    |  diskuze (0)

Do představení nového phabletu Note 8 již zbývá jen pár dní. O tomto zařízení víme snad vše, a to díky předešlým únikům,…

Recenze Sony Xperia XZ Premium: film pro pamětníky v HDR

Recenze Sony Xperia XZ Premium: film pro pamětníky v HDR

DNES  |    |  5 komentářů

Prémiové materiály, prémiové funkce, ale hlavně prémiový displej. To jsou devizy, kterými se teď druhdy odepisovaný japonský gigant snaží zaujmout zájemce o…

Google představí nový Android 8 v pondělí. Bude to Oreo?

Google představí nový Android 8 v pondělí. Bude to Oreo?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Ačkoliv z Googlu unikla informace, že nový Android jen tak nevyjde, nakonec odložení nebylo tak drastické. Konečně se totiž dozvídáme skutečné datum…

Mobilní zobrazení