Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Samsung na závěr roku bodoval, Apple nenaplnil očekávání

  |  komentovat  |  autor: Filip Kříž

Vánoční čas je obvykle pro výrobce smartphonů nejvýdělečnější období v roce, což se většinou pozitivně promítne na prodejích chytrých zařízení. Ne vždy se však povede naplnit cíle a očekávání – Samsungu se to povedlo, ale americkému Applu už překvapivě nikoliv.

Strategy Analytics Q4 2013

Ono se vlastně nedá říct, že by Apple zklamal – překonal svůj dosavadní rekord a prodal 51 milionů iPhonů, což mu mělo vynést něco přes 13 miliard dolarů. Zejména díky jeho kontraktu s čínskou jedničkou mezi operátory, China Mobile, se však očekávalo, že se prodeje zastaví až někde u 55 milionů. Samotný CEO společnosti, Tim Cook, také v rozhovoru potvrdil, že nejvíce zklamal plastový iPhone 5C a naznačil, že v letošním roce už nebude mít nástupce. Celkový podíl zařízení od Applu se zastavil na 17,6 procentech. To je meziročně propad skoro o 5 procent.

„Myslím si, že u [iPhonu] 5S jsou lidé nejvíce zaujati funkcí Touch ID (čtečka otisků prstů, pozn. autora). Je to hlavní tahák, který lidi nadchnul. A myslím si, že v kombinaci s dalšími věcmi, které jsou pro [iPhone] 5S unikátní, musela vzbudit větší pozornost a být více prodávanou“. – Tim Cook, CEO Apple.

Kdo si svou pozici jedničky mezi smartphony udržuje, je jihokorejský Samsung. Tomu se podařilo v poslední loňském kvartálu prodat celkem 86 milionů chytrých telefonů, což mu na trhu se smartphony zajistilo 29,6 % podíl. Jeho tržní podíl se tak na trhu prakticky nezměnil, meziročně se oproti stejnému období loňskému roku zvýšil asi o půl, za celý rok pak asi o 2 procenta.

Na pozicích za Samsungem a Applem zůstává tlačenice, ovšem pozice v top 5 zůstaly oproti třetímu čtvrtletí nezměněné. Na třetím místě zůstal a určitý odstup od dalších si vytvořilo čínské Huawei – počet prodaných smartphonů zvýšilo vůči Q3 asi o čtvrtinu na 16,6 milionů s podílem na trhu 5,7 %. Čtvrté a páté místo si rozdělilo čínské Lenovo a jihokorejská dvojka, LG. Oba výrobci prodali něco kolem 13 milionů chytrých telefonů a jejich tržní podíl tak činí 4,7 respektive 4,5 procent.

Celkově se v roce 2013 prodalo 990 milionů chytrých telefonů, v součtu s telefony hloupými pak 1,7 miliardy. V nich se pozice dlouhodobě příliš nemění – na druhém místě za Samsungem sídlí Nokia a na pátém pak společnost TCL-Alcatel.

Strategy Analytics Q4 2013

Co bylo v roce 2013 patrné, byl vzestup menších čínských společností, které zlákaly své zákazníky zejména nízkou cenou. Tento trend má pokračovat i do roku 2014. Dle analytičky Lindy Sui a výkonného ředitele Neila Mawstna bude také důležitý osud menších společností. Zejména je pak zajímavý osud Nokie, jejíž prodeje mobilních telefonů klesly meziročně o 25 % z 335,6 na 252,4 milionů, mezi smartphony je jejich číslo vůbec zanedbatelné.

„Nokia pocítila tvrdou konkurenci Samsungu zejména na rozvojových trzích, jakým je například Indie, zatímco LG a další se zaměřily na již rozvinuté trhy, jako je západní Evropa. Windows Phonům od Nokie se daří relativně dobře, nicméně to nestačí k vyrovnání nízké poptávky po modelech řady Asha a dalších.“

– Neil Mawston, CEO, Strategy Analytics

Jak dodává Sui, pro menší, „národní“ výrobce, vede cesta jediným směrem – expanzí. Huawei se daří v Evropě, Lenovu pak zejména v Číně. Samsung a Apple se tedy budou muset hodně ohánět, aby jim stejný podíl zůstal i v roce letošním.

zdroje: Strategy Analytics, TechCrunch, PhoneArena, PhoneArena 2, PhoneArena 3

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Apple se nestačí divit. Po dvou dnech je iOS 12 jen na 10 % zařízení

Apple se nestačí divit. Po dvou dnech je iOS 12 jen na 10 % zařízení

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Vlastníte-li iZařízení, pak jste nejspíše s napětím očekávali nejnovější verzi mobilního operačního systému iOS 12, jejíž distribuce začala před pár…

Reklamy přímo v systému? U Xiaomi nyní realita

Reklamy přímo v systému? U Xiaomi nyní realita

DNES  |  Filip Matějka  |  diskuze (0)

Xiaomi patří v současné době čtvrtá příčka na poli mobilních telefonů. V poslední době zažívá společnost obrovský boom a…

Betaverze iOS 12.1 potvrzuje brzký příchod nových iPadů

Betaverze iOS 12.1 potvrzuje brzký příchod nových iPadů

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Apple vydal před pár dny první vývojářskou betaverzi iOS 12.1, ze které se okamžitě začaly vypařovat hodnotné informace. Zdrojové…

Mobilní zobrazení