Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Samsung na závěr roku bodoval, Apple nenaplnil očekávání

  |  komentovat  |  autor: Filip Kříž

Vánoční čas je obvykle pro výrobce smartphonů nejvýdělečnější období v roce, což se většinou pozitivně promítne na prodejích chytrých zařízení. Ne vždy se však povede naplnit cíle a očekávání – Samsungu se to povedlo, ale americkému Applu už překvapivě nikoliv.

Strategy Analytics Q4 2013

Ono se vlastně nedá říct, že by Apple zklamal – překonal svůj dosavadní rekord a prodal 51 milionů iPhonů, což mu mělo vynést něco přes 13 miliard dolarů. Zejména díky jeho kontraktu s čínskou jedničkou mezi operátory, China Mobile, se však očekávalo, že se prodeje zastaví až někde u 55 milionů. Samotný CEO společnosti, Tim Cook, také v rozhovoru potvrdil, že nejvíce zklamal plastový iPhone 5C a naznačil, že v letošním roce už nebude mít nástupce. Celkový podíl zařízení od Applu se zastavil na 17,6 procentech. To je meziročně propad skoro o 5 procent.

„Myslím si, že u [iPhonu] 5S jsou lidé nejvíce zaujati funkcí Touch ID (čtečka otisků prstů, pozn. autora). Je to hlavní tahák, který lidi nadchnul. A myslím si, že v kombinaci s dalšími věcmi, které jsou pro [iPhone] 5S unikátní, musela vzbudit větší pozornost a být více prodávanou“. – Tim Cook, CEO Apple.

Kdo si svou pozici jedničky mezi smartphony udržuje, je jihokorejský Samsung. Tomu se podařilo v poslední loňském kvartálu prodat celkem 86 milionů chytrých telefonů, což mu na trhu se smartphony zajistilo 29,6 % podíl. Jeho tržní podíl se tak na trhu prakticky nezměnil, meziročně se oproti stejnému období loňskému roku zvýšil asi o půl, za celý rok pak asi o 2 procenta.

Na pozicích za Samsungem a Applem zůstává tlačenice, ovšem pozice v top 5 zůstaly oproti třetímu čtvrtletí nezměněné. Na třetím místě zůstal a určitý odstup od dalších si vytvořilo čínské Huawei – počet prodaných smartphonů zvýšilo vůči Q3 asi o čtvrtinu na 16,6 milionů s podílem na trhu 5,7 %. Čtvrté a páté místo si rozdělilo čínské Lenovo a jihokorejská dvojka, LG. Oba výrobci prodali něco kolem 13 milionů chytrých telefonů a jejich tržní podíl tak činí 4,7 respektive 4,5 procent.

Celkově se v roce 2013 prodalo 990 milionů chytrých telefonů, v součtu s telefony hloupými pak 1,7 miliardy. V nich se pozice dlouhodobě příliš nemění – na druhém místě za Samsungem sídlí Nokia a na pátém pak společnost TCL-Alcatel.

Strategy Analytics Q4 2013

Co bylo v roce 2013 patrné, byl vzestup menších čínských společností, které zlákaly své zákazníky zejména nízkou cenou. Tento trend má pokračovat i do roku 2014. Dle analytičky Lindy Sui a výkonného ředitele Neila Mawstna bude také důležitý osud menších společností. Zejména je pak zajímavý osud Nokie, jejíž prodeje mobilních telefonů klesly meziročně o 25 % z 335,6 na 252,4 milionů, mezi smartphony je jejich číslo vůbec zanedbatelné.

„Nokia pocítila tvrdou konkurenci Samsungu zejména na rozvojových trzích, jakým je například Indie, zatímco LG a další se zaměřily na již rozvinuté trhy, jako je západní Evropa. Windows Phonům od Nokie se daří relativně dobře, nicméně to nestačí k vyrovnání nízké poptávky po modelech řady Asha a dalších.“

– Neil Mawston, CEO, Strategy Analytics

Jak dodává Sui, pro menší, „národní“ výrobce, vede cesta jediným směrem – expanzí. Huawei se daří v Evropě, Lenovu pak zejména v Číně. Samsung a Apple se tedy budou muset hodně ohánět, aby jim stejný podíl zůstal i v roce letošním.

zdroje: Strategy Analytics, TechCrunch, PhoneArena, PhoneArena 2, PhoneArena 3

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Světem mobilních technologií vládne tzv. biometrie, tedy autorizace uzamčených dat na základě biologických originalit uživatele (oční duhovka, obličejové…

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném…

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

Vernee X: Infinity displej, čtečka tváře, či gigantických 6 200 mAh

VČERA  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

Nový smartphone od Vernee se drží posledních trendů a nezapomíná při tom na nízkou cenovku. Vernee X se…

Mobilní zobrazení