Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Samsung na závěr roku bodoval, Apple nenaplnil očekávání

  |  komentovat  |  autor: Filip Kříž

Vánoční čas je obvykle pro výrobce smartphonů nejvýdělečnější období v roce, což se většinou pozitivně promítne na prodejích chytrých zařízení. Ne vždy se však povede naplnit cíle a očekávání – Samsungu se to povedlo, ale americkému Applu už překvapivě nikoliv.

Strategy Analytics Q4 2013

Ono se vlastně nedá říct, že by Apple zklamal – překonal svůj dosavadní rekord a prodal 51 milionů iPhonů, což mu mělo vynést něco přes 13 miliard dolarů. Zejména díky jeho kontraktu s čínskou jedničkou mezi operátory, China Mobile, se však očekávalo, že se prodeje zastaví až někde u 55 milionů. Samotný CEO společnosti, Tim Cook, také v rozhovoru potvrdil, že nejvíce zklamal plastový iPhone 5C a naznačil, že v letošním roce už nebude mít nástupce. Celkový podíl zařízení od Applu se zastavil na 17,6 procentech. To je meziročně propad skoro o 5 procent.

„Myslím si, že u [iPhonu] 5S jsou lidé nejvíce zaujati funkcí Touch ID (čtečka otisků prstů, pozn. autora). Je to hlavní tahák, který lidi nadchnul. A myslím si, že v kombinaci s dalšími věcmi, které jsou pro [iPhone] 5S unikátní, musela vzbudit větší pozornost a být více prodávanou“. – Tim Cook, CEO Apple.

Kdo si svou pozici jedničky mezi smartphony udržuje, je jihokorejský Samsung. Tomu se podařilo v poslední loňském kvartálu prodat celkem 86 milionů chytrých telefonů, což mu na trhu se smartphony zajistilo 29,6 % podíl. Jeho tržní podíl se tak na trhu prakticky nezměnil, meziročně se oproti stejnému období loňskému roku zvýšil asi o půl, za celý rok pak asi o 2 procenta.

Na pozicích za Samsungem a Applem zůstává tlačenice, ovšem pozice v top 5 zůstaly oproti třetímu čtvrtletí nezměněné. Na třetím místě zůstal a určitý odstup od dalších si vytvořilo čínské Huawei – počet prodaných smartphonů zvýšilo vůči Q3 asi o čtvrtinu na 16,6 milionů s podílem na trhu 5,7 %. Čtvrté a páté místo si rozdělilo čínské Lenovo a jihokorejská dvojka, LG. Oba výrobci prodali něco kolem 13 milionů chytrých telefonů a jejich tržní podíl tak činí 4,7 respektive 4,5 procent.

Celkově se v roce 2013 prodalo 990 milionů chytrých telefonů, v součtu s telefony hloupými pak 1,7 miliardy. V nich se pozice dlouhodobě příliš nemění – na druhém místě za Samsungem sídlí Nokia a na pátém pak společnost TCL-Alcatel.

Strategy Analytics Q4 2013

Co bylo v roce 2013 patrné, byl vzestup menších čínských společností, které zlákaly své zákazníky zejména nízkou cenou. Tento trend má pokračovat i do roku 2014. Dle analytičky Lindy Sui a výkonného ředitele Neila Mawstna bude také důležitý osud menších společností. Zejména je pak zajímavý osud Nokie, jejíž prodeje mobilních telefonů klesly meziročně o 25 % z 335,6 na 252,4 milionů, mezi smartphony je jejich číslo vůbec zanedbatelné.

„Nokia pocítila tvrdou konkurenci Samsungu zejména na rozvojových trzích, jakým je například Indie, zatímco LG a další se zaměřily na již rozvinuté trhy, jako je západní Evropa. Windows Phonům od Nokie se daří relativně dobře, nicméně to nestačí k vyrovnání nízké poptávky po modelech řady Asha a dalších.“

– Neil Mawston, CEO, Strategy Analytics

Jak dodává Sui, pro menší, „národní“ výrobce, vede cesta jediným směrem – expanzí. Huawei se daří v Evropě, Lenovu pak zejména v Číně. Samsung a Apple se tedy budou muset hodně ohánět, aby jim stejný podíl zůstal i v roce letošním.

zdroje: Strategy Analytics, TechCrunch, PhoneArena, PhoneArena 2, PhoneArena 3

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

5 populárních čínských smartphonů s větší kapacitou baterie

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Nechcete telefon nabíjet každý den? Pak byste si měli vybrat takový smartphone, který se může pochlubit větší kapacitou baterie, nebo také nižší…

Mobilní zobrazení